Bobocei de septembrie-octombrie 2008 (69)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CosmyB. spune:

300 felicitari pentru micuta crestina! Am vazut poze sunteti o familie frumoasa!

Anamona am vazut poze de la botez, altele suneti foarte frumosi toti, micuta e o dulceata de fata

Monyca chiar m-am gandit la tine ca ai zis ca incepi serviciul in martie, Eva cu cine va sta? vazut si poze cu grasunica

Acum am vazut cat e ora, fug la somn ca se pare ca bantui singurica pe aici, de fapt am pazit forumul cat timp dormiti voi

Pozici
Mami super happy de Maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

Radu are 8kg si ceva la 4 luni, si nu l-am diversificat, jur

Acum serios, m-a ingrijorat acest aspect nitel... dar ce pot sa-i fac? Ii e foame, mananca. Probabil curand nu va mai lua asa mult in greutate. A luat in medie 1kg/luna, nu poate continua asa la nesfarsit... Dar a crescut si in inaltime, are 68 cm (cat un copil de 6 luni).
Cat despre diversificare....
Teo are zile cand nu vrea sa manance decat cereale si paine, desi de regula mananca bine si destul de curat. Cum mi-am facut un obicei (bun, zic eu) in a nu-l forta... decat zero mancare intr-o zi, mai bine cereale, si dupa ele accepta sa bea si un pahar cu lapte... si a mancat ceva copilul.
Ce o sa ma fac cu Radu daca va face la fel? Nu o sa ajute daca ma crizez...so?! Nu stiu. Ramane sa sper ca nu va ajunge obez daca va manca cat ii cere organismul in mod natural, sau... om trai si-om vedea. Deocamdata, in prima luna a luat 1kg600 si era alaptat exclusiv. sugea tot timpul.

Cosmy, .

Ada, mama de baieti:
Teo (10 aprilie 2007) si Radu (22 octombrie 2008)
povestea nasterii ; my blog
Topic: mama... de mai multe ori! ; Topic: nu renunta! Informeaza-te!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicic76 spune:

buna dimineatza!

Am avut un 1 martie superb, am primit flori si martisor de la baietii mei(si de la un nene la aprozar)

Am fost la targ ieri, aglomeratie mare, baietii au stat afara, am intrat doar eu si am luat un set de bibe de la Avent cu 41 ron, o caciulita ptr afara, o canitza cu cioc (super, are si protectie de silicon pe interior sa nu curga apa), babetzica de plastic (imi pare rau ca nu am luat mai multe), linguritza de silicon si o jucarie (de care Vladutz a fost asa incantat incat si-a infipt- o in frunte rapid, a inceput sa si bineinteles, s-a terminat cu ea, am ascuns-o)

M-am hotarat la scaun de masa de la Peg Perego |(daca nu-l gasesc pe cel de la Neonato-Prima Papa, il are cumnata mea ptr Malina si il adora, plus ca are un cos unde poti depozita jucarii).

Vladutz mananca bine, ii place, deschide gura cand vede linguritza, inghite, vrea si el linguritza asa ca ii dau si lui una in mana, ii place piureul de legume din : morcov, patrunjel, dovlecel si cartof dulce, mananca tot ce am in bol, dar mai mult de 160 ml nu ii dau eu, si asa mi se pare mult ptr varsta lui. In rest, ca intrebati de noi Ankussa si Lumi, facem foarte bine: ne place telecomanda, telefonul lui mami, sa-i dam picioare in coaste lui tati cand sta langa noi pe canapea (il loveste cu putere si apoi rade de nu mai poate,sotul se muta pe canapea, Vladutz dupa el), rade toata ziua, cu toata gura si la toata lumea, nu il pasioneaza TV, doar ciuleste urechile la melodiile de la reclame, se joaca cu jucariile lui: celebra Roza si i-a mai adus tati un magarus care rage, dar nu prea i-l dau ca are un smoc de fire mai lungi, in loc de coama, si se mai desprind fire din el. Imi fac timp sa-l tund pe magarush si apoi i-l inapoiez.
Cand este bine dispus canta, cand este obosit face ca un caine(spre lup) Dintzocul nu a spart inca, dar este umflat si alb, parca acum,acum iese. Totusi, nu-l mai supara, asa ca este foarte bine.
am toata bobocimea si mamicile de bobocei!



Mamica de VLAD 19.10.2008

falcone
Povestea lui Falkone zis si Ventuza
D'ale gravideniei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidestefan spune:

Citat:
citat din mesajul lui anamona

Lidia te-ar ajuta numarul lui de telefon? - incerc sa fac rost


da....te rog mult..

i-am spus si sotului sa incerce sa vorbeasca pe acolo...dar nu sunt sigura ca o sa reuseasca sa dea de el usor.

LIDIA de Izabella-Cleopatra (20.09.2008) si Stefan-Eduard (21.08.2006)

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=2badf071b77356f846bd48" target="_blank">Voinicelul meu de la nastere pina la 1 an
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=6ca8c6ea1e4392fcb4bee7&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Aniversare Stefan - 2 anisori!
www.flickr.com/photos/7342832@N03/sets/72157607916419749/show/" target="_blank">Pozici cu printzesa mea -Izabella

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikolici spune:

neatza,

Eram datoare cu testul de gravi....cum v-m zis ieri, l-am cumparat si din cauze subiective de hartza cu soatza nu l-am facut.
Si azi dimi am zis hai sa l fac, ma duc sa-l iau din pungutza de la marmacie si ce credti: idiotul de acolo mi-a dat test de ovulatie...ma rog...asta e.O sa cumpar altul cand ies din casa ca plecam la munte...asadar il fac acolo.Ce ciudat e, se pare ca ceva ma retzine tot timpul...o fii cu ochi fetelor???

Nikole mami de Karinutza(14.10.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

neatza, ia de luati

Feli, si scaunul nostru are un cos de depozitat diverse dedesubt. M-am bucurat tare mult de el si am inghesuit toate baveticile si carpitele. Asta pana am descoperit ca toate firimiturile facute de Teo se scurgeau prin gaura prin care e trecuta centura (partea aia dintre picioare) direct in cos!!!!

Nikole, nici nu stiam ca exista test de ovulatie... bine ca am aflat acum... Drum bun&have fun la Breaza.

Ada, mama de baieti:
Teo (10 aprilie 2007) si Radu (22 octombrie 2008)
povestea nasterii ; my blog
Topic: mama... de mai multe ori! ; Topic: nu renunta! Informeaza-te!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

Neata mamici

Dau si eu o

Am avut o noapte jalnica...la somn ma refer...piciul recupereaza la papa prin treziri la ora 4 sa rada cate un bibe de lapte Si apoi uneori adoarme, alteori canta(a se citi urla)... Sunt usor chiauna....(a se citi varza )

Nikolici ce figura esti....

Felicia Ma bucur ca merge bine cu diversificarea

Cosmy scuza o mamica obosita.... Pupa fata din partea noastra de martisor si iarta-ne Un buchet mare de de la noi

Nadina imi pare rau de problemele cu soata

anamona sper ca nu te-ai suparat pe mine... am vrut si eu sa fac o gluma sa mai destindem atmosfera...ca nici eu nu mai vreau polemici pe aici....vreau sa fie liniste si pace ca doar a venit primavara

Printesa mea iubita Valentina Soricelul meu iubit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bitza2008 spune:

Neata!!
Am un copil de 6 luni!!! Am inceput ieri diversificarea... un mare succes, as expected.Ii plac cerealele cu orez, deschide gurita ca un gugustiuc, vrea sa imi ia lingurita, castronelul puiul meu drag
Angelynna, Cristineescu multumim de aprecieri!
Nocom Daria cu ghiocelul e mortala!
CosmyB baba mea e pe 8 martie! Sa vedem!
Andy.p incidentul s-a rezolvat favorabil noua, sotul a fost de acord sa declare ca accidentul s-a petrecut in parcare(sa nu-i ia vinovatei permisul) ea a platit oglinda;dupa 3 ore pierdute la politie, 2 randuri de declaratii si o demonstratie de "pile si relatii"
Luminita si Lucas plange afara de se uita lumea la noi ca la urs. Initial sta cuminte, admira tot si apoi.. si numai in brate se calmeaza ofof
Khristin declar cu mandrie ca dupa o luna de exercitii(alea de le-am aratat) am slabit 4 kg!!! daar, inca n-am abdomenul plat mai am de lucru!
Claudinna

Ma duc sa citesc ce s-a scris cap asta si revin.

FERICITA MAMICA A LUI LUCAS (1 SEP 2008)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lala77 spune:

GaiaNevia, sa-ti traiasca mancaciosul!Asa era Alice a mea. Grasa... S-a nascut cu 3870, a pierdut doar 140 gr si in prima luna a pus 1600 gr. La 5 luni avea 9 kg. Nu stiam ce sa facem cu ea ca nu mai incapea nici in scaunul de masina care ,chipurile, ar fi trebuit sa-i ajunga pana la 1 an.Pe la 6 luni am diversificat-o.Si manca ,frate c-o pofta! Orice si oricat. Asa mananca si acum.Toata lumea imi spunea sa nu-i mai dau mancare. Cum sa tin copilul flamand!? Si acum la 1 an si o luna are 16 kg si 1 m inaltime. Nu mai e grasa; acum e doar mare. Asa ca ,lasa copilul sa manance. Voi parca mancati tzitzi, nu? La noi era problema ca ea manca formula. Culcer spune ca daca e hranit la san si se face luptator de sumo ,nu-i prioblema; se cheama obezitate fiziologica si trece de la sine.

Nikolici, ne tii in suspans! Aoleu, test de ovulatie?????!!!!!Asa am facut-o noi pe Anna, numai ca ideea era ca-l foloseam ca si contraceptiv. Noi am fi vrut cu o luna-doua mai tarziu ca avem f multa treaba la inceputul lui octombrie. Dar n-a fost dupa noi.

Subscriu la chesatia cu cosul de la scaunul de masa. Si la noi trebuie inspectat periodic altfel ne mananca furnicile...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andy_galro spune:

Neata si de la noi!
Si la noi merge bine diversificarea...Andrei mananca mult mai bine in ultimul timp si din toate...adica tot ce are voie desigur: cereale, iaurt, branzica de vaci, fructe, legume, supica si e chiar foarte incantat de papa-bun..
babytza multu de cafea...imi prinde tare bineam mamica obosita...asteptam si vremuri mai bune....
nocom e superba Daria
felicic ma bucur ca va merge bine cu divesificarea
bitza bravos! un inceput bun!

O zi frumoasa si o primavara excelenta va doresc!!!!!!

Andreea de Andrei Petru(18.08.2008)

Povestea bobocelului nostru

Poze:
http://picasaweb.google.com/AndreeasiPompiliu
_
You can learn many things from children. How much patience you have, for instance. Franklin P. Jones

Mergi la inceput