Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 32

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

anco, ia-o-ncet, nu te stresa!!
cu cat te-agiti mai tare, cu-atat mai rau!

Sa-ti spun cate ceva din experienta mea:
1. de alaptat, eu le-am alaptat mixt. Adica la o masa una san si cealalta bibe si invers. Dar nu cred ca e bine-asa, sper sa-ti raspunda mai pe larg mamici care au alaptat exclusiv gemeneii la san (3in1, de exemplu, stiu ca si acum ii alpteaza! )
2. Cu faza ca stai la et.9, intr-adevar, nu e prea placut.. dar si ai mei stau la et.7 si incapea caruciorul nostru dublu. Mai cu "manevre", dar incapea; si noi pe langa el! Dar intotdeauna aveam pe cineva cu mine. Singura e mai greu, daca nu chiar imposibil.. Poate ai o vecina la care sa apelezi macar pana urci inlift, sau macar pana jos.. (mi-aduc aminte ca citeam aici, pe forum, cand eram eu insarcinata, de mamici de gemenuti care povesteau ca le-ajutau vecinele sa coboare cu liftul si cu tot "arsenalul" )
3. Eu le-am culcat cu noi in camera, pe-amandoua in acelasi patut (avem poze) pana pe la 3-4 luni. Apoi le-am mutat pe fiecare in patutul ei si in cealalta camera. Avem patuturi-tarc, dinalea de plasa, pe care le-am luat si in deplasare si pe care le folosim si acum!! Si iaca, avem aproape trei anisori! Deci, din punctul meu de vedere, nu e risipa faza cu patuturile. Cu ocazia asta eu nu le-am obisnuit nicicum sa doarma cu mine-n pat, ci doar fiecare in patutul ei.. A! Am uitat sa spun ca, atunci cand le-am coborat la nivelul de jos al patutului (asta atunci cand incep sa se ridice singurele tinandu-se de margine) le-am facut pe comanda saltele ortopedice de 17 cm grosime, dar nu recomand. Ajunge si de 10 cm. Ca, fara salteluta, mi s-a parut prea deformat..
4. caruciorul l-am comandat cand eram in 7 luni, inainte deci sa plec la spital. Dar l-am primit in timp ce eram in spital, dupa ce-am nascut (am nascut la 34 saptamani.. ) asa ca mi-a prins bine la intoarcere (aveau o luna, deja) ca le puneam pe balcon in el, sa doarma la aer (era iulie si pe partea noastra e o liniste si-un aer curat.. sa tot dormi! )

Sper ca ti-am fost cat de cat de ajutor cu raspunsurile; Dar - repet: nu te mai stresa atata!! O sa vezi tu cum se rezolva toate, incet-incet..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

"buna fetelor va anunt ca iuca a a adus pe lume a 2 a zi de paste bebe ioana de 3250 si bogdan 2400 scor apgar 8, cezariana
sa fie sanatosi i papaciosi refacere rapida

mamica de maria teodora"

Feliciari Iuca,sa cresteti mari, sanatosi si papaciosi

Bogdana cu Catalin si Vlad-17.03.2009+ Andrei Luca -15.12.2006

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lili_Filip spune:

iuca...sa-ti traiasca bebeii!!!
sa fie sanatosi si papasiosi!!!
te pupam...shi refacere usoara!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

IUCA, FELICITARI mamico cu gemenuti!!! Sa-ti traiasca, sa fie sanatosi si cumintii, iar tu sa te refaci repede ca puiutii au nevoie de tine. Astept poze!!!!

26+Laura Ioana Irina Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lili_Filip spune:

anca...
eu le-am culcat de la inceput pe fiecare in patutul ei!!!
inainte sa nasc cu vreo 2 sapt am cumparat un patut (vroiam sa le culcam pe amandoua in unul..l-am ales eu...de plasa) apoi cand eram in spital a mai cumparat sotul unul...il gasise de aceeasi culoare (pt ca sa il avem pe mai tarziu)...sotul le-a asezat pe amandoua la locul lor ca sa vada cum le sta:))shi asa au ramas...
carucior...dupa ce am nascut am cumparat unul de la robert by simplis din alba...dar...oricum nu l-am prea folosit pt ca a venit frigul...apoi o prietena de-a mamei mele mi-a adus (nu noi) 2 carucioare din germania stare super buna...deci avem 3...:))nu mai avem loc in garaj...:))gasesti poze la semnatura!!!
de alaptat...pt mine a fost greu...pt ca nu sugeau la san...doar se suparau si plangeau...m-am muls...le-am dat 2 luni...dar putin...am ramas singura cu ele acasa dupa ce am venit de la maternitate shi au fost atat de rele la inceput...incat nu reuseam nici sa mananc...asa ca " am ramas in pana" de la 2 luni...asta e!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anco

hristos a inviat!

fetelor mai experimentate, spuneti-mi si mie cum va descurcati cu gemenii? eu sunt de-a dreptul ingrozita. am o multime de intrebari. de exemplu:
-cum ii alaptati pe amandoi odata natural? nu cu biberon?
-cum o sa ma descurc eu cu caruciorul in lift (stau la etajul 9!!!)?
-cate patuturi sa iau - 1 sau 2 ca am auzit ca sa-i pun in unul singur ca sunt obisnuiti amnadoi, altii zic sa le fac la comanda unul mai mare dar na, de unde saltea speciala?altii sa le iau 2 patuturi. habar n-am. sincer m-am gandit sa le iau unul pana cand incap in el, unul la un capat si altul la celalalt si apoi trecem la pat normal.ca nu vad rostul sa arunc banii pe 2 patuturi. aaaaaa si voiam sa le iau din ala demontabil, nu de lemn, ca poate mai plec cu ei la mama...?
-cand sa comand caruciorul inainte sa merg la spital sau dupa ce ies din spital?
-sa ii culc singuri in camera de la inceput sau sa ma culc cu ei?
AJUTORRRRRRRRRRRR!!!
si altele, multeeeeeeeeee.....







19+ cu


esti simpatica foc, foc! stiu exact prin ce treci, hai sa-ti impartasesc parerea mea, nu e musai sa faci ca mine, dar poate te ajuta.

1. se pot alapta gemenii in acelasi timp, desi e mai greu. da un search pe Despre Copii, e un articol despre gemeni si ai acolo cateva poze si pozitii de alaptat gemenii. Eu n-am avut laptic decat o luna de zile, si oricum nu i-am alaptat in acelasi timp, imi era prea greu. Cu biberonul e mult mai usor in acelasi timp, desi nu ti-l recomand daca poti sa alaptezi - ceea ce trebuie musai sa incerci!
2. cu caruciorul eu zic ca trebuie sa te ajute cineva. daca iti iei carut dublu, probabil va fi si greu si nu vei putea singura cu bebeii si carutul, decat pe rand poate, daca lasi bebeii in casa la loc sigur, in pat, daca ii stii ca nu plang, daca poti lasa carutul in siguranta jos... daca nu, cu ajutor. pe mine ma ajuta mama si soacra. pe rand.
3. un singur pat. eu am luat doua si tare rau imi pare acum, ca nu pot interactiona ptr ca stau in paturi diferite. se poate face pe comanda cum bine spui, la fel si salteaua, tot pe comanda. nu iti recomand un pat pliabil ptr inceput, caci nu il vei folosi decat f putin... pana vor implini o luna, cam asa... altfel, in deplasari e f bun, poate doar daca vrei sa iei doua insa...
4. cand comanzi carutul e alegerea ta... poate inainte, ca sa nu te aglomerezi, ca sa fii sigura ca ajunge in timp util pana cand vor fi ei gata de plimbare. dar cel mai probabil nu ii vei scoate afara chiar din prima saptamana.
5. eu am dormit in camera cu ei pana la 3 luni. am tot incercat sa ii iau si cu mine in pat, dar ceva nu le placea, nu se linisteau decat la ei in patut, asadar n-am dormit deloc in acelasi pat. la 3 luni, intr-o doara mai mult, am zis hai sa vad cum reactioneaza o noapte daca nu dorm cu ei. n-au zis nici 'pis', parca niciodata n-as fi dormit cu ei... alegerea este numai a ta, tu iti vei da seama cum e mai bine, cel mai probabil la inceput e mai linistitor sa dormi cu ei, mai mult pentru tine poate, dar si pentru ei.

eu astept si celelalte muuuulte intrebari.



Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26.09.2008
_
Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…
GHIDUL MAMEI
poveste despre comori
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Iuca, felicitari!! Sa-ti traiasca, sa fie sanatosi, papaciosi, tu sa ai laptic si multa rabdare!Abia asteptam vesti de la tine si pozeeeee!!!


Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26.09.2008
_
Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…
GHIDUL MAMEI
poveste despre comori
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lili_Filip spune:

va invitam la ultimul album de poze!!!!
http://lilif.shutterfly.com/482

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Felicitari Iuca
Sa fie sanatosi si norocosi

Lili_Filip ce mari s-au facut mandrele
Acum sper sa nu te superi pe mine... dar mai bine ai sterge pozele sexy ... pt. ca, din pacate, sunt multi nebuni care pot sa peste ele

Moniland nu te grabi, ca este timp... decat sa iei ce nu-ti place... mai ales la capitol carucior...

anco incerc sa raspund pe rand:
- ai link in prima pagina, la sfarsitul listei, cu pozitii de alaptat... se poate... eu doar teoretic stiu, practic nu
- la inceput: caruciorul in straneam, il bagam in lift, il desfaceam jos, in scara ... apoi fuga sus si luat bb-ii din patuturi, amandoi odata... Mai tarziu, cand au inceput sa mearga binisor, ii luam dupa mine si intai ii bagam pe ei in lift, apoi eu cu carutul... Important carutul sa fie cat mai usor... ca o sa te cam chinui cu el mai bine de doi ani
- patuturi am vaut doua de al bun inceput... gandeste-te ca in aptul mare nu-i muti prea curand... adica nu suficient de curand, cat sa aiba loc in unul singur, pana ii muti. Ai mei inca mai dorm in patuturile lor. Eu am preferat de lemn acasa... si doua care se strang, mai ieftine pt. plimbari (au fost vreo 200 ron fiecare) ... am vrut ca cele de acasa sa reziste... celelalte nu prea conta
- caruciorul il poti lua si dupa ce eisi din spital, sau cand esti in spital... depinde cat te tin... pe mine m-au tinut 12 zile si apoi pediatrul ne-a dat voie sa iesim afara dupa inca o sapt. acasa... deci am iesit afara dupa aproape o luna... Daca stii ce vrei, il poate comanda si sotul cat voi inca sunteti in spital... si in mai mult de 1 sapt. nu cred ca are cum sa ajunga... deci la fix...
- noi m-am culcat cu ei in camera pana pe la 6 luni, pt. ca se trezeau destul de des la inceput... apoi au rarit mesele, dar totusi erau prea mici si nu aveam inca curaj sa ne mutam de langa ei... Apoi ne-am mutat in camera de langa.




Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kineta spune:

IUCA SA-TI TRAIASCA MINUNILE SA FIE SANATOSI SI SA VA BUCURATI DE EI. LILI FILIPce dragalase sunt fetitele,am stat si am vazut toate pozele,imi place si caruciorul,este de aici,sau din Germania,cred ca nu de aici... CE bine ca a intrebat cineva despre metode de alaptat,ca si pe mine ma ingrozeste gandul ca nu voi face fata,dar trebuie sa existe o metoda,eu ma gandesc daca se vor trezi amandoi odata si vor plange in aceelasi timp de foame,ce fac,dar va sta si mama cu mine si probabil ca vom gasi o solutie. DAR din ce am citit ce sa inteleg ca din fetele cu gemeni,nimeni nu a alaptat in acelasi timp pe amandoi?

31+

Mergi la inceput