Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 30

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Ce frumos, Laura! Ca intre femei ! si exact de 8 martie.

Luminita ce-o fi facand? Dar Laraa? .... si Grace?

Mami Clara, 36+, cu Antonia si Iulia la purtator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Super Laura... si clipul si plimbarea cu mandra ta

Noi raportam telegrafic muci si tuse la baieti... sper sa trecem usor peste si de data asta... adica fara antibiotic...

Eu am mai luat un examen... iar acum astept sa dau si ultimul examen din sesiunea asta... sa fac o pauza





www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202008&page=10" target="_blank">Clipe de viata 2008 (ely)



Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Telegrafic si eu. Avem poze noi (nu sunt chiar noi,ca sunt cateva din ianuarie, dar ...) http://laurasn.shutterfly.com/gemeniirb/97


Eliana sanatate multa picilor! Dupa ultima raceala pediatra (una noua, ca cealalta care ne stia de la 3 saptamani a plecat in Belgia cu o bursa si nu stiu daca se mai intoarce ) ne-a dat reteta cu Bronhovaxom, septilin si niste vitamine cu minerale. Recunosc ca inca nu le-am luat, dar nici nu sunt hotarata sa le dau (cel putin bronho-vaxomul). Vitaminele o sa le sa le dau, ca sunt cam palidutzi si fara pofta de mancare, dar la celelalte ma mai gandesc.



Laura de shtrumphi gemeni, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202008&page=14" target="_blank">Clipe de viatza - gemei pupaciosi


Cugetari gemene,
Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

Poveste cu shtrumphi


'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Sper sa-si revina baietii mei cu oscilo si sirop de tuse... daca nu, pana maine mai le dau voie sa vad ca's mai bine, altfel mergem la pediatru... au trecut aproape 3 luni fara antibiotic, ceea ce pt. noi este record ... era cazul sa mai faca si ei ceva...

Laura eu nici vitamine nu le dau ... dar ai mei au pofta de mancare mereu... la ei sunt probleme cand sunt bolnaviori pt. ca vomita din cazua tusei si a secretiilor... dar nu duc lipsa d epofta de mancare... Le dau doar Vitamina D si Votamina C in perioada rece... in rest nimic
Am vazut si pozele noi Cat de haiosi sunt... si ce motzata ai



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202008&page=10" target="_blank">Clipe de viata 2008 (ely)



Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

neatza..am avut o noapte super agitata si nashpa..cu dureri..si cu o noua scurgere nashpa..o bucata de dop..eliminata..deci...sper..ca deja nu mai stiu ce sa spun...

Bogdana
38+Catalin si Vlad+ Andrei Luca -15.12.2006

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Hai Bogdanaaaaaaa
Mai e un pic



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202008&page=10" target="_blank">Clipe de viata 2008 (ely)



Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Buna dimineata!

Hai Bogdana!

....................................................................
Curatenia printre CDuri este chiar folositoare. Am gasit niste retete culinare sub forma de imagini pt copilasi mai mari.
Imaginile le-am postat pe Picassa si textul aferent fiecarei retete in trimit pe emailul comun (contine instrumentele necesare si etapele de lucru pt ghidarea de catre adultii cu care lucreaza).

http://picasaweb.google.com/clara.acs/Retete?authkey=Gv1sRgCLqHvpHSv8qSfw#



Mami Clara, 37+, cu Antonia si Iulia la purtator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Aici se afla niste materiale de stimulare senzoriala pt cei mai mici, de la 0 luni, dar e f indicat la orice copilas pana pe la 6-10 luni (pana cand e interesat).

Aici
http://picasaweb.google.com/clara.acs/MaterialeDeStimulare?authkey=Gv1sRgCKTw_tLj_sP9TA#

1.Se poate amenaja un colt de stimulare in camera lui BB - ca in pozele 3 si 4- cu o serie de obiecte refolosibile colorate, fosnitoare, sclipitoare, cu lumina intermitente, veioze cu miscare, oglinzi, suprafete cu diferite texturi (obiecte acoperite cu blana, smirghel, nisip, sarma, burete, metal neted, plastic zgrunturos etc), obiecte de stimulare vizuala care atarna etc. Se poate utiliza si muzica de relaxare sau care imita sunete din natura.
Copilul se plaseaza in mijlocul acestui colt si e lasat sa exploreze vizual materialele, dupa care parintele il ajuta sa exploreze tactil obiectele atingandu-i pielea fetei, mainii talpii, coapsei etc.
Se poat utiliza si materiale olfactive placute: vata cu parfum usor, sapunel, vanilie etc.

2. Se poate realiza o pereche de manusi (manusi ordinare din piata, din acelea elastice) pe care se pot coase, pe fiecare degetel, cate un obiect de culoare, textura, marime diferita: beteala, fasii de punga, un clopotel etc. In interiorul palmii se cos arici care sunt utile odata pt a depozita manusile sa nu se rataceasca si pe de alta parte pt a le folosi ca material de stimulare tactila, pt ca aciciul este aspru.

3. TacPac este o metda consacrata, materialele necesare sunt in poza 1, iar textul o trimit pe emailul comun.
Plansele de ghidaj inca nu le-am gasit, dar indata ce le gasesc le postez.



Mami Clara, 37+, cu Antonia si Iulia la purtator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Salutare fetele!

Am lipsit putin de la raport, ca am fost in plimbari zilele astea, ieri a fost mama la mine mai toata ziua, dar v-am citit!!

Clara

Dalina, ai perfecta dreptate, nu trebuie fortati sa pape, de altfel nici n-o fac. Acum e mai bine si cu Robi, chiar daca e evident ca papa mai putin decat Edi, la mancare solida ma refer, dar deschide si el cioculetul si rade cateva lingurite bune. Incet-incet, se da pe brazda...

Eliana, hm, dap, cred ca avansam bine... acum si mai mult papam, daca o tin asa, am sanse ca intr-o saptamana sa inlocuiesc masa de legume... bem si suc de morcov in completare, asa ca lapte mai vor apoi destul de putin. Cu cerealele nu insist, le dau cateva lingurite la masa de la 11-12, pe care ulterior o s-o inlocuiesc cu fructe - si seara 3 masuri mici in biberon si gata. Si asa suntem pufosi... si nici nu sunt mari amatori, cel putin nu la lingurita, mai mult le place dl. morcov. si multa sanatate puiutilor!

Laura, vazut pozele ! Te cred ca ai fost tare incantata de plimbarea cu fetita ta, asa imi doresc si eu una! Si o plimbare si o fetita!! hihi

Hai Bogdana!

Si nu in ultimul rand, LA MULTI ANI ptr duminica, noi am lipsit de la apel, sa ne iertati, suntem plimbareti... sa aveti o viata frumoasa, senina si plina de zambete, domnisoare, doamne, mamici sau inca burtici...


Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26.09.2008
_
Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…
poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Vad ca dati sucuri de fructe si legume la BBi. Ce fel de aparate aveti? Ce firme?

Noi inca nu am achizitionat aparatura respectiva, dar mereu apar oferte si stau la vanat. Insa nu stiu care merita luat si care nu, mai exact ce calitati trebuie sa aiba si ce trebuie sa stie pt a face suc curat. La ce sa ne uitam cand cumparm asa ceva?
Exista aparate care fac cu pulpa si care fac suc limpede, sau se poate regla?


Ma luminati si pe mine cand aveti timp, va rog? Merci.

Mami Clara, 37+, cu Antonia si Iulia la purtator

Mergi la inceput