Cine a scris Biblia?

Raspunsuri - Pagina 67

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Ingrid, lamureste-te intai pe tine!

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Que Deus perdere vult, dementat. Asta e pt cei care au aderat la ML. Tot respectul meu pt cei care au luptat in rezistenta, fie preoti, profesori sau simpli tarani..legionari. Nu ii leg de cei care au comis crime sub pavaza ML. Clar?

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Se poate observa, nu asa, ca nu "satanologie" e termenul corect pentru comunism. Comunismul nu se ocupa cu studiul lucrarilor Satanei. Comunismul este, daca vreti, o unealta a Satanei.
Cardinal, de exemplu, e satanolog, deoarece se ocupa cu studiul relelor pe care le-a facut comunismul.



Aoleeeu... acum parca m-am zapacit si mai tare!
Si tot îmi vine sa citesc "sanatologie"... adek ceva ce se ocupa cu sanatatea, sau asa ceva
Am capu' mare din cauza lu' satana asta în care io nici nu cred :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emag spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

E, si la tine in casa e prea galagie ca sa se auda cand se bate la usa .
Cum naiba sa simpatizezi o miscare ai carei membri erau criminali dementi si instigatori la crima?
Daca aveai coloana vertebrala si doreai sa lupti impotriva comunismului n-o puteai face decat sub obladuire legionara?


Aha, deci TOTI membrii si simpatizantii miscarii legionare sunt niste criminali dementi si instigatori la crima? Atunci comunistii cum se numesc? Cum dracu` au fost atatia membrii de partid? Cum naiba sa devii membru al unui partid de criminali dementi si instigatori la crima?
Daca e sa generalizam, atunci toti comunistii au fost niste monstrii, niste demoni, niste ucigasi dementi, care nu s-au multumit sa termine trupuri, au vrut sa se distreze ucigand mai intai sufletele din trupurile alea.


Citat:
citat din mesajul lui denizel
Citat:
Chiar si cei care n-au avut vreo legatura cu miscarea legionara, tot legionari se numesc, pentru ca acuzatiile care li s-au adus la arestare erau cam aceleasi - doar nu era vreunul inchis cu acuzatia oficiala de iubitor de Hristos:


Stai ca mi s-a blocat mintea. Ce legatura e intre simpatia pentru Hristos si simpatia pentru legionari?
Pai, din ce spui tu, comunistii care ii inchideau pe simpatizantii legionari erau destul de breji. Pana si lor li se parea aiurea ca un iubitor de Hristos sa simpatizeze legionarii. Era ori una ori alta!!!

Vazusi, Doina, de ce unii (printre care si eu :)) au toate motivele sa se considere grozavi?


Daca ai fi asa de grozava cum te consideri (se poate, nu zic nu, ramane sa si arati asta), nu ti s-ar fi blocat mintea cat sa nu vezi link-ul din mesajul meu. Daca citeai articolul, nu m-ai fi intrebat, asa de mandra de tine, "ce legatura e intre simpatia pentru Hristos si simpatia pentru legionari? " . I-ai fi intrebat pe aia care au vazut legatura asta. Nu m-ai intreba, poate mi-ai raspunde, ca tot esti asa de grozava, ce legatura a fost intre iubitorul de Hristos Arsenie Boca si legionari, intre Sandu Tudor si criminalii dementi legionari despre care vorbesti.

Din ce spun eu comunistii care ii inchideau pe simpatizantii miscarii legionare erau destul de breji??? Se poate ca la tine in casa sa fie liniste, se poate si sa auzi batai in usa si cand nu bate nimeni.
N-am afirmat asa ceva, nici n-am insinuat asa ceva.
Spre deosebire de tine, eu n-as numi niciodata criminal dement pe Tutea, pe Ioan Ianolide, Costache Oprisan, Valeriu Gafencu, Parintele Arsenie Papacioc, Parintele Calciu. Cu totii au fost fie legionari, fie doar simpatizanti la un moment dat.
Asa ca n-as putea considera "destul de breji" pe aia care i-au inchis. Pe ei si multi, multi altii, despre care habar n-ai, atata timp cat pui egal intre membru/ simpatizant al miscarii legionare si criminal dement.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

1. Emag, ce credibilitate as avea eu daca mi-as face o organizatie pentru protectia copiilor, sub protectoratul organizatiei 'pedofilii fara frontiere'?

2. Refuz sa discutam despre legionari in antiteza cu comunistii. Sunt o apa si-un pamant.

3. Articolul tau imi spune ca sunteti buni doar la aratat cu degetul. Aratati cu degetul homosexualii si simpatizantii acestora, care pangaresc spatiul public, dar voi nu va sfiiti sa-l pangariti cu legionarii si simpatizantii acestora. Intr-un spatiu public nu au ce cauta materiale despre legionari. E indecent, ma intelegi?

4.

Citat:
Nu m-ai intreba, poate mi-ai raspunde, ca tot esti asa de grozava, ce legatura a fost intre iubitorul de Hristos Arsenie Boca si legionari, intre Sandu Tudor si criminalii dementi legionari despre care vorbesti.


Stiu doar ca intre cei pomeniti de tine si Hristos nu a existat nici o legatura.

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Emag si Ingrid-faceti o grava confuzie.

Simpatizant al unei ideologii este cel care e de acord cu acea ideologie. Ce tot incercati voi sa separati criminalul, adica cel care UCIDE cu mana lui, de cel care il sustine pe criminal?

Daca tu ucizi maine pe cineva esti un criminal.
Daca eu ITI SUSTIN si simpatizez cu mintea ta bolnava, tot criminal ma numesc! Ce atata filozofie?

Si Ingrid...cum mai sa sustii ca tu ai respect pentru legionari??? Sub pavaza ml sunt si aia care au comis crime in numele ml cat si cei care sustineau cu bani, furci si topoare ml.

Asta e ca si chestia aia cu ´´hitler era nebun, DAR......´´ si dai si cauta filozofia.

Mi se face efectiv grata cand incercati sa SCUZATI o miscare criminala, doar pentru ca a fost tortuara de ALTA miscare criminala.Asta e ca si chestia cu clanurile. Daca clanul lu´Peste omoara in stanga si-n dreapta si vine clanu lu´Cocos si ii chinuie pe clanu lu´Peste, clanul lu´Peste devine victima nevinovata?

Ma uimeste aceasta gandire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabi3604

Am capu' mare din cauza lu' satana asta în care io nici nu cred :(



Poate fi si o figura de stil care sa-ti explice ceea ce doreai sa stii.

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

LadyJ, problema cu masinaria de propaganda a comunismului este ca a functionat atat de bine, incat si peste 100 de ani vom gasi efectele ei. Nu putem fi impartiali si corecti deloc. Nu-i scuz pe cei care din diverse motive au aderat la ML. NU pot sa-i scuz. Dar, nu e etic sa-i aruncam in uitare pe cei care si-au dat seama de plaga rosie si au luptat asa cum au stiut ei mai bine. Acestia raman pentru mine eroi. Doar acestia. Imi pare rau ca toata dizidenta din munti, toata lupta lor e infranta prin prisma etichetarii lor ideologice. Care a fost o tampenie, dar nimeni nu poate da timpul inapoi, sa vedem daca au regretat.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S

LadyJ, problema cu masinaria de propaganda a comunismului este ca a functionat atat de bine, incat si peste 100 de ani vom gasi efectele ei. Nu putem fi impartiali si corecti deloc. Nu-i scuz pe cei care din diverse motive au aderat la ML. NU pot sa-i scuz. Dar, nu e etic sa-i aruncam in uitare pe cei care si-au dat seama de plaga rosie si au luptat asa cum au stiut ei mai bine. Acestia raman pentru mine eroi. Doar acestia. Imi pare rau ca toata dizidenta din munti, toata lupta lor e infranta prin prisma etichetarii lor ideologice. Care a fost o tampenie, dar nimeni nu poate da timpul inapoi, sa vedem daca au regretat.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues



Uite ce spui Ingrid, reciteste te rog si vezi cum suna:
Nu-i scuzi pe cei care au aderat la ml, dar nu-i acuzi, si-i consideri eroi.Ba mai ai si un respect deosebit pentru ei.

Imi pare rau ca tu gandesti asa, repet, sunt neplacut surprinsa. Nici nu cred ca ai citit postarile mele anterioare prin exemplele pe care le-am adus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Daca clanul Gaina omoara clanul Cocos sunt criminali. Asta ai scris tu.
Iar eu discut de doua pagini de o ramura a legionarilor, care n-a avut de-a face cu crimele lor, care au urmat o cale gresita din pacate, dar si-au dovedit tinuta morala in rezistenta. Ce e asa de gresit? De ce sa-i amestecam pe toti in aceeasi oala?
Uite, eu am refuzat sa invat limba germana din cauza fascismului. Acu' m-am luminat un pic, mi-am dat seama ca nu toti nemtii erau fascisti, ca unii au murit in inchisori pentru pozitia lor contra dementului de Hitler. Ca altii au intrat de frica in partidul nazist, dar s-au ascuns cat au putut de bine si au salvat evrei. Istoria nu retine decat nume mari, pe cei mici rar ii pomeneste.
Nu stiu, nu stiu cum pot sa explic mai bine, se pare ca in zadar o fac...

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput