Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 30

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MadyEr spune:

Citat:
citat din mesajul lui petrean

Neatza..eu am avut o noapte "destul"de linistita..fara dureri..doar cu obisnuitele insomnii peste care au venit grijile ca Andrei are laringita, nu prea poate respira...si mai face si febraoff...ca acum trebuia sa vina si asta pe capul nostru.M-am hotarat ca daca nu nasc pana luni sa-i cer dr sa-mi provoace nasterea, altfel am sa ajung sa inenbunesc si eu..si pe toti cei din jurul meu
off..si am fost ieri al medicul de familie, am tensiune 150/90..au inceput sa mi se umfle picioarele..ceea ce nu am patit in viata mea, mi-a spus sa nu mai mananc sare pana nasc...ca voi avea probleme mai mari cu tensiunea:((
Bogdana
38+Catalin si Vlad+ Andrei Luca -15.12.2006

POZE



Bogdana, ai grija cu tensiunea ca si eu asa am patit. Doctorul a vazut ca am picioarele umflate si m-a internat. Cand mi-au luat tensiunea aveam 160/100 si m-au bagat direct pe perfuzii. Nu a scazut decat pana pe la 150 /90 si noaptea am intrat in travaliu pentru ca fetele intrasera in suferinta fetala. Au avut ceva probleme la nastere pentru ca Apgarul a fost 7. Nu au vrut sa imi dea toate detaliile. Nu vreau sa te sperii, dar e bine sa ai grija. Vorbeste neaparat si cu ginecologul. La mine cu sarea nu am rezolvat nimic pentru ca tensiunea nu era din cauza asta ci din cauza ca una din fete se asezase pe o artera un vas de sange ceva.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

hello
am venit si eu de la eco
de vazut bebeii eu nu i-am vazut a e un eco vechi cu monitorul fix care nu se putea misca astfel incat sa vad si eu ceva dar a vazut doctorul ce era de vazut
am o fetita si un baiatel amandoi sanatosi si activi. fetita cantareste 263g si baietelul 276g. fetita este pe partea stanga si baiatul pe dreapta. amandoi sunt cu capul in sus. Baiatul e cel care ma pocneste de zor cu piciorusele. fetita e o delicata si nu ma loveste decat rar.
placentele au gradul de maturitate 0 ambele. doctorul ma felicitat si a zis ca e foarte bucuros ca ma doi bebelusi pereche ca ai lui si ca sunt sanatosi.
Deci ana maria si matei stefan sunt bine sanatosi si doctorul crede ca voi duce sarcina pana la 38 de saptamani. a zis ca are el asa un feeling. a zis ca dintre toate gravidele pe care le monitorizeaza acum eu am fost cu cele mai mari probleme si cu toate astea am doi bebelusi sanatosi
gata m-am laudat destul cu odorurile mele
pup


elena +18
Burtica mea la 17 sapt la

***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Elenada, bravo!!!! ma bucur mult ca e totul bine, e si normal sa te lauzi.... mai asteptam vesti!

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26.09.2008
_
Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…
poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Elenada ma bucur f. mult ca ai vesti bune Ar fi perfect sa ajungi pana la 38 de sapt. O stii dr. tau ceva

luminita ma bucur ca ati mai avansat cu mancarica... in curand o sa inceapa si iedul cel mic sa pape... poate se lasa mai greu convins

Moniland, cum zicea si Luminita, dureaza pana vezi banutii... poate si o luna... iar alocatiile vin dupa vreo doua luni de cand ai depus dosarul... si cea mai mare tampenie cu alocatiile, nu se da in luna in care e nascut copilul... nu e ca la CIC, cand iei bani si pt. 3 zile... iar la bb nascut pe 1 ianuarie si unul nascut pe pe 31 ianuarie primesti prima alocatie ce afarenta lunii februarie... pai e corect?
Deci trebuie sa ai rabdare si sa nu faci vreun plan cu banii respectivi in primele 1-2 luni...



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202008&page=10" target="_blank">Clipe de viata 2008 (ely)



Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Citat:
citat din mesajul lui Moniland

Multumesc fetelor . De trusou stiam ceva dar alocatia pt nou nascut a fost o surpriza. I-am spus deja sotului cand inregistreaza feitele la primarie sa ceara si banii, vor fi (230+150)x2=760. Buni si astia.
Sigur ii da hartii de completat in loc de bani.

19+



Scuze Moniland

abia la ora asta am intrat.
Trebuie sa mai adaugam faptul ca premiul de la primarie nu se dau imediat dupa nastere, ci la cateva saptamani sau chiar luni dupa aceea, iar pt trusou se da un nr de asteptare si cand iti vine randul trebuie sa ii ridici.
O colega a nascut in august, in decembrie a ridicat premiul, trusoul inca nici azi.
E posibil sa difere de la primarie la primarie di de la oras la oras.
Ti-am povestit doar ca sa nu ai planuri deosebite cu acei banuti imediat dupa nastere. Stii cand vin bani cu taraita, parca ii cheltui pe nimicuri.




Mami Clara, 36+, cu Antonia si Iulia la purtator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Moniland, acum am vazut ca te-au avertizat fetele.

Elenada, bravo mami! Sa o tii tot asa de bine! De fapt... hai sa ne tine,m toate dupa Bogdana! Care si-a mai monitorizat oare tensiunea?

Luminita, bravo puiului Edi. Si Robita o sa se ia dupa el, macar si pt a-l imita. Chiar asa, Robi a asistat cand a mancat Edi cu lingurita? Copiii laurei sau fetele Dalinei, nu mai dtiu se imitau asa ... nu mai retin dar cred ca referitor la folosirea biberonului.



Mami Clara, 36+, cu Antonia si Iulia la purtator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Bogdana la raport te rugam... sa stim ca esti bine



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202008&page=10" target="_blank">Clipe de viata 2008 (ely)



Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Scrisesem mai demult despre o metoda de reducere a salivatiei la copii (fiziologica la cei mici si patologica la cei mari). Ajuta ca ei ssa inghita saliva si sa nu o scape.

Am atasat aici http://picasaweb.google.com/clara.acs/IcingAndBrushing?authkey=Gv1sRgCLz_mNqF2bGvsAE# fotografiile ajutatoare.

E nevoie de o pensula oarecare cu par mult, poate chiar de machiaj de fond de ten sau de barberit clasic si de un dispozitiv pt gheata.
Acest dispozitiv noi nu il avem, ne-am fabricat din bete de lemn de la inghetata pe bat si pahare de unica folosinta din plastic. Am pus apa in pahar la congelator si dupa o ceva timp am infipt in pahar, la mijloc, betigasul, cand deja erau sloiuri de care sa se sprijne pt a sta in verticala la mijoc.

Pt copiii mai mici e utila si o oglinda, mai ales la inceput, ca sa vada ce ii faceti.
Dupa o perioada nu mai au nevoie.

Iarasi pt cei mici e nevoie de o sesiune de acomodare cu gheata. Va puteti juca cu gheta ape incheietura mainii, pe gat, pe umeri si incet spre fata, ca sa se desensibilizeze treptat.
La fel si cu pensula.

Si pt mici si pt mari nu strica sa aveti la indemana o recompensa preferata de ei, ca sa simta ca nu fac degeaba. Dar i se ofera numai cand termina.... si sa nu fie mancare sau dulciuri, ca efectul exercitiului sa nu se strice cu salivatia care apare.

Se freaca portiunile fetei alternativ cu gheata de 7-10 ori dus-intors in ordinea de pe figura si apoi tot de 7-8 ori cu pensula , cu o pauza de cateva secunde intre zone.
Se repeta toata gama de exercitii de 3-5 ori, depinde cat are copilul rabdare.


Alternanta intre cald si rece face muschii fetei sa se contracte si sa de dilate prin urmare si deglutitia este influentata, copii invata senzatia de gura inchisa si deschisa, la un moment dat pot singuri controla asta.

Efectele pot apare dupa 3-5 sedinte, la unii si mai tarziu, dar pt efecte de lunga durata repetati macar o luna zilnic.
Se poate transforma intr-o joaca despre cald si rece, despre anotimpuri - la cei mari, eventual cu imagini de obiecte calde si reci.
Vedeti voi.

Stiu ca pe Bogdana o interesa in mod special. Poate sunt si alti amatori, pana si pt joc.


.....................................................

Elenada, ai observat ca acusi treci de jumatatea sarcinii? Bravo




Mami Clara, 36+, cu Antonia si Iulia la purtator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3in1 spune:

Intru numai sa va urez primavara frumoasa tuturor!

La multi ani Mihai si Andtrei!(cu putine intarzieri)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

elyanne, Clara multumesc. Nu conteaza cand ii primesti. Important e ca nu-i dai . Oricand prind bine.

19+

Mergi la inceput