Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 33

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Moniland..pai carucioarele nu au acelasi design doar culori diferite??sau nu vad eu bine la ora asta???
Eu la patut am saltea din iarba de mare...si e super ok.

Vlad si Catalin-17.03.2009 si Andrei Luca -15.12.2006

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

sunt complet diferite. Incepand cu marimile si terminand cu materialul.lus ca unul are roti gonflabile dar celalalt are copertina separat pt fiecare copilas. La unul are invelitoare de picioare pentru amandoi si celalalt are invelitoarea tip sac pt fiecare copil in parte. Of si mai sunt diferente.

Kineta, nu cred ca ar trebui sa-ti faci probleme ca tu ai primit dexametazona pt maturarea plamanilor la bebelusi. Nu aveai cum sa o iei decat in sarcina. Si Pussi a facut-o. Cel putin stai linistita ca si daca se nasc mai repede copilasii pot respira.

29+Laura Ioana Irina Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Citat:
citat din mesajul lui Moniland

sunt complet diferite. Incepand cu marimile si terminand cu materialul.lus ca unul are roti gonflabile dar celalalt are copertina separat pt fiecare copilas. La unul are invelitoare de picioare pentru amandoi si celalalt are invelitoarea tip sac pt fiecare copil in parte. Of si mai sunt diferente.

Kineta, nu cred ca ar trebui sa-ti faci probleme ca tu ai primit dexametazona pt maturarea plamanilor la bebelusi. Nu aveai cum sa o iei decat in sarcina. Si Pussi a facut-o. Cel putin stai linistita ca si daca se nasc mai repede copilasii pot respira.

29+Laura Ioana Irina Maria


ah..eu nu am mai citit..m-am uitat doar la design

Vlad si Catalin-17.03.2009 si Andrei Luca -15.12.2006

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Carucioare... niciunul

Sunt foarte grele... de la hauck am unul aproape la fel... sunt proaste... cel putin cel care-l am eu deja scaartaie, face ca toate cele... si are un an si un pic... Celalalt are acoperisul dintr-o bucata si are 20 de kg

Inca n-am gasit caruciorul de gemeni, care sa-mi placa, sa nu aiba mai multe defecte decat calitati... e greu


Saltea... noi cu iarba (de mare cred)... si e f. buna... nu stiu cum sunt cele cu cocos, asa ca nu pot sa-mi dau cu parerea



Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Caruciorul meu nu e unul de "lux"..sau de fitze"...insa e un carucior extrem de usor...si de manevrat..si usor de ridicat...e de la Primii p...asi...si nu a fost extrem de scump..pana fac bebeii 6 7 luni..eu zic ca e super ok.pentru noi a fost f important sa fie usor de manevrat..sa incapa in masina...si sa fie usor

Vlad si Catalin-17.03.2009 si Andrei Luca -15.12.2006

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuca spune:

Buna fetelor,

De unde stiu daca le tine de foame lapticul de la san? De ieri am impresia ca nu se satura, ptr ca dupa ce papa, nu adorm, ca pana acum si dupa jumatate de ora, o ora, parca le e foame din nou.
Aseara aveam sanii flescaiti tare, peste noapte ce s-au mai umflat.

Luni avem programare la pediatru, ei luni vor avea 4 sapt. Ce sa fac pana luni daca nu se mai satura cu sanul? As astepta sa-mi spuna pediatru de care lapte sa le dau completare.

E posibil sa manance ei mai mult acum, sau sa am eu mai putin lapte?

Baiatul a luat 600 gr si fetita 800 gr pana acum.

"Tinteste spre luna. Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele."
Les Brown

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Moniland

Fetelor, ajutati-ma .
Voi ce ati alege www.puimic.ro/produse/carucioare/chipolino-domino.htm" target="_blank">acesta sau www.strollers.ro/Carucioare_Gemeni/Carucior-dublu-Roadster-Duo-SL-Circle-navy_339_codeHAK-512067.aspx" target="_blank">acesta

In sfarsit am ajuns la astea doua dupa ce am mai ales altele dar nu se mai aduc in tara . Am mai cerut pareri prin zona mea dar nu am inteles nimic. Fiecare carucior are si avantaje si dezavantaje. Voi sunteti experte in carucioare de gemeni care credeti ca are fi mai bun?
In concluzie inca nu am carucior si nici habar de care sa iau

Si tot asa sunt blocata cu salteaua de patut. Pe cine intreb imi spune ca de cocos. Bine, bine de cocos dar ce combinatie de cocos??????
Trebuie sa aleg din www.babycomfort.ro/produse/235-saltele-lenjerie/258-saltele-si-protectii-pat-copii/1085-saltele-copii-kokos-sandwich-120x60---traumeland.html" target="_blank">aceasta sau www.babycomfort.ro/produse/235-saltele-lenjerie/258-saltele-si-protectii-pat-copii/1592-saltea-pentru-copii-cocos---economic-120x60x14.html" target="_blank">aceasta.


29+Laura Ioana Irina Maria



Ce dileme frumoase ai!

La carut, eu as alege prima varianta, de la pui mic, desi e f greu, 20kg.... Pe de alta parte, cea de a doua varianta e exact ca al meu ca structura, deci sigur are cam 15-17kg, deci tot pe acolo, vad ca nu e trecuta greutatea pe site... recomand prima varianta datorita structurii, cu o roata in fata, e muuult mai usor de manevrat, de intors decat cel pe sistem 4 sau 6 roti... am vazut, am testatt, din pacate dupa ce am achizitionat macaraua mea...

la saltele, ce sa zic, par ok ambele variante.... chiar nu ma pot decide...



Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26.09.2008
_
Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…
GHIDUL MAMEI
poveste despre comori
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Petrean, Elyanne, Luminita, va multumesc mult, mult,mult
Probabil voi ramane la cel roz chiar daca e mai greu. Imi trebuie acum cand sunt mici-mici si stau la orizontala si apoi in perioada de iarna. Vara viitoare intentionez sa iau unul sport tip umbrela. De fapt doua carucioare ce pot fi unite, rezultand unul de gemeni. Asa cum mi-am dorit de la inceput. Si care sa-mi fie si util in vacanta cu fetele. Decand visez sa ma duc in Turcia cu fetitele... asa ca la vara poate reusesc.

29+Laura Ioana Irina Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

iuca, nu te sfatuiesc sa apelezi la lapte praf asa repede!!!! E posibil sa nu se sature nu ptr ca nu le ajunge laptele, ci ptr ca obosesc pana sa suga cat trebuie, deci papa des, sau sunt mai papacila, deci papa des... sau nu e inca stimulata lactatia, chiar daca au trecut 4 saptamani, caz in care:

- alaptezi la cerere, chiar daca asta inseamna din ora in ora
- bei ceai de stimulare a lactatiei, de asemenea poti incerca GALACTOGIL, GALAFOR, NUTRINATAL...
- bei muuulte lichide, mananci bine, mai ales calitativ, dormi macar cand dorm copilutii si incerci pe cat posibil s anu te stresezi...
- inainte de alaptare poti incerca un masaj usor cu apa calduta, mai desfunda canalele...
- poti sa te si mulgi, daca crezi ca e cazul, dar inca nu apela la lapte praf, mai bine pune-i la san mai des....

iti spun toate astea, caci eu n-am reusit sa ii alaptez decat 1 luna si tare rau mi-a parut...si acum regret... si cred ca pe undeva pe drum eu am gresit, asa ca acum incerc sa previn asta pe cat posibil, in jur...

sanatate!

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26.09.2008
_
Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…
GHIDUL MAMEI
poveste despre comori
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

iuca sustin tot ce a spus Luminita. Nu apela la lapte praf daca iau in greutate, sunt hidratati, sunt per ansamblu ok. E posibil sa nu adoarma imediat si sa se mai 'frichiseasca' din cauza de colici sau pt ca pur si simplu au descoperit ce bine e la sanul mamei. Pune-i la san des, ca sa stimulezi lactatia ... si tot ce a mai zis Luminita. Iti tin pumnii! Nu renuntza, te rog!



Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput