Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 33

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Micky2007 spune:

Bogdana unul dintre nasi tine copilul si celalalt lumanarea (daca sunt 2 parteneri, ca nasi). Daca este unul singur ca nas, poate sa tina oricine lumanarea. Eu am botezat de 3 ori, la primele 2 botezuri am tinut eu copilul si sotul lumanarea, la al 3-lea botez am tinut eu lumanarea (ca eram insarcinata) si sotul copilul.


Micky 35+ +

AMR 19 zile si sunt o mamica fericita (cezariana 15 mai 2009 - la 38 saptamani si 2 zile)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Micky..pai sunt gemeni..nasa tine un copil, nasul un copil..si lumanarile???

Bogdana - mamica de 3 minuni Vlad si Catalin-17.03.2009 si Andrei Luca -15.12.2006

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micky2007 spune:

Aoleuuuu Bogdana ai dreptate. Atunci pui tu pe oricine altcineva. Eu o sa am doua perechi de nasi, cate o pereche pentru fiecare, de asta nu m-am gandit.


Micky 35+ +

AMR 19 zile si sunt o mamica fericita (cezariana 15 mai 2009 - la 38 saptamani si 2 zile)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Ai mei au o singura nasa (fara nas) si tot s-a putut
Un baiat a fost tinut de nasica, celalalt de mama nasicii (pe post de ajutor... asa a zis preotul)... dar cand i-a scos din apa, ea i-a luat pe amandoi, unul cate unul... si la alte parti cand se intamplau lucrurile pe rand, nu mai retin... Iar lumnarile le-au tinut fratele si tatal nasicii... deci nasi din dotare trebe sa aiba ajutoare




Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada.P spune:



Salut mamicile de gemenasi si gemenasii!
Iar nu am mai scris de o vesnicie, din lipsa acuta de timp, dar va citesc constiincioasa in fiecare seara dupa ce adorm bubulinele.

Noi suntem bine, facem intr-o saptamana 6 lunici!
Fetele sunt sanatoase, avem o singura problema: somnul de noapte este foarte agitat de cand am inceput diversificarea (cam o luna si o saptamana). Sunt balonate si se trezesc f des, cateodata plang putin si le adorm in 5 min, alte dati stau si cate 2 ore si adorm la ele. Ma gandesc ca gresesc eu ceva... Deocamdata nu le dau decat cate 2 masuri de cereale in lapticul de seara (nu le dau mai mult ca sunt grasute) si fructe dimineata (pana sapt trecuta am dat fructele cu o lingura de cereale pt consistenta). Masa de legume nu am introdus-o inca, o sa incep de sapt viitoare. Ati avut vreuna dintre voi problema asta?

Luminita in fiecare seara ma minunez cum poti sa ai grija singura de ei si sa fii si asa activa pe forum (pe mine ma ajuta mama si apoi sotul). Da-mi si mie reteta! Oricum, felicitari!

Bogdana la noi au tinut nasii fetele si alt cuplu lumanarile.

Anco noi folosim patuturi de voiaj pt ca ne-a spus pediatra ca sunt cele mai bune avand in vedere ca nu se pot lovi de ele. In primele 3 luni am avut un patut f mare in care le-am culcat pe amandoua. Tot 3 luni am dormit cu ele.

toate mamicile si toti gemenutii!


Andrada mami de Mara si Teodora (06.11.2008)

Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speranta76 spune:

Buna fetelor! am reusit cumva sa citesc din urma, nu stiu cand aveti timp sa scrieti atat, eu acum nu am timp, iar cand se vor naste gemenii, nu stiu cum va fi. Noi suntem bine, maine mergem la eco, abia astept sa ne spuna ca totul e bine.

13+

http://bd.lilypie.com/H3bYp2.png
http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=speranta&year=2009&month=11&day=1&babycount=2"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Bogdana, multumesc mult de aprecieri!! Nici voi nu sunteti mai prejos.
La noi la botez copiii au fost tinuti de nasi, cate unul fiecare, iar lumanarile de doi prieteni buni. Acestia - conform obiceiului - trebuie sa participe si a doua zi la baita si sa arunce apa la radacina unui pom.
Succes, cand este botezul?

Andrada.P, multumesc! Pe forum stau cand ei dorm si asta se intampla cand sunt mereu langa mine. Ziua doar asa reusesc sa doarma mai mult de 15 minute... trebuie leganati, bibiliti, dragaliti, sa stie ca sunt acolo mereu. asta sigur, daca nu suntem afara. Nu stiu sa-ti spun de nicio reteta... cert e ca mananc cam o data pe zi, merg la baie cam tot de atatea ori si alerg, alerg, alerg... si inca acum e usor, caci nu misuna amandoi - misuna doar Edi si chiar era s-o patim de vreo 2 ori - dar.... om vedea, ma descurc eu cumva.

Va pup pe toate!

Mi-e dor de Clara.... oare mai are timp macar sa ne citeasca?

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26.09.2008
_
Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…
GHIDUL MAMEI
poveste despre comori
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

In 24 mai e botezul:)

Bogdana - mamica de 3 minuni Vlad si Catalin-17.03.2009 si Andrei Luca -15.12.2006

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3in1 spune:

Buna dimineta, fete dragi mie!

Va citesc cand pot, dar in ultimul timp nu apuc sa scriu 2 propozitii. Nici acum nu pot sa stau, am intrat doar sa va salut si sa va doresc o zi insorita, calda, frumoasa de primavara!

.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Incep incet incet sa fac bagajul de spital. Nu ca ar fi graba, dar ca sa stau linistita, mai ales ca am vazut ca o tipa cu doua gemenute a nascut la 32 sapt. Eu de maine intru in luna a 7-a.
E f. probabil sa nasc cu cezariana dupa spuse dr.-lui din cauza ca o fetita e pozitionata treansversal.
Intrebarea mea eset cam cate body-uri sa am pregatite pt fetite in spital? Pe vremea asta mai-iunie-iulie e ok body-urile cu maneca scurta? La noi in spital se imbraca bebelusii in hainele pe care le aducem de acasa. Pantalonasi cu piciorul cam cate perechi mi-ar trebui?



26+Laura Ioana Irina Maria

Mergi la inceput