Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 31

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

noi suntem tot cu mucisori, tot Ana e mai rau. Ma pun sa le dau batista bebelusului din zece-n zece minute! Vine Anita la mine strigand:" Cule mucu'!!" si pe urma zice:"Singula!" Asa ca "presteaza" singura, saracuta.. nu suporta sa i-l pun eu, isi baga ea singurica aia-n nasuc si pe urma, cand vede "rezultatul" , zice:"uaaaa!!..." cu o privire de victorie, asa.. vezi Doamne ce "recolta" a reusit ea!
La dr nu le-am dus pentru ca seara trecuta au dormit mai linistite, febra nu a mai facut niciuna si nici de tusit nu tusesc.. Si-n plus, am fost si ocupata azi, am alergat scoala-casa-teatru de papusi(pentru niste paravane) ca un cal de curse, ca azi am avut "Serbarea primaverii" la scoala! Nu mai pot...

"Moape" buna!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

Citat:
citat din mesajul lui teddy_micutz

Buna, tuturor mamicilor de gemeni si tripleti. Multa sanatate voua si minunilor voastre si sa va bucurati de fiecare zambet al lor.

Eu sunt o viitoare mamica de gemeni, baietei (saptamana 35 in desfasurare)si in egala masura o f. nou venita pe acest forum (va citesc povestile de cateva zile, dar abia acum mi-am facut curaj sa scriu. Am o intrebare care nu imi da pace de cateva zile - In saptamana 32 am fost internata la Sp.Polizu pentru iminenenta de nastere prematura - au reusit sa opreasca contractiile cu perfuzii de Gynipral si antispastice. Tot atunci mi s-a facut si echo (nu de catre dr mea) si bb-ii aveau cam 1400 gr unul si 1500 gr al doilea +/ 100 gr. O intarziere de 1 sapt fata de "normal". Saptamana aceasta, dr mea mi-a fcaut in cabinetul sau o alta echo si, culmea, mare crestere nu s-a inregistrat (au cam 1570 amandoi - intarziere de 3 sapt. Dr nu s-a aratat f ingrijorata, dar nici nu mi-a raspuns f ferm la intrebari. Sa conteze atat de mult oare faptul ca echo s-au facut la aparate diferite si de catre medici diferiti? Imi tot spun ca este o greseala, dar pe de alta parte mi se pare ca nu am o burtica f mare si nici nu am mai luat aproape deloc in greutate... Voua vi s-a intamplat asa ceva?


bine ai venit eu am tot intrebat de greutatea copiilor si raspunsul a fost ca atat timp cat cresc sa nu-mi fac probleme
exista erori la ecograf, ca doar sunt estimari in functie de masuratori care sunt facute de oameni, deci pot fi variatii de la un ecograf la altul
iti doresc sa duci sarcina cat mai mult si sa nasti usor

primele 10 mesaje sunt moderate, adica cineva trebuie sa le vada si aprobe pana sa apara pe site, pe urma, tot cescrii, apare imediat, asa ca srie repede cele 10 mesaje

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

teddy_micutz bine ai venit. Sarcina usoara incontinuare.
Vezi ca primele 10 mesaje le ai moderate... asa ca scrie-ne mai des... sa apara cand scrii... nu peste o vreme
Despre eco si crestere... tot ce e pobil din cauza aparatelor si dr. diferiti sa fi masurat aiurea primul dr. BB-ii mei au fost in urma cu 3-5 sapt. fata de medie... dar diferenta asta a fost spre finalul sarcinii (35 de sapt.) si crestea putin cate putin de al o eco la alta... la inceput a fost 1 sapt, apoi doua... etc. Dr. meu urmarea sa creasca amandoi... chiar daca mai putin decat media... important era sa sa creasca amandoi... nu doar unul...


dalina multa sanatate


Noi cred ca incepem o viroza adevarata Tusesc (Andrei si Elena) si vomita (Andrei o data pana acum)... si doar incepe we-ul... lor asa le place... o sa-i urmaresc azi... si daca nu imi place de ei... fugim la doctor pe seara...


www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202008&page=10" target="_blank">Clipe de viata 2008 (ely)



Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuca spune:

Buna fetelor,
Ieri am auzit un sunet din burtica, (din partea de sus, de sub sani)care semana cu o scurgere de apa. Aveti idee ce era? Era oare din stomac sau era lichidul vreunui pui?
Copii mei au saci amniotici separati, sunt despartiti doar de un perete fin.

"Tinteste spre luna. Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele."
Les Brown

34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teddy_micutz spune:

Elyanne si mamaana, multumesc pentru incurajari. Voi incerca sa scriu repede cele 10 mesaje, nu de alta dar micutzii mei s-au aratat foooarte curiosi in ultima vreme....Cred ca au aflat ca sotul meu le-a luat si patutz


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui teddy_micutz

Buna, tuturor mamicilor de gemeni si tripleti. Multa sanatate voua si minunilor voastre si sa va bucurati de fiecare zambet al lor.

Eu sunt o viitoare mamica de gemeni, baietei (saptamana 35 in desfasurare)si in egala masura o f. nou venita pe acest forum (va citesc povestile de cateva zile, dar abia acum mi-am facut curaj sa scriu. Am o intrebare care nu imi da pace de cateva zile - In saptamana 32 am fost internata la Sp.Polizu pentru iminenenta de nastere prematura - au reusit sa opreasca contractiile cu perfuzii de Gynipral si antispastice. Tot atunci mi s-a facut si echo (nu de catre dr mea) si bb-ii aveau cam 1400 gr unul si 1500 gr al doilea +/ 100 gr. O intarziere de 1 sapt fata de "normal". Saptamana aceasta, dr mea mi-a fcaut in cabinetul sau o alta echo si, culmea, mare crestere nu s-a inregistrat (au cam 1570 amandoi - intarziere de 3 sapt. Dr nu s-a aratat f ingrijorata, dar nici nu mi-a raspuns f ferm la intrebari. Sa conteze atat de mult oare faptul ca echo s-au facut la aparate diferite si de catre medici diferiti? Imi tot spun ca este o greseala, dar pe de alta parte mi se pare ca nu am o burtica f mare si nici nu am mai luat aproape deloc in greutate... Voua vi s-a intamplat asa ceva?


Teddy_micutz, bine ai venit, iti doresc sa duci sarcina la termen si sa ai o nastere usoara si bebei sanatosi si papaciosi!!

Nu cred ca trebuie sa te ingrijorezi... ecografele nu sunt exacte, se exista o marja de eroare, depinde de la eco la eco, cam de +/- 200gr. Depinde si de cum interpreteaza doctorii ecografia.... sigur, poate fi ceva, dar daca doctorul nu ti-a dat motive de ingrijorare, poate c a nu sunt, nu? Dar nu e ok faptul ca nu ti-a raspuns ferm l intrebari. Mai sun-o, mai intreab-o, nu e ok sa fii in ceata si sa te sperii poate degeaba... sau mai mergi la o alta eco, a treia, sa fii tu linistita.

Succes si sunt aici daca mai ai intrebari!!

Inca ceva, vad ca esti la primul mesaj aici... trebuie sa scrii cam 10 mesaje, ca sa scapi de moderare si mesajele sa iti apara imediat. Deci scrie repede, orice, ca sa te vedem in timp real.



Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26.09.2008
_
Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…
poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui iuca

Buna fetelor,
Ieri am auzit un sunet din burtica, (din partea de sus, de sub sani)care semana cu o scurgere de apa. Aveti idee ce era? Era oare din stomac sau era lichidul vreunui pui?
Copii mei au saci amniotici separati, sunt despartiti doar de un perete fin.

"Tinteste spre luna. Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele."
Les Brown

34+


hm, intrebarea ta ma baga in ceata... mai degraba cred ca era un sunte din stomac, dar... mai stii? eu am auzit un sunte cand mi s-a rupt apa, dar nu era asa cum il descrii tu... era noapte si liniste totala si eu practic am auzit cand s-ar rupt ceva - era membrana... ... in fine, in secunda 2 s-a rupt apa. la tine nu e cazul, sa nu te ingrijoreze postul meu, da?

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26.09.2008
_
Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…
poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

eu sunt f zen azi.... am dormit pana pe la 06.30, de la 23.00....... nuhs daca v-am zis, dar de vreo 2 saptamani hunii mei dorm noaptea intreaga, pana pe la 05.30 cel mai devreme....

merge bine si cu diversificarea, aseara la 17.00 au papat fiecare 100 gr de mar ras, fin, pe razatoarea de sticla pe care o ador .... la pranz au papat 100 gr de piureut de morcov, dovlecel si pastarnac, dimineata au papat 50gr de mar ras + 80 ml suc de mar si morcov... in completare laptic... ma declar multumita de ziua de ieri!

azi le fac marul la steamer, aburit/copt, apoi il blenduiesc, ca sa fie ca piureutul si adaug o lingurita de cereale de orez, sa vedem cum le place.... tare fun mi se pare diversificarea asta, dar cred ca am eu noroc de bebei papaciosi.... si merge totul struna in scaunele, le place f mult si e muult mai usor ptr mine...

maine mergem la KIDEX, sau poimaine, vedem.... tre' sa mai cumpar una-alta pentru verisorul mic ce urmeaza sa vina pe lume cat de curand!... am mai luat eu cate ceva, plus ca am pastrat si de la huni ce era mai fain, dar tot mai vreau sa iau, nu ma pot abtine, parca ar fi al meu....of.

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26.09.2008
_
Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…
poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Dalina, uf, imi pare rau ca nu a trecut raceala.... fetele dulci, pe toate trei!

Inca n-am nicio veste de la clara si mi-e cam jena sa mai insist cu mesajele... asa ca ma sa fie bine!

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26.09.2008
_
Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…
poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuca spune:

luminita iti multumesc mult . Apa nu mi s-a rupt, nu am avut nici un fel de scurgere, doar ca mi s-a parut ciudat.

"Tinteste spre luna. Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele."
Les Brown

34+

Mergi la inceput