Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 33

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Larisel...tratament de sustinere de capul tau??nu e cam ciudat????scuze dc sunt sceptica...insa eu nu am luat nici macar un no-spa in sarcina.
Cat priveste legea..cea cu 85 % de cand a fost votata de senat...in maxim 3 sapt a si fost promulgata. Nu cred eu ca nu av fi la fel..cu asta...mai ales ca boc a promis ca va modifica legea..si in ce priveste drepturile omului nu e legal..sa nu se dea...deci...

Vlad si Catalin-17.03.2009 si Andrei Luca -15.12.2006

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_karina spune:

Bun venit Larisel, si sarcina cat mai usoara! Nu cred ca e cazul sa te ingrijorezi in privinta diferentelor, si intre bebeii mei sunt si se pare ca e firesc sa nu fie totul la acelasi nivel.
Insa in privinta tratamentului de sustinere, cred ca ar fi indicat sa-ti recomande ce sa iei medicul care te-a luat in evidenta. Si eu iau utrogestan (4 /zi), vitaminizant si no-spa la nevoie, dar la indicatiile doctoritei mele, nu altfel.
In alta ordine de idei, azi am facut eco morfofetala si am aflat ca voi fi mamica de 2 fetitze!!!
Stiam in proportie de 90% ca unul din bb este fetita, dar nu-l puteam vedea pe cel de-al doi-lea, nu voia sa ne arate, si credeam ca e baietel, pt. ca era destul de agitat. Acum nu a mai putut scapa si ne-am dumirit ce si cum! Acum mai trebuie sa ne obisnuim cu ideea de 2 fetitze!! Oricum, sunt sanatoase si normale, asta ne-a spus dr. Iosup la morfofetala; am mai scapat de un hop si de un sir de emotii....azi noapte am stat mai mult cu okii pe pereti rugandu-ma ca totul sa fie bine azi, acum ma mai relaxez si eu!

Karina 20+ cu


si maine e o zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Felicitari Karina, sarcina usoara in continuare

Vlad si Catalin-17.03.2009 si Andrei Luca -15.12.2006

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Pai iau de capul meu si sper sa nu gresesc, oricum nici unul din medicamente nu este daunator in sarcina. Am reusit sa ma programez la dr abia pe 21 mai desi am sunat de cand am vazut cele 2 liniute, adica de pe 29 aprilie. Si ce era sa fac: sa mai merg si la alt doctor, oricum la toti cei buni dureaza programarile o groaza...sau cel putin in Constanta asa e. Am facut totusi un eco in alta parte, dar daca nu voi avea simptome deosebite (Doamne ajuta sa fie bine) cred ca o sa astept cumintzica data de 21.05. Cum mai am o sarcina pierduta la care s-a intervenit prea tarziu, adica deja aveam sangerari, dureri etc. si degeaba am mai facut injectii si m-am internat si am luat tratament de sustinere si tot tacamul

6+

asa incepe odiseea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Bravo Karina!!! O sa te obisnuiesti cu ideea de doua fetite si nu le-ai schimba pe niciun baietel. Exact asa mi-a zis sotul intr-o seara.
Gandeste-te din timp la nume de fetite ca usor nu e.

28+Laura Ioana Irina Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Felicitari Larisel pentru samburei! Sarcina usoara!

Karina, ce veste buna! 2 fetite! wow... bravo, ma bucur ca-s sanatoase si ca totul e ok.

Am vazut si eu stirea despre supliment, sper sa se tina de promisiune si sa intre in vigoare cat mai repede...

Nici eu n-am avut deloc greturi in sarcina...

Fetelor pe ultima suta de metri, rabdare si multa sanatate! Stiu ca e greu, va fi un pic dificil si la inceput, dupa ce veti naste, dar, vorba Bogdanei, nu e parca asa greu... ba as spune ca e chiar frumos! Hai curaj si o de la mine! Mult a fost, putin a ramas!



Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26.09.2008
_
Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…
GHIDUL MAMEI
poveste despre comori
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimika spune:

Mamici de mamici, bag si eu capul la voi dupa mult timp. Doar ca sa va spun ca sunt la curent cu aventurile voastre si tare mi-e drag sa ma uit la pozele voastre cu bebici. Noi suntem 2 baietei sanatosi, la 20 de saptamani de aceeasi marime, peste o saptamana jumatate mergem iar la nenea dr. sa ne masoare. Suntem agitati dar promitem ca o sa fim copii cumintei.
Cat despre dureri prin zona ficatului, eu simt ceva care seamana cu o bolboroseala (in special cand ma intind in pat), parca simt cum imi trece mancarea prin duoden. La ultima eco era un BB cu piciorutele acolo, dar cred ca acum si-au modificat pozitiile, asa ca nu stiu care ajunge pe acolo. Si ma mai doare in stanga jos, aproape zilnic, mai ales daca merg mai multisor sau stau in picioare. Stiu ca am o placenta stanga, mai jos. O avea legatura? De pe la 14 saptamani simt asta. Unoeri parca sta sa mi se rupa ceva. Cum ma intind, cum nu ma mai doare...Cu somnul stau relativ bine. Adica am vreo 2 zile aproximativ pe saptamana in care dorm mai prost, ca ori ma doare spatele, ori ma doare prin zona aia cu...bolboroseala. ies la toaleta 1-2 ori pe noapte. Si ma doare coccisul uneori Inteleg ca e doar inceputul si ma ingroziti cu durerile voastre...

22+ Alexandru Aram si Luca Ezram
Grasii mei iubiti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cata14 spune:

Karina, eu m-as fi bucurat f tare sa am 2 fetite (dar sa fiu sincera cred ca i-as iubi la fel de mult si daca ar fi 2 baieti, copiii sunt unici oricum).

Larisel, si la mine sarcina asta a venit dupa 2 pierderi de sarcina (dintre care una in Ro in iunie anul trecut, in vacanta ... spitalizare, chiuretaj fara calmante si tot tacamul). Eu la prima pierdere de sarcina am luat tratament de sustinere si pot sa-ti spun ca tot n-a stat ... natura probabil si-a facut treaba. Asa ca nu te stresa prea tare si ia vitamine si acid folic in continuare (nu-s sigura despre utrogestan).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kineta spune:

FETELOR ,la recomandarea medicului am facut si eu ieri si azi 2 fiole de DExametazona,una ieri si una zi,nu a vazut nici un semn de nastere prematura ,colul la 32 de saptamani era inchis si de 38mm,dar a vrut sa fie precaut,ce parere aveti,voi ati facut,o fi vre-o problema,ca pe prospect evident ca scrie ca nu se administreaza in sarcina.

34+ REBECA NICOLE si DAVID NICOLAS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Fetelor, ajutati-ma .
Voi ce ati alege www.puimic.ro/produse/carucioare/chipolino-domino.htm" target="_blank">acesta sau www.strollers.ro/Carucioare_Gemeni/Carucior-dublu-Roadster-Duo-SL-Circle-navy_339_codeHAK-512067.aspx" target="_blank">acesta

In sfarsit am ajuns la astea doua dupa ce am mai ales altele dar nu se mai aduc in tara . Am mai cerut pareri prin zona mea dar nu am inteles nimic. Fiecare carucior are si avantaje si dezavantaje. Voi sunteti experte in carucioare de gemeni care credeti ca are fi mai bun?
In concluzie inca nu am carucior si nici habar de care sa iau

Si tot asa sunt blocata cu salteaua de patut. Pe cine intreb imi spune ca de cocos. Bine, bine de cocos dar ce combinatie de cocos??????
Trebuie sa aleg din www.babycomfort.ro/produse/235-saltele-lenjerie/258-saltele-si-protectii-pat-copii/1085-saltele-copii-kokos-sandwich-120x60---traumeland.html" target="_blank">aceasta sau www.babycomfort.ro/produse/235-saltele-lenjerie/258-saltele-si-protectii-pat-copii/1592-saltea-pentru-copii-cocos---economic-120x60x14.html" target="_blank">aceasta.


29+Laura Ioana Irina Maria

Mergi la inceput