Bobocei de septembrie-octombrie 2008 (62)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nikolici spune:

anamona, angelynna botez reusit si linistit va dorim.
nerantula eu de o sapt am inceput sa beau coffe si sa mananc cioco...nu am vazut vreo reactie aparte....si tare buna e si imi da energie

Nikole mami de Karina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristineescu spune:

Buna dimineata.

Nerantula, eu am mai "pacatuit" cu putina cofeina. Imi mai fac dupa-amiaza cand sunt rupta de somn o cafea in care mai pun si un varf de cafea adevarata. Acum nu stiu daca e coincidenta sau sentimentul de vinovatie dar in noaptea respectiva pushtiu' se mai trezeste inca o data fata de cele 4-5 treziri.

Tin minte si un capucino de la McDo, care a fost delicios, dar dupa care i-au iesit bube pe fata - de asta zic ca il tin minte - pentru ca la noi asa se manifesta DA - niste bubite mici, rosii care apar pe obraji f violent dupa cine stie ce mananc eu - inca nu am descoperit. De asta imi si notez ce mananc zilnic ca sa descopar la ce reactioneaza.

La ce ora il culci pe Gruia de se trezeste la 8? Ca noi il culcam cand incepe Friends si se trezeste la 8 FIX. Il aud cum isi face de lucru langa mine, de cele mai multe ori incearca sa prinda imprimeurile de pe cearceaf .

Si am mai descoperit ceva - ca pe burta doarme un pic mai linistit si se trezeste si la 2,5 ore. L-a pus intr-o seara tati pe burta si tare ne-am mirat ca nu s-a mai trezit la fiecare ora. E drept ca asa nu prea dorm eu ca stau sa-l pazesc.

Tare complicat cu somnul asta. Asa le invidiez pe mamicile ale caror pui dorm toata noaptea .

Poze Harri Alexandru (10-sept-2008)
http://family.webshots.com/album/567137447KvLEdN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelynna82 spune:

Neatza

Azi avem partyyyy

O serviti???? Eu am la activ 2 pana acum, fata mea s-a trezit de la 6, papa putin, apoi vb cu mamaie si tataie, iar somnic putin...acum scriu cu o mana

Cam toate pregatirile sunt ok, mai tre luat tortul si apa minerala

A venit cadoul nasilor, o sticla de sampanie si 2 cupe personalizate, caut cutie pt cadouri

Anamona botez frumos, vreme la fel si distractie pe masura

Nu am avut timp sa citesc din urma poate recuperez

fericita de Crina Alexandra
Crinul Meu
Eco
Crina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babymom75 spune:

anamona si Angi, distractie placuta la botez si Dumnezeu sa va ocroteasca si binecuvanteze puii!!!

Mama lui Dragos (04.10.2008) si a lui Victor (12.09.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lala77 spune:

Neata! Ne mai tineti minte?
Mi-e tare greu sa tin pasul cu voi; scrieti muuuuuult!Si eu stau asa de prost cu timpul!

Noi suntem bine. Crestem. O vreme am crescut cam incet, de intrase mami la idei (doua sapt cu doar 60 grame/sapt) insa ne-am revenit.Aveam 7 kg la 4 luni si 2 sapt. Inca mancam san exclusiv. Doar o zi pe saptaana cand pleaca mami la cumparaturi mananc doua mese de formula, Nan 1. Ne-a fost cam greu sa ne invatam cu biberonul, dar am trecut si peste asta; acum ne place pana si suzeta.
Mai e vreun bebe care la aproape 5 luni avea colici? Noi nici acum n-am scapat. Cum nu-i dau la doua mese Dentinox (pt colici, nu pt dinti) si Colief, cum iese cu scandal si dureaza cam o zi sa-sI revina. Mai incerc sa intrerup pe la 5 luni si jumatate sa vedem daca merge. Astea sunt cele mai lungi colici din istoria omenirii.

Banu, eu pt stimularea lactatiei beau ceai despre care ai pomenit si tu mai inainte, insa in plus mai iau Galactogil (il pun in ceai in loc de zahar) si Nutrinatal (in ultima vreme nu prea am mai gasit asa ca l-am inlocuit cu Galafor).

Mie nu mi-au cerut livret de familie cand am depus actele pt CIC si alocatie. Or fi la voi in Bucuresti mai cu mot?! Sau la noi astia sunt batuti in cap! La Alice am patit-o; am depus dosarul in februarie si prin iulie mi-am dat seama ca nu primisem nici un ban. Cand m-am dus sa-ntreb de ce mi-a explicat o tanti ca n-am dosarul complet. Imi lipseau niste negatii de la Bucuresti (acolo se nascuse copilul si eu am depus dosarul la Braila); insa cucoana care imi luase si inregistrase dosarul n-a considerat necesar sa-mi spuna si mie.Poate n-oi pati si acum asa.

Noi cred ca o sa ramanem la doi copilasi; nici nu mai suntem asa tinerei si nici nu cred ca ne putem ocupa de mai multi. Trebuie neaparat sa muncesc si eu pt ca sunt chestii in firma pe care sotul meu nu le poate face si nu pot sa cresc 3 copii si sa muncesc. Iar ideea de a-i creste o bona nu-mi surade. Avem bona, dar ca ajutor; in nici un caz nu ma suplineste pe mine. Ma doare inima cand ma gandesc ca nu voi mai avea niciodata bebici, dar asta e. In plus, cand am nascut-o pe Anna, mi s-a rupt uterul in doua locuri, iar medicii mi-au spus ca nu mai recomanda inca o sarcina; ar putea fi periculos.Asa ca...Consider insa ca e bine pt un copil sa aiba macar un frate/sora, iar diferenta e bine sa nu fie mai mare de cativa ani, poate maxim 4, astfel incat cand cresc sa aioba totusi ceva in comun.

Anamona si Angelyna, petrecere frumoasa! Sa va traiasca crestinii!

Nerantula, prietenele mele toate au alaptat si au baut macar o cafea. Ele spun ca nu s-a intamplat nimic.Mie pediatrul mi-a spus ca pot sa beau o cafea dimineata, dupa ce-i dau sa suga. N-am avut insa curaj ca fciica-mea e o urlacioasa si m-am gandit ca numai cafea nu-i trebuie. Decat s-o aud urland...Zilele trecute am avut treaba pe la Bucuresti cu cea mare si am lasat-o pe Anna cu bona acasa. Am baut o cafea mareeeee, expresso cu cofeina; inca imi curg balele. A fost singura cafea de cand am nascut. Si acum parca-i simt gustul. Acasa imi fac dimineataun 3 in 1 mild cu lapte si o lingurita de cafea fara cofeina. Nu-i ca originalul, dar merge.
Si noi ne trezim la 5.55. Poti sa-ti fixezi ceasul dupa ea. Daca nu-i e foame, se joaca in legea ei si eu mai motai pana la 7.Credeam ca numai eu fac copii care se scoala dimineata; fiica-mea cea mare se trezeste la 5.Norocul meu ca la noi bona sta si noaptea ca altfel as fi coapta.

Plec s-o scot pe mandra afara macar o ora; dupa amiaza vine nasa ei la ea (ceva cu mosii de iarna, nu ma pricep). Pa!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sabinel spune:

neata!
Nerantula eu beau cafea cu lapte din timpul sarcinii si de atunci si pana acum n-am sarit nici macar o dimineata cafeaua. nu mi s-a parut ca amalia ar fi mai energica sau afectata. la fel mai scap la energizant, cand ma simt sfarsita si la fel...
petrecere frumoasa fetelor care au botezul astazi.

nasterea strumfitei mele
piticania creste
_
„Mamelor, în mâinile voastre tineti salvarea lumii”. Lev Tolstoi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bitza2008 spune:

'Neata fetili!
Anamona, Angelynna va doresc o zi minunata si distractie placuta!
Nikolici distractie placuta!! Cam ciudat ce zici tu acolo de vecini si galagie, daaar Elvetia e o tara superba si restul nu mai conteaza.
Babytza incerc si eu sa-l adorm pe Lucas in patut, dar nu stiu daca rezist. David a adormit repede?

FERICITA MAMICA A LUI LUCAS (1 SEP 2008)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau_geo spune:

BUna tuturor

greu e sa tin pasul cu voi daca lipsesc o zi, vorbiti repede si mult ca atunci cand eram gravide

dar tot am apucat sa va citesc din urma, asa ca sa o iau cu inceputul

de la capitolul trecut multumesc pt raspunsuri GAia, Alexam, LAcribel, sper sa ii treaca trezitul asta ciudat cu urley ca ma sperie tare. Pana acum nu a afacut asa ceva si intr-adevar face ca si al taui Alexa, dupa ce se culca cam la 2 - 3 ore, se trezeste urland. Noaptea trecuta am patit la fel insa am luat-o in pat cu noi si a dormit pana la 5 fara sa mai cracneasca (insa nu e o solutie de viitor)

Banu, eu ii dau 6 pic de vitamina d, 6 de fier si 6-7 de vit c. Toate la indicatia medicului insa peste 2 saptamani refacem analizele si vedem care va fii urmatoarea cantitate.

Felic, condoleante si sper sa treci cu bine peste tragedie, stiu cum te simti fiindca si eu am pierdut-o de curand pe bunica din partea mamei, de care eram foarte apropiata.

de la capitolul nou:

Anamona, Angelynna sa fiti fericite!!

Lala, bine ai revenit si sa iti traiasca buburuza grasuta, nu cred ca e cazul s ate alarmezi ca nu i-a in greutate. Gandeste-te ca sunt copii cu mult mai mari care au 7 kg si sunt ok. A ta e chiar grasuta daca te gandesti ca e hranita exclusiv la san. Sa fie sanatoasa e tot ce e important.

Revin cu inca un mesaj ca sa nu fie asta prea lung

Mami fericita de Irina Alexandra (04.09.2008)

Asa creste Irina

Irina la masa



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bitza2008 spune:

Clau ce ar trebui sa fie la semnatura "irina la masa"? ca mie imi apare blank page

FERICITA MAMICA A LUI LUCAS (1 SEP 2008)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau_geo spune:

GAta am revenit:

Alexa, legat de bebei, noi ne mai dorim 1 sau daca e sa fie 2 dintr-o data cu atat mai bine, insa cred ca o sa mai asteptama ca sa imi revin eu dupa problemele survenite ulterior nasterii. daca e sa nu mai fie in urmatoarii 3 ani, asta e, ne vom bucura si vom fii fericitii alturi de frumoasa noastra si vom face tot posibilul sa nu se simta singura (ii vom lua cate un animalut ceva, ai mei asa au facut cu mine )

Banu, buburuza mea papa acum la aproape 6 luni (si asta doar de vreo 2 saptamani incoace) maxim 150 seara la culcare si noaptea, altfel papa doar cate 90-120 ml. Eu i-am dat Nan pana acum 2 saptamani cand am decis sa-l schimb cu Humana deoarece nu mai manca aproape deloc. Cum l-am schimbat cum papa energic si in maxim 10 min termina tot biberonul. Inainte dura si 40-50 min sa pape 80-90 ml.
Pentru constipatie am uitat sa va zic si ;a capitolul trecut, incercati cu Humana milckzucher (nu mai stiu cum se scrie corect), la noi da rezultate imediat. Se adauga in biberonul cu lapte sau in ceai si da rezultate in ziua aceea nu peste 1-2 zile.

Legat de alocatie si indemnizatie, celor care le-a venit deja, aveti idee cum putem verifica pe cate luni a venit si care din cele 2 (aloc. sau indemn.) ca la mine au intrat in cont 2000 lei si nu stiu ce reprezinta- scrie doar aloc. copil ins anu si pe ce luna?

Babytza

Cristinescu si Eva, faceti voi acum planuri de cununie ca mai tarziu va fac ei , felicitari oricum

Bitza, semnatura nu stiu ce are insa ma ocup de ea acum :)



Mami fericita de Irina Alexandra (04.09.2008)

Asa creste Irina

Irina la masa



Mergi la inceput