Bobocei de septembrie-octombrie 2008 (69)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

Citat:
citat din mesajul lui anamona

In fine, sper ca acesta discutie sa fie inofensiva...fara efecte ca in cazul discutiilor despre diversificare



Te urmaresc discutiile ???

Printesa mea iubita Valentina Soricelul meu iubit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamona spune:

Citat:
citat din mesajul lui babytza

Citat:
citat din mesajul lui anamona

In fine, sper ca acesta discutie sa fie inofensiva...fara efecte ca in cazul discutiilor despre diversificare



Te urmaresc discutiile ???




nu as vrea sa stricam atmosfera pe aici.
si recunosc : imi plac dezbaterile contructive :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simodina spune:



Uau ce zu frumoasa a fost azi. Am stat in parc mai bine de 3 ore, am servit si o masa, am dormit si in carut si in wrap, iar cel mare a zburdat ca iedul pe campii. Mara a primit si primele ei martisoare si flori dar nu i-am dat voie sa le guste deci nu cred ca i-au placut prea tare Dupa parc am mers cu Serban sa ia martisoare la fetitele de la gradi, a fost in extaz, a dormit cu ele dupaamiaza ( ma rog, de la 5 la 6 juma' de fapt...) iar seara i-a aratat Marei fiecare martisor si i-a explicat ce sunt - erau 10 cu personaje din desene diferite si animalute ca asa a vrut.Fata era foarte fericta, si-a scos gingiile la inaintare toata reprezentatia...

Babymom mi-ar fi de ajutor daca ai putea sa ceri un nume homeopatului vostru. Merci mult

CD imi pare rau ca e mikul in asemenea faza de refuz a mancarii. Sper sa treaca cat mai rpd. Bine ca are energie! Dar asta cu fortatul sa stii ca si eu cred ca nu e o solutie, nu faci decat sa-l enervezi, desi te cred ca-ti este foarte greu sa nu insisti atat

Lidia nasoala experienta la spitalul asta...Eu zic ca daca nu reusesti maine sa iei legatura cu Tomescu sa-l duci neaparat la Babes. Nhu ai vreo mama, bunica, sora cineva care s-ar putea interna cu baietelul cateva zile? Eu cand am stat cu Serban o saptamana in spital pt pneumonie am trimis si bona vreo 2 nopti ca sa pot eu sa-mi revin ca nu puteam dormi acolo...

LE Mda, am ramas pe user-ul comun de azinoapte.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CD27 spune:

Merci simodina, ce scump trebuie sa fie Serban cum s-a pregatit el cu martisoare abia astept sa ajungem si noi la gradi, sa luam martisoare pentru domnisoare

Eu tocmai am fost data afara din camera baiatului, pe motiv ca sunt extrem de nervoasa si am urlat cand a imprastiat sotul medicamentul baiatului (sirop lipicios) prin pat, pe parchet si pe hainele puiului. dar nu vrea neam sa inteleaga, vede ca mikul refuza si el insista, imprastie o lingurita, 2...3...ajungeeeee

Mami de Mikul Robert Constantin
http://community.webshots.com/album/567717346vFUaEH

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamona spune:

CD27 - si tu si sotzul ii vreti binele puiutului. De aceea atunci cand alinarea suferintei lui depaseste incercarile voastre rabufniti...intr-un fel e bine va descarcati energia negativa, dar trebuie o delimitare totusi: Mikul nu trebuie sa simta supararea voastra cu nici chip, el trebuie sa simta niste parinti increzatori capabili sa il linisteasca atunci cand are nevoie.

banuiesc ca amandoi sunteti cu nervii la pamant din cauza problemelor de sanatate ale puiutului dar incearca sa te linistesti si vorbeste calm cu sotzul tau (gandeste-te ca facea si el ce credea ca e mai bine), impacati-va si iubiti-va.

Eventual incearca sa consulti si alt doctor pediatru. Cere ajutor specializat de fiecare data cand problemele va depasesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simodina spune:

A, am facut si noi bilantul de 6 luni. Avem 7800 si 68 cm. Am crescut 1 cm si doar 300 g luna asta cand 90% din timp a fost racita. Si acum este iar . Asa ca noi zicem pas diversificare pana trece raceala, daca o tine iar 3 saptamani cred ca incepem la 7 luni...Vaccinul iarasi pas. Tzitzi sa ne tina!

In schimb si eu sunt cam amarata, sotul meu iar a avut o reactie mai urata la crizele lui Serban in sensul ca il bruscheaza iar copilul se crizeaza si mai tare de abia reusesc sa-l linistesc apoi. Sunt tare dezamagita, aveam senzatia ca a inteles foarte bine situatia data trecuta dar se pare ca nu a fost asa ci nu a mai facut copilul crize daca stau sa ma gandesc mai bine...Si e asa ciudat ca sotul meu e aparent calmul intruchipat, eu sunt mult mai vulcanica dar cu copilul nu-i iese. Doar eu reusesc sa nu-mi pierd cumpatul cand se crizeaza - are o personalitate foarte puternica si cand vrea ceva greu il scoti din ale lui - dar acum trebuie sa ma impart in 2 si nu mai sunt mereu pe faza ca sa-l preiau din start .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

Hello. Sa aveti o primavara minunata!

Lidia,

CD, zic si eu, ca nu stiu ce altceva nu ai incercat deja... sa incerci oare sa ii dai un laptic fara lactoza? De soia?
Oricum trebuie sa inlaturati suspiciunea unei infectii... Curaj si tarie.

Eu sunt demolata si debusolata. N-am avut in viata mea o zi mai cumplita ca ieri. Nu stiu ce ma poate face sa imi revin, sau sa uit, nu pot reactiona in niciun fel... Sunt ca un animal in cusca, si cusca asta mi-am construit-o singura. Now, it eats my ***kin' head.
Ma bucur si multumesc cand vad ce copii superbi mi-a dat Dumnezeu si ma rog din suflet sa-i tina asa.

Teo n-a mai facut febra, chiar nu stiu ce a avut.
O fi de la efortul intelectual, caci aseara mi-a spus prima lui poezie, si de azi a inceput sa construiasca "scenarii". S-a ticat leaganul. Tati epaua cu suubia, cheia, patenti.
Si aia cu metroul... m-a dat pe spate: atitite, inchide usile. Becu. Urmeaza pe stanga.
Radu a fost tare marait azi, cred ca dintisorii... sau poate e celebrul puseu de 4 luni. Oricum, s-a rezolvat usor cu plimbat in wrap si dormit pe burta mea.

Ada, mama de baieti:
Teo (10 aprilie 2007) si Radu (22 octombrie 2008)
povestea nasterii ; my blog
Topic: mama... de mai multe ori! ; Topic: nu renunta! Informeaza-te!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

Monyca, . Superb spus.

300, sa-ti traiasca micuta crestina! Vazut poze, super.
Nikolici? Testuuuuu?!

Ada, mama de baieti:
Teo (10 aprilie 2007) si Radu (22 octombrie 2008)
povestea nasterii ; my blog
Topic: mama... de mai multe ori! ; Topic: nu renunta! Informeaza-te!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CosmyB. spune:

LA MULTI ANI DE MARTISOR!!!

Primavara sa va aduca fericire in suflete si va bucurati de fiecare clipa minunata alaturi de ingerasii vostri!


Lucas de Bitza

Fetelor se pare ca vine primavara, nu numai calendaristic. Am fost afara azi. la ziua strabunicii si a bunicului am primit martisoare si Maya a primit o cruciulita de la bunicul, pe care a si sfintit-o la biserica si un fluturas micut de aur de la nasul. Tati i-a pus azi snur de martisor si mi-a adus-o de dimineata in pat ea e martosrul nostru cel mai de pret

Am vazut ca ati vb de vinul de la Impartasanie si a subliniat f bine Monyca importanta acesteia Cred ca intr-o mica sau mare masura e normal sa ne facem griji din pricina alcoolului sau a linguritei care se foloseste. Socrul meu, care e preot, mi-a explicat ca vinul care se foloseste e diluat (tocmai din pricina ca se impartasesc multi copilasi) si e chiar f dulce, am gustat si eu, nu cred ca poate afecta chiar atat de mult, iar lingurita macar este stearsa dupa fiecare persoana impartasita. Eu cred in aceasta Taina si chiar de aceea o duc pe Maya aproape in fiecare duminica la biserica si am fost surprinsa cati copilasi se impartasesc de fiecare data. Nu va mai spun ca pitica de cele mai multe ori a scuipat tot vinul care l-a primit nu-i place ca doar nu-i diversificata fata Acum fiecare mamica face cum crede ca e mai bine pentru puiul ei, credinta in D-zeu nu se regaseste numai in Impartasanie


CD tinem pumnii sa treceti cu bine peste probleme si Mikul sa pape din nou ca la inceput

Mamidestefan ne pentru puiul tau!

Pozici
Mami super happy de Maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CosmyB. spune:

Ada esti suparici? Cred ca e asa dulce Teo, cum spune el: "atitite, inchide usile. Becu. Urmeaza pe stanga" foarte tare si e un copil foarte istet pentru varsta lui.

Babymom nu stiu daca am reusit sa o "scolesc" pe mamica aceea, cert e ca a cam pus-o pe ganduri. Aceeasi greseala a facut-o cu fetita mai mare, care e cel mai mofturos copil la mancare. Se pare ca are incredere in mine, chiar daca uneori crede ca sunt prea grijulie cu Maya acum si-a cam dat seama ca nu facea bine ce facea, drept urmare ma suna si ma intreba una alta si si-a luat sotul la rost ca i-a dat fetei sa guste tort

Simodina cred ca Serban e tare scump cum s-a pregatit el cu martisoare pentru colegele de la gradi

Pozici
Mami super happy de Maya

Mergi la inceput