Toate forumurile Generatia 'Desprecopii.com' / Teme specializate  Alaptare

Alaptatul-Help Line-(11)

(4 voturi)
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator
Pag. din 50

puisorul

3817 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite puisorul un Mesaj Privat
Philip, subscriu si eu sa nu schimbi sanul asa repede. Pitica mea se satura dintr-un singur san. Daca il schimbi prea repede suge doar laptele apos de la inceput care nu ii tine de foame.

Ani de Stefana (23.01.2008)
Stefi
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Cum se topesc kilogramele
Mergi la inceput
Porumbita
Porumbita

5438 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Porumbita un Mesaj Privat
de ce nu mai e "fierbinte" subiectul asta?!!
Mergi la inceput
mamiseli_11
mamiseli_11

1276 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luimamiseli_11 Adauga semn de carte la raspuns Trimite mamiseli_11 un Mesaj Privat
Buna ziua mamici dragi. Va citesc din timpul sarcinii si datorita sfaturilor bune pe care le dati aici mamicilor cu probleme, am reusit cu succes sa alaptez exclusiv fetita mea care peste 4 zile implineste 7 luni. Am avut si noi momente cand refuza sanul sau celebrul puseu de crestere de 3 luni care a durat o luna si daca n-as fi citit ca bebe trebuie lasat sa pape cat de des vrea el, m-as fi descurajat si as fi apelat la laptele praf. Va multumesc pt ca rupeti din timpul vostru pretios alaturi de copii si familia voastra ca sa raspundeti la diferitele intrebari pe care le au mamicile referitoare la alaptat.

Mihaela de Miruna Cosmina (13.11.2008)

Pozele mele

Mirunica
Mergi la inceput

musetto

1044 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns
Mihaela, felicitari pt realizare! Imi pare bine ca ai citit ce ti-au scris celelalte fete aici. Daca te tin puterile, continua cu alaptatul macar pana la un an :)
Mergi la inceput
philip
philip

6673 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite philip un Mesaj Privat
ei, am intrat si noi pe fagasul normal. sanii s-au obisnuit, mancam la 2-3 ore si uneori chiar mai des si taaare ne mai place tzatza. va multumesc de sfaturi si sustinere.

US
Mergi la inceput

puisorul

3817 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite puisorul un Mesaj Privat
Philip, ma bucur ca e totul bine acum . Alaptare placuta in continuare

Stefi
Mergi la inceput
magghyc
magghyc

1289 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Apasa aici pentru MSN MSG. a lui magghyc Adauga semn de carte la raspuns Trimite magghyc un Mesaj Privat
Buna,
Domnisoara mea are 10 luni si la 1 an vreau sa intrerup alaptarea. (trebuie musai sa incep un tratament hormonal, interzis in alaptare, tratament pe care l-am tot amanat din acest motiv).
Intrebarea mea e cum sa procedez - banuiesc ca cel mai ok e sa o dezvat treptat, dar ...cat de treptat?
Mai prost e ca fimea e total inlove cu mancatul la san, cred ca acum e cam 60% din ce papa ea, plus ca e evident partea preferata din mesele ei...

Mama lui Nic cel Mic
"Omnia mea mecum porto"
Nic cel Mic

Mergi la inceput

puisorul

3817 Mesaje
Prea multe sfaturi competente nu pot sa iti dau pt ca noi inca nu am ajuns la faza de intarcat. Dar din ce am mai citit ai dreptate cu intarcatul treptat. Initial sa nu ii mai dai peste zi, apoi cam in doua saptamani sa nu ii mai dai dimineata( vezi eventual daca accepta alt lapte si dat de tati sau de altcineva din familie) si apoi si cel mai greu renuntatul la suptul de seara. Cred ca lucrul cel mai important e sa accepte alt lapte.

Mult succes si sa vii sa ne mai zici cum decurg lucrurile

Stefi
Sebi are nevoie de voi!!!
Mergi la inceput

pisigri

5505 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui pisigri  Trimite mesaj yahoo luipisigri Adauga semn de carte la raspuns Trimite pisigri un Mesaj Privat
Minunata treaba faceti voi aici, fetelor!
Eu sint o norocoasa, in afara unor ragade facute in primele zile in maternitate, alte probleme cu alaptatul nu am avut in primele 3 luni jumate, si sper sa nu am nici de acum incolo; dar de cite ori am avut vreo dilema intre ceea ce citisem si ceea ce mi-a spus pediatrul, am apelat la sfaturile de aici si la...bunul meu simt, la ce imi "spunea" organismul. De aceea cu exceptia citorva somnuri luuungi de noapte, nu m-am trezit nici cu sinii beton, nici ca nu mai am laptic.

Eu nu am simtit - si nici nu simt - acea fantastica apropiere de copil in timpul suptului; avem alte momente pe care le percep mai pline de...comunicare. Dar ea se linisteste de multe ori la sin, creste bine, chiar daca mai incet decit copii hraniti cu formula (ma refer strict la greutate), iar mie imi e usor, oriunde as fi, oricind imi cere, raspund imediat solicitarii ei. Maninc aproape orice - nu am mincat varza fasole si mazare si evit lactatele ne preparate termic - pentru ca tot atitea colici are.

Ce vreau eu sa spun, fara a fi o fanatica a alaptatului (am crescut cu lapte praf si sint mindra de mine) e ca MERITA, din toate punctele de vedere, de la cel afectiv la cel...economic. Asta trebuie sa stie proaspetele mamici care sint tentate sa renunte in primele zile, cele mai grele

if you can't say something nice, then don't say nothing at all
http://pisigri.blogspot.com/ (poze noi)

Mami de Ilinca (5.03.2009)
Mergi la inceput
magghyc
magghyc

1289 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Apasa aici pentru MSN MSG. a lui magghyc Adauga semn de carte la raspuns Trimite magghyc un Mesaj Privat
Buna Ani,
Asta cu acceptatul altui lapte va fi dificila.
Chiar nu suporta nimic din categoria tetine/biebroane/suzete.
Cu mare chin si noduri bea apa dintr-o sticla speciala, din aceea cu cioc moale. Cand am incercat sa ii dau lapte in acceasi sticla, a urlat si nu a mai baut nici apa din ea 24 de ore .
Asa ca a doua oara nu am mai incercat, eventual poate sa ii dau cu lingura lapte, ca s anu asocieze cana de apa cu el.
Sarah e un copil f incapatanat si care nu mananca decat san de placere. De aceea mi-e cam teama de intarcat.
Deocamdata am redus suptul de la "la cerere" - numai inainte de culcare (doarme de 2 ori ziua si evident noaptea).
Sa vedem cum merge asa..

Mama lui Nic cel Mic
"Omnia mea mecum porto"
Nic cel Mic

Mergi la inceput
Pag. din 50 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Subiect inchis
Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com