Burtici fericite de septembrie-octombrie 2009(20)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vik-cj spune:

La multi Ani de 8 martie mamicilor si viitoareor mamici!

Sunteti harnicuute rau, nu credeam ca treceti la alt capitol in weekendul asta...

Lutoniana, Delia, reteta e simpla dar eu din pacate tot ce fac in bucatarie e mai mult ochiometric asa ca nu va pot da cantitati exacte.
Eu procedez asa...am o cratita de 5 l in care pun folie de plastic multa ca sa pot inveli tortul (deci trebuie sa treaca folia de marginile cratitei). La cratita asta intra cam 4-4,5 pachete de 500 g piscoturi, doua budici de ciocolata de la Dr oetker (nu sariti pe mine ca stiu ca au E-uri!!!!), 500 ml lapte si 2 pachete de 250 g de piure de castane (tip caramida, unguresc, eu il iau din Metro). Va preparati budincile dupa indicatiile de pe pachet si incorporati pireul de castane pina aveti o compozitie pastoasa (consistenta smantana nu mai moale). Apoi eu pregatesc un sirop pentru insiroparea piscoturilor de obicei pe baza de rom dar acum am schimbat si am facut cu o ceasca de cafea expresso la 250 mL apa si 2 linguri mari de zahar, lasati sa dea un clocot si apoi sa se raceasca.
Si...partea ce mai haioasa...incepeti sa "construti" tortul simplu de tot, un rand de piscoturi insiropate, un strat grosut de crema si continuati pina vi se termina ingredientele. Dupa care strangeti folia si puneti un capac mai mic deasupra care sa apese pe tort. Lasati la rece 2-3 ore dupa care scoateti tortul din cratita, il rasturnati pe un platou, scoateti folia, il ornati cu frisca si cu ce mai vreti voi (castane intregi daca aveti, la noi se gasesc la conserva) si....pofta buna!
Mie cu toate pregatirile imi ia in jur de 20 de minute...nu e foarte dulce si e de efect.

Sper ca nu v-am facut pofta...:)

Va pup si va doresc o zi superba!!!!

Aaaa....azi schimbam semnatura...am mai crescut un pic...am intrat in saptamina a 9a!!!!

9

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:










La multi ani doamnelor! Sa fiti sanatoase, fericite si sa aveti parte de tot ceea ce va doriti! Sa vina bebelusii sanatosi pe lume si celor care aveti copilasi, sa fie sanatosi si frumosi!







Elena de Eva Maria (14.01.2008) + 9+

Eva creste mare
Eva
www.youtube.com/user/ellena2006" target="_blank">Eva filmulete

papa bun

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202008&page=10" target="_blank">Participam la concurs ell1 si ell2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu73 spune:

Un buchet mare de pentru toate mamicile si viitoarele mamici.
Mi-e greu sa tin pasul cu voi, nici n-am apucat sa va spun vestea mea si deja ati inceput alt subiect.
Felicitatari! sunteti minunate.

Fetelor am citit cate ceva din urma, insa nu am gasit ceva asemanator starilor mele, de cand am aflat ca am un samburel, mult asteptat de 15 ani...dupa un fiv nereusit anul trecut si dupa o sarcina pierduta in 2001, am niste insomnii de nu mai pot sta in picioare, adorm pe la orele 22:00 si ma trezesc la 1-2 noaptea, iar pana dimineata nu mai dorm de loc.
Baiu' e ca nici ziua nu dorm, mai ales ca am posibilitatea, nu mai merg la serviciu deocamdata, au aparut durerile.
Am inteles stau in pat, dar sa nu pot dormi va dati seama cum mi se pare ziua.
La mine a fost surpriza si bucuria asa de mare...insa nu mai pot.
Va rog dati-mi un sfat, am intrebat dr. n-are ce sa-mi faca, iau si eu acid folic si utrogestan.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu73 spune:

Am uitat sa spun ca sunt in +6.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary_07 spune:

La multi ani tuturor mamicilor si viitoarelor mamici
Noi nu suntem prea bine,eu is racita cobza,Alex are laringita,face injectabile
Am aflat ieri o veste f proasta..o prietena insarcinata in 15 sapt ca mine, si-a facut DT si e posibil ca bb sa aiba sindromul downVa face sapt viitoare TT la cluj si daca se confirma,cred ca va face avort....
Si eu am slabit 2 kg sapt asta,dar din cauza ca am tinut post si n-am prea mancat mare lucru. De maine,se pun ele la loc

Poze cu noi

12+ si de Alex (2 noiembrie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui mary_07

La multi ani tuturor mamicilor si viitoarelor mamici
Noi nu suntem prea bine,eu is racita cobza,Alex are laringita,face injectabile
Am aflat ieri o veste f proasta..o prietena insarcinata in 15 sapt ca mine, si-a facut DT si e posibil ca bb sa aiba sindromul downVa face sapt viitoare TT la cluj si daca se confirma,cred ca va face avort....
Si eu am slabit 2 kg sapt asta,dar din cauza ca am tinut post si n-am prea mancat mare lucru. De maine,se pun ele la loc

Poze cu noi

12+ si de Alex (2 noiembrie 2007)


mary imi pare tare rau pentru prietena ta. cel mai bine ar fi sa-si faca amniocenteza .. nu sa se duca direct la avort. am avut si noi doua fete la odisee carora le iesise nasol DT sau TT .. au facut amnio si bebelusii nu aveau nimic .. si acum au doua mandreti de copii ..

tin pumnii sa iasa bine ptr prietena ta si bebele ei!

imi pare rau sa aud ca sunteti raciti .. insanatosire grabnica!

Elena de Eva Maria (14.01.2008) + 9+

Eva creste mare
Eva
www.youtube.com/user/ellena2006" target="_blank">Eva filmulete

papa bun

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202008&page=10" target="_blank">Participam la concurs ell1 si ell2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anco spune:

buna seara si la multi ani tuturor burticilor!
sunt noua printr voi, dar citind posturile voastre sunt incantata ca pot sa impartasesc cu cineva aceleasi trairi.
sa ma prezint prima data, Anco, DN 11.06.1979, UM 12.12.2008, DPN 10-15.09.2009.
mary 07, la ce doctor mergi? sunt curioasa pentru ca suntem din acelasi oras.
va pup deocamdata.


12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diamar78 spune:

La multi ani tuturor femeilor si in special sarbatoritei noastre Sabella.

Bubusi eu am insomnii dar nu pot sa adorm de cat pe la 12-1-2 noaptea si asta de acum 1 an si 9 luni de cand l-am nascut pe David. Poti sa incerci sa bei un cei de tei inainte de culcare si daca te mai trezesti noaptea sa spui o rugaciune, poate te ajuta cu ceva.
Mary, sanatate tie si lui Alex.

Am vazut Duminica in familie si au discutat despre prelevarea de celule stem la nastere. Pentru mai multe informatii putei intra pe bloodcenter.ro Pretul de baza 3270 RON +107 taxa anuala de depozitare. In pretul de baza este inclusa prelevarea de sange placentar, transportul, prelucrarea si examinarea lui. Mie personal mi se pare o suma destul de mare si ca sa-mi permit ar trebui sa fac un imprumut la banca. Daca stai sa te gandesti ca daca Doamne fereste o sa ai nevoie de aceste celule nu ti se mai pare mare suma. Voi v-ati gandit la aceasta posibilitate?

10+ si mamica strengarului David 25.05.2007

Doamne ajuta pe toata lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anco spune:

da, m-am gandit la posibiltatea de recoltare, pana am aflat ca o sa am gemeni (si apropo, iconitele acelea mici asta ar vrea sa insemne). de atunci...am lasat-o balta pentru ca presupune cheltuiala dubla, mai ales ca ai mei sunt in placente diferite, deci trebuie recoltat de doua ori, adica ma costa vreo 8000 ron.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns panda77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mary_07
Noi nu suntem prea bine,eu is racita cobza,Alex are laringita,face injectabile
Am aflat ieri o veste f proasta..o prietena insarcinata in 15 sapt ca mine, si-a facut DT si e posibil ca bb sa aiba sindromul down[q


La multi ani sabella(tie de doua ori), mamici si viitoare mamici cu burtici!

mary, multa sanatate tie si lui Alex, sa va faceti repede bine!
Cat despre DT si TT, dra mea mi-a spus ca si de data asta voi face TT, desi DT este mai acurat pe parametrii luati in calcul; dar mi-a spus ca in ultima perioada s-a confruntat cu un numar neasteptat de rezultate fals pozitive si ca din cauza asta evita sa-l mai prescrie. Poate fi acelasi lucru si in cazul prietenei tale. Oricum, inainte de o decizie, ar trebui sa faca amnio, nu?

Panda, fudula mamica de www.flickr.com/photos/23506973@N07/" target="_blank">Ilinca - 15 iulie 2007 si 11+
countdown pentru samburel

Mergi la inceput