Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 32

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Am nascut natural, nu mi-a coborat burta foarte mult..ca am avut sarcina cam sus mereu..undeva inainte cu 2 sapt a inceput sa coboare putin si sa fie vizibila coborarea...
nu stiu daca sunt eroina..insa nevoia te invata sa te descurci si singur..medicii mi-au zis la spital ca sunt o persoana foarte echilibrata...poate pentru ca mi-au adus copiii la 6 ore de la nastere in rezerva..si abia daca venea cineva sa vada dc ma descurc..erau nopti in care nici nu-mi deschidea vreo asistenta usa..si dimineata venea neonatologul(prietena cu noi)si-mi zicea ca nici "mac"nu s-a auzit toata noaptea din rezerva mea

Bogdana cu Catalin si Vlad+ Andrei Luca -15.12.2006

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goss76 spune:

Buna fetelor,
sunt si eu graviduta de gemeni si desi nu am intrat pana acum am citit subiectul cu foarte mare interes. Acum insa sunt foarte stresata si as dori sa va adresez cateva interbari. Ma credeam aranjata pentru ca alesesem clinica Unirea din Bucuresti sa nasc dar intre timp am aflat ca nu e dotata cu aparatura de prematuri si daca se intampla ceva in timpul nasterii sau daca bebelusii au nevoie de incubator suntem bagati in salvare si trimisi pe la Giulesti sau la Polizu. Si in acest caz prefer sa ma duc din timp acolo si sa nu ma mai plimb cu salvarea.
1.Va rog spuneti-mi unde este cel mai sigur loc in Bucuresti sa nasti gemeni si unde au cea mai sigura aparatura pentru prematuri? Si care este cel mai experimentat doctor in nascut gemeni?
2.De asemeni este frecvent ca gemenii care se nasc incepand cu saptamana 35 sa aibe nevoie de incubator? Si cate zile?

Pupici si astept nerabdatoare raspunsul vostru.

Heleny 15+
Sarcina ICSI in Israel cu Dr. Dov Feldberg din cauza de azoospermie
Transfer embrioni 16 ianuarie 2009
Data nastere Septembrie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micky2007 spune:

goss si eu am ales o maternitate privata din Bucuresti si incerc sa gandesc pozitiv ca nu se va intampla nimic cu copii mei. Cele mai dotate maternitati pentru prematuri (stiu ca am fost acolo) sunt Giulesti si Polizu. Dar cea mai curata este Polizu. Atat stiu sa iti raspund eu. Multa bafta sa nasti la termen si nu mai devreme.


Micky 34+ +

AMR 31 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

goss76 bine ai venit. SI sarcina usoara... Cel mai important... gandeste pozitiv si nu ca vei naste prematur... Daca stai cuminte in pat (daca e cazul... la un mom. dat va fi) ai sanse sa duci sarcina cat mai mult.
Eu am nascut la Cantacuzino. Doar unul din baieti a fost "declarat" prematur... pt. ca a avut pana in 2500g. Si s-au nascut la aproape 37 e sapt. dupa o sarcina destul de grea... uneori nu credeam ca o sa ajung nici la 30 de sapt.
Si Polizu, si Giulesti stiu ca sunt spitale f. bine dotate pt. prematuri.. Eu la Cantacuzino aveam dr. ginecolog ... in care aveam f. mare incredere... acolo este dr. neonatolog Craciun... un dr. f. bun... Iar la capitolul aparatura stiam ca aveau cele necesare pt. prematuri... pt. ca ai mei au stat numai la prematuri, am vazut si bb-ei nascuti cu mai putin de 1 kg. care atunci aveau 2-3 luni...

Bogdana asa face si Elena... cand trebuie sa mearga la gradi nu se trezeste... iar altfel se scoala mai devreme de ora la care ar trebui sa plece la gradi

dalina tine-o tot asa.... ha ica poti

elenada bravooooo. Ma bucur ca e totul bine si cu picii si colul tau

speranta eu le-am simtit pe la 16-17 sapt. si eram la a doau sarcina... O sa mai dureze un pic pana ii simti...




Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Citat:
citat din mesajul lui andreea_mg

Am si eu doi baietei gemeni de 1 an si 10 luni, sunt din Bucuresti, ii cheama Mihai si Gabriel, va citesc de mult si va admir perseverenta si eforturile. Si mie mi-a fost foarte greu in primele 6 luni, nu mai aveam zi sau noapte, dormeam cand se putea, dar acum este mai bine, ne-am mai revenit, am intrat cu programul in normal.
Nu ajung pe net foarte des, dar va sarut pe toate, va urez multa putere si va doresc Un Paste fericit, multa sanatate si bucurii!

Bine ati venit
Scrie mai multe mesaje, sa scapi de moderare, pt. ca pana la 10 mesaje nu apar la timp... si unele dintre ele poate nici nu le vom vedea ... asat ca sa stii... sa nu crezi ca nu vrem sa va bagam in seama




Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Neatza.

eu am simtit miscarile bebeilor la 16 saptamani.

elenada , ma bucur ca e totul bine.

dalina, felicitari, keep up the good work!


LA MULTI ANI Sebastian de Nally!!!!!!



Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26.09.2008
_
Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui goss76

Buna fetelor,
sunt si eu graviduta de gemeni si desi nu am intrat pana acum am citit subiectul cu foarte mare interes. Acum insa sunt foarte stresata si as dori sa va adresez cateva interbari. Ma credeam aranjata pentru ca alesesem clinica Unirea din Bucuresti sa nasc dar intre timp am aflat ca nu e dotata cu aparatura de prematuri si daca se intampla ceva in timpul nasterii sau daca bebelusii au nevoie de incubator suntem bagati in salvare si trimisi pe la Giulesti sau la Polizu. Si in acest caz prefer sa ma duc din timp acolo si sa nu ma mai plimb cu salvarea.
1.Va rog spuneti-mi unde este cel mai sigur loc in Bucuresti sa nasti gemeni si unde au cea mai sigura aparatura pentru prematuri? Si care este cel mai experimentat doctor in nascut gemeni?
2.De asemeni este frecvent ca gemenii care se nasc incepand cu saptamana 35 sa aibe nevoie de incubator? Si cate zile?



Bine ai venit si sarcina usoara si nastere la termen iti doresc!

Nu vreau sa te dezamagesc, dar nu exista 'cel mai sigur loc' sau 'cea mai sigura aparatura' sau 'cel mai experimentat doctor'.... Eliana ti-a dat recomandari f bune.
Eu am nascut la Elias, prematur, la 35 de saptamani, si ei acolo au aparatura buna si medici bine pregatiti. Ai mei au stat o singura zi la incubator, nu e regula, depinde de icterul pe care-l vor dezvolta sau de posibile probleme respiratorii - si aici, iar nu e regula, ai mei n-au avut nicio problema respiratorie, s-au nascut cu 2600gr si respectiv 2660gr.

Sanatate multa!

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26.09.2008
_
Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goss76 spune:

Multumesc.
e clar ca trebuie sa ma indrept catre un spital cu incubator pentru ca e foarte mare probabilitatea ca bebelusii sa aibe nevoie cel putin de 1-2 zile la acest aparat. Eu sper sa ajung la 38 saptamani nu sunt pesimista dar imi place sa-mi iau toate masurile de siguranta. Sper deasemni ca bebelusii sa fie cat mai mari mai ales ca sora mea mi-a facut 2 nepotei amandoi pe la 9 luni si jumatate prin cezariana( erau maricei si nu ieseau natural).

Pupici ,
Heleny15+
Sarcina ICSI in Israel cu Dr. Dov Feldberg din cauza de azoospermie
Transfer embrioni 16 ianuarie 2009
Data nastere Septembrie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Naaaaaaally la apel... La muuuulti ani pt. Sebi!




Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Nally!!.. Sa-ti traiasca flacaul!!
LA MULTI ANI, SEBI!!


Bogdana, 49 de kile????? N-am mai avut greutatea asta din liceu.. Ce-as mai vrea...
Daca nu te superi, ce inaltime ai? (cu faza cu fata de copil te cred si eu, nici eu nu ti-as da mai mult! Sa vezi ce bine o sa-ti prinda chestia asta peste vreo 20 ani! )

Mergi la inceput