Alaptatul-Help Line-(11)

Raspunsuri - Pagina 35

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns paulush spune:

Citat:
citat din mesajul lui magghyc

Buna,
Domnisoara mea are 10 luni si la 1 an vreau sa intrerup alaptarea. (trebuie musai sa incep un tratament hormonal, interzis in alaptare, tratament pe care l-am tot amanat din acest motiv).
Intrebarea mea e cum sa procedez - banuiesc ca cel mai ok e sa o dezvat treptat, dar ...cat de treptat?
Mai prost e ca fimea e total inlove cu mancatul la san, cred ca acum e cam 60% din ce papa ea, plus ca e evident partea preferata din mesele ei...


Mama lui Nic cel Mic
"Omnia mea mecum porto"
Nic cel Mic




Ce medicament o sa iei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flowerbee spune:

Buna,

Am si eu o nelamurire sau o neliniste, as zice.

Timp de aproape 4 luni am alaptat exclusiv iar apoi, pentru ca bebe nu lua in greutate, am trecut, cu mare greutate la completare cu lapte praf. Intre timp, adica o luna jumatate, bebe a papat mixt dar deja refuza sanul si cu exceptia mesei de noapte si de dimineata, nu mai are rabdare sa suga. Cu toate acestea si chiar daca nu am lapte decat intr-un san, ma incapatanez (nu stiu daca fac bine), sa ii dau laptic de mama cat timp mai am in san. Deci, ma mulg si ii dau muls.

Chestia este ca in ultuma vreme culoarea laptelui s-a modificat, este albastrui, verzui. Cand il mulg e alb-bleu, cand se aduna grasimea deasupra (la ceva vreme dupa ce l-am pus in frigider) este albastrui sau verzui. Sincera sa fiu, imi e teama sa i-l dau puiului, daca o fi plin de toxine? E normal sa aiba o asa culoare?

Subliniez ca saptamana trecuta mi-a venit ciclul pentru prima data. Sa aiba vreo legatura? Sau pur si simplu este inceputul intarcarii?

Bee

Mamica de fetita dulce ALEXIA - MARIA

Doamne, ai grija de noi si de copiii nostri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Din cate stiu eu, laptele poate avea cele mai ciudate nuante si nu ar tb sa fie asta o pb (daca esti sigura ca il storezi la temperatura potrivita). Nici de toxine nu m-as teme, atat timp cat mananci sanatos.

Imi pare rau ca bebe refuza sanul. Ce ai putea sa mai experimentezi: dupa ce ii dai sa pape din biberon suficient ca sa isi potoleasca foamea, incearca sa o pui si la san. Si poate asa va accepta sa mai suga... Mult succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flowerbee spune:

Musetto, merci pentru raspuns. Incerc sa o pun la san si inainte, si dupa biberon, dar smecherita stie ca vine bibele si "se pastreaza". Noaptea insa papa la san, nu mult, dar papa totusi.

Eu mi-am zis ca atat timp cat mai curge lapte din san, voi mulge si ii voi da. Stiu ca nu e acelasi lucru cu suptul propriu-zis, dar daca ii dau lapticul imediat sau la cateva ore, substantele miraculoase din lapticul de mama nu dispar ca in cazul congelarii.

Bee

Mamica de fetita dulce ALEXIA - MARIA

Doamne, ai grija de noi si de copiii nostri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Da, e bine sa continui sa pompezi pt ca fara stimulare va disparea laptele cu totul. Si faptul ca fata inca papa de la san noaptea si dimineata este incurajator!

In privinta alaptatului, daca ai multa rabdare, poti sa mai incerci urmatoarele:

- sa pompezi un pic inainte sa o pui pe fetita la san, ca sa nu mai trebuiasca sa lupte ea la fel de mult pana "vine" laptele

- sa ai un biberon cu gaura mica-mica, asa incat efortul pe care tb sa il depuna ea la baut din sticla sa devina apropiat de cel pe care il face la san

- sa ii oferi cat mai des sanul (chiar daca il refuza), mai ales atunci cand e somnoroasa, pt ca va opune mai putina rezistenta :)

- sa fie liniste in camera si sa nu existe prea multe surse care sa ii distraga atentia, pt ca la varsta asta, creierasul ei e suficient de dezvoltat (spre deosebire de al unui nou nascut), incat sa o faca sa fie atrasa de zgomotele din jur

- sa o tii cat mai mult lipita de tine, in wrap sau direct in brate (in contact cu pielea ta ar fi cel mai bine)

Eu nu am trecut prin asta, deci nu pot garanta ca va functiona. Poate altcineva ar putea sa iti povesteasca cum e din proprie experienta... Dar pot sa iti spun ce am observat la fetita mea: a avut o perioada in care desi a supt, n-a fost foarte atasata de san. Abia dupa 6 luni a inceput sa il iubeasca nespus (si cam tot atunci am inceput si eu sa enjoy cu adevarat alaptatul). Asa ca nu dispera, cu multa rabdare, eu cred ca e posibil sa o convingi sa pape din nou la san.

Inca ceva: chestia cu crescutul in greutate nu ar tb sa te sperie foarte tare, decat daca e vorba de o diferenta semnificativa fatza de grafice. Asta din cauza ca bebelusii alaptati castiga mai putin in greutate decat cei hraniti cu formula.

Succes mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisa79 spune:

au trecut 5 luni si noi,cu tot cu probleme,tot tzitzi papam.
bee,am trecut si noi prin asta,incearca 2 zile,nu mai mult sa nu ii dai bibe decat daca nu mai ai lapte.va plange,va fi greu,dar crede-ma va accepta sanul.asa a fost si la Ana,urla,se zbatea,dar nu am cedat.stateam intinsa langa ea,goala si nu avea decat sa pape daca ii era foame.nu stiu de cate ori am vrut sa zic gata,o chinui,nu se mai poate,dar m-am incapatanat ca aveam si am lapte suficient sa acopar 24h.
acum toti ma bat la cap sa incep diversificarea,eu nu vreau...imi place sa o am la piet,e un sentiment unic. lumeazice ca de lene,o fi...poate,e mult mai usor...foame,poc tzitzi afara si gata...asta ca o paranteza.

eu zic sa insisti,te pup ,va pup cu mare draga colegutza mea!

29 ianuarie 2009 a venit pe lume ciufulita Ana Teodora!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flowerbee spune:

Lisa, ma bucur ca Ana papa tot san. Daca ii merge bine cu lapticul tau, poti incepe diversificarea la 6 luni fara nici o problema.

Am incercat sa o pun o zi numai la san, insa nu papa mult, se joaca cu tzitzi si nu face nici minimul pentru hidratare. Si cum noi avem ceva deficit ponderal, dr mi-a zic ca trebuie sa ii dau completare cu lapte praf. Oricum, ea papa cereale cu lingurita la ora 10 si 18 (urmate de un bibe de lapte praf), apoi supica de radacinoase (urmate de laptic), apoi mese de laptic. Din 5-6 mese, doua sunt de la san, dar cu mari mofturi, cu exceptia mesei de noapte pe care si-a fixat-o la ora 3. Asa ca, ma mulg si ii dau imediat, nu mai tin lapticul nici 6 ore la firgider.

Nu ma las, pana la 6 luni tot ii mai dau san si inca daca ma tine productia din sanul drept.

Te pup si pe tine si pe fetita!

Bee

Mamica de fetita dulce ALEXIA - MARIA

Doamne, ai grija de noi si de copiii nostri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisa79 spune:

multumesc Bee,pupici frumoasei tale!

29 ianuarie 2009 a venit pe lume ciufulita Ana Teodora!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Mamici laptatoare, HEEEELP!! Inca il alaptez pe Matei (1 an si 3 luni) daaaar... Am rana la sanul mai putin laptator (am lactatie inegala), am mameloanele uscate si rosii... Copchilu ma suge cate o ora... dar mai mult tine sanul in gura, ca nu aud ca ar curge... NU vreau sa intarc!! Dar cum vindec crapaturile de sub mamelonul stang (nu curge sange,sunt niste crapaturi in tegument...)? Ca daca il las "nemuls", la cat e el de prostut, se intarca... sau nu-l mai vrea piciul... Ajutati o mamica speriata! Tot sunt rosii de ceva vreme mameloanele, dar acuma rana (vreo 3-4 crapaturi de fapt) asta ma deprima total!!!


Nicoleta, mama lui Stefan si a lui Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulush spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nicoleta

Mamici laptatoare, HEEEELP!! Inca il alaptez pe Matei (1 an si 3 luni) daaaar... Am rana la sanul mai putin laptator (am lactatie inegala), am mameloanele uscate si rosii... Copchilu ma suge cate o ora... dar mai mult tine sanul in gura, ca nu aud ca ar curge... NU vreau sa intarc!! Dar cum vindec crapaturile de sub mamelonul stang (nu curge sange,sunt niste crapaturi in tegument...)? Ca daca il las "nemuls", la cat e el de prostut, se intarca... sau nu-l mai vrea piciul... Ajutati o mamica speriata! Tot sunt rosii de ceva vreme mameloanele, dar acuma rana (vreo 3-4 crapaturi de fapt) asta ma deprima total!!!


Nicoleta, mama lui Stefan si a lui Matei


Nicoleta,

Eu in locul tau as merge la un dermatolog, sa vada ce poate fi. Au aparut de mult? Daca vrei imi poti trimite o poza, fac parte dintr-o lista de distributie foarte activa unde medici pediatri, ginecologi specializati in alaptare pot evalua ce poate fi.
Nu te speria, totul are solutie!

Mergi la inceput