Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 30

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kineta spune:

Salutare fetele,intru si eu sa va anunt ca in sfarsit am confirmarea la sexul bebeilor:fetita si baietel,si ceea ce este mai important este ca sunt sanatosi,am fost azi la drPOP la Diagnosis la morfologie eco3D-4D,FETITA ARE 671 GR IAR BAIATUL 661 GR sunt apropiati ca si greutate si cred ca este ok pt varsta sarcinii.M-am ingrijorat putin ca am inteles din ce a spus el ca fetita are circulara larga sau esarfa(asa s-a exprimat),ceea ce inseamna ca are cord. in jurul gatului,oare va ramane asa pana la termen,sau ....nu stiu,asa o fi normal ca e agitata rau,pe ea o simt cel mai puternic miscandu-se. SI ce mai mi-a spus si m-a pus putin pe ganduri ca placentele sunt normale,cu grad 2-3 de maturitate,dar cea a baietelului are 2 zone mici de necroza cea mai mare fiind de 9 mm.Lucru care la eco facuta la Marinescu nu mi-a spus,atunci mi-au spus ca placentele sunt normale de gradul 1.SI oare intr-o sapt. avansau la 2-3,ce parere aveti,trebuie sa ma ingrijorez,voi stiti ca aveti sarcini mai avansate decat a mea.VA pup pe toate

24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Citat:
citat din mesajul lui kineta

Salutare fetele,intru si eu sa va anunt ca in sfarsit am confirmarea la sexul bebeilor:fetita si baietel,si ceea ce este mai important este ca sunt sanatosi,am fost azi la drPOP la Diagnosis la morfologie eco3D-4D,FETITA ARE 671 GR IAR BAIATUL 661 GR sunt apropiati ca si greutate si cred ca este ok pt varsta sarcinii.M-am ingrijorat putin ca am inteles din ce a spus el ca fetita are circulara larga sau esarfa(asa s-a exprimat),ceea ce inseamna ca are cord. in jurul gatului,oare va ramane asa pana la termen,sau ....nu stiu,asa o fi normal ca e agitata rau,pe ea o simt cel mai puternic miscandu-se. SI ce mai mi-a spus si m-a pus putin pe ganduri ca placentele sunt normale,cu grad 2-3 de maturitate,dar cea a baietelului are 2 zone mici de necroza cea mai mare fiind de 9 mm.Lucru care la eco facuta la Marinescu nu mi-a spus,atunci mi-au spus ca placentele sunt normale de gradul 1.SI oare intr-o sapt. avansau la 2-3,ce parere aveti,trebuie sa ma ingrijorez,voi stiti ca aveti sarcini mai avansate decat a mea.VA pup pe toate

24+


Bravo Kineta

Gramajele sunt super bune pt varsta asta, diferentele sunt f mici. Daca asa e acum, atunci f mare dif nu o sa fie nici la sf. Fetele mele aveau 635g si 643g la 24 sapt, cred, nu mai stiu chiar exact. Diferenta cea mai mare era de 30g la 28 sapt, iar la 34 sapt 10g.

Cordonul... stai calma. Acum misca f bine inca. O sa se elibereze singur de circulara. Nu le place lor sa fie limitati in tumbele care le fac.

Placenta. Asta e sg chestie care nu prea stiu cum evolueaza. Am auzit mamici care aveau gradul 2 de la 14-17 saptamani si au dus cu bine sarcina.
La noi era gradul 0 pana la sapt 24, gradul I pana la sapt 34. Iar ieri a gasit gradul II, la difer de 2 saptamani.
Cica placenta poate fi mentinuta tanara cu multa vitamina C din alimentatie, pt ca sangele ramane curat, iar hrana si oxigenul trec usor prin placenta.

Mai poti sa mergi la un eco in alta parte?


Mami Clara, 36+, cu Antonia si Iulia la purtator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kineta spune:

Clarape pozitie ca deobicei,multumesc pt raspuns.DA voi mai merge la eco pe 17 Martie la un alt medic dar va fi eco 2D,si pe 1Aprilie la Marinescu,ti-am zis acum o sapt. mi-au spus la Giulesti ca placentele sunt gr.1,e drept la un eco 2D. A,NICI la astea nu ma pricep IR-urile la ambele 0,67 si 0,63,flux de aspect normal in vasele ombilicale,uterine. Referitor la vit.C ,beau zilnic dim.2 pahare de suc de portocale facut de mine la storcator,si mai consum si fructe,plus Elevitul.

24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Citat:
citat din mesajul lui kineta

Clarape pozitie ca deobicei,multumesc pt raspuns.DA voi mai merge la eco pe 17 Martie la un alt medic dar va fi eco 2D,si pe 1Aprilie la Marinescu,ti-am zis acum o sapt. mi-au spus la Giulesti ca placentele sunt gr.1,e drept la un eco 2D. A,NICI la astea nu ma pricep IR-urile la ambele 0,67 si 0,63,flux de aspect normal in vasele ombilicale,uterine. Referitor la vit.C ,beau zilnic dim.2 pahare de suc de portocale facut de mine la storcator,si mai consum si fructe,plus Elevitul.

24+


IR la noi e de regula intre 0,58 si 0,61 si nenea Dr.a spus fetelor ca sunt f cuminti, e perfect.

Mami Clara, 36+, cu Antonia si Iulia la purtator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui elyanne
Am fost la pediatru... cica au 10 kile fiecare... nu cred, pt. ca Mihai este mai greu decat Andrei, se simte diferenta cand ii ridici in brate... ori Andrei e mai mic, ori Mihai mai mare... i-a cantarit si pe un cantar normal, nu de bb-ei... pt ca n-au stat altfel... Iar la inaltime 85 cm.



Bravooo!! Sa cresteti maaaari si sanatosi (toti! ) ca frumosi sunteti, ptiu-ptiu!

Si pe-ale mele le gasea dr cu aceeasi greutate, tot pe cantar dinala normal, cu toate ca si la noi Anita a fost intotdeauna mai grea, cu cel putin juma' de kg. De vre-un an si ceva le-am cantarit la sora-mea, de stiu ca avea dinala electroic; nu pentru bebei, tot pentru adulti. De-asta vara ne-am luat si noi, asa ca atunci cand mergem la dr ii zic eu greutatea, iar el doar noteaza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Dalina ai mei urlau si nu vroiau pe cantarul de bb-ei... pt. ca ala e pus langa masa unde-i controleaza, vaccineaza... si sunt disperati sa nu-i urc acolo... O sa-i cantaresc pe cantarul electronic de adulti la mine in brate si pe urma scad greutatea mea... Nu conteaza ca unul are cu 500 g mai mult decat celalalt... dar m-a facut curioasa
La ei nu mai sunt asa disperata ca la elena, cu greutatea, pt. ca ei mananca... Elena nu manca... si aveam multi pitici... dar daca ei mananca detoate, sunt sanatosi, cresc in inaltime cel putin... nu mai ma intereseaza greutatea... e clar ca n-am alt model de bb-ei... asa ne ies noua... slabanogi

Kineta eu nu tin minte cu IR-urile sau gradul de maturare... dar stiu ca dr. Pop este cel mai bun ... cel putin asa imi zicea dr. meu, ca el are incredere in ce vede dr. Pop la ecografie... Nu l-ai intrebat daca e vreo problema cu gradul de maturare si zonele necrozate? Cu dr. tau ai vb.? Eu zic sa nu-ti faci griji... intai vorbeste cu dr. tau ... si vezi ce spune si el...
Eu, in afara de morfologica, facuta la dr. Herghelegiu, pt. ca la dr. Pop n-am putut sa ma programez in timp util... restul ecografiilor erau facute de dr. meu... pe un ecograf 2D... le verifica dim., sa vada ca au crescut, cat ua crescut, daca exista riscul ca unul sa creasca mai mult si celalalt deloc... de-astea...
Despre ciruculara... mandra a avut si s-a nascut asa, fara probleme... iar la gemeni, unul dintre baieti a avut... si la fel, a fost fara probleme... La varsta asta a sarcinii are loc destul sa il scoata de dupa gat..



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202008&page=10" target="_blank">Clipe de viata 2008 (ely)



Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Neata BBi, mamici

Stiti ceva despre legea aceea cu concediul de paternitate (care nu se confunda cu CIC pana la 2 ani asumat de tati, deci nu in sensul de maternitate executata de tati)?

Cica sotul are dreptul la 5 zile libere platite 100%, pt a sta cu mama si nou-nascutul in cursul primelor 8 saptamani de viata.
Tatii din domeniul miitar au dreptul 7 zile.
Tatii care absolva un curs de puericultura mai au bonus 10 zile, deci nu 5 ci 15.

Dilema mea acum este daca cursul de puericultura trebuie facut in mod anume la o sesiune prenatala ca si Lamaze sau alt curs organizat sau e OK o adeverinta de la o institutie de stat. Sotul meu e absolvent de colegiu pedagogic postliceal cu specialitatea "educator puericultor" - asa scrie pe diploma lui.

Pe net am gasit si varianta in care medicul de familie dadea o adeverinta pe baza documentelor doveditoare absolvirii unui astfel de curs care se atasa la cererea depusa la locul de munca.

Daca stiti mai multe... rogu-va...spuneti-ne si noua. Multumim.


Mami Clara, 36+, cu Antonia si Iulia la purtator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Kineta, felicitari! Ai bebei care stau f bine ptr varsta lor, bravos, s-o tii tot asa! Cat despre placenta, nush ce sa-ti spun, decat ca cel mai bine ar fi mergi la inca o eco, 3D/4D. Inca o parere nu strica....

Clara, eu nu am pierdut niciun dop, mi s-a rupt apa direct si gata... dureri ca la CM am avut si eu inainte sa nasc....

Noi iar raportam o noapte linistita, cu Iedul care a dormit de la 23.00 la 06.30 si Robica de la 23.00 la 05.00, pauza de masa, apoi trezit iar la 06.30.... .. din ce in ce mai bine!

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26.09.2008
_
Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…
poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Clara eu stiu ca legea e cu 3 zile platite 100%, cel putin sotul meu asa a avut cand l-am anscut pe Andrei. Pe langa asta se primesc cele 2 salarii (in cazul gemenilor).

Bogdana
38+Catalin si Vlad+ Andrei Luca -15.12.2006

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Asta am gasit + legea efectiv (e prea lunga, nu este loc in mesaj)


Concediul paternal se acorda in conformitate cu dispozitiile Legii nr. 210/1999 – Legea concediului paternal. Dupa cum reiese chiar din titlul actului normativ, beneficiar al acestui concediu este tatal copilului nou-nascut care participa efectiv la ingrijirea acestuia, indiferent daca copilul este nascut din casatorie, din afara casatoriei sau este adoptat de acesta.

Potrivit art. 2 alin. (2) din Legea nr. 210/1999, "Concediul paternal se acorda la cerere, in primele 8 saptamani de la nasterea copilului, justificat cu certificatul de nastere al acestuia, din care rezulta calitatea de tata a petitionarului."

Durata acestui concediu este de 5 zile lucratoare. Daca tatal copilului nou-nascut a absolvit cursul de puericultura, durata concediului paternal se majoreaza cu inca 10 zile lucratoare, de acest drept tatal beneficiind o singura data.

Urmare suspendarii pe aceasta perioada a prestarii muncii de catre salariat, evident ca se suspenda si plata salariului, tatal copilului nou-nascut beneficiind insa de o indemnizatie pentru concediu paternal care se plateste din fondul de salarii si este egala cu salariul corespunzator perioadei respective si se include in veniturile impozabile ale salariatului.

Indemnizatia pentru concediul paternal platit, egala cu salariul aferent zilelor lucratoare respective, se calculeaza pe baza salariului brut realizat, incluzand sporurile si adaosurile la salariul de baza.


Mami Clara, 36+, cu Antonia si Iulia la purtator

Mergi la inceput