Cine a scris Biblia?

Raspunsuri - Pagina 65

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabi3604

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Citat:
citat din mesajul lui fdoina

lady, faptul ca tu consideri ca exista o relatie antitetica intre legionarism si comunism, ca ideologii politice, mi se pare o naivitate. in esenta lor, au avut acelasi program -cine nu-i ca noi, e impotriva noastra, deci trebuie exterminat. tu vorbesti de parca sistemul comunist n-a avut alta agenda decat starpirea extremei drepte si promovarea libertatilor individuale

stii cum suna asta? Stalin si poporul rus/ libertate ne-o adus

*crestini de duminica sunt cei ca mine



Ahh, desigur Doina. Sunt de o naivitate de nedescris, nu putem fi toti chiar asa maturi in gandire ca si tine. Dar lasa ca o sa cresc si eu maaare

Ai gasit tu repede un punct comun, bravo!
Nu uita doar cea mai simpla chestiune, adica dreapta si stanga. Nu e suficient pentru ca doua ideologii sa se afle in atiteza?Ca vad ca ai o ´´problema´´ cu judecata asta.


Spune-i lui Cardinal sau Cortexiei ca extremele se ating... ca nu-i mai de pretuit ideologia legionarilor decat aia a comunistilor... sa vezi ce parere au ei!?




Ce sa le mai spun Gabi, tu nu vezi care e atitudinea?
Bagam capu adaaanc in nisip si cu asta basta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Eu nu pot sa arunc cu pietre in legionari, atata timp cat au luptat ca partizani, in munti, impotriva regimului comunist. Au fost si liberali si taranisti si tarani care s-au alaturat rezistentei armate, dar o mare parte au constituit-o legionarii.
Stiu ca gruparea legionara a fost extremista, stiu si cate crime au facut, dar li s-au spalat multe pacate prin lupta lor anticomunista.
Sigur nu veti fi de acord cu mine, dar nu pot scrie altfel. Nu dupa ce am citit cum au fost haituiti si vanati timp indelungat.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S


Stiu ca gruparea legionara a fost extremista, stiu si cate crime au facut, dar li s-au spalat multe pacate prin lupta lor anticomunista.




Ingrid, ce sa zic..sunt foarte surprinsa.
Adica niste criminali care, printre altele, se lupta cu alti criminali, devin mai putin criminali?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB spune:

Citat:
citat din mesajul lui fdoina
crestinii de duminica* n-au simtit prea mult prigoana comunista (totusi, mi-e greu sa cred ca numai eu cunosc familii care au adus pe furis preotul acasa, sa oficieze un botez sau o inmormantare, pentru ca asemenea manifestari nu erau compatibile cu functia detinuta de unul din membrii familiei)


Mey Doina pai daca aveau functii sau pozau in membri marcanti ai partidului sigur nu sufereau de prigoana.i da din acestia stiu si eu cum se adcundeau... Da restul neatrasi de functiile de partid nu aveau nevoie sa se ascunda pentru evenimente de gen casatorie, nastere, botez.

Credinciosii militanti iarasi o incurcau. Dar toata pletora "de duminica" cum zici tu care acum se plange ca nu putea mere la biserica exagereaza crunt. Mai curand le era frica sa zica ca mearga. Asa cum acum ateilor le e frica acum sa zica ca-s atei. Ca se simt izolati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S

Eu nu pot sa arunc cu pietre in legionari, atata timp cat au luptat ca partizani, in munti, impotriva regimului comunist. Au fost si liberali si taranisti si tarani care s-au alaturat rezistentei armate, dar o mare parte au constituit-o legionarii.
Stiu ca gruparea legionara a fost extremista, stiu si cate crime au facut, dar li s-au spalat multe pacate prin lupta lor anticomunista.
Sigur nu veti fi de acord cu mine, dar nu pot scrie altfel. Nu dupa ce am citit cum au fost haituiti si vanati timp indelungat.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues


Pai daca le dai tu dezlegare si de la cele zece porunci... ehhh... asta da... induiosare.

Hai sa vedem cum iti pare. Eu iti iau copii si sotul si ti-i ucid. Apoi eu ma ascund tu ma vanezi impreuna cu o ciotca de neaveniti sa zicem. Ma prindeti, ma duceti la Canal sa sap. Ma mai si torturati nitel.. dar aieee ce nevinovata eram eu. Mi-ai plange de mila si ti-ai pune eventual tu placuta de crim inala, au nu?

Cei care au ajuns la Canal pentru ca aveau coloana, pentru ca au sustinut alte opinii, ca si-au pastrat credinta, pentru au fost contra crimelor comuniste aceia... ti se rupe inima de durere.... dar cu legionarii...sa o lasam balta.

La revedere... ca nu merita discutia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:

Citat:
citat din mesajul lui AB

Citat:
citat din mesajul lui fdoina
crestinii de duminica* n-au simtit prea mult prigoana comunista (totusi, mi-e greu sa cred ca numai eu cunosc familii care au adus pe furis preotul acasa, sa oficieze un botez sau o inmormantare, pentru ca asemenea manifestari nu erau compatibile cu functia detinuta de unul din membrii familiei)


Mey Doina pai daca aveau functii sau pozau in membri marcanti ai partidului sigur nu sufereau de prigoana.i da din acestia stiu si eu cum se adcundeau... Da restul neatrasi de functiile de partid nu aveau nevoie sa se ascunda pentru evenimente de gen casatorie, nastere, botez.

Credinciosii militanti iarasi o incurcau. Dar toata pletora "de duminica" cum zici tu care acum se plange ca nu putea mere la biserica exagereaza crunt. Mai curand le era frica sa zica ca mearga. Asa cum acum ateilor le e frica acum sa zica ca-s atei. Ca se simt izolati.


Hai mai Andreea, chiar asa sa fie^ pai ateii de pe DC se bat cu caramida-n piept pe jde de pagini cu lipsa credintei, unde-s ai de le e frica sa ia exemplu de aici


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S

Eu nu pot sa arunc cu pietre in legionari, atata timp cat au luptat ca partizani, in munti, impotriva regimului comunist. Au fost si liberali si taranisti si tarani care s-au alaturat rezistentei armate, dar o mare parte au constituit-o legionarii.
Stiu ca gruparea legionara a fost extremista, stiu si cate crime au facut, dar li s-au spalat multe pacate prin lupta lor anticomunista.
Sigur nu veti fi de acord cu mine, dar nu pot scrie altfel. Nu dupa ce am citit cum au fost haituiti si vanati timp indelungat.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues




Iote de aia nu auzi cand se bate la usa .

P.S. Te-ai gandit la legionari cand ti-ai ales semnatura?

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ana Stroe

Citat:
citat din mesajul lui AB

Citat:
citat din mesajul lui fdoina
crestinii de duminica* n-au simtit prea mult prigoana comunista (totusi, mi-e greu sa cred ca numai eu cunosc familii care au adus pe furis preotul acasa, sa oficieze un botez sau o inmormantare, pentru ca asemenea manifestari nu erau compatibile cu functia detinuta de unul din membrii familiei)


Mey Doina pai daca aveau functii sau pozau in membri marcanti ai partidului sigur nu sufereau de prigoana.i da din acestia stiu si eu cum se adcundeau... Da restul neatrasi de functiile de partid nu aveau nevoie sa se ascunda pentru evenimente de gen casatorie, nastere, botez.

Credinciosii militanti iarasi o incurcau. Dar toata pletora "de duminica" cum zici tu care acum se plange ca nu putea mere la biserica exagereaza crunt. Mai curand le era frica sa zica ca mearga. Asa cum acum ateilor le e frica acum sa zica ca-s atei. Ca se simt izolati.


Hai mai Andreea, chiar asa sa fie^ pai ateii de pe DC se bat cu caramida-n piept pe jde de pagini cu lipsa credintei, unde-s ai de le e frica sa ia exemplu de aici





Da, Ana Stroe, unii se declara atei, agnostici, liber-cugetatori samd... aici pe forum, sub cate un nick... Aici pot si ei sa isi exprime convingerile (ne)religioase.

Dar multi nu se simt in apele lor sa se exprime, fie si cu apropiatii, ca sa nu se uite ciudat ceilalti la ei. Asa ca prefera sa se faca ca ploua. Cum zicea AB, se simt izolati.

Nu toti fac asa, sa fim întelesi! Unii declara fatis, ca doar nu-i baga nimeni la puscarie (slava Celui de Sus!), doar sunt dezaprobati de restul...

Sa nu-mi iau rosii de pomana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cortexia spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabi3604


Spune-i lui Cardinal sau Cortexiei ca extremele se ating... ca nu-i mai de pretuit ideologia legionarilor decat aia a comunistilor... sa vezi ce parere au ei!?



Nu atribuiti userilor afirmatii pe care nu le-au facut doar ca sa continuati o discutie alimentata din start de prejudecati si subminata de lipsa de informatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui cortexia

Citat:
citat din mesajul lui gabi3604


Spune-i lui Cardinal sau Cortexiei ca extremele se ating... ca nu-i mai de pretuit ideologia legionarilor decat aia a comunistilor... sa vezi ce parere au ei!?



Nu atribuiti userilor afirmatii pe care nu le-au facut doar ca sa continuati o discutie alimentata din start de prejudecati si subminata de lipsa de informatie.




Corect, retractez . N-ati declarat nici o simpatie pt. miscarea legionara pe unde v-am citit eu.
Scuze!

Mergi la inceput