Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 30

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Bogdana bafta multa si nastere usoara. Nu cred ca mai e mult.

Clara si tu ai deja 37 de saptamani super. Felicitari

Pupici multi mamici de gemenasi, gemenasi scumpi si viitoare mamici de gemenasi

elena +19
Burtica mea la 17 sapt la
Cosulete bebelusi


***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!



Important!!!! Tb sa fim auzite!!!! Maine e ultima zi!!
Voteaza blogul SOS infertilitatea aici si microblogingul Infertilitate aici pe butoanele de la cele 2 sectiuni. Pt a vota tb sa va creati un cont aici Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui IliesClara

Vad ca dati sucuri de fructe si legume la BBi. Ce fel de aparate aveti? Ce firme?



ce mami grijulie, super, mi se pare f ok atitudinea asta!

eu am asa:
- storcator de radacinoase sau fructe mai tari gen mar, nectarina, piersica de la Moulinex. sunt fff multumita, iese suc suc, limpede fara pulpa, la inceput asa e indicat sa le dai, apoi, treptat si pulpa. al meu nu cred ca se poate regla, dar nici nu i-am studiat bine carticica, sa vad daca poate iesi si cu pulpa. daca nu, exista storcator de radacinoase, robot de bucatarie sau chiar blender, ptr pulpa.
- blender de la phylips. poate fi folosit ptr multe lucruri, dar in general ptr piureuri pasate fff fin, ca ptr bebelusi. se poate regla astfel incat sa difere consistenta, densitatea mancarii. am recipient mic si recipient mare, cutit mic si mare etc. f bun si asta.
- storcator de citrice de la Braun. cu tot cu pulpa ies fructele. nu l-am incercat pe bebei, ca nu le dau citrice decat f tarziu. poate pe la 7 luni, om vedea, nu m-am hotarat.
- robot de bucatarie de la Moulinex. asta face f multe, are un blender cu un cutit mai mare, razatoare pe 2 marimi - ptr mar rax, de ex. sau ptr biscuiti etc, - storcator de citrice si o gramada de alte dracii pe care nu le-am incercat inca.
- Dubleta. nush daca asa se scrie, este tigaia oala minune la care fierb legumele ptr pufosi. adica le gatesc la abur, isi pastreaza mai bine vitaminele asa. o oala de teflon cu o sita deasupra si un capac mare tot de teflon. e de preferat un steamer, sau asa as vrea eu, are mai multe nivele, 2 sau 3, la Dubleta eu am doar unul, e pe baza de curent, nu la foc ca tigaita mea si are si timer, eu era sa dau foc la casa azi, m-am luat cu bebeii si a fiert toata apa....... nu a fost nik grav, mi-am adus aminte la timp, dar ar fi putut fi.... iti recomand de la Tefal sau Phylips.
- iaurtiera. Asta mi se pare o minune, dar cum inca n-o am si n-am testat-o, mai bine nu ma hazardez. Este o chestie care arata ca un sterilizator, in care pui borcanele cu laptic si iese iaurt de casa. Banuiesc ca o tii in priza cateva ore, e ceva cu termostat cred, ca sa stea lapticul la cald sa se branzeasca. Astept banii de indemnizatie si dau fuguta sa cumpar. Sunt mare amatoare de iaurt, si daca nu papa ei, pap eu si tot e buna investitia.

Cu exceptia iaurtierei pe care n-o am, toate astea le-am primit si le folosesc ca atare, nu are sens sa dau banii pe altele. Deci nu am ales eu o marca anume. Dar imi sunt utile, sunt f bune, nu as alege alceva decat poate un steamer in loc de Dubleta asta.

Sorry ca m-am intins cat o placinta.... sper sa iti foloseasca cele de mai sus, din pacate n-am alte recomandari....

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26.09.2008
_
Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…
poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:

citat din mesajul lui Laura25
dar momentele alea cu Bianca au fost mai speciale pt mine decat primitul de trandafiri de la Sebi.



Nu cred ca ai de ce sa-ti faci procese de constiinta.. E foarte normal sa simti asa... te invidiez!
Abia astept si eu momente de genul asta cu buburuzele mele..
Ce frumoos...

(Sebi ce a zis de momentele petrecute cu Rares? le pretuieste oare asa cum le-ai pretuit tu pe cele petrecute cu Bianca?)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Eliana, sanatate la piticei! Sper si eu sa nu fii nevoita sa apelezi la antibiotic... Si noi am avut asa, ultima oara (mucisori si tuse) si am scapat doar cu nurofen si prospan, dupa care imediat am inceput cu imunogrip junior.


Bogdana, bafta multaaa!!

Clara, si noi avem storcator de fructe si legume Moulinex si l-am foslosit si il folosim la greu! In plus, pana tarziu, le-am facut papica (carnea cu legumele - sa se faca piure) in blenderul atasat robotului de buctarie Philips. Se facea o pasta pe care o ingrosam, daca mai vroiam, cu cereale simple, fara lapte (7 cereale) de la Milupa.

Pupicei, ma duc sa le pregatesc si eu papica de seara, daca tot vb de asta...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui luminita2008

- iaurtiera. Asta mi se pare o minune, dar cum inca n-o am si n-am testat-o, mai bine nu ma hazardez. Este o chestie care arata ca un sterilizator, in care pui borcanele cu laptic si iese iaurt de casa. Banuiesc ca o tii in priza cateva ore, e ceva cu termostat cred, ca sa stea lapticul la cald sa se branzeasca. Astept banii de indemnizatie si dau fuguta sa cumpar. Sunt mare amatoare de iaurt, si daca nu papa ei, pap eu si tot e buna investitia.




Eu folosesc iaurtiera de langa calorifer! Adica pun laptele caldut, dupa ce l-am fiert, in borcane, cu cate-o lingurita de activia (sau ce am acasa), pun capac, invelesc bine in carpe curate si le pun sus, undeva, sau in spatele tv-ului, langa calorifer, de seara pana dimineata. Si.. gata iaurtul!
Sta la frigider doua zile de voie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Eu am folosit doar blenderul... al meu e tefal...
Dar n-am stors fructe... eu le-am dat piureul din fructe (amestecat cu cereale)... mi se pare mult mai bun decat sucul... si mai hranitor si mai bogat in vitamine...

Robotul mare... am renuntat la el... mai mult spalam la el, decat il foloseam... pt. cat piure trebuia pasat...

Stros citrice... le storc cu storcator clasic... manual...

Iar merele le-am dat pe razatoare de sticla... cum aveau mamicile noastre cand eram noi mici... se mai gasesc, dar trebuie cautate bine

As fi luat un steamer pt. fiert legume sau fructe... la inceputul diversificarii... dar mi-a dat prin cap mult prea tarziu... si sufar din lipsa de spatiu in bucatarie... am renuntat...
Cred ca steamer-ul e o investitie f. buna... se fierb f. repede... de ex. dupa ce vii de afara, daca ai pregatit toate cele dinainte, doar ii dai drumu, si pana dezbraci, schimbi picii si-i pregatesti pt. masa, legumele sunt gata fierte... si doar le pasezi...


Deci eu cred ca nu trebuie o investitie f. mare... mai bine un blender bun si un steamer bun... si razatoarea de sticla Nu de palstic... iar fierul de la blender le oxideaza si mai repede...


Edit: iaurt n-am facut... dar mama mea facea candva, punea laptele amestecat cu putin iaurt in vase de pamant, langa o sursa de caldura... ea dadea drumul la aragaz, si aseza canile langa... a cladurica...



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202008&page=10" target="_blank">Clipe de viata 2008 (ely)



Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Multumesc taaare mult!
Saritoare ca de obicei

M-am apucat sa ma uit pe net la achizitiile de mai tarziu (sunt cateva lucruri pe care nu le-am inclus pe lista de cumparaturi deocamdata, ca nu erau chiar urgente). Dar daca tot a mai ramas timp, macar sa ma orientez.
Nefiind umblata prin lume din toamna, ma uitam pe net dupa electrocasnicele acestea ...ca matza in calendar

......................

Stiti ceva de mami de Ilinca si Mara?

Mami Clara, 37+, cu Antonia si Iulia la purtator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Blender... mi l-a luat soata... si nu m-a ascultat ... sa fie anti-stropire (parca antisplash se cheama)
Al meu e cu gaurele in picior, in partea de jos... si uneori, nu vrei sa stii cum arata bucataria mea... cand sunt neatenta si ridic un pic mai mult blenderul din vasul cu pricina



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202008&page=10" target="_blank">Clipe de viata 2008 (ely)



Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

eu am robot philips..din ala de e cu toate intr-unul...inclusvi masina tocat carne..si un blender de la brown.M-am folosit cu drag de ele..si ma folosesc si acum

Bogdana
38+Catalin si Vlad+ Andrei Luca -15.12.2006

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

da, fetele, si eu ma gandeam sa fac iaurtul asa, singurica, am reteta, desi nu e mare filozofie.... da' totusi, ca sa scutesc niste timp, poate iau o iaurtiera... e vreo 80 ron...

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26.09.2008
_
Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…
poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput