Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 33

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AdinaDec spune:

Ancadragoman, si eu am facut dexametazona de la 32 de sapt pentru ca mi se scurtase colul si medicul meu se temea sa nu nasc prematur.Intr-adevar, la nastere, desi micuti (2,3 kg ), bebelusii nu au avut probleme respiratorii;au fost ft bine amandoi si medicul a fost convins ca dexametazona a contribuit din plin la acest rezultat bun.
Singurul inconvenient este ca mi-au aparut niste vergeturi goaznice, mai ales pe abdomen, imediat dupa ce am inceput sa fac aceste injectii.Ulterior, m-am documentat si am aflat ca totul s-a intamplat datorita continutului crescut de cortizol din acest medicament, cortizolulu favorizand aparitia vergeturilor. In rest, alte efecte secundare nu am remarcat, nici la mine , nici la cei mici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

kineta si la mine au fost egale fetele in greutate pana pe la 32 de saptamani, cand una a inceput sa fure din mancare; le-am nascut cu 1/2 kg diferenta; doctorul mi-a zis sa nu-mi fac probleme atat timp cat cresc amandoua
ancadragoman nu am facut injectii, am intrebat doctorul si mi-a zis ca daca e sa nasc mai devreme imi face atunci pe loc, ca o sa aiba efect, nu e nevoie sa le fac inainte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Anca, eu am nascut la 35s si, considerand nastere prematura, mi-au atunci atunci, pe loc perfuzii. Stiu cazuri ca cel al prietenei tale, cand doctorul a ales sa faca injectii inainte. Din cate stiu, nu este o problema. Sanatate!

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26.09.2008
_
Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…
GHIDUL MAMEI
poveste despre comori
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Hello mamicute si viitoare mamicute de gemenasi

Venim si noi cu vesti de la eco. Bebeii sunt bine sanatosi. Baiatul iar a papat mancarea fetitei. Baiatul are 911 grame iar fetita are 762 grame si este mai inalta decat baiatul. Doctorul a zis ca oricum oscileaza mult greutatea in aceasta perioada cand ei sunt in plina crestere. Copii mei si-au gasit o pozitie foarte ciudata in burtica dar care ii avantajeaza pe ei pt ca ar avea cumva mai mult loc. S-a minunat doctorul de ei si a zis ca nu a mai vazut la sarcina gemelara asa ceva. Sunt asezati in diagonala. cu capul in parte stanga jos si piciorusele in dreapta sus. Cred ca nu isi puteau gasi o pozitie mai buna de lovit in ficat.
Doctorul ma felicitat pt evolutia sarcinii.

Maine incepem renovatul camerei bebeilor. Sper sa iasa asa cum imi doresc.

Pupici la pitici burtici si mamici.


elena +26 Ana Maria & Matei Stefan
Burtica mea la 22 sapt
Lucrusoare bebelusi


***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kineta spune:

FETELOR va multumesc mult de tot pt raspunsuri ,m-am linistit,va pup pe toate

32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anco spune:

dalina2x2 iti multumesc din suflet pentru sfaturile tale.incep deja sa ma gandesc la ce trebuie sa cumpar, sa nu ma trezesc ca ajung la spital si nu am nimic pregatit ...



20+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anco spune:

imi cer scuze ca abia apoi am vazut raspunsurile de la lili filip, luminita2008 si de la elyanne.
va multumesc mult si voua si va asigur ca o sa mai vin cu intrebari.



20+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Buna!
Bun venit fetelor noi in gasca!!! Sa va traiasca puii, sarcini usoare gravidutzelor!

Iuca, felicitari pt bebelusi!! Crestere usoara si sanatate multa!

Intre copii mei a fost la nastere o diferentza de 1300g (baiatul 2900, fata 1600g) si tot a fost ok. A observat doctorita problema la ecograf si mi-a facut cezariana de urgentza la fix 36 de saptamani. Facusem dexametazona si fata a stat doar 24 de ore la incubator, mai mult preventiv. Au respirat singuri fara probleme 'din prima'. A ramas si chiar a crescut mult diferenta dintre ei ca dimensiuni, dar fata e mai rezistenta la boli si mai 'infipta' ca personalitate .


Noi suntem bine, sanatosi, voiosi .... Nimic nou sub soare.



Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Pozici noi, daca aveti chef sa ne vedeti



Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Laura bine ca mai dai pe aici, cu poze... altfel nu te iertam ca tragi chiulul... dar acum am vazut strumfii si nu te mai cert ca lipsesti

Eu am cam terminat scoala de soferi si luni dau examenul (sala) ... sper sa-l si iau Asa ca mai rar pe aici... am de invatat, am de lucru... plus copiii din dotare



Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput