Alaptatul-Help Line-(11)

Raspunsuri - Pagina 37

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

multumesc de raspuns; cat a durat "inceputul"? peste vrei saptamana o sa introduc si masa de fructe le la 10-11 si as incerca si ceva apa dupa;

adica sa dau apa dupa fiecare masa diversificata (dc vrea) in rest san dar nu am idee dc e bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Poti sa incerci sa ii dai apa dupa fiecare masa, daca vrea. Imi amintesc ca noi ne-am luptat la inceput ca nu voia apa deloc si se ineca cu ea. Important e sa incerci, daca nu vrea, nu bea si gata. Dupa ce a invatat sa bea apa, o mai testam daca vrea si daca nu o lasam in pace. Eu ii mai dadeam si in timpul meselor( stiu ca nu e bine) cand mi se parea ca nu mai vrea sa manance. Dupa cateva inghitituri de apa continua sa pape.

Ani de Stefana (23.01.2008)
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Sebi are nevoie de voi!!!
Si ingerii au nevoie de ajutor...
Cum se topesc kilogramele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

ms

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexaM spune:

Buna fetelor,

Am si eu o intrebare, daca ma puteti ajuta.

Fiul meu are 11 luni si jumatate si il alpatez inca. A avut o perioada in care ii dadeam completare seara(de la 6 saptamani la 6 luni). De cand am inceput cu solidele nu a mai vrut LP.

Acum bea suc de fructe si apa din cana cu pai sau cana cu cioc. Laptele nici nu vrea sa-l vada.

Mananca f bine solide (are 4 mese inlocuite si mananca mult si este pofticios nevoie mare).

Problema: sa-l alaptez in continuare? Sa incerc sa il intarc?

Eu am un fix cum ca alaptatul dupa un an nu mai este asa benefic din punct de vedere psihologic. Nu vreau sa ajunga la un punct in care sa isi aduca aminte de alaptat cand va fi mare.
De la ce varsta avantajele alaptatului devin mai mici fata de dezavantaje?
Imi place sa alaptez si inca am laptic, poate nu mereu chiar cat vrea el, dar este rabdator si asteapta sa vine...nu renunta
Nu vreau sa ii creez vreun disconfort prin intarcat ci vreau sa fac asa cum e celmai bine pt el, insa nu prea stiu care e cea mai buna varianta.

Sper ca m-am facut inteleasa...

Matei Gabriel povestea nasterii
Matei Gabriel 24.08.2008 foto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Sa stii ca OMS recomanda alaptarea pana la doi ani. Cred ca ar fi pacat sa il intarci mai ales ca nici nu bea alt fel de lapte si oricum laptele tau este cel mai bun. Si daca isi aminteste ca a fost alaptat ce se intampla? Desi eu stiu ca nu au amintiri la varste asa de fragede si in nici un caz nu cred ca il va afecta psihologic in vreun fel.

Eu nu stiu despre nici un dezavantaj al alaptatului daca nu fumezi, nu consumi alcool sau te droghezi( vorbesc la modul general). Si nici nu cred in legendele conform carora dupa un an laptele nu mai este bun .

Alegerea este a ta, dar daca poti alapteaza pana la doi ani

Ani de Stefana (23.01.2008)
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Sebi are nevoie de voi!!!
Si ingerii au nevoie de ajutor...
Cum se topesc kilogramele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexaM spune:

Multumesc mult pt raspuns.

Nu fumez, nu consum alcool, de drogat nici nu mai vorbesc... (am inteles ca nu te refereai la mine in particular).

Am o rezistenta la boli f buna, pe care Matei a mostenit-o...pana acum nu s-a imbolnavit niciodata... si cred ca este asa si din cauza alaptatului.

Problema mea era doar de natura psihologica...adica, pest eun an nu este prea mare ca sa mai suga? Oare nu va face vreodata analogie intre alaptat si sexualitate? Poate par ignoranta, insa tocmai pentru ca sunt din punctul asta de vedere incerc sa aflu mai multe.



Matei Gabriel povestea nasterii
Matei Gabriel 24.08.2008 foto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

stie cineva la cat timp dupa ultima doza de antibiotic(ospen)pot sa reiau alaptatul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Puisorule, ti-am trimis mail, ca nu primesti PM...

Nicoleta, mama lui Stefan si a lui Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

Citat:
citat din mesajul lui AlexaM

Multumesc mult pt raspuns.

Nu fumez, nu consum alcool, de drogat nici nu mai vorbesc... (am inteles ca nu te refereai la mine in particular).

Am o rezistenta la boli f buna, pe care Matei a mostenit-o...pana acum nu s-a imbolnavit niciodata... si cred ca este asa si din cauza alaptatului.

Problema mea era doar de natura psihologica...adica, pest eun an nu este prea mare ca sa mai suga? Oare nu va face vreodata analogie intre alaptat si sexualitate? Poate par ignoranta, insa tocmai pentru ca sunt din punctul asta de vedere incerc sa aflu mai multe.



Matei Gabriel povestea nasterii
Matei Gabriel 24.08.2008 foto



Sa stii ca si Ana mea suge - si are 14 luni. Nu ma gandesc la intarcat inca, atat cat va suge, voi alapta, e asa indragostita de tzitzi, si e foarte afectuasa - cu toata lumea - e si foarte rezistenta la boli - eu si feciorul meu (cel mare) ne-am tot potcovit cu raceli si de ea, cel putin deocamdata, nu s-a prins nimik.
Cred ca tu hotarasti singura cand e momentul sa intarci

Oana, mami de Ana Maria (intr-o zi de 13... 13 iunie 2008) si Paul-Victor (ziua cea mai lunga: 21 iunie 2006)
Priveste partea buna a lucrurilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Hop si eu. Cu o bebelusa care incepe si plange cand da de tzitzi. M arog, suge 1-2 minute, apoi incepe si planga, culminand cu faptul ca isi intoarce capul de la san pentru degetel. Nu mi-am schimbat dieta, nu reusesc sa gasesc un motiv pentru comportamentul ei. Biberon nu accepta, nu stiu ce sa fac, pentru ca intr-un minut nu cred ca goleste sanul, nu cere de mancare cu orele iar mie imi scade productia daca nu ma pompez... Toata treaba asta tine de cateva zile.

Ioana, Rebeca (16.05.2004) si Sara (17.04.2009)
Creste fata mica... Creste si minunea Rebeca
http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebebeca



Mergi la inceput