Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 30

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Citat:
citat din mesajul lui IliesClara

Citat:
citat din mesajul lui Moniland

Da, din pacate se face confuzie intre nastere si sarcina. E intr-adevar o singura sarcina dar au loc doua nasteri. Oricum undeva trebuie sa apara si ora nasterii si se vede ca a avut loc la 5 sau 15 sau mai stiu eu cate minute, diferenta intre cele doua nasteri.

19



asta la indemnizatie, ca la premiu zice clar ca e vb de nasterea fiecarui copil, ca si la trusou si la premiul de la primarie

Mami Clara, 36+, cu Antonia si Iulia la purtator


Nu stiu nimic de premiu de la primarie. Nu-mi dai amanunte, te rog?

19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Am gasit. E Legea 416 din 2001 art 25 " alocatia pentru copii nou-nascuti".
(1) Mamele au dreptul la o alocatie pentru fiecare dintre primii 4 copii nascuti vii, în cuantum de 230 lei (RON).
(2) Acordarea dreptului si plata alocatiei pentru copiii nou-nascuti se realizeaza pe baza de cerere si acte doveditoare, prin dispozitie a primarului localitatii în a carei raza domiciliaza; mama sau, dupa caz, unde a fost înregistrata nasterea copilului.
(3) Alocatia prevazuta la alin. (1) se acorda o singura data pentru fiecare copil nascut viu, în termen de maximum 12 luni de la nasterea copilului.
(4) Alocatia prevazuta la alin. (1) se poate acorda reprezentantului legal al copilului atunci cand mama nu este în situatia de a beneficia de acest drept.
(5) Cuantumul alocatiei prevazute la alin. (1) se indexeaza prin hotarare a Guvernului.

19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Pentru cine nu a vazut inca, in seara asta, la ora 21 pe National Geografic este documentarul despre sarcinile gemelare.

Bogdana sanatate multa puiului tau si stai cu ochii pe tensiune! Ai grija de tine !



Laura de shtrumphi gemeni, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202008&page=14" target="_blank">Clipe de viatza - gemei pupaciosi


Cugetari gemene,
Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

Poveste cu shtrumphi


'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Moniland, pe langa aceasta premiere a mamei, de 230 ron, exista si trusoul bebelusului de 150 ron/copil, tot de la primarie... se da o singura data, la fel ca si premierea de 230 ron.

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26.09.2008
_
Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…
poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Laura, multumesc, eu chiar vreau sa-l revad, de cand il astept!!!

Iedul meu tocmai a terminat de papat 50 gr cereale cu lingurita, adica vreo 10 lingurite, nici macar pe bavetica nu s-a murdarit, asa de mare a deschis guritza... era f nerabdator si i-a placut de numa numa! parca era un pui de vrabie care deschide ciocul sa-i dea mami sa pape... nici ca ma asteptam, daca era dupa el papa tot castronul de 120 gr.... a baut si 100 ml de lapte apoi...

Robi a deschis guritza de 2 ori apoi a zis 'bleah mami, mie sa-mi dai lapte, asta nu-mi place'.... hehe, aici mai avem de lucru.


Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26.09.2008
_
Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…
poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Dupa ce se nasc bb-ii si aveti certificatele de nastere se depun doasre pentru alocatie, trusou si acea premiere... acum nu mai retin daca am depus 5 sau 6 dosare... sotul a fost sa le depuna, dupa ce s-a dus inainte sa se intereseze ce acte sunt necesare...
Stiu ca trebuia luate negatie de la secotrul unde am nascut, cum ca nu am depus si acolo dosarele... pt. ca noi stam intr-un sector si am nascut in altul...
Apoi a trebuit sa se duca sa treaca picii in livretul de familie si apoi depuna si copii dupa el la dosarele respective... La Elena nu a fost asa... n-am stiut ca s-a schimbat modificarea... si uite cum a facut niste drumuri inutile



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202008&page=10" target="_blank">Clipe de viata 2008 (ely)



Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Multumesc fetelor . De trusou stiam ceva dar alocatia pt nou nascut a fost o surpriza. I-am spus deja sotului cand inregistreaza feitele la primarie sa ceara si banii, vor fi (230+150)x2=760. Buni si astia.
Sigur ii da hartii de completat in loc de bani.

19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Moniland

Multumesc fetelor . De trusou stiam ceva dar alocatia pt nou nascut a fost o surpriza. I-am spus deja sotului cand inregistreaza feitele la primarie sa ceara si banii, vor fi (230+150)x2=760. Buni si astia.
Sigur ii da hartii de completat in loc de bani.

19+



ehe, stai ca nu-i asa usor... banutii nu ti-i da pe loc, cand inregistrezi bebeii... stiu ca noua ne-au dat un nr de tel si ne-au zis sa sunam peste 2-3 sapt ca sa vedem daca putem sa luam banii si ptr trusou si ptr premiere. mai bine suna sotul inainte, sa se lamureasca, sa nu uite vreun act acasa etc etc.

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26.09.2008
_
Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…
poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

intru pe fuga, fuga , fuga
eliana sa-ti traiasca baietii!! s acreasca mari, sanatori si veseli!

... bogdana... ma asteptam sa vad vesti ca ai nascut... ei hai ca acum chiar mai ai putin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

Citat:
citat din mesajul lui petrean

Neatza..eu am avut o noapte "destul"de linistita..fara dureri..doar cu obisnuitele insomnii peste care au venit grijile ca Andrei are laringita, nu prea poate respira...si mai face si febraoff...ca acum trebuia sa vina si asta pe capul nostru.M-am hotarat ca daca nu nasc pana luni sa-i cer dr sa-mi provoace nasterea, altfel am sa ajung sa inenbunesc si eu..si pe toti cei din jurul meu
off..si am fost ieri al medicul de familie, am tensiune 150/90..au inceput sa mi se umfle picioarele..ceea ce nu am patit in viata mea, mi-a spus sa nu mai mananc sare pana nasc...ca voi avea probleme mai mari cu tensiunea:((
Bogdana
38+Catalin si Vlad+ Andrei Luca -15.12.2006

POZE



ai mare grija cu tensiunea, du-te sa-ti faci analiza de proteine in urina (aici e un betigas care se pune in urina pt 1 secunda)
eu m-am internat cu tensiune mare, proteine in urina si mi-au provocat nasterea
ai grija de tine si de copii

Mergi la inceput