Cine a scris Biblia?

Raspunsuri - Pagina 66

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Citat:
citat din mesajul lui iileana

Ingrid, Cardinal pur si simplu nu a inteles ce-l intrebam. Sau a preferat sa nu inteleaga :).Cardinal defineste comunismul ca fiind o ideologie (ma rog, satanologie) al carei scop e distrugerea crestinismului. Atit!
Eu i-am amintit de existenta comunismului si in tarile asiatice, care n-au nici in clin nici in mineca [] cu crestinismul.
Moment in care Cardinal nu a inteles intrebarea :).

www.trilulilu.ro/bright/566e0d1c4a9b15" target="_blank">see details
e satanalogie fiindca distruge oamenii, crestini sau nu
mami de Ilinca(26. apr.04), Teodora (26 aug. 07) , 10+am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Unde ati inteles voi ca eu simpatizez cu miscarea legionara? Cum sa imi declar dragostea fata de o grupare antisemita, cand eu am cel mai mare respect pentru poporul evreu?
Nici prin cap nu mi-a trecut sa disculp asasinii legionari, au existat crime infioratoare. Dar credeti ca acei legionari sunt totuna cu cei care au luptat in rezistenta? Credeti ca avortonul de Sima ar fi luat arma in mana si s-ar fi ascuns in munti? Eu am vrut sa separ bandele de criminali, de cei care au avut constiinta si taria de a lupta impotriva comunismului. Sau acum trebuie sa-i denigram si pe acestia din urma? Sa stergem istoria doar pentru ca au facut parte din miscarea legionara?
Inseamna ca m-am exprimat eu aiurea, de ati sarit asa, sunt si cateva pete albe pe oaia neagra a legionarismului, si eu la ele ma refeream.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emag spune:

Citat:
citat din mesajul lui AB

Cei care au ajuns la Canal pentru ca aveau coloana, pentru ca au sustinut alte opinii, ca si-au pastrat credinta, pentru au fost contra crimelor comuniste aceia... ti se rupe inima de durere.... dar cu legionarii...sa o lasam balta.
La revedere... ca nu merita discutia.


Asa cum nu toti comunistii au fost criminali, printre simpatizantii miscarii legionare au fost oameni care aveau coloana, care si-au pastrat credinta.
Biserica Rusa si-a canonizat martirii, morti in inchisorile comuniste. Noi nu numai ca nu-i canonizam, vom ajunge sa nu putem vorbi despre ei - pentru ca o parte din ei au fost arestati ca si legionari sau simpatizanti ai miscarii - sunt deci automat criminali. Chiar si cei care n-au avut vreo legatura cu miscarea legionara, tot legionari se numesc, pentru ca acuzatiile care li s-au adus la arestare erau cam aceleasi - doar nu era vreunul inchis cu acuzatia oficiala de iubitor de Hristos:
http://www.rostonline.org/blog/claudiu/2008/08/efii-cnsas-ai-arhivelor-naionale-i.html



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S

Eu nu pot sa arunc cu pietre in legionari, atata timp cat au luptat ca partizani, in munti, impotriva regimului comunist. Au fost si liberali si taranisti si tarani care s-au alaturat rezistentei armate, dar o mare parte au constituit-o legionarii.
Stiu ca gruparea legionara a fost extremista, stiu si cate crime au facut, dar li s-au spalat multe pacate prin lupta lor anticomunista.
Sigur nu veti fi de acord cu mine, dar nu pot scrie altfel. Nu dupa ce am citit cum au fost haituiti si vanati timp indelungat.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues




Iote de aia nu auzi cand se bate la usa .

P.S. Te-ai gandit la legionari cand ti-ai ales semnatura?

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.



NU ma gandesc la legionari, nu fac parte din viata mea, semnatura mea are cu totul alta tinta. Credeam ca sti ca nu suport antisemitismul, pacat ca nu ma cunosti..inca.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui emag

Citat:
citat din mesajul lui AB

Cei care au ajuns la Canal pentru ca aveau coloana, pentru ca au sustinut alte opinii, ca si-au pastrat credinta, pentru au fost contra crimelor comuniste aceia... ti se rupe inima de durere.... dar cu legionarii...sa o lasam balta.
La revedere... ca nu merita discutia.


Asa cum nu toti comunistii au fost criminali, printre simpatizantii miscarii legionare au fost oameni care aveau coloana, care si-au pastrat credinta.
Biserica Rusa si-a canonizat martirii, morti in inchisorile comuniste. Noi nu numai ca nu-i canonizam, vom ajunge sa nu putem vorbi despre ei - pentru ca o parte din ei au fost arestati ca si legionari sau simpatizanti ai miscarii - sunt deci automat criminali. Chiar si cei care n-au avut vreo legatura cu miscarea legionara, tot legionari se numesc, pentru ca acuzatiile care li s-au adus la arestare erau cam aceleasi - doar nu era vreunul inchis cu acuzatia oficiala de iubitor de Hristos:
http://www.rostonline.org/blog/claudiu/2008/08/efii-cnsas-ai-arhivelor-naionale-i.html



www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Licurici, stralucesti si in inima mea!
Ziana - povestea nasterii



E, si la tine in casa e prea galagie ca sa se auda cand se bate la usa .
Cum naiba sa simpatizezi o miscare ai carei membri erau criminali dementi si instigatori la crima?
Daca aveai coloana vertebrala si doreai sa lupti impotriva comunismului n-o puteai face decat sub obladuire legionara?


Citat:
Chiar si cei care n-au avut vreo legatura cu miscarea legionara, tot legionari se numesc, pentru ca acuzatiile care li s-au adus la arestare erau cam aceleasi - doar nu era vreunul inchis cu acuzatia oficiala de iubitor de Hristos:


Stai ca mi s-a blocat mintea. Ce legatura e intre simpatia pentru Hristos si simpatia pentru legionari?
Pai, din ce spui tu, comunistii care ii inchideau pe simpatizantii legionari erau destul de breji. Pana si lor li se parea aiurea ca un iubitor de Hristos sa simpatizeze legionarii. Era ori una ori alta!!!



Vazusi, Doina, de ce unii (printre care si eu :)) au toate motivele sa se considere grozavi?

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Citat:
citat din mesajul lui irina.c.

Citat:
citat din mesajul lui iileana

Ingrid, Cardinal pur si simplu nu a inteles ce-l intrebam. Sau a preferat sa nu inteleaga :).

Cardinal defineste comunismul ca fiind o ideologie (ma rog, satanologie) al carei scop e distrugerea crestinismului. Atit!
Eu i-am amintit de existenta comunismului si in tarile asiatice, care n-au nici in clin nici in mineca [] cu crestinismul.
Moment in care Cardinal nu a inteles intrebarea :).




e satanalogie fiindca distruge oamenii, crestini sau nu



Am inteles acum! Cam ca poliartrita reumatoida nu?

Come to The Dark Side ... we have cookies!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Inca una si ma duc. Greu cu comunicarea in scris ...

Citat:
citat din mesajul lui irina.c.

...distruge oamenii, crestini sau nu

Exact asta spun si eu, Irina.
Acuma explica-i tu lui Cardinal, ca io n-am reusit, ca e aberant sa reduci scopul si efectele comunismului la raul produs crestinilor ortodocsi romani. Pe care nu-l neg, dar care trebuie integrat intr-un context mai amplu, ca o piesa intr-un puzzle.

Asupra termenului de "satanologie" nu ma exprim, ca nu stiu ce inseamna si nici in DEX nu l-am gasit. Probabil e o metafora.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui iileana

Inca una si ma duc. Greu cu comunicarea in scris ...

Citat:
citat din mesajul lui irina.c.

...distruge oamenii, crestini sau nu

Exact asta spun si eu, Irina.
Acuma explica-i tu lui Cardinal, ca io n-am reusit, ca e aberant sa reduci scopul si efectele comunismului la raul produs crestinilor ortodocsi romani. Pe care nu-l neg, dar care trebuie integrat intr-un context mai amplu, ca o piesa intr-un puzzle.

Asupra termenului de "satanologie" nu ma exprim, ca nu stiu ce inseamna si nici in DEX nu l-am gasit. Probabil e o metafora.



www.trilulilu.ro/bright/566e0d1c4a9b15" target="_blank">see details


E un cuvânt de specialitae, de buna seama. Apartine jargonului clerical. Cam la fel cu "pacemaker" în cardiologie :) Totusi pe asta din unrma l-am gasit in DEX online!... Se pare ca într-adevar SATANOLOGIE e o licenta literara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Ei, hai ca va explic eu . Satana = vrajmasul lui Hristos, opusul lui Hristos. Hristos iubeste oamenii, Satana ii uraste. Hristos face bine oamenilor. Satana le face rau.
Deci, satanologia = stiinta care se ocupa cu studiul lucrarilor satanei. Care lucrari ale Satanei sunt comunism, legionarism, pedofilie etc, etc.
Se poate observa, nu asa, ca nu "satanologie" e termenul corect pentru comunism. Comunismul nu se ocupa cu studiul lucrarilor Satanei. Comunismul este, daca vreti, o unealta a Satanei.
Cardinal, de exemplu, e satanolog, deoarece se ocupa cu studiul relelor pe care le-a facut comunismul.


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Citat:
citat din mesajul lui emag

Citat:
citat din mesajul lui AB

Cei care au ajuns la Canal pentru ca aveau coloana, pentru ca au sustinut alte opinii, ca si-au pastrat credinta, pentru au fost contra crimelor comuniste aceia... ti se rupe inima de durere.... dar cu legionarii...sa o lasam balta.
La revedere... ca nu merita discutia.


Asa cum nu toti comunistii au fost criminali, printre simpatizantii miscarii legionare au fost oameni care aveau coloana, care si-au pastrat credinta.
Biserica Rusa si-a canonizat martirii, morti in inchisorile comuniste. Noi nu numai ca nu-i canonizam, vom ajunge sa nu putem vorbi despre ei - pentru ca o parte din ei au fost arestati ca si legionari sau simpatizanti ai miscarii - sunt deci automat criminali. Chiar si cei care n-au avut vreo legatura cu miscarea legionara, tot legionari se numesc, pentru ca acuzatiile care li s-au adus la arestare erau cam aceleasi - doar nu era vreunul inchis cu acuzatia oficiala de iubitor de Hristos:
http://www.rostonline.org/blog/claudiu/2008/08/efii-cnsas-ai-arhivelor-naionale-i.html



www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Licurici, stralucesti si in inima mea!
Ziana - povestea nasterii



E, si la tine in casa e prea galagie ca sa se auda cand se bate la usa .
Cum naiba sa simpatizezi o miscare ai carei membri erau criminali dementi si instigatori la crima?
Daca aveai coloana vertebrala si doreai sa lupti impotriva comunismului n-o puteai face decat sub obladuire legionara?


Citat:
Chiar si cei care n-au avut vreo legatura cu miscarea legionara, tot legionari se numesc, pentru ca acuzatiile care li s-au adus la arestare erau cam aceleasi - doar nu era vreunul inchis cu acuzatia oficiala de iubitor de Hristos:


Stai ca mi s-a blocat mintea. Ce legatura e intre simpatia pentru Hristos si simpatia pentru legionari?
Pai, din ce spui tu, comunistii care ii inchideau pe simpatizantii legionari erau destul de breji. Pana si lor li se parea aiurea ca un iubitor de Hristos sa simpatizeze legionarii. Era ori una ori alta!!!


Vazusi, Doina, de ce unii (printre care si eu :)) au toate motivele sa se considere grozavi?

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.



Nu trebuie sa ti se blocheze mintea Denizel, nu aici. Putina istorie ti-ar arata de ce sunt in stare iubitorii de Hristos, dar o sti mai bine decat mine, nu-i asa? Si da, era o legatura mare, intre legionari si iubitorii de Hristos, pentru simplul fapt ca erau crestini. Miscarea legionara i-a atras fluturand steagul patriotismului si al credintei si au fost urmati mintenas de turma de oite. Ca nu au inteles crestinismul, asta e alta discutie.
Revin la dizidenta, printre ei erau preoti legionari. Uite ca nu s-a batut asa tare in cap legionarismul cu crestinismul..carevasazica.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput