Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 29

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Noi tocmai am papat 30 ml LP cu lingurita... noi, adica Edi. pana acum n-au primit cu lingurita decat ceva medicamente, deci ptr noi e un pas inainte. Doar cu Edi am reusit, caci doar el m-a lasat sa ii scot bibele dupa 50 de ml supti. La Robi a fost jale, i-a fost foame tare, nu ma lasa deloc sa ii scot bibele iar apoi se saturase si nu mai vroia cu lingurita...

Ce am invatat:
- nu merge pe perne, nici chiar la 90 grade.... mai bine in bouncere, scoici, chiar scaun de masa, dar nu avem inca. Pe Robi l-as pune in scaun, aproape ca sta singur in fund, din proprie initiativa.
- nu ii pot hrani pe amandoi o data, nici pe amandoi cu lingurita, nici pe unul cu lingurita si pe altul cu bibele.... e greu cu 4 manute contra doua.... asta e cam nasol, caci ei ziua papa in acelasi timp, poftesc unul la altul chiar daca nu le e foame, deci nush cum o sa procedez.... mai am atatea de invatat....


Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

luminita bravoooo!!!
Eu numai asa le-am dat sa manance: odata unul, odata celalalt... nic nu as fi putut latfel, pt. ca cel care n-ar fi mancat, ar fi tipat... de cand papau lapte de la mine asa a fost... de-asta nici nu i-am alatptat pan la urma... se trezeau odata... si nu puteam sa-i dau unuia sa pape iar celalalt sa urle pana terminam... Iar pe amanadoi odata, iarasi n-am putut
Despre scaune... ziceam dupa 8 luni, pt. ca ai mei cam la varsta aia au stat bine in fund... dar poate merge si mai repede... noi am reusit sa mancam f. bine in cosurile de masina, pana pe la 7-8 luni Ii prindeam cu centurile, ii puneam pe canapea... pe scaunele pusesem niste panza de bumbac, si facusem gaurei pe la centuri, sa le pot prinde...

Nascut natural: mandra nascuta in 4 ore, de la prima urma de contractie ... baietii tot 4 ore de cand s-a rupt apa... Daca s-ar fi intamplat mai repede cred ca-mi rupeau colul de tot...





www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202008&page=10" target="_blank">Clipe de viata 2008 (ely)



Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

luminita eu le pregateam mancarea in castronele diferite (numai ca sa stiu cat mananca fiecare) si le dadeam cu lingurita, o dat ala una, o data la cealalta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Salutare

Facem si noi prezenta. Nu suntem constiincioase deloc ar trebui sa le invat pe fete alt comportament, dar...

Cand va citesc cu nascutul natural... mi se face rusine ca ma sperie pana si gandul despre el.

Apropo de salivare la copii. Noi la scoala folosim o metoda foarte simpla la copiii care nu au control asupra salivatiei (sunt multi copii care au ramas la nivelul de 3-8 luni la acest capitol, chiar daca unii au 13-15 ani).
Poate va foloseste si voua.
Se numeste Icing and Brushing si se bazeaza pe mani****rea fetzei sub temperaturi diferite, ba cu gheata , ba cu o pensula. Suna sadic dar nu este. Caut materialul si il pun pe email sau daca avem pe site pun un link.
Incercati... este si o joaca pt copii.

Mami Clara, 35+, cu Antonia si Iulia la purtator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Mi-am mai amintit si de pictograme. Imagini mici care se pot lista, lamina si folosi pt dezvoltarea vocabularului.
E pacat de dat asa multi bani pt carti numai pt ca sunt legate foile intre ele.
Noi le foloseam pt organizarea programului zilnic al copiilor, pt unii era greu de inteles care este ordinea qacti vitatilor, aveau varsta mentala exat cat au bebelusii. Asadar pt bebelusi este folositor exact dupa 4-5 luni. Chiar daca nu pricep exact simbolurile, recunosc imaginile. Vor sti mai rapid cand ne culcam, cand papam, ce cantam, cu ce ne jucam.
Se pot folosi si poze de-ale lor lipite pe rafturi, cani etc. pt a invata sa si le diferentieze etc.

Daca va intrere mai multe ... pun materiale si despre astea.
Aici sunt cateva fotografii http://www .special-education. hum.ro /adapted_timetables.html (are space).
................................................................

Noi suntm ok, cu dureri de CM si usoare intariri de burta. Grearta si somnolenta.., si de vanzare.
Sortam si spalam hainite capatate. E draguta indeletnicirea.


Mami Clara, 35+, cu Antonia si Iulia la purtator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Buna!
V-am citit constiincioasa, dar mi-a fost greu sa scriu, ca nu apucam sa trec de 3-4 propozitii, ca tragea un vizigot de mine. Copii sunt mai bine, in sensul ca nu au mai facut febra. Dar inca tusesc amandoi, inca au muci, inca nu mananca decat f.f. putin si cu tot felul de 'scheme' facute de mine. Am fost ieri la control si la Rares inca se aud diverse in plamani, in gat e doar usor inflamat. Bianca n-are nimic in gat, e ok la plamani, dar muceste si ii trage si ea sporadic cu tuse productiva. Am aflat azi ca toata grupa lor de la gradinita e 'decimata' de viroza. Ieri si azi abia au fost cate 5-6 copii (din 26). Si Sebi e mai bine, nu mai face febra, dar inca ii e rau si-l dor toate. Conform zicerii 'munca e sanatate curata', azi a stat 10 ore la servici Eu mi-am prelungit concediul medical si stau acasa toata saptamana cu cei mici, sa ii vad pusi pe picioare cum trebuie.
In mod normal, ar trebui sa ne bucuram de timpul asta mult de stat impreuna, dar eu m-am transformat intr-o mama rea : Sunt terminata psihic de toate tipetele si plansetele din senin si din orice, de obrazniciile facute din plictiseala si prea mult stat acasa, nu pot sa fac nimic in casa, ca stau agatati ca 'lipitorile' de mine. Azi dimineata efectiv se tineau amandoi cu mainile de cracii pantalonilor mei si umblau dupa mine prin casa. Dupa rugaminti fierbinti si lasat sa puna ei nessul in cana si sa mestece, m-au lasat 4 minute sa imi beau cafeaua fara sa ma miorlaie amandoi ca vor in brate. Asnoapte Rares a avut o criza de tuse de vreo ora cand respira odata si tusea de 4-5 ori, Bianca s-a trezit si ea cu nas infundat si plans de vreo 3-4 ori. Deci eram varza dimineata. Ei nu s-au dat bine jos din pat si vroiau sa modelam (plastilina). Dar nu oricum, eu sa le fac dinozaur si crab A durat asta 10 minute maxim. Au vrut sa picteze, dar sa stau eu langa ei (nu care cumva sa ma duc sa strang paturile si sa asez cumva prin casa) ... a tinut si asta 12-15 minute. Si tot asa... toata ziua. Nimic nu e bun, iar daca e ceva totusi bun, se plictisesc in 15 minute maxim. Am abuzat de desene zilele astea, dar era singura metoda sa-i fac sa stea linistiti cat de cat. Momentan 'in top' sunt tinkywinky (sau cum l-o fi chemand pe ala mov de la teletubbes) si 'gini' (adica spiritul din filmul Aladin). Am vazut bucati (ma pun sa sar peste scenele 'cu uratul', cand se transforma vrajitorii aia in diverse chestii) din desenul Aladin zilele astea cat sa-mi ajunga pe toata viatza .

Nu stiu cat de coerenta am fost, ma scuzati, dar simteam nevoia sa ma descarc putin. Acum realizez cat de important pt echilibrul psihic al familiei sunt orele alea petrecute de copii la gradinita si de noi la servici.

Ma duc sa dorm putin, ca maine o luam de la capat.


Editez, sa va invit, daca aveti timp, sa vizionati si sa votati la concursul de poze. Sunt multe poze foarte frumoase si reusite, macar va clatiti ochii. http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Clipe%20de%20viata%202008


Pupi





Laura de shtrumphi gemeni, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Cugetari gemene,
Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

Poveste cu shtrumphi


'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

nascut natural: (si eu va incurajez!)
De la ora 3 dimineata, cand am avut prima contractie (iar eu am luat no-spa, ca doar n-aveam decat 34 sapt! ) si pana la 5.40 (aprox), tot dimineata, cand le-aveam pe-amandoua, cate ore de travaliu sunt?

In legatura cu dezvoltarea (carti etc): eu le puneam decupari din reviste (copii, animale, aproape orice!) cat mai divers colorate (chiar si alb-negru) intr-un album de poze (cel mai ieftin posibil, ca a ajuns "varza"!). Le-aratam si dezvoltam tot felul de istorisiri pe mrginea acelor imagini, in functie de cat aveau rabdara. Cateodata (mai ales la inceput) doar le aratam si le descriam imaginile, iar alta data inventam si povestioare si, daca aveam posibilitatea, faceam legatura si cu ceva concret (de exemplu, daca era un copil, le aratam capul copilului in poza, apoi le aratam si la ele, si la mine; la fel si cu mainile, picioarele, sau orice altceva).
Am vazut si la televizor o emisiune cum ca noi, parintii de copii mici, suntem tentati sa-i tratam ca pe niste papusele si nici nu ne dam seama ca, de fooaarte micuti, ei inteleg multe si, mai ales, achizitioneaza o gramada, mult mai mult decat ne-am imagina noi.
Si au o memorie de elefant!
Mie mi s-a-ntamplat de multe ori sa observ cum folosesc acum, cu multa usurinta, cuvinte si chiar activitati pe care le-am repetat "la greu" cat erau foarte micute si pe care, multe dintre ele, poate nu le-am mai folosit de mult timp!

A! si ce le mai place lor, chiar si la cateva luni, teatru de papusi! Ale mele erau innebunite! Luam cateva jucarii de plus, micute si, cum ele stateau rezemate in perne, eu ma puneam langa pat, pe jos, cu jucariile pe langa mine si, pe marginea patului, faceam teatru! (important: sa schimbi tonalitatea vocii, in functie de papitoi! Daca se sperie de vocea "ca de lup", de exemplu, n-o mai folosi.)

Na, hai ca mai vorbim!
Ma duc sa-mi fac si eu cafeluta, ca-i destul de tarziu si nu mai am timp s-o beau, ca se trezesc printesele...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

neatza fetelor
pai dalina...eu cand ma gandesc ca la prima nastere am tercut printr-un travaliu de 14 ore..raman muta sa vad ca la tine in nici 3 ore totul a fost gatanu am eu noroc din asta..sigur...

Bogdana
37+si + Andrei Luca -15.12.2006

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui elyanne
noi am reusit sa mancam f. bine in cosurile de masina, pana pe la 7-8 luni Ii prindeam cu centurile, ii puneam pe canapea... pe scaunele pusesem niste panza de bumbac, si facusem gaurei pe la centuri, sa le pot prinde...



da, asa ma gandesc si eu, incep de azi sa vedem... am incercat pana acum pe perne si in bouncere si merge asa si asa.... eu deocamdata vreau sa ii obisnuiesc putin cu lingurita, cu laptic... de duminica o sa le dau ceva cereale... in functie de ucm se descurca cu lingurita, le dau asa sau cu bibele daca nu merge....

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamaana

luminita eu le pregateam mancarea in castronele diferite (numai ca sa stiu cat mananca fiecare) si le dadeam cu lingurita, o dat ala una, o data la cealalta


aha, mi se pare f buna ideea, ca tot se li se face foame la amandoi in acelasi timp... DAR.... sunt fomisti rau rau si tipa tare pana ajung cu lingurica de la un fratica la altul.... asa, acum, deocamdata, il mufez pe unul la bibe si cu celalat incerc cu lingurita... dar e cam greu.... mai incercam, vedem, si rabdarea lor se 'creste' cumva, nu?

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput