Burtici fericite de septembrie-octombrie 2009(20)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:



eu am recoltat celule stem. m-a costat cam 3100 ron plus depozitarea 92 ron (2008) si anul asta 107 ron, parca. am platit in 3 rate.

am de gand sa recoltez si la bb2.

anco bine ai venit!

Elena de Eva Maria (14.01.2008) + 9+

Eva creste mare
Eva
www.youtube.com/user/ellena2006" target="_blank">Eva filmulete

papa bun

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202008&page=10" target="_blank">Participam la concurs ell1 si ell2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns panda77 spune:

Anco, bun venit printre noi, o sarcina usoara si bebei sanatosi si vioi! Sa te bucuri de minunile tale si sa ne impartasesti si noua!

Panda, fudula mamica de www.flickr.com/photos/23506973@N07/" target="_blank">Ilinca - 15 iulie 2007 si 11+
countdown pentru samburel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MangaGirl spune:

La multi ani tuturor mamicilor si viitoarelor mamici! sa aveti o primavara frumoasa si plina de bucurii :)

am lipsit ultima saptamana but I AM BACK NOW!!!!!!! sper ca sunteti bine si ca nu aveti prea multe greturi :)

MangaGirl :-) 10+
<embed src="http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=MangaGirl&year=2009&month=9&day=30&babycount=1" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="120" height="180"></embed>

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary_07 spune:

Multumim fetelorAlex e mai bine,dar eu....
Pai oricum,o sa faca si amnio...dar noah,in caz ca se adevesreste,nu cred ca il va pastra....mi-e asa mila de ea....

Poze cu noi

12+ si de Alex (2 noiembrie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Citat:
citat din mesajul lui bubu73

Un buchet mare de pentru toate mamicile si viitoarele mamici.
Mi-e greu sa tin pasul cu voi, nici n-am apucat sa va spun vestea mea si deja ati inceput alt subiect.
Felicitatari! sunteti minunate.

Fetelor am citit cate ceva din urma, insa nu am gasit ceva asemanator starilor mele, de cand am aflat ca am un samburel, mult asteptat de 15 ani...dupa un fiv nereusit anul trecut si dupa o sarcina pierduta in 2001, am niste insomnii de nu mai pot sta in picioare, adorm pe la orele 22:00 si ma trezesc la 1-2 noaptea, iar pana dimineata nu mai dorm de loc.
Baiu' e ca nici ziua nu dorm, mai ales ca am posibilitatea, nu mai merg la serviciu deocamdata, au aparut durerile.
Am inteles stau in pat, dar sa nu pot dormi va dati seama cum mi se pare ziua.
La mine a fost surpriza si bucuria asa de mare...insa nu mai pot.
Va rog dati-mi un sfat, am intrebat dr. n-are ce sa-mi faca, iau si eu acid folic si utrogestan.



Bubu, bun venit si felicitari pt sarcina!!!!

In legatura cu insomniile, eu iti recomand sa bei seara inainte de culcare o cana de lapte fierbinte cu 1 lingurita de miere si sa te pui in pat la aceeasi ora cu o carte care iti faca placere sa o citesti, fara suspans, lupte etc. Trebuie sa iti obisnuiesti organismul ca la ora X e ora de somn, asta ca sa induci apoi si la bb din burtica un orar similar. Am avut la cealalata odisee mamici ce aveau insomnii si bantuiau prin casa, frunzareau netul sau jucau jocuri online si mai incolo in sarcina bebe nu le lasa sa doarma noaptea, cand somnul era mai dulce, plus ca si dupa nastere le-a fost greu puilor sa se obisnuiasca la programul "din afara".

Mult succes.

"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." --- Albert Einstein

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Povestea obtinerii primei sarcini

Lisa 01.10.2007

Samburel' 17.10.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Citat:
citat din mesajul lui mary_07

La multi ani tuturor mamicilor si viitoarelor mamici
Noi nu suntem prea bine,eu is racita cobza,Alex are laringita,face injectabile
Am aflat ieri o veste f proasta..o prietena insarcinata in 15 sapt ca mine, si-a facut DT si e posibil ca bb sa aiba sindromul downVa face sapt viitoare TT la cluj si daca se confirma,cred ca va face avort....
Si eu am slabit 2 kg sapt asta,dar din cauza ca am tinut post si n-am prea mancat mare lucru. De maine,se pun ele la loc

Poze cu noi

12+ si de Alex (2 noiembrie 2007)


Mary, musai sa faca amniocenteza prietena ta. La cealalata odisee era una din fete ce a facut 5 ecografii: 3 rele si 2 bune!!!!! La amniocenteza a iesit totul super si acum are o frumusete de baiat!!! Sa nu se pripeasca, pt ca sunt rezultate fals pozitive si rezultate fals negative. Musai trebuie corelate cu analize de sange. Si daca ies prost sa faca amnio inainte de a decide pt avort! Mult succes si tin pumnii



"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." --- Albert Einstein

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Povestea obtinerii primei sarcini

Lisa 01.10.2007

Samburel' 17.10.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

La Multi Ani tuturor sarbatoritelor si La Multi Ani pt 8 Martie!!!!

"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." --- Albert Einstein

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Povestea obtinerii primei sarcini

Lisa 01.10.2007

Samburel' 17.10.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Fetelor, am fost si eu azi la primul control si am vazut pe Samburel. Conform eco are 8sapt 5z, 19mm si activitate cardiaca. Mi-am facut programare la eco de 12 sapt si peste 2 sapt am analize de sange pt afectiuni cromozomiale.

Suntem tare bucurosi, speram sa fie totul bine si cu sanatate, ceea ce va doresc si voua

"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." --- Albert Einstein

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Povestea obtinerii primei sarcini

Lisa 01.10.2007

Samburel' 17.10.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Referitor la celule stem: eu am ales sa donez placenta si cordonul pt cercetarea celulelor stem.

Citisem pe net niste articole si am ales sa nu prevelez celule pt Liusa, pt simplul motiv ca daca se declanseaza vreo boala genetica, cel mai sigur celulele respective sunt deja "afectate" si neutilizabile, iar studiile arata ca in prea putine cazuri au fost folosite celule stem ale persoanei in cauza sau macar ale celorlalti membri ai familiei. In peste 90% din cazuri salvarea a venit din bancile publice de celule stem, de la persoane total necunoscute si total straine.

Eu zic sa cititi cat de mult puteti pe tema asta si doar apoi sa luati o decizie care sa fie potrivita in cazul vostru. Nu o faceti doar pt ca e la moda si pt ca bancile respective au reclame puternice care va tintesc unde va doare mai mult: sanatatea copiilor.



"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." --- Albert Einstein

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Povestea obtinerii primei sarcini

Lisa 01.10.2007

Samburel' 17.10.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Motive pt care ii suntem datori mamei :

Edit: de la cumnata-mea citire ;)

1. Mama m-a invatat SA APRECIEZ O TREABA BINE FACUTA
"Daca vreti sa va omorati intre voi, mergeti afara. De-abia am terminat de facut curat"
2. Mama m-a invatat ce e RELIGIA
"Roaga-te sa iasa pata aia din covor"
3. Mama m-a invatat ce e LOGICA
"Pentru ca asa am zis eu, de-aia"
4. Mama m-a invatat MAI MULTA LOGICA
"Daca cazi de pe hinta si iti rupi gatul, nu te mai iau cu mine in oras"
5. Mama m-a invatat ce e IRONIA
"Plangi in continuare, si o sa-ti dau eu motive pt care sa plangi"
6. Mama m-a invatat ce e CONTORSIONISMUL
"Uita-te la murdaria de pe ceafa ta "
7. Mama m-a invatat ce e VREMEA
"Camera ta arata de parca a trecut o tornada prin ea"
8. Mama m-a invatat ce e IPOCRIZIA
"Daca ti-am zis o data, ti-am zis de un milion de ori: Nu exagera!"
9. Mama m-a invatat despre CICLICITATEA VIETII
"Eu te-am facut,eu te omor!"
10. Mama m-a invatat despre SCHIMBAREA COMPORTAMENTULUI
"Nu te mai comporta ca taica-tau"
11. Mama m-a invatat ce e INVIDIA
"In lume sunt milioane de copii mai putin norocosi care nu au parintii la fel de minunati cum ai tu"
12. Mama m-a invatat ce e ASTEPTAREA
"Asteapta numai pana ajungem acasa"
13. Mama m-a invatat ce inseamna A PRIMI
"O sa ti-o primesti cand ajungem acasa"
14. Mama m-a invatat ce e UMORUL
"Cand o sa-ti tai degetele de la picioare jucandu-te cu masina de tuns iarba, sa nu alergi plangand la mine"
15. Mama m-a invatat CUM SA DEVIN UN ADULT
"Daca nu mananci legume, nu o sa mai cresti niciodata"
16. Mama m-a invatat ce e GENETICA
"Esti exact ca taica-tau"
17. Mama m-a invatat despre ARBORELE MEU GENEALOGIC
"Inchide usa dupa tine. Ti de pare ca te-ai nascut intr-un cort?"
18. Mama m-a invatat ce e INTELEPCIUNEA
"Cand o sa fii de varsta mea, o sa intelegi"
19. Si preferata mea, mama m-a invatat ce e JUSTITIA
"Intr-o buna zi, o sa ai si tu copii. Si sper ca o sa fie exact ca si tine"

"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." --- Albert Einstein

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Povestea obtinerii primei sarcini

Lisa 01.10.2007

Samburel' 17.10.2009

Mergi la inceput