Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 32

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Eliana, muuulta sanatate, imi pare rau de voi, sper sa treaca repede...!

Laura, mortali strumphii tai !

Dalina, dap... cam asa ma chinui eu cu Robi.... papa ce papa si apoi nu mai vrea si vrand-nevrand il compar cu Edi care papa tot tot si ar mai papa daca nu l-as opri eu... sau cel putin asta se intampla de 3 zile, sa pape asa, unul mai mult si altul mai putin. azi am renuntat, il las in pace sa pape cat vrea si vedem cand i se va face foame cum va fi. oricum, a papat bine, 80ml suc de mar si morcov + 80gr piure de mar + branza calcica. Iar Edi 80ml suc de mar si morcov + 130gr piure de mar + branza calcica. Sunt multumita si astept doar sa pape si Robi mai bine, cand va fi pregatit.

Bogdana, multa bafta si rabdare. Cred ca ti-e tare greu cu 3, mai ales ca Andreiu poate e si gelos, e de inteles.... poate o bona, daca altfel nu ai ajutoare? Cu 2 as intelege, dar cu 3 eu nu cred ca m-as putea descurca....

si mie mi-e dor de Clara si de Laraa!

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26.09.2008
_
Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica33 spune:

Buna
Oau, Bogdana cum reusesti sa te intelegi cu cei trei draguti? Ce fac gemenasii, s-au acomodat la noul mediu de viata?
Eu ma simt mai bine, ma mai doare spatele si parca un rinichi, sper sa nu fie ceva grav.
Am mai scris un mesaj in care am spus mai multe despre cum am reusit sa fiu fericita acestei sarcini gemelare. Dupa 10 inseminari si 4 FIV-uri am ajuns la Sibiu, unde am facut acest al 5lea FIV in urma caruia mi-au fost transferati 2 blastocisti perfecti si ambii au hotarit sa ramina cu mine, sper pina cind voi implini cele 9 luni si ulterior toata viata. Va dau si eu datele despre mine pentru a ma trece si pe mine pe listuta: UM: 15.01.2009, ET: 31.01.2009, DPN:1.10.2009. Data probabila a nasterii dna doctor mi-a calculat-o pentru o sarcina gemelara la maxim 37 de luni dar eu vad ca sunt fete care au ajuns si la 40 de saptamini, deci poate va fi mai tirziu.
Va pup si va multumesc pentru primirea facuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimika spune:

mamici cu gemeni mici sau mai mari. Nu cred eu ca va mai amintiti de mine ca nu am fost prea activa la voi la forum, dar sa stiti ca v-am citit. M-am gandit sa intru sa ma laud ca am 2 baietei sanatosi, am facut amnio. Am de abia 16 sapt si 5 zile dar mi se pare ca burtica creste de la o zi la alta. Ma doare destul de des in partea stanga mai jos, eu cred ca este colonul, vi s-a intamplat si voua? Ca, evident, sunt balonata, constipata mai tot timpul...Deja obosesc foarte repede, orice as face. Cand o citesc pe bogdana mi se face parul maciuca , dar ma consolez cu gandul ca nu mai am inca un exemplar pe langa cei 2. In alta ordine de idei, la eco de 14 saptamani dr. Iosup mi-a zis ca am colul cam scurticel de 3,1 cm. Probabil la incarcatura mare pe care o am se mai scurteaza, nu? Trebuie sa fiu cu "ochii" pe el?

16+ si
Grasii mei iubiti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ainia spune:

Astazi, in ziua de 1 aprilie la ora 9,45 a venit pe lume prin cezariana VLAD CONSTANTIN , un minunat baietas de 3,170 kg si 48 cm, rumen in obraji ,cu nasul carn si plete in vant !!!!!!
Mamica lui, Clara, este in al noualea cer si abia asteapta sa il stranga mai bine in brate si sa-l pupe pana il albeste, chiar daca si ea si noi toti am stat cu sufletul la gura 2 zile din cauza fluctuatiilor ei de tensiune, motivul pt care s-a facut cezariana de urgenta. Apropo, la operatie au eliminat si un chist de vreo 7-8 cm diametru, insa mami e ok si in burtica acum nu mai are pe bebe, ci un tub de dren.
Faceti cunostinta cu Vladut !
Si nu e o gluma!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui ainia

Astazi, in ziua de 1 aprilie la ora 9,45 a venit pe lume prin cezariana VLAD CONSTANTIN , un minunat baietas de 3,170 kg si 48 cm, rumen in obraji ,cu nasul carn si plete in vant !!!!!!
Mamica lui, Clara, este in al noualea cer si abia asteapta sa il stranga mai bine in brate si sa-l pupe pana il albeste, chiar daca si ea si noi toti am stat cu sufletul la gura 2 zile din cauza fluctuatiilor ei de tensiune, motivul pt care s-a facut cezariana de urgenta. Apropo, la operatie au eliminat si un chist de vreo 7-8 cm diametru, insa mami e ok si in burtica acum nu mai are pe bebe, ci un tub de dren.
Faceti cunostinta cu Vladut !
Si nu e o gluma!!!

Lavinia
pozele mele Andrei (25.01.2001) Tea si Rares (12.07.2006)
franturi din viata


Felicitam matusa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Va pupam mamici, bebici si burtici

Imi pare bine ca se inmultesc burticile care au prins promotie "doi in una", iar cele despre care stiam cresc si cresc.Bravo!

Mi-am propus sa scriu povestea nasterii si sa citesc din urma macar pe diagonala si neaparat sa ma uit la pozicile noi cu gemenasii vostri. Inca nu am atins faza cu pozicile.

Nu stiu cum fac, dar sunt rupta de oboseala deocamdata. Mi-au luat 4 zile sa imi revin dupa cazarea si tratarea oribila de la maternitate. O sa va povestesc mai pe larg mai incolo. Noroc cu mama, a stat cu noi de la sosirea acasa pana maine cand pleaca acasa. M-am mai putut si eu odihni cat de cat.

Fetele sunt bine. Cine se priicepe, adica a vazut multi copii mici spun ca sunt f cuminti. Eu nu sunt chiar de aceeasi parere.
Azi nu au dormit de la 14 la 20, ba sughit, ba plang (reprize scurte) si nu imi dau seama de ce - pt ca mancate, schimbate erau, ba nu vor sa ragaie dupa ce manaca, apoi varsa in somn si se trezesc.
Le-am surprins plangand in somn sau tresarind de durere de burtica. Din pacate cred ca ne ajung incet colicii. atat se chinuie saracele pt un partz sau un kk, de imi vine sa plang cu ele. Si sighitul dupa fiecare masa si uneori pur si simplu le zguduie tot corpul. Am incercat lamaie - uneori tine uneori nu. Si se si acreste lapticul in burtica, dupa ce ca nci aer nu au cateva secunde de la acel gust puternic.

Noroc ca sunt superbe si zambesc destul de des, chiar daca nu ata de mult ca in primele zile. Un zambet si o grimasa merita totul.

Sper ca voi toti sunteti bine, racelile de primavara va ocolesc sau macar sunt mai indulgente.

Lumi mami, multumesc pt "mesagerie vocala" si pt emotiile consumate pt noi. La fel multumesc tuturor. Poate am mai zis, dar m-a impresionat f mult interesul si suportul vostru.
Sper sa pot reveni cat de curand , ca si mie mi-e dor de voi.





Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din 19 Martie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

imi cer scuze ca n-am mai intrat dar din pacate nu tin pasul cu voi...Incer sa intru mai des!
dalina, oannna prezent!
Sarcini uasoare si la termen gravidutelor
Felicitari mamicilor de doua ori sau chiar trei ori


Tustele sunt bine, sanatoase(mai putin o microlitiaza urinara de care tragem din decembrie si se pare ca nu se mai termina), vesele, foarte cuminti, papa foarte bine de o luna(Ana nu bea lapte deloc, bagam branzeturi si iaurturi), fac fel si fel de te miri ce. Avem acum un an si 4 luni, comunicam nonverbal, spunem "mama", "tata", dar momentan atat... am avut perioade cand vocabularul a fost mai bogat... Chiar rog mamicile sa-mi zica cand au inceput puiutii lor sa vorbeasca... ca toti imi zic ca gemenii vorbesc mai tarziu... necesitatea de comunicare! Sunt si faze cand vorbesc intre ele, putin si se ridica amandoua si merg intr-o anumita directie.. clar comunica intre ele! Se iubesc, isi dau pusi una la alta, se tin de manuta, se joaca impreuna. In rest stiu toate partile corpului, sunete scoase de animale, animalele, hainele, lucruri in casa.
Suntem nedaspartite toate trei(fac scandal cand nu ma vad, inclusiv la baie sunt cu mine)... ceea ce ma ingrijoreaza putin ca din toamna vine cresa... Ma bate gandul sa ne separam putin in vara asta, inclusiv pe ele doua... macar o saptamna, una cu mine, una cu buni. Ce parere aveti?.. plus sa le las la buni in cursul saptamanii macar 2 saptamani.
aveam atatea sa va zic, mi-am propus de atatea ori sa scriu...

aici sunt pozici cu noi:
http://good-times.webshots.com/photo/2602955580104078634EKBjGr

pupici si incerc sa intru cat mai mult aici





PUSSI mami de gemenele ELENA & ANA 19.11.2007
Suntem mari



DOAMNE AJUTA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauradelyn spune:

Salutare tuturor, iesim si noi la un scurt raport mai intarziat....pe 25 martie la ora 20.07 a venit la mami in brate DAVID-MINA 3080g iar la 20.15 ISAK-GABRIEL 3190g a fost o nastere provocata la 39 de saptamani si 3 zile si destul de usoar in comparatie cu prima nastere!!!Primele zile au fost destul de agitate tinang cont ca a fost nasterea provocata nu a prea venit lapticul, dar acum suntem foarte linistiti papam si dormim toata ziua si am luat si 200g fiecare in greutate!!!!Speram sa avem timp sa mai intram din cand in cand sa va spunem ce facem si sa cerem pareri mamicilor cu experienta.Pupicei si nopti linistite la toti bebelusii!!!



Laura mami de Adelin 30-11-2001 si de David-Mina siIsak-Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

ainia felicitari matusicoooooooo Ma bucur f. mult pt. surioara ta...

mimika bravo!!! tinem pumnii sa stea cat mai mult acolo, sa fie f. f. bine si dupa nastere... Despre col, da trebuie sa stai cu ochii pe el... de fapt doctorul... dar nu te stresa din cauza asta... inca e ok... important e sa nu se deschida... stai la orizontala cat poti de mult, nu cand va fi prea tarziu... si va trebui obligat-fortat... eu tin pumnii sa nu fie cazul...

monica33 primele 10 mesaje sunt moderate... de-astea apar asa greu... apar ca si loc, ptrinte alte masaje deja scrise, la ora la care le-ai scris, dar mult mai tarziu ca si timp... nu stiu sa-ti explic Asa ca mai scrie cateva mesaje, sa scapi de moderare, si sa apara chiar cand le scrii.

pussi am vazut pozele... f.f. scumpe
Despre separat... si ai mei fac asa... de ex. cand unul se trezea noaptea si plangea incercam sa ies usor cu el in alta camera sa nu-l trezeasca si pe celalalt... insa urla isteric dupa aia... si il trezea si pe celalalt Asa ca am renuntat... sunt sanse mai multe sa nu-l trezeasca daca bazaie acolo... decat sa-l iau de acolo...
De ce vrei sa le inveti separat? Nu vor sta impreuna la cresa?
Iar despre separarea de tine. merita incercat... cate putin in fiecare zi, daca ai cum... daca bunica e aproape... sa nu le stresezi prea tare din prima...

Bogdana nu stiu sa te ajut cu colicii... nu-i prea devreme totusi? Ai grija ce mananci si sa dea aerul afara ... ca la noi asta a fost cauza colicilor ... aerul din burtica...
Despre Andrei... e greu... dar pune-l sa te ajute la orice poate.. si se va simti bagat in seama... sa dea pampersi, servetele, sa duca la gunoi ceva, sa iti aduca o bavetica... nu stiu... ceva... iar cand vin cei apropiati in vizita, roaga-i sa ia un cadou cta de mic si pt. el... sa nu se simta expclus... chiar si asa o sa tot faca diverse "crize" ... a mea ii caftea daca ii baga careva in seama si pe baieti... numai ca sa fie tot ea in centrul atentiei... chiar si intr-un mod negativ...

Clara cand ai timp, asteptam povestile mai pe larg

luminita lasa baietii in pace... io ziceam de ai mei ca sunt slabanogi... ca sunt bb-ei care la un na au cat ei De-asta am zis ca in curand ne intreceti...


Despre noi: Elena e mult mai bine... mananca si nu mai face febra, doar tuseste.
Baietii mananca, nu prea fac febra, dar tusesc pana vomita (uneori) ... ei mai au de tras... dar au inceput mai tarziu...





Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Clara ma bucur ca mai intri pe aici, abia astept sa-ti citesc povestea nasterii! Ma bucur de asemenea ca sunteti bine.
Un singur mic sfat, te rog sa nu mi-o iei in nume de rau: te rog, nu le mai da lamaie... vor sughita oricum, cu sau fara ea, asa e la inceput, sughita des... lamaia e cam acida, eu nici acum nu le-am dat.... si nici portocala... ma rog, nu zice nimeni ca am facut bine si ca nu-s eu paranoica, dar....

Eliana

Pussi , frumoase tustele, sa-ti traiasca!

Ainia, felicitari! Si eu o sa devin matusa, pentru a doua oara, chiar maine! De abia astept!

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26.09.2008
_
Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput