Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 30

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Citat:
citat din mesajul lui luminita2008

motive de apreciere.....:

1. Mama m-a invatat SA APRECIEZ O TREABA BINE FACUTA "Daca vreti sa va omorati intre voi, mergeti afara.De-abia am terminat de facut curat"
2. Mama m-a invatat ce e RELIGIA "Roaga-te sa iasa pata aia din covor"

...



Excelent.
Am o mica temere vis-a-vis de chestia cu Justitia. Noroc ca e cu Mama m-a invatat, nu Tata.

Mami Clara, 36+, cu Antonia si Iulia la purtator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Mamici, care sunt cele mai bune (la gust) cereale pt bebe?
Asa ma trece sa le gust. Luminita mi-a facut pofta cu diversificarea. Nu le cunosc si nu stiu ce sa ii spun la sotz sa ia.

....................................................................
Imi sugerati si mie un scor de plata pt cezariana la spitale, va rog.
M-a consultat cu Bogdana. Poate mai dati si voi niste sugestii. Multumesc.
Lumea e deschisa si spune pt sarcina monofetala, nastere normala sau cezariana, dar nu stiu cat se mai adauga pt gemelara. La o clinica particulara am vazut ca la tariful normal indiferent de tipul de nastere se adauga 30% la gemeara.




Mami Clara, 36+, cu Antonia si Iulia la purtator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadyEr spune:

Buna!

Eliana, am vazut pozele. Torturile arata super. Imi imaginez ca au fost bune.

Luminita , super motivele de apreciere . Distractie placuta afara.

Clara, cred ca depinde foarte mult de medic si pana la urma si de situatia financiara a fiecaruia. Cineva ne-a zis si noua inainte de a naste urmatorul lucru : "veti avea nevoie de atatia bani dupa ce se naste copilul ca ce rost are sa dati mai mult decat puteti. Pastrati banii pentru copii" Si a avut dreptate. Doctorul meu nici nu este genul care sa aiba tarife : daca ii dai ok, daca nu iarasi ok. Asa ca eu (defapt sotul) am dat 7 mil doctorului, 1 mil anestezistei, 1 mil neonatoloagei si ce a mai fost pe la asistente. I-am mai dat doctorului 2 mil ceva mai tarziu cand am fost sa-mi scoata fierele ca mi s-a parut mie ca a fost cam putin cat i-a dat sotul (noi discutasem initial de mai mult). Si oricum la fiecare consult cotizam asa ca eu zic ca a fost ok. Si cam asta a fost. Am auzit de cazuri cand doctorul i-a spus cat sa-i dea. Depinde, dar eu zic sa nu te arunci la sume prea mari pentru ca vei avea nevoie de bani dupa.
In cazul in care nu este voie sa postezi astfel de informatii imi cer scuze si rog moderatorul sa stearga acest mesaj, dar am raspuns pentru ca stiu ca si eu cautam cu disperare ceva informatii la momentul respectiv.

fetele sunt ok. Avansam cu pasi de melc in operatiunea "olita". In ceea ce priveste cresa am aflat cu stupoare ca numai la sectorul 5 (traiasca dl Vanghelie ) se face ancheta sociala si trebuie depus dosarul la Protectia Copilului. La celelalte sectoare (respectiv 4 si 6 ar fi mai apropiate) se discuta cu directoarea cresei. Sa vedem insa daca ne primesc si in alt sector. Cred ca o sa-mi iau concediu sa colind din poarta in poarta pe la cele cateva crese care sunt mai aproape. Daca poate cineva sa-mi dea vreo informatie legata de Cresa Drumul Taberei (pe Aleea Compozitorilor) din sectorul 6 sau de Cresele Berceni III, Giurgiului si Tohani (in sectorul 4) v-as ramane profund recunoscatoare. Multumesc mult!

Va pupicim si multe de la noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Clara, gustoase sunt cam toate cerealele, important e sa le alegi si sa le dai in functie de varsta (sunt cereale de la 4 luni, 6 luni, 8 luni), e important sa nu aiba gluten, sa nu aiba zahar, le dai in functie de greutatea lui bebe o anumita cantitate, un anumit nr de mese de cereale / zi, la anumite ore etc etc. noi am inceput cu orez, simplu, fara alte legume sau fructe deocamdata. astept sa le introduc leguma/fructul respectiv proaspat, sa vad cum il agreeaza, apoi dau si cerealele...

Cat despre scoruri... well, eu am dat 2 mil la anestezist, anestezie generala si atat. Am dat mult anestezitului daca ma intrebi, dar deh, eu dormeam, sotul s-a ocupat de asta.... cele 2 doctore care m-au operat nu au vrut sa ia absolut niciun leut, desi am insistat tot timpul cat am fost in spital. si niciuna din ele nu era medicul meu, s-a intamplat sa nasc cand doctorul meu nu era in Bucuresti... mi s-a rut apa noaptea, pe la 02.00, si am nascut cu medicul de garda de la elias si cu o doctora chemata ptr asistenta, colega medicului meu de fapt, sa le dea DD sanatate ca tare frumos s-au purtat cu noi..!

nu mai pun la socoteala micile tips-uri date asistentelor, infirmierelor, am cam avut nevoie, ca nu ma puteam deplasa f bine si aveam nevoie de carucior iar maternitatea, unde erau bbii, era la vreo 10 min de mers normal distanta de salonul meu... adica vreo juma de ora de mers de-al meu, taiata pe burta...... dar mi-a prins bine totusi, m-am folosit de carucior doar in prima zi si a doua zi dimineata, in rest, tot la 3 ore eram la ei, pe picioarele mele...



Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26.09.2008
_
Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…
poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

iuca, te vei descurca cu siguranta si singura, chiar de e un pic mai greu... la mine a fost sotul in concediu in prima luna, ca nu-si luase deloc tocmai in ideea de fi langa mine la inceput... apoi, eu singura cuc cu ei toata ziua si juma din noapte.... asta pana pe la 3 luni. de la 3 luni, singura cuc cu ei toata ziua si noaptea, si eu si tati pe baricade, ca m-am mutat in sufragerie, nu mai dorm cu ei in camera, si vrand-nevrand se trezeste si el si ma ajuta - de mi-ar fi venit ideea asta de la inceput, era mai bine... desi n-as fi indraznit sa ii las singurei asa de mici...

baie le fac singura, ii hranesc in acelasi timp singura, chiar si cu lingurita, desi e mai greu ca n-am inca scaune de masa, ii adorm in acelasi timp singura, ii linistesc cand plang in acelasi timp singura, fara suzeta, ca n-au vrut s-o accepte.... e rau doar cu iesitul afara, asta nu pot sa fac singura... azi am iesit cu mama, dar tot greu a fost al naibii carutul ala de 17 kg, mai ales la urcat scarile de sisif inapoi.... am si 'noroc' de scari multe si f inalte in fata blocului...

deci se poate, si primele luni, 2-3 maximum, sunt mai grele, apoi e chiar fain, ca incep sa se joace impreuna, devin constienti unul de altul si mai ales de jucarii, si te mai lasa sa respiri, noaptea dorm si ei mai ca oamenii, in fine... boierie, intelegi



Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26.09.2008
_
Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…
poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

luminita eu am facut-o mereu din ochi... nici n-am cu ce masura ... mai bine
Singura masura... la fructe... le-am dat borcanele... asa ca acolo stiam cat... si iaurturile...
Cand termina tot din castronul lor obisnuit, mai ii incerc cu niste iaurt... si asa nu beau lapte deloc... deci nu strica... Si mananca cat vor si din ala...

Clara mie mi-au placut cel mai mult humana... sunt si mai gustoase... si nu fac cocoloase... Despre nestle am o parere proasta... despre tot... au fost 2 mamici aici pe forum care au patit-o cu laptele junior (a gasit un inel in cutie, a fost si la tv) si cealalta cu cerealele (a gasit viermi ) ... acum nu stiu daca e vina celor de la nestle sau din cauza celor care le comercializeaza... dar mie nu-mi mai trebuie
Eu comandam impreuna cu alte mamici de aici: http://www.babymilk.de/catalog/index.php?language=en&ad=go-eu
Transportul e 35 de euro... si nu merita sa iau singura...

Am fost la pediatru... cica au 10 kile fiecare... nu cred, pt. ca Mihai este mai greu decat Andrei, se simte diferenta cand ii ridici in brate... ori Andrei e mai mic, ori Mihai mai mare... i-a cantarit si pe un cantar normal, nu de bb-ei... pt ca n-au stat altfel... Iar la inaltime 85 cm.



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202008&page=10" target="_blank">Clipe de viata 2008 (ely)



Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui elyanne

luminita eu am facut-o mereu din ochi... nici n-am cu ce masura ... mai bine
Singura masura... la fructe... le-am dat borcanele... asa ca acolo stiam cat... si iaurturile...
Cand termina tot din castronul lor obisnuit, mai ii incerc cu niste iaurt... si asa nu beau lapte deloc... deci nu strica... Si mananca cat vor si din ala...



pe mine ma bate gandul sa cumpar borcanele gradate sau cantar de bucatarie, desi parca vad ca dau banii degeaba pe ele....

si eu am auzit lucruri bune despre cerealele humana... noi am inceput cu nestle, ca suntem pe NAN si am zis sa pastram marca...

felicitari ptr baietii mari!! 85 cm, auzi tu....

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26.09.2008
_
Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…
poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

am pus poze noi la semnatura



Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26.09.2008
_
Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…
poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Clara eu i-am dat lui Andrei de la Milupa cereale si erau super bune, insa sunt ceva mai scumpe

Bogdana
38+Catalin si Vlad+ Andrei Luca -15.12.2006

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Multumesc mult pt sugestii tiuturor.
Maine cred ca facem degustare de cereale de BB.
Sotul mi-a zis ca-s dusa rau cu vaca... Ce conteaza?! pana la urma trebuie sa le gust odata.
............................................................

Tare am senzatia ca nu mai prindem noi 16 martie in formatia "de trei ori femeie". Dupa cum ma doate burta... ca la ciclu. Si si spatele mai nou. Contractii nu am (dureroase), dar nu stiu daca le-as simti. Nu am eliminat nimic. Ar trebui sa elimin dopul acela inainte de contractii?

Mami Clara, 36+, cu Antonia si Iulia la purtator

Mergi la inceput