Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 33

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lili_Filip spune:

la grupul nostru de bebelusi s-a mai adaugat unul...Nasica noastra Miruna...s-a nascut in dimineata aceasta cu 3.200kg!!!

iar despre noi...cami se ridica in picioare in patut...deci trebe cobarat patutul (la parter!!!)inca nu se ridica in fundulet...deci mai stau un pic relaxata!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Moniland, eu am dus 4 perechi de hainute +4 body-uri la fiecare..ca ii schimbam doar la baita, si mi-au ajuns. Depinde cat e de cald...referitor la body cu maneca scurta..eu cred ca da..la noi in spital era o caldura..de am zis ca lesin, stateam noaptea in tricou..si ma trezeam uda leoarca..deci...
eu am luat costumase (pantaloni+bluzita) si bodyuri la fiecare+caciulite insa nu le-am folosit dc era asa cald..ca transpirau.

Bogdana - mamica de 3 minuni Vlad si Catalin-17.03.2009 si Andrei Luca -15.12.2006

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speranta76 spune:

Am venit si noi de la eco si suntem bine, toate masuratorile au iesit bine si pliul nucal la amandoi copii, sunt foarte fericita! Problema e ca nu o sa treaca mult timp si iar o sa incep sa-mi fac hriji!!!

13+

http://bd.lilypie.com/H3bYp2.png
http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=speranta&year=2009&month=11&day=1&babycount=2"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui luminita2008
La noi la botez copiii au fost tinuti de nasi, cate unul fiecare, iar lumanarile de doi prieteni buni. Acestia - conform obiceiului - trebuie sa participe si a doua zi la baita si sa arunce apa la radacina unui pom.



Luminita, "te tragi" de prin Oltenia, cumva? Ca la mine, in Oltenia, asa e obiceiul, iar prietenii aia foarte buni noi ii numim mosii copiilor, moasa scoate copiii din spital (ii trece pragul portii) si tot moasa (mosica, zis mai dragut ) le face baita in prima zi cand vin acasa de la spital, cu de toate in cadita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui petrean

In 24 mai e botezul:)

Bogdana - mamica de 3 minuni Vlad si Catalin-17.03.2009 si Andrei Luca -15.12.2006

POZE




Noi am avut doua nasici (doua surori, una maritata si cealalta nu) care le-au tinut in brate pe gonghite. Lumanarile au fost tinute de nas si mos.

Ce mai "zic" cuminteii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Lili_Filip, FELICITARI pentru bb! Sa creasca mare, sa fie sanatos si sa aiba (pe langa toti ceilalti) mult noroc in viata!

Speranta, de ce sa-ncepi sa-ti faci griji iarasi? Tu nu vezi ca totul merge bine?? Deci TREBUIE sa gandesti pozitiv si sa ai incredere in minunile din burtica! Think pink!

Moniland, eu zic ca atatea schimburi cate zile o sa stai in spital.. (asta teoretic, pentru ca practic te mai poate ajuta si de-acasa cineva. ) Eu zic sa-ti iei 4-5 la tine si sa mai lasi 4-5 schimburi acasa, pregatite. Dar sa-ti iei, totusi, si cu manecuta lunga, nu doar scurta, daca nu stii sigur ca-i cald. Cu toate ca, de obicei, in maternitati e foarte cald, asa cum iti zicea si Bogdana..
Eu, cum am stat trei saptamani jumate , le tot dadeam acasa sa mi le spele mami si sa le-aduca inapoi, o data la cateva zile...

Andrea (3in1), pupicei la toti trei! Cum mai e Abi?

Clara, si eu ma intreb ce mai faci.. Ce mai fac printesele?

Noi ne pregateam cu bucurie sa plecam in Ungaria de 1 Mai la cineva la casa dar, din motive obiective (e prea ocupat prietenul la care vroiam sa stam) am schimbat in seara asta planul.. Asa ca o sa mergem la padure, la un gratar, ca si-asa se plangea socrela ca ea nu merge niciunde de 1 Mai..

Oanna3, au plecat piticii la Praid? sa ne povestesti si noua cum a fost, ca vreau si eu sa merg la vara cu buburuzele.
Pupicim tripleti dulcei si pe mami lor!

Va pupicim pe toti/toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Neatza fetele
Ia sa va arat ce fetita are mama..ca tot am 3 baieti
priviti AICI si AICI

Bogdana - mamica de 3 minuni Vlad si Catalin-17.03.2009 si Andrei Luca -15.12.2006

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Lili, sa creasca mare Miruna si sa fie sanatoasa!!!
Speranta, grijile sunt inevitabile, eu zis ca o sa te mai linistesti cand ii simti minscandu-se.
Dalina, voi naste cu cezariana asa ca voi lua 4-5 schimburi/copil. Si sigur o sa-mi trebuiasca marimile de nou nascut ca nu cred ca o sa fie foarte mari. Si iau body cu maneca scurta si salopetica si body cu maneca lunga si pantalonasi cu labute. Oricum mi-am facut o idee ca aveam nevoie.
Petrean, ca o fetita arata Andrei: frumusel si dragalas.

27+Laura Ioana Irina Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dalina2x2

Luminita, "te tragi" de prin Oltenia, cumva? Ca la mine, in Oltenia, asa e obiceiul, iar prietenii aia foarte buni noi ii numim mosii copiilor, moasa scoate copiii din spital (ii trece pragul portii) si tot moasa (mosica, zis mai dragut ) le face baita in prima zi cand vin acasa de la spital, cu de toate in cadita...



Oarecum, prin alianta de cand m-am casatorit. Dar n-are legatura, ca nu de la sot a venit ideea... ci de la nush ce prieteni ai nasilor. S-a intamplat pe loc, in biserica, nici nu ne-am dat seama, apoi au venit cu ideea cu apa de la baita de pus la copac etc etc

Stiu de mosica si mosic:) oarecum bebeii au si ei mosica si mosic, doar cu numele insa, n-am avut cum sa respectam traditia, mosica si mosicul sunt din Calafat, nu erau in Bucuresti cand am nascut si nici nu puteau ajunge in timp util pana am iesit din spital...

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26.09.2008
_
Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…
GHIDUL MAMEI
poveste despre comori
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui petrean

Neatza fetele
Ia sa va arat ce fetita are mama..ca tot am 3 baieti
priviti AICI si AICI

Bogdana - mamica de 3 minuni Vlad si Catalin-17.03.2009 si Andrei Luca -15.12.2006

POZE



valeeeeu, ce frumusel eeeeeeeeeeeeeee!

spor cu pregatirile ptr botez! mai aveti? maine-poimaine e 24...:)

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26.09.2008
_
Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…
GHIDUL MAMEI
poveste despre comori
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput