Alaptatul-Help Line-(11)

Raspunsuri - Pagina 33

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Citat:
citat din mesajul lui Bebe Beca

Fetelor, cat timp pot pastra laptele in biberon, dar nu in frigider, afara?


Din cate stiu, daca temperatura camerei nu depaseste 24-25 grade C, poate sta si 6 ore. Mie mi-a fost frica insa sa il las mai mult de 4 ore, desi nu am depasit niciodata temperatura de 21-22 grade in casa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motana spune:

Porumbita, musetto, merci pt. sfaturi.
paulush m-ai linistit, mi se pare super logic ceea ce zici ca modul de a apuca sanul stimuleaza productia de lapte, nu ma mai ingrijorez ca daca am sau nu sfarcurile formate, nu e c. m important. Deocamdata e totul ok, o sa continui sa citesc pe aici.

Multumesc tuturor fetelor de urari si ma apuc de citit pagina recomandata.

Va

33+ Daria Alessia


"Anyone giving me bottles, teats or pacifiers will be sued. Daddy is a lawyer." (ma' baby)

"The key to effective parenting lies not in what we do but in who we are to our children." - Gordon Neufeld

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

ok, de aseara am reusit sa renunt la aparatoarea de silicon la sanul bun (ca am unul cu sfarc plat) si pt un alaptat si la cel plat, dar asta aseara cand bebe era activ si coopera. azi-noapte, adormit fiind, n-am mai avut prea mult succes. dar perseveram. acum ca a trecut febra laptelui, sanii mei par asa goi, adica nu mai sunt umflati etc, daca storc iese lapte deci avem productie, sper ca nu trebuie sa ma ingrijorez.
acu ma chinui cu gelozia celui mare, nu vrea s-o imparta pe mami deloc.
va pup

US

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Andreea, stii probabil cum iti zice doctorul aici: daca uda bebe suficiente scutece, atunci inseamna ca papa! Asa ca nu te uita la cat de umflati sunt sau nu sunt sanii, uita-te mai degraba in scutec .

Off-topic: puiul gelos are si el nevoie de tine si imi dau seama ca e greu sa te imparti, dar daca poti, dedica-i macar o ora pe zi numai lui, fara bebe in preajma. In rest, daca e interesat, implica-l din cand in cand in ingrijirea celui mic la modul "hai sa vedem daca bebe tb schimbat", "hai sa-i facem baita impreuna" etc. Problema e ca depinde si de copil, pe el s-ar putea sa nu-l intereseze, mai ales ca e baiat. Eu cand eram mica (aveam 5 ani cand s-a nascut frate-meu) eram innebunita sa ma lase maica-mea sa stau pe langa bebe, dar deh, eram in faza in care imi placea sa ma joc cu papusile .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

iuliana, alta acum:
bebe a scazut in greutate fata de greutatea de la nastere (142 g) si eu eram asa mandra ca papa la 2 ore ziua si sta si cate o ora la san. vineri vrea sa-l vada medicul iar cica daca tot nu ia, va trebui suplimentat chiar cu lapte de la mine, dar nu stiu cand il mai mulg si pe ala si cand i-l mai dau sa-l manance daca el tot suge mai mereu. apoi dr cica suge prea mult o ora, ar trebui maximum 30 de minute, cica ori laptele nu-i ok sau nu suficient, ori ma foloseste ca suzeta. of, of. in rest e vioi, "beautiful baby" cum s-a exprimat dr, icter nu, a si cica ar crescut in inaltime. hahaha, asta parca n-o mai cred.
cu philip, azi a fost mai bine, de dimineata ne-am jucat amadoi, pe el il apuca nevoia de mine cand is cu bebe la san si de acum incep sa mai renunt la cate o mana dar inainte trebuia sa sustin si sanu si copilu si-mi era mai greu.
iuliana, daca vrei, da-mi nr de telefon si poate vb. iti trimit pm cu al meu.

US

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulush spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nerantula

Buna seara!

Din nou ..

Sunt mamica unui bebelus de 8 luni jumatate, inca alaptat (cam 75% alaptat, 25% diversificat), care nu stie sa suga din biberon, alergic la o proteina din lapte, deci nu poate papa decat HA, de care nu am incercat inca, am o banuiala ca nu-i va place, e fff pretentios la mancare, e super atasat de san. Ei, tocmai am aflat ca mai e un samburel in burtica si primul gand a fost daca si cat si cum voi mai alapta?
Va rog frumos, orice sfat pentru aceasta situatia m-ar ajuta foarte mult!
Precizez ca acum beau zilnic 600ml ceai lactatie, iau nutrinatal, acid folic si spirulina. Ce pot face sa-mi mentin lactatia si credeti ca pot alapta continuu pana la bb2 si apoi, eventual, in tandem?

Multumesc frumos!

www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - haiducel iubit 16.09.2008

2+


Felicitari pentru haiducel si pentru noua sarcina!

Cunosc cateva mame care au alaptat pe timpul sarcinii si posterior in tandem.

Eu sunt una din ele, si din experienta intima pot sa-ti spun:

* Nu te gandi la daca si cat si cum, lasa sa vina lucrurile de la sine, ai sa vezi pe masura saptamanilor de sarcina cum va simtiti amandoi, tu si copilul tau. Daca el e atasat de san si tu vrei sa continui, intre voi doi e de stabilit.

* Teoretic nu e nici un impediment. La un moment dat in sarcina productia de lapte se micsoreaza simtitor, dar pe muuulti copii (si mame) nu pare sa-i deranjeze sa continue sa suga, sa adoarma la san, sa se refugieze la pieptul mamei.

* Sensibilitatea sanilor e marita in sarcina, dupa cum bine iti amintesti de la prima, asa ca pune-te comoda si sa va simtiti bine amandoi. Nu-ti fa griji, copilul tau va regula singur raportul dintre lapte matern/diversificare, pur si simplu va manca mai mult din alte alimente ( ceea ce nu inseamna neaparat ca va sta mai putin la san, ba dimpotriva).

Fii optimista! Pe mine m-a ajutat mult sa ma gandesc ca facand tandem fetita mare va fi mai solidara cu bebe mic. Asa e, ii baga tzatza-n gura lui frate-su...

Pe de alta parte nu-ti face planuri, eu traiam de pe-o zi pe alta, nu m-ar fi surprins sa nu-mi ceara intr-o buna zi pe timpul sarcinii. Nu a fost asa, dar nu ma gandeam ce se va intampla in sapt 34 sau imediat dupa nastere, am lasat lucrurile sa vina de la sine.

Mult succes, sa fii impacata cu decizia pe care o veti lua de comun acord, si sarcina usoara!
Sper sa te fi ajutat vreo idee de-a mea.

Am fetita (20.07.06) si baietel (20.04.09).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Andreea, ti-am trimis pm .

Paulush, felicitari, te admir pt ce ai reusit sa faci .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Paulush

www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - haiducel iubit 16.09.2008

5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

inca o intrebare:
eu alaptam la un san pana se satura si il simteam gol, apoi daca mai voia il mutam la celalalt. dr mi-as pus ca sa-i dau 10 minute la primul san, apoi sa-l mut la celalalt pana se satura. tura urmatoare, incep cu sanul la care a alaptat ultima oara, si tot asa. problema cu stilul asta e ca daca il desprind de san dupa 10 minute el adoarme si nu mai vrea, mai ales nopatea. azi-noapte l-am trezit eu la 12 juma si la 4 juma sa manance ca el nu dadea nici un semn de trezire. m-am chinut cu el asa prin somn desi am aprins pana si lumina, l-am dezbracat la pampers si el nimic.
ce ziceti de ceaiuri si alte suplimente naturiste? sa incerc si asa ceva?

US

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

eu aplic regula de aur: dc e sanatos, nu trezi bbul care doarme.. cere el de foame singur;

e discutabila chestia cu 10 min si iar 10 min pt ca la inceput stii ca nu vien laptele "gras" deci il muti la celalat san tocmai cand da de lapte gras;

bbul meu se staura de regual dintr-un san; dc totusi a trecut ceva timp (20-30 de min si nu da semne ca se satura) il mut la celalalt;

eu iau ceaiuri si se apre ca tr sa incep sa iau mai multe (ma si mulg cand sunt la munca si eu nu "scot" cat papa el in timpul asta deci tr sa mai cresc productia

Mergi la inceput