Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 30

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iuca spune:

Fetelor va multumesc mult pt raspunsuri si pt incurajari, sunteti dragute, ca de obicei

"Tinteste spre luna. Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele."
Les Brown

32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadyEr spune:

Buna mamici, burtici si copilasi!

Clara, legat de concediul paternal nu stiu ce sa zic ca al meu sot nu a avut parte (asta era politica firmei), dar si eu stiu ca au dreptul la 5 zile dupa ce se nasc copiii concediu platit. In ceea ce priveste salariul mediu pe economie care se da la nastere aici depinde mult de firma la care lucrezi. In lege se specifica din pacate ca se da pe nastere asa ca se poate interpreta ca ai nascut o data chiar daca ai doi copii asa ca ti se va da un salriu si nu doua (la fel ca si la indemnizatie). Eu asa am patit. Si eu ma asteptasem la doua salarii si am primit doar unul si acesta a fost raspunsul pe care l-am primit : "scrie pe nastere" si din cate imi aduc aminte asa scria asa ca sa zicem ca am inghitit-o. Multa bafta !

Va pupicim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Clara, eu stiu de cele 5 zile platite 100% si cam atat.... ah, si cele 2 salarii, e exact cum spune MadyEr.... eu mai adaug ca daca ai tupeu, le obtii, ca-s drepturile tale.... dar tre' sa stii cum sa le ceri, din pacate...

Andutza, Laraa... UNDE SUNTETI????????????????????? Vrem vesti, noutati, poze de la botez Andutza..... n-ati dezertat, nu?

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26.09.2008
_
Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…
poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui MadyEr

Buna mamici, burtici si copilasi!

Clara, legat de concediul paternal nu stiu ce sa zic ca al meu sot nu a avut parte (asta era politica firmei), dar si eu stiu ca au dreptul la 5 zile dupa ce se nasc copiii concediu platit. In ceea ce priveste salariul mediu pe economie care se da la nastere aici depinde mult de firma la care lucrezi. In lege se specifica din pacate ca se da pe nastere asa ca se poate interpreta ca ai nascut o data chiar daca ai doi copii asa ca ti se va da un salriu si nu doua (la fel ca si la indemnizatie). Eu asa am patit. Si eu ma asteptasem la doua salarii si am primit doar unul si acesta a fost raspunsul pe care l-am primit : "scrie pe nastere" si din cate imi aduc aminte asa scria asa ca sa zicem ca am inghitit-o. Multa bafta !

Va pupicim

Mady de Ana & Monica (17.04.2007)



hm, eu am citit in Contractul Colectiv de Munca la nivel Ntional, cea mai recenta varianta, pe 2007, chiar Vleria l-a trimis aici, pe forum, ca se acorda un salariu mediu pe unitate de fiecare copil... de alfel, si eu am primit doua... poate ca au modificat contract de cand ai nascut tu, desi vad ca ai nascut in 2007...

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26.09.2008
_
Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…
poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

80 de sfaturi si invataturi de la babe



mai ales:
40. Cand il botezi, tatal sa ramana acasa si sa faca diverse lucruri: sa sparga lemne, sa spele vasele, sa joace carti, sa danseze sa cante si sa se uite dupa femei(asta numai daca este baiat). In acest fel te asiguri ca asa de liber si fericit va fi copilul cand e matur.
80. Mama n-are voie sa intre in biserica la botez ca a facut pacat mare si nu merita.


Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26.09.2008
_
Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…
poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Bogdana, Clara va tin pumnii, acum pe ultima suta de metri, sa aveti nasteri usoare si fara nici o problema, copii sanatosi si mancaciosi.


Mie nu mi-a dat nimeni nici un salar-bonus cand am nascut. Nici nu stiam ca exista asa ceva, nici nu cred ca mi-ar fi dat, chiar de as fi cerut. Faptul ca am stat 6 luni in concediu medical si aveam de gand sa stau inca cel putin 1 an acasa cu copii era deja o nesimtire prea mare din partea mea .

De ieri merg strumphii din nou la gradinita. E greu sa-i urnesc dimineata, dar cand sa-i iau acasa, nu se dau dusi, ca mai au de jucat un pic . Nu o sa faca serbare de 8 martie, dar o sa invete poezii si cantecele. I-am zis lui Rares ( ca sa-l conving sa se imbrace mai repede sa mergem la gradinita) ca o sa-l invete doamna educatoare poezie frumoasa despre mama, sa-mi spuna sa plang de fericire. La care a pus buza in jos si cu o voce stinsa mi-a zis "De ce sa plangi, mami? Eu nu vreau sa plangi! Sa nu plangi!!!"




Laura de shtrumphi gemeni, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202008&page=14" target="_blank">Clipe de viatza - gemei pupaciosi


Cugetari gemene,
Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

Poveste cu shtrumphi


'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadyEr spune:

Asta scrie in contractulcolectiv de munca pe 2007 : " c) un salariu mediu pe unitate, platit de aceasta mamei, pentru nasterea fiecarui copil; daca mama nu este salariata, sotul acesteia beneficiaza de plata unui salariu mediu pe unitate;"
Cum ziceam depinde mult de firma unde lucrezi. daca sunt fair platesc cele doua salarii, daca nu zero. Din pacate multe firme se bazeaza pe faptul ca mamele nu stiu de aceasta prevedere si nu cer sau chiar daca cer li se raspunde sec ca nu se acorda si din pacate sistemul legislativ in Romania e atat de alambicat ca nimeni nu prea indrazneste sa-i dea in judecata. Multa bafta!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui IliesClara
Cica sotul are dreptul la 5 zile libere platite 100%, pt a sta cu mama si nou-nascutul in cursul primelor 8 saptamani de viata.
Tatii din domeniul miitar au dreptul 7 zile.
Tatii care absolva un curs de puericultura mai au bonus 10 zile, deci nu 5 ci 15.


Da, asa e, asa a facut si sotul meu! A luat adeverinta (insa nu stiu exact de unde, o sa-l intreb) pentru cursul ala, a depus-o atasata de cerere, cum ai zis tu si a stat acasa doua saptamani (noi eram in spital), ca era mai tot timpul la mine!
Dar daca sotul atu are studii pe as aceva, eu zic sa faca o copie dupa diploma (sau unde e specificat lucrul asta) dar si o copie dupa legea care stipuleaza acest drept. Eu asa fac intotdeauna, cand ma duc undeva cu "pretentii" . Duc si anexa cu legea, sa nu zica pe urma careva ca n-a auzit de asa ceva...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kineta spune:

ELYANNE,LUMINITA va multumesc fetelor pt raspunsuri,ink nu m-am consultat cu medicul care se ocupa de mine,sunt doi ,sapt.viitoare merg la unul si pe 1 Aprilie am la Marinescu,sa vedem ce spun si ei. DR-ul POP,nu a comentat nk,nu prea vb,ma gandesc si eu ca daca ar fi fost ceva mai nasol poate ma avertiza,sau poate considera ca nu e treaba lui,nu stiu ce sa spun . POATE mi-se da vre-un tratament cine stie,Marti voi merge sa mi mai verifice colul si ma voi duce cu ecografia.Va

24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Da, din pacate se face confuzie intre nastere si sarcina. E intr-adevar o singura sarcina dar au loc doua nasteri. Oricum undeva trebuie sa apara si ora nasterii si se vede ca a avut loc la 5 sau 15 sau mai stiu eu cate minute, diferenta intre cele doua nasteri.

19

Mergi la inceput