Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 30

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Buna fetelor..la raport si eu...am niste dureri....de-mi vine sa ma arunc de pe geam..si culmea..nu contractii...ma ustura pielea pe mine
Ilinca..ce ma interesa pe mine??am vazut ca ai scris ceva mai sus

Bogdana
38+Catalin si Vlad+ Andrei Luca -15.12.2006

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty78 spune:

Fetelor, eu am o problema si ma gandeam ca poate ma puteti ajuta. Am facut ET pe 18.02 si in data de 02 martie mi-a iesit testul de sarcina pozitiv.
Intre timp ieri seara am pierdut sange, de fapt ceva roze, cu dureri si toate cele cu toate ca fac si gestone injectabil o data la 3 zile si pun si utrogestan de 3 ori pe zi. Azi mi-am repetat Bhcg la recomandarea celor de la clinica si vad ca a crescut cu mult prea mult. Deci sa va spun cum stau:
- pe 02 martie: 166.30
- pe 04 martie: 494.08
- pe 07 martie: 2301

Nu este cam mare? Mi s-a spus ca dinamica cresterii ptr sarcini gemelare nu este aceeasi fata de cea cu un singur fat. Sunt ingrijorata si efactiv pana maine cand ma duc la eco as vrea sa mai aud ceva opinii. Multumesc frumos

Betty78deMario-Alexandru 16 aug 2007
www.flickr.com/photos/15923681@N07/" target="_blank">Mario prima oara la mare
pozele noastre
asa creste bebe Mario

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui IliesClara
Luminita, bravo puiului Edi. Si Robita o sa se ia dupa el, macar si pt a-l imita. Chiar asa, Robi a asistat cand a mancat Edi cu lingurita? Copiii laurei sau fetele Dalinei, nu mai dtiu se imitau asa ... nu mai retin dar cred ca referitor la folosirea biberonului.



O, Clara, esti draguta... da' cum sa nu asiste? Pai unde sa-l duc, mai ales ca sunt singura cu ei de dimineata pana seara...? Cum sa-l las singur in alta parte.... nu.... Hai ca m-ai facut sa rad....

Dap, pai am mai avansat, stam muuult mai bine, azi am facut cunostinta cu dl. morcovete, ca deja avem vreo 10 zile de cereale... le-a placut ffff mult, amandoi au papat fff bine, Edi chiar de 2 ori, da' nu-i mai dau azi, ca nu vreau sa risc... sunt progrese si cu lingurita evidente, si la Robi, desi merge un pic mai greut, dar merge, se vede ca suntem pe drumul cel bun, mi s-au mai luat niste munti de pietre de pe inima... hihi.

va pupu!!

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26.09.2008
_
Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…
poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui betty78

Fetelor, eu am o problema si ma gandeam ca poate ma puteti ajuta. Am facut ET pe 18.02 si in data de 02 martie mi-a iesit testul de sarcina pozitiv.
Intre timp ieri seara am pierdut sange, de fapt ceva roze, cu dureri si toate cele cu toate ca fac si gestone injectabil o data la 3 zile si pun si utrogestan de 3 ori pe zi. Azi mi-am repetat Bhcg la recomandarea celor de la clinica si vad ca a crescut cu mult prea mult. Deci sa va spun cum stau:
- pe 02 martie: 166.30
- pe 04 martie: 494.08
- pe 07 martie: 2301

Nu este cam mare? Mi s-a spus ca dinamica cresterii ptr sarcini gemelare nu este aceeasi fata de cea cu un singur fat. Sunt ingrijorata si efactiv pana maine cand ma duc la eco as vrea sa mai aud ceva opinii. Multumesc frumos

Betty78deMario-Alexandru 16 aug 2007
www.flickr.com/photos/15923681@N07/" target="_blank">Mario prima oara la mare
pozele noastre
asa creste bebe Mario


Buna, Betty!

eu nu stiu sa interpretez datele de mai sus, dar stiu ca Bhcg-ul in cazul sarcinilor gemelare e muult mai mare...

In plus, scurgeri roze/maronii am avut si eu la inceput, eu eram in sapt 6-7, mi s-a spus ca e un fals CM.... eu zic sa mergi linistita la eco, sa vorbesrti c u doctorul si sa nu te panichezi, mai ales ca nu cred ca e cazul... dar totusi, doctorul te poate lamuri cel mai bine.

Bafta multa!! Si, tine-ne la curent!

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26.09.2008
_
Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…
poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui petrean

Buna fetelor..la raport si eu...am niste dureri....de-mi vine sa ma arunc de pe geam..si culmea..nu contractii...ma ustura pielea pe mine
Ilinca..ce ma interesa pe mine??am vazut ca ai scris ceva mai sus

Bogdana
38+Catalin si Vlad+ Andrei Luca -15.12.2006

POZE



ofof, mai mai, tin pumnii, esti de cartea recordurilor, pe bune! hai curaj, sa ne dai de veste cand nasti....

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26.09.2008
_
Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…
poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui elenada
am o fetita si un baiatel amandoi sanatosi si activi. fetita cantareste 263g si baietelul 276g. fetita este pe partea stanga si baiatul pe dreapta. amandoi sunt cu capul in sus. Baiatul e cel care ma pocneste de zor cu piciorusele. fetita e o delicata si nu ma loveste decat rar.
placentele au gradul de maturitate 0 ambele. doctorul ma felicitat si a zis ca e foarte bucuros ca ma doi bebelusi pereche ca ai lui si ca sunt sanatosi.
Deci ana maria si matei stefan sunt bine sanatosi si doctorul crede ca voi duce sarcina pana la 38 de saptamani.


Bravoooooo, Elenada! Felicitari!! Si suntem convinse ca vei duce sarcina la termen, macar de dragul optimismului pe care-l emani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui petrean

Buna fetelor..la raport si eu...am niste dureri....de-mi vine sa ma arunc de pe geam..si culmea..nu contractii...ma ustura pielea pe mine


Off.. Offf... saracuta de tine.. te inteleg si te cred...
Haide, te sustinem cu tot sufletul, doar cateva zile... Gandeste-te la Catalin si la Vladut, vorbeste cu ei si negociati, poate luni auzim si noi un "hello" (=uaaaa!, uaaaa!) din partea lor..


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Luminita, felicitari pufosilor si mamicii pentru progrese!!

Hai sa-ti spun ceva: cand am citit despre Robi, mi-am amintit de Miriam a mea... De multe ori ii dadeam sa pape cu forta, acum recunosc ca am facut cea mai mare greseala... Ea a fost intotdeauna mai mofturoasa, dar eu insistam.. si insistam... si tot timpul o fortam sa mai pape un pic.. macar un pic...
Pentru ca ea a fost mai micuta intotdeauna si nu vroiam sa am o pufoasa si o schija in carucior..
Si uite-asa, in timp... a capatat fata mea o ura pe mancare si sunt momente cand, si acum, cand ma vede cu papica in mana intoarce caputul si zice "Nu papam!". Anita, in schimb, pe care am lasat-o intotdeauna in pace, cand s-a intamplat sa mai aiba si ea momente de mofturi, acuma papa cu pofta si abia asteapta sa manance singurica, asa de placut e mancatul pentru ea... Sunt sigura ca, daca as fi lasat-o si pe Miriam in ritmul ei, as fi facut mult mai bine si as fi obtinut rezultate mai bune in ceea ce priveste mancatul, pe termen lung...

Ia-o ca un sfat, ca o parere.. cum vrei! Dar iti impartasesc din experienta mea pentru ca eu, dac-as lua-o de la-nceput, n-as mai face greseala asta pentru nimic in lume!...

Pupicei pentru pufosi (si pentru mami grijulie ) si pofta mare-n continuare, la toate!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

[/quote]
O, Clara, esti draguta... da' cum sa nu asiste? Pai unde sa-l duc, mai ales ca sunt singura cu ei de dimineata pana seara...? Cum sa-l las singur in alta parte.... nu.... Hai ca m-ai facut sa rad....

[/quote]

Tu draga, nu ma gandeam ca l-ai lasat in alta parte, ma gandeam ca.... spuneai ca le dai de mancare in scaunel de masina si daca unul nu mananca atunci sta pe langa voi si face altceva, nu neaparat e atent la ce face celalalt.... nu constientizeaza (ma rog, la nivelul la care ar putea), nu are cum sa il ia de model sau exemplu.



Mami Clara, 36+, cu Antonia si Iulia la purtator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Citat:
citat din mesajul lui petrean
Ilinca..ce ma interesa pe mine??am vazut ca ai scris ceva mai sus

Bogdana


Eu scriam referitor de reducerea salivatiei. Nu tu spuneai de
Andrei ca saliveaza mult chiar si la varsta asta?
Sau am incurcat eu? Poate. Scuze.


Daca faci dus cu apa nu f calda tot te mai ustura pielea? Sau daca te dai cu ulei de masline?

Mami Clara, 36+, cu Antonia si Iulia la purtator

Mergi la inceput