Alaptatul-Help Line-(11)

Raspunsuri - Pagina 36

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Nicoleta, imi pare rau ca ai probleme. Daca poti stai cat mai mult cu sanul dezgolit( eventual noaptea) si sa te ungi cu Garmastan. Nu trebuie sa te speli inainte de a alapta si de obicei functioneaza. Poate incerci sa nu ii dai o zi din sanul respectiv si sa te mulgi cu mana pentru ca pompa poate fi dureros.

Mai multe nu stiu sa iti spun, poate vin alte fete cu sfaturi mai bune. Sper sa treceti cat mai repede peste episodul asta si sa alaptezi in continuare

Ani de Stefana (23.01.2008)
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Sebi are nevoie de voi!!!
Si ingerii au nevoie de ajutor...
Cum se topesc kilogramele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

M-am dat cu lanolina azi pe sanul cu rana si l-a refuzat . A trebuit sa il adorm si apoi a supt... Acum, la celalalt san, la fel, pe seara, l-a acceptat semiadormit... HEeeeelp!

Nicoleta, mama lui Stefan si a lui Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motana spune:

Fetelor, gata cu sfaturile din carti (ale mele), acum am nevoie de voi... ca experienta bate filmul.
Deci s-a nascut Daria noastra sambata noaptea, acum avem laptin, ceaiul de FENICUL separat facut e super de ajutor, am laptic, se scurge bine, numa ca desi am studiat kile de material... cu apucatul sanului e greu!!! si am rani pe care le vindec cu laptic dar se fac altele.

Deci cam asa e.. apuca bine, gura larg deschisa, numai ca ii aluneca mandibula.. deci nu ramane cu buza de jos la locul ei ci se duce in sus.. pana se opreste in sfarcul meu (nici nu ii am prea mari formati, o fi de aia?) si uitati asa ajunge sa ma raneasca. Am cedat si am luat aparatoare de sfarc, degeaba, mai tare ma enerveaza, tre sa le tii cu degetele sau cum.. in fine nu as vrea sa le folosesc.

Daria e si micuta si ma zapacesc toti ca na sa manance, ea vrea, mananca dar vreau sa rezolv sit, ca sa nu ma disper si sa o trec pe praf. I.am dat de 2 ori ca efectiv muream de somn, 10 jumate am nu mai putem sa o tin sa ii dau san plus ca ma dureau rau de tot.

Deci, o pun eu aiurea sau apuca ea aiurea, cum sa fac sa ii ramana gurita exact de unde apuca si nu sa alunece. I.am mai deschis-o desi e greu ca se rezista, dar in secunda urmatoare aluneca iar si tot insfarcul meu se opreste.

Va pup!

Daria Alessia (12.07.2009)

"The key to effective parenting lies not in what we do but in who we are to our children." - Gordon Neufeld

"Ignoranta nu te salveaza... dar te face sa te simti destept!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Motana, sa-ti traiasca mica minune! As incerca sa-ti explic, dar cred ca grafic este mai bine. Daca alaptezi la sanul stang (un exemplu), tu trebuie cu mana dreapta sa sustii sanul si sa presezi usor mamelonul intre degetul aratator si mijlcoiu (ca o faorfeca). Astfel, faci presa si poti sa introduci usor sfarcul si o parte din mamelon in gurita bebelusei. Si sa nu lasi sanul liber, nesustinut! este greu pt bb, si cred ca de aceea ii si aluneca din guritza.

Uite www.alaptare.home.ro/" target="_blank">un link folositor. Sa te uiti in special la capitolul "POZITIONAREA LA SAN".

Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ankussa spune:

Buna ziua,
Nu sunt noua pe forum iar subiectul asta l-am mai citit cand am avut timp. La sfatul unei colege de odisee, indraznesc sa va raspesc un pic timpul si cu problema mea. BEBE MUSCA. Acum o saptamana pe la 3 dimineata, Vladut (10 luni) m-a muscat de tzitzi intr-un hal fara de hal, el a infipt dintii (4 la numar, 2 sus si 2 jos)iar eu semiadormita si fara sa-mi dau seama ce fac am incercat sa-i trag sanul din gura. Rezultatul - un ditamai craterul care si acum nu-i vindecat complet desi am aplicat Kamillosan. De atunci tot stau cu frica, crispata, de unde alaptatul era o placere, singurul moment in care statea si-l mangaiam in voie (de obicei e argint viu) si-l pupaceam, acum e mai mult un moment de spaima pt mine. De atunci m-a mai muscat de cateva ori, nu atat de tare dar suficient cat "sa-mi intre frica in oase"Din cate am reusit sa observ musca atunci cand nu-i vine lapte suficient sau cand pur si simplu s-a saturat si are chef de joaca.
Intrebarea mea este ce sa fac? Laptic mai este, n-as vrea sa-l intarc dar nici cu securea de-asupra capului nu pot sta.
Mentionez ca am incercat atunci cand am vazut ca ar da sa-si infiga dintucii sa vorbesc pe un ton mai ridicat, sa-i spun NU e voie sa..sa..degeaba, ori se sperie si plange ori nu are nici un efect. Voi cum ati procedat? Multumesc.

LE am uitat sa spun ca am incercat cu nipple shields-uri si nu merge, nu le vrea si pace. Le ia si se joaca cu ele si apoi tot la san trage. Am incercat sa ma mulg si sa-i dau cu bibe dar de la mine nu vrea, de la tac`su accepta.


Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulush spune:

Ankussa,

Personal, in astia 3 ani de alaptat, inca nu m-a muscat copiii mei, intentionat. Poate de doua ori, izolat, adormita fiind fata mea.
In schimb am cunoscut cateva mame care au trecut prin asta. Mai mult decat sa-ti spun sa ii vorbesti clar, calm si ferm ca te doare, sa inceteze, nu stiu ce sa-ti spun.
In schimb vreau sa-ti atrag atentia asupra unui detaliu: incearca sa nu tipi din rarunchi cand te mai musca, s-ar putea sa se sperie de-a binelea si sa refuze sanul. Stiu ca teoria e usoara.

Mai stiu ca e greu sa stai crezand ca te va musca, dar, crede-ma, ar fi bine pentru tine (si pentru bebe) sa nu stai tensa. Nu are de ce sa te muste. Ai sa vezi ca e temporar, o saptamana - doua pana uita.

De muscat nu m-au muscat dar pe la 8 luni fetita mea ma zgaria crunt. Cum mergeam la un grup pentru suport in alaptare, doua mame mi-au spus fara sa comentez eu nimic, ca au patit exact acelasi lucru pe la fix 8 luni, erau sanii plini de zgarieturi. A trecut asa cum a venit.

Incearca sa te relaxezi, un eveniment izolat nu e o rutina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ankussa spune:


Paulush multumesc mult pt sfaturi

Cum ai spus si tu incerc sa nu vociferez pt ca doar daca vorbesc pe un ton puuutin mai ridicat se sperie. E bine ca e doar o perioada si va trece pt ca deja intrasem la idei. Ma gandeam ce-o sa ma fac cand o sa aiba mai multi dinti.
Multumesc inca o data si mai astept pareri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulush spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ankussa


Paulush multumesc mult pt sfaturi

Cum ai spus si tu incerc sa nu vociferez pt ca doar daca vorbesc pe un ton puuutin mai ridicat se sperie. E bine ca e doar o perioada si va trece pt ca deja intrasem la idei. Ma gandeam ce-o sa ma fac cand o sa aiba mai multi dinti.
Multumesc inca o data si mai astept pareri

Ankussa


Ca sa-ti mai treaca din tensiune: sa stii ca dintii nu fac "buba". Te asigur ca doare tare cand musca cu gingia, fata mea m-a muscat cand inca nu avea dinti, prin somn. Iar cu toi dintii nu are de ce sa doara cand suge. Copiii sunt foarte isteti, stiu sa suga fara sa te doara din cauza dintilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

buna

de 4 zile am inceput marea diversificare, cu piure de legume la ora 14; dupa ii dau si un pic de apa; in rest san la cerere;

pana la 6 luni nu a primit apa; acum ma gandeam sa ii dau apa doar dupa mesele diversificate si in rest san; voi e parere aveti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

La inceput si eu doar asa ii dadeam apa, dupa masa.In rest ii tine laptele si de sete. Spor la diversificat

Ani de Stefana (23.01.2008)
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Sebi are nevoie de voi!!!
Si ingerii au nevoie de ajutor...
Cum se topesc kilogramele

Mergi la inceput