Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 33

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kineta spune:

FETELOR,vin si eu cu o intrebare,daca se poate ca aveti experienta in domeniu: am facut azi eco la 32 de sapt. si fetita are 1720gr,iar baiatul 1993 gr,credeti ca este vre-o problema ca numai au greutati apropiate,la ultima eco la 28 de sapt. fata avea 1240 si baiatul 1200,mereu fata a fost cu cateva grame mai mare,acum a intrecut-o baiatul. IAR pe partea fetitei AO avea rezistenta usor crescuta IR-0,76,sa aiba vre-o legatura? ORICUM sapt viitoare merg din nou la eco la alt medic pt ca proful mai m-a chemat la 36 de sapt,bine ca nu la 38,el nu a comentat nk,a spus ca totul este ok. Fata este cu capul in jos iar baiatul cu capul pe ficat,nu stiam de ce am dureri destul de mari noaptea in special,eu credeam ca este fundul sau spatele ,dar este capul,mi-au spus ca nu sunt sanse sa se mai intoarca pt ca spatiul este mic,si probabil vor ramane asa,oricum nu nasteam natural,asa ca asta e,problema este ficatul. VA pup pe toate

32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Moniland

Lili, sa creasca mare Miruna si sa fie sanatoasa!!!
Speranta, grijile sunt inevitabile, eu zis ca o sa te mai linistesti cand ii simti minscandu-se.
Dalina, voi naste cu cezariana asa ca voi lua 4-5 schimburi/copil. Si sigur o sa-mi trebuiasca marimile de nou nascut ca nu cred ca o sa fie foarte mari. Si iau body cu maneca scurta si salopetica si body cu maneca lunga si pantalonasi cu labute. Oricum mi-am facut o idee ca aveam nevoie.
Petrean, ca o fetita arata Andrei: frumusel si dragalas.

27+Laura Ioana Irina Maria



Moniland, nu uita niste manusi..ca daca nu-i infasa, o sa se zgarie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micky2007 spune:

kineta numai un pic daca greseste masuratoarea si de aici diferenta. Si daca ar fi asa ce se intampla? Si la marush a fost diferenta intre baiat si fata de cateva sute de grame si acum sunt bine merci foarte frumosi si grasuni.



Micky 36+ +

AMR 16 zile si sunt o mamica fericita (cezariana 15 mai 2009 - la 38 saptamani si 2 zile)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micky2007 spune:

moni si nici de macheaje nu uita . Trebuie sa dai bine in poze.


Micky 36+ +

AMR 16 zile si sunt o mamica fericita (cezariana 15 mai 2009 - la 38 saptamani si 2 zile)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kineta spune:

MICKIam inteles sa traiti

32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kineta spune:

ACUM m-am uitat la poze,cate ai luat,cred ca nu am luat nici pe sfert cat ai cumparat tu,trebuie sa comand si eu patuturile si sa le aranjez,super.Toate sunt f frumoase,patuturile sunt superbe,iar lenjeriile numai zic(chiar de unde le-ai luat si cat?),ca vad niste preturi enorme ,le ai pe toate,numai trebuie decat sa vi cu bebeii acasa,abea astept sa vad poze cu ei,sa nu ne uiti

32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micky2007 spune:

kineta sigur pun poze, eu o sa am internet la spital asa ca va scriu daca sunt in stare, daca nu, o pun pe mama. Lenjeria am luat-o de la baby expo odata cu patutul si am dat 200 ron cu tot cu baldachin si este tot bertoni. Vezi www.littlebaby.ro/4_Bertoni" target="_blank">aici poate iti place ceva.
Nici tu nu mai ai asa mult.


Micky 36+ +

AMR 16 zile si sunt o mamica fericita (cezariana 15 mai 2009 - la 38 saptamani si 2 zile)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

kineta la mine a fost mereu diferenta intre ei... mereu, de cand s-au mai marit... 20 de sapt. sa zic...
Iar la final diferenta a ajuns la aproximativ 500g ... si cam pe acolo a fost... la nastere Andrei a avut cu 400 g mai putin ca Mihai.
Dr. meu mi-a zis ca e important sa creasca... ca daca unul n-ar creste deloc sau aporape deloc, atunci ar fi probleme, din cauza sindromului transfuzal (parca asa se cheama ) ... dar altfel e normal sa fie diferenta intre ei...

toata gasca de mamici, ptici si gravidute... eu nu prea am timp de stat pe dc... poate sapt. viitoare reusesc mai mult, mai des



Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Buna fetele,vin si eu la voi cu o intrebare pentru o prietena de-a mea.Este insarcinata in 35 de saptamani si la ultimul control dr i-a spus ca i se deschide colul asa ca i-a facut injectii de maturare a plamanilor la copil,Dexamed, si vroiam sa va intreb pe voi daca ati trecut prin asta si ce urmari are acest medicament.Era necesar sa il mai faca la varsta asta a sarcinii?
Va intreb pentru ca eu am stat cu colul deschis de la 28 de saptamani si cu toate astea nu mi-a facut nicio injectie desi riscul de nastere prematura exista.
Multumesc de raspunsuri

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmuletepovestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca
SA IL AJUTAM PE ANDREI






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdinaDec spune:

Buna la toata lumea !
Sunt si eu o proaspata mamica de gemeni (baietii mei au o luna si o saptamana).
Kineta, nu trebuie sa-ti faci griji in privinta greutatii bebelusilor.Eu cat am fost insarcinata am facut vreo 12 eco si la ultimile 5-6 , medicul imi tot spunea ca unul dintre bebici e mai mic, chiar si cu 3-4 saptamani gestationale fata de celalat bebelus. Asa reiesea din masuratorile diametrului cranian DBP.Bebelusul care parea cu probleme avea acest diametru mai mic. La nastere , la 37 sapt si 5 zile, fiecare dintre ei a avut 2,3 kg si 45 de cm lungime, adica erau identici. Acel diametru mai mic era datorat formei capsorului, acesta fiind mai oval decat la celalat bebic la care era mai rotund.
Oricum , o diferenta de pana la 300-400 de grame intre bebelusi nu e nici o problema.Cel putin asa zicea medicul meu.

Mergi la inceput