Cine a scris Biblia?

Raspunsuri - Pagina 64

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Inca ceva, Cardinale:
Intr-un punct precis, iti dau multa dreptate: nici unul dintre noi nu are caderea sa judece pe cei care, sub teroare si tortura, au cedat si au devenit tortionari. Nici unul dintre noi nu avem garantia ca nu am fi facut la fel sau chiar mai rau. Doar martirii rezista, ori noi nu avem stofa de asa ceva.
Pace tie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fdoina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cardinal


Citat:
Ciinele care sta in lant nu stie ce este adevarata libertate



sa nu zici ca nici aici nu te referi la mine



Citat:
Pacat de martirii din temnite



stii bine ca nu-i asa, de noi e mai pacat, Hristos a inviat!

io sper sa mai treci pe-aici, ca sa aiba si Xeno cu cine sta de vorba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

bine, recunosc...

sa mi se scuze bascalia. daca deranjeaza rau de tot, sterg indata.

************************************************************************************
Ajuta la construirea unei sectii de chirurgie cardio-vasculara :

858 - 2 euro/sms - Cosmote, Orange, Vodafone

www.inimacopiilor.ro

oana de SOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">intr-un an


S

www.helpsonia.com , povestea Soniei , www.inocenti.org -> sponsorizeaza un copil !

"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and shout."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deianira

Citat:
citat din mesajul lui fdoina

Citat:
citat din mesajul lui conchita

ne putem astepta ca de maine heterosexualii sa mearga la serviciu, in masini, tramvaie, pe jos, whatever, in pielea goala, eventual cu jucarii sexuale atarnate la brau sau de gat, ca sa isi exprime orientarea asa, pe intelesul tuturor, ca poate unii nu stiu ce e aia heterosexualitate. si de poimaine poate facem si sex in parc, eventual langa groapa cu nisip unde se joaca neste copilasi cu parinti "toleranti", ce, am invadat spatiul privat al cuiva?




pai am citit eu in niste carti documentate ca asta ne pashte


Sunt curioasa si eu ce carti sunt, de cine sunt scrise si cum anume s-a facut documentarea asta?



Good things happen to good people.



Credeam ca nu mai citesti subiectul. Vad ca doar ignori anumite parti.



Good things happen to good people.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

Cardinal, vad ca ai citit muult despre lupta comunismului impotriva credinciosilor. io as vrea sa aflu despre lupta credinciosilor impotriva comunismului. din cate stiu io (si doar din familie si fara multe amanunte, recunosc nu m-am documentat) comunismul a avut in primul rand un cui impotriva Bisericii Greco-Catolice care trebuia sa revina in sanul BOR. si impotriva altor culte/religii pe care le numeau secte.
io ca si Lady, n-am simtit pe pielea mea prigoana comunista, mergeam cu schimbul in fiecare duminica la biserica. odata la cea catolica, data urmatoare la cea ortodoxa. cea greco-catolica nu mai exista. ba chiar am fost si la lectii de religie la biserica catolica. e drept ca uneori lipseam la muncile voluntare organizate de scoala, fara sa am urmari neplacute pentru asta. cred ca scolile, sau cel putin cea la care am fost io, organizau duminicile munci voluntare, da' nu luam masuri daca nu participai. isi faceau "datoria" cu chemarea, da' nici macar nu te interogau de ce n-ai participat.

conchita, particip la discutii in masura in care doresc. chiar daca tu consideri ca n-am dreptul asta si chiar daca n-o fi corect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fdoina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deianira

Credeam ca nu mai citesti subiectul. Vad ca doar ignori anumite parti.




Deianira, am glumit cu documentatia, am uitat sa pun ghilimele

e vorba de profetii ale Sfintilor

iaca de ce am ignorat, ca sa evit bascalia

Adela, crestinii de duminica* n-au simtit prea mult prigoana comunista (totusi, mi-e greu sa cred ca numai eu cunosc familii care au adus pe furis preotul acasa, sa oficieze un botez sau o inmormantare, pentru ca asemenea manifestari nu erau compatibile cu functia detinuta de unul din membrii familiei)

dar preotii adevarati, crestinii adevarati erau imediat considerati o amenintare pentru sistem, supravegheati, daca nu inchisi, hartuiti etc

lady, faptul ca tu consideri ca exista o relatie antitetica intre legionarism si comunism, ca ideologii politice, mi se pare o naivitate. in esenta lor, au avut acelasi program -cine nu-i ca noi, e impotriva noastra, deci trebuie exterminat. tu vorbesti de parca sistemul comunist n-a avut alta agenda decat starpirea extremei drepte si promovarea libertatilor individuale

stii cum suna asta? Stalin si poporul rus/ libertate ne-o adus





*crestini de duminica sunt cei ca mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Cardinal, ai iesit prea devreme din discutie, ai eludat raspunsul lui Iileana, ma asteptam la altceva de la tine, dar tu ai o idee fixa si tii de ea cu inversunare. Chiar nu vad relevanta ca ar fi interzis crestinismul in China, atata vreme cat chinezii isi au religiiile lor, budism, taoism si confucianism. Dar chiar, cum e interzis crestinismul in China? Unde ai citit tu asta?
Pana la urma, comunismul a afectat si pe altii decat crestinii?

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Ingrid, Cardinal pur si simplu nu a inteles ce-l intrebam. Sau a preferat sa nu inteleaga :).

Cardinal defineste comunismul ca fiind o ideologie (ma rog, satanologie) al carei scop e distrugerea crestinismului. Atit!
Eu i-am amintit de existenta comunismului si in tarile asiatice, care n-au nici in clin nici in mineca [] cu crestinismul.
Moment in care Cardinal nu a inteles intrebarea :).



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui fdoina

lady, faptul ca tu consideri ca exista o relatie antitetica intre legionarism si comunism, ca ideologii politice, mi se pare o naivitate. in esenta lor, au avut acelasi program -cine nu-i ca noi, e impotriva noastra, deci trebuie exterminat. tu vorbesti de parca sistemul comunist n-a avut alta agenda decat starpirea extremei drepte si promovarea libertatilor individuale

stii cum suna asta? Stalin si poporul rus/ libertate ne-o adus





*crestini de duminica sunt cei ca mine



Ahh, desigur Doina. Sunt de o naivitate de nedescris, nu putem fi toti chiar asa maturi in gandire ca si tine. Dar lasa ca o sa cresc si eu maaare

Ai gasit tu repede un punct comun, bravo!
Nu uita doar cea mai simpla chestiune, adica dreapta si stanga. Nu e suficient pentru ca doua ideologii sa se afle in atiteza?Ca vad ca ai o ´´problema´´ cu judecata asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Citat:
citat din mesajul lui fdoina

lady, faptul ca tu consideri ca exista o relatie antitetica intre legionarism si comunism, ca ideologii politice, mi se pare o naivitate. in esenta lor, au avut acelasi program -cine nu-i ca noi, e impotriva noastra, deci trebuie exterminat. tu vorbesti de parca sistemul comunist n-a avut alta agenda decat starpirea extremei drepte si promovarea libertatilor individuale

stii cum suna asta? Stalin si poporul rus/ libertate ne-o adus

*crestini de duminica sunt cei ca mine



Ahh, desigur Doina. Sunt de o naivitate de nedescris, nu putem fi toti chiar asa maturi in gandire ca si tine. Dar lasa ca o sa cresc si eu maaare

Ai gasit tu repede un punct comun, bravo!
Nu uita doar cea mai simpla chestiune, adica dreapta si stanga. Nu e suficient pentru ca doua ideologii sa se afle in atiteza?Ca vad ca ai o ´´problema´´ cu judecata asta.


Spune-i lui Cardinal sau Cortexiei ca extremele se ating... ca nu-i mai de pretuit ideologia legionarilor decat aia a comunistilor... sa vezi ce parere au ei!?

Mergi la inceput