Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 30

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Citat:
citat din mesajul lui MadyEr

Buna mamici, burtici si copilasi!

..... In lege se specifica din pacate ca se da pe nastere asa ca se poate interpreta ca ai nascut o data chiar daca ai doi copii asa ca ti se va da un salriu si nu doua (la fel ca si la indemnizatie). Eu asa am patit. Si eu ma asteptasem la doua salarii si am primit doar unul si acesta a fost raspunsul pe care l-am primit : "scrie pe nastere" si din cate imi aduc aminte asa scria asa ca sa zicem ca am inghitit-o. Multa bafta !

...



Cu premiul este clar ca se da "pt fiecare copil nascut". Poate mergem cu legea anexata si sa vedem ce comentarii au.

Ai putea solicita al doilea salar pana nu fac fetele 3 ani.
Tot asa cu legea alaturata.

Mami Clara, 36+, cu Antonia si Iulia la purtator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Citat:
citat din mesajul lui dalina2x2

Citat:
citat din mesajul lui IliesClara
Cica sotul are dreptul la 5 zile libere platite 100%, pt a sta cu mama si nou-nascutul in cursul primelor 8 saptamani de viata.
Tatii din domeniul miitar au dreptul 7 zile.
Tatii care absolva un curs de puericultura mai au bonus 10 zile, deci nu 5 ci 15.


Da, asa e, asa a facut si sotul meu! A luat adeverinta (insa nu stiu exact de unde, o sa-l intreb) pentru cursul ala, a depus-o atasata de cerere, cum ai zis tu si a stat acasa doua saptamani (noi eram in spital), ca era mai tot timpul la mine!
Dar daca sotul atu are studii pe as aceva, eu zic sa faca o copie dupa diploma (sau unde e specificat lucrul asta) dar si o copie dupa legea care stipuleaza acest drept. Eu asa fac intotdeauna, cand ma duc undeva cu "pretentii" . Duc si anexa cu legea, sa nu zica pe urma careva ca n-a auzit de asa ceva...

_
Dalina, mami de minuni gemenute Anita & Miriam (29.06.2006)
Albumele noastre
Suntem maricele


"Nu crede in miracole. Bazeaza-te pe ele!"


... asa facem si noi de obicei, inarmati pana in dinti cu hartii si daca se poate atunci cu sfatul unui jurist in geanta.


Mami Clara, 36+, cu Antonia si Iulia la purtator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Citat:
citat din mesajul lui Moniland

Da, din pacate se face confuzie intre nastere si sarcina. E intr-adevar o singura sarcina dar au loc doua nasteri. Oricum undeva trebuie sa apara si ora nasterii si se vede ca a avut loc la 5 sau 15 sau mai stiu eu cate minute, diferenta intre cele doua nasteri.

19



asta la indemnizatie, ca la premiu zice clar ca e vb de nasterea fiecarui copil, ca si la trusou si la premiul de la primarie

Mami Clara, 36+, cu Antonia si Iulia la purtator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

MadyEr

INVATAMANT

Art.36 (5) Personalul din invatamant beneficiaza si de urmatoarele sporuri si ajutoare: f) un salariu de baza platit de angajator mamei, pentru nasterea fiecarui copil; daca mama nu este salariata, sotul acesteia va beneficia de plata unui salariu de baza. Acest ajutor se acorda inclusiv din venituri proprii.

- CONTRACT COLECTIV DE MUNCA nr. 2895 din 21 din 29 decembrie 2006 UNIC LA NIVEL NATIONAL PE ANII 2007-2010 - publicat in Monitorul Oficial cu numarul 5cc din data de 29 ianuarie 2007

Art. 51 In afara de ajutoarele prevazute de lege, la care au dreptul, salariatii vor beneficia si de urmatoarele ajutoare:
.................................................................................................................
c) un salariu mediu pe unitate, platit de aceasta mamei, pentru nasterea fiecarui copil; daca mama nu este salariata, sotul acesteia beneficiaza de plata unui salariu mediu pe unitate;

In conformitate cu art. 11(1) din Legea nr. 130/1996 privind contractul colectiv de munca, Art. Clauzele contractelor colective de munca produc efecte, dupa cum urmeaza:
.............................................................................................
d) pentru toti salariatii incadrati in toate unitatile din tara, in cazul contractelor colective de munca la nivel national.



pe topicul de Legislatie scrie de cei trei ani in care legea se prescrie.


Mami Clara, 36+, cu Antonia si Iulia la purtator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Pe mine m-ati pierdut la partea de legislatie
Nu cunosc... nu m-a interesat... la mine n-a fost cazul de zilele libere pentru soata sau salariu pt. nasteri... pt. ca la vremea respectiva sefii nostri erau nasii nostri... acum au ramas doar sefii mei... si am avut din partea lor tot sprijinul... si material, si zile libere... nu am putut sa mai cer nimic pt. ca ne-au ajutat f. mult...


Pe mine ma cam supara gatul... azi ma lasa, maine ma apuca... sper sa fie bine pan la urma... nu de mine mi-e frica... ci de restu gastii
Aseara am fost la film, Australia.... mi-a placut f.f.f. mult... nu mai vazusem un film care sa-mi placa de muuuult... doar comedii tembele sau siropoase... dar nu ceva sa-ti ramana la suflet...



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202008&page=10" target="_blank">Clipe de viata 2008 (ely)



Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Neatza..eu am avut o noapte "destul"de linistita..fara dureri..doar cu obisnuitele insomnii peste care au venit grijile ca Andrei are laringita, nu prea poate respira...si mai face si febraoff...ca acum trebuia sa vina si asta pe capul nostru.M-am hotarat ca daca nu nasc pana luni sa-i cer dr sa-mi provoace nasterea, altfel am sa ajung sa inenbunesc si eu..si pe toti cei din jurul meu
off..si am fost ieri al medicul de familie, am tensiune 150/90..au inceput sa mi se umfle picioarele..ceea ce nu am patit in viata mea, mi-a spus sa nu mai mananc sare pana nasc...ca voi avea probleme mai mari cu tensiunea:((
Bogdana
38+Catalin si Vlad+ Andrei Luca -15.12.2006

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Bogdana ai grija cu tensiunea... daca are cine sa o mai verifice, fa-o o data, de doua ori pe zi... si spune-i si dr. ginecolog...
Eu aveam 14 cu 8 si dr. meu a zis sa fiu cu ochii pe ea Nu am aprofundat ce si cum... pt. ca se pare ca eu eram mai agitata atunci, la cabinet, probabil drumul pana acolo, contractiile etc. ... pt. ca apoi acasa, n-am avut mai mult de 12 cu 6



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202008&page=10" target="_blank">Clipe de viata 2008 (ely)



Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Bogdana, tot ce pot sa-ti spun e ca eu stiu de la soacra mea ca atunci cand au inceput sa ti se umfle picioarele, e semn ca nasti in scurt timp. Nu stiu care-i legatura, asta mi-a spus, asta-ti spun si eu Si la mine, una, a fost valabil! Cam devreme, insa...

Eliana, ce fain de tine ca mai gasesti cate-o portita si te mai strecori... Noi n-am mai fost la cinematograf de ... ohohoooo.... nici nu eram casatoriti.

Totusi voi avea si eu o iesire cu fetele (celelalte mamici de pe-aici, din cartier; suntem vreo 5, ne-am cunoscut plimbandu-ne cu carucioarele pe strazi ). Sambata, in programul de somn al copiilor, ii lasam cu tatii acasa si noi "evadam" vreo 2-3 ore la o pizza; asa, de 8 Martie! Asa facem si de ziua de nastere a fiecareia dintre noi. Am stabilit regula asta, sa ne mai vedem si noi fara copii, ca suntem si femei, nu doar mame, sa mai stam si noi la taclale linistite si sa mai "dezbatem" una-alta, de-ale noastre...
Si, cu ocazia asta, ii mai rezponsabilizam si pe tati, ca se mai intampla sa se trezeasca picii si sa fie ei nevoiti sa se ocupe de cei mici, sa le dea sa pape... fiecare dupa nevoi!

Fug, ca se trezira papusile...

Pupicei tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Citat:
citat din mesajul lui petrean

Neatza..eu am avut o noapte "destul"de linistita..fara dureri..doar cu obisnuitele insomnii peste care au venit grijile ca Andrei are laringita, nu prea poate respira...si mai face si febraoff...ca acum trebuia sa vina si asta pe capul nostru.M-am hotarat ca daca nu nasc pana luni sa-i cer dr sa-mi provoace nasterea, altfel am sa ajung sa inenbunesc si eu..si pe toti cei din jurul meu
off..si am fost ieri al medicul de familie, am tensiune 150/90..au inceput sa mi se umfle picioarele..ceea ce nu am patit in viata mea, mi-a spus sa nu mai mananc sare pana nasc...ca voi avea probleme mai mari cu tensiunea:((
Bogdana
38+Catalin si Vlad+ Andrei Luca -15.12.2006

POZE




Salut mama eroina!

Nu ar trebui sa schimbi semnatura? Imediat te ajung din urma

Cu tensiunea nu e de joaca. Si eu am avut la ultimul control 140 cu 80, desi agitata nu simteam sa fiu.
Am vazut gravide cu 160/95 si nu simteau nimic deosebit.
Ar fi ok sa te verifice zilnic cineva.



Mami Clara, 36+, cu Antonia si Iulia la purtator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

ba da clara..trebuia sa o schimb miercuri...insa am obosit..ca tot degeaba os chimb..ca astia nu vor afara si gata:((

Bogdana
38+Catalin si Vlad+ Andrei Luca -15.12.2006

POZE

Mergi la inceput