Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 29

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Laura, cum mai sunteti?

Eu sunt knock-out, ma doare gatul si am nasul infundat, n-am dormit toata noaptea. Si, ce-mi era cel mai frica, se pare ca si fetitele urmeaza. Azi-noapte Anita s-a smiorcait non-stop, se pare ca i s-a infundat si ei nasucul si nu mai putea sa respire... Mi-e groaza de ce o sa urmeze!!!

Luminita, felicitari din suflet pentru bebelaci, in special pentru Robi, puternicul!
O sa te descurci tu cu diversificarea, o sa vezi.. Eu culcate le dadeam sa pape, asa le-am dat pana pe la 10-11 luni, cand le-am luat scaunelele de papat. Poti sa le dai si pe rand, nu-i musai la amandoi odata.. Eu o potoleam intai pe Anita, care a fost mai fomista de mica si apoi ma chinuiam cu Miriam, ca era mai sclifosita si dura timp dublu cat la Anituca...
In ce priveste baveticile, nu ai dinalea cu cauciuc/musama pe spate? Pe alea le pot roade linistiti, ca nu se uda cine stie ce..
Pupicei!

Bogdana, tinem pumnii si suntem alaturi de tine!

E valabil si pentru restul burtcilor: curaj, rabdare si... voie buna!

la toata lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

kineta la mine a fost mereu o usoara anemie... sub limita inferioara... zicea ca la gravide ar fi normal... la prima sarcina am avut valori f.f. mici si atunci a trebui sa iau si eu tardiferon si materna... si tot iesea la analize sub limita... dar cica era ok atunci probabil era o valoarea ceva mai mare decat fara vitamine...
O sa te lamureasca si dr. mai bine cand vei merge la el...


Clara bine ca ai reusit sa te odihnesti...
Eu le dau oscilo de vreo luna... pana acum nu am apucat sa le dau pt. ca scapam de un tratament cu antibiotic, incepeam altul... Poate era mai bine sa incep sa-i dau Elenei inainte sa se nasca ei... poate scapam mai usor ... nu stiu ... Dar acum le dau unul saptamanal... om vedea cum o fi... am zis ca le dau si in martie... pana s-or face 20 de grade afara si nu se va mai raci... sa nu mai varieze tem. asa rau... variatiile astea sunt tare pacatoase... asta-i de fapt porblema... de aici au inceput sa apara tot mai multe viroze urate... trecem de la 10 grade la minus 10... in 24 de ore


dalina multa sanatate. Poate scapa fetele... Incearca oscilo, poate-poate... 1 sau 2 / zi... in functie de cum ti se pare ca ar fi de rau...


Aseara am fost in ikea si am vazut scaune de masa f.f. frumoase, de lemn... fara tavita, se pun sirect la masa... au si o pernita de pus pe spatar, cand sunt mai mititei... cred ca merg dupa 8 luni, cand stau bine de tot in fund... nu se lasa pe spate... dar sunt mititele, nu ocupa cat un scaun de masa chicco, cam, graco etc. Cred ca amandoua sunt cat unul din asta... Si era 180 ron... asa ca cele care aveti de gand sa luati ... ca incepe diversificarea... merita facut drumul si vazut Eu m-am indragostit de ele... numai ca ai mei sunt cam maricei sa mai le schimb scaunele acum... Noi am avut scaune ca re se prind de masa si nu prea am fost multumita de ele... cred cam atat au costat... si sunt proaste rau... daca vomita trebuie spalate, se usuca in 2-3 zile... unul s-a rupt din cauza capritei cred... dar l-am reparat... eu nu le recomand decat in lipsa de spatiu



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202008&page=10" target="_blank">Clipe de viata 2008 (ely)



Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Neatza....

Kineta, eu am luat FEROGRADUMET (fier), ELEVIT si ACID FOLIC pe toata durata sarcinii, la recomandarea medicului. analizele erau mereu bune, dar...

Eliana, am vazut si eu scaunele, sunt f faine, doar ca eu as fi vrut sa le iau inainte de 8 luni, mai ales ca Robi deja sta 50% in fund... singur, fara sa-l ajut eu, din proprie initiativa... e asa dragut cand incearca sa se ridice in fund si nu poate, cade in stanga si-n dreapta ca un mic betiv..... eu am pus ochii pe scanul chicco polly... desi cam scump, ptr dublu exemplar dar are niste 'calitati' minunate... reglabil in primul rand pe inaltime + spatar, ca Edi de ex nu sta sa bine in fund.... si multe, multe altele...

Clara , esti bine, da?

Dalina, avem bavetici cu un fel de plastic pe dos, nush daca la astea te referi, dar dupa ce se uda pe o parte nu le mai dau, si asa s-au iritat putin pe barbie de la atata umezeala... of of.

Eu sunt din ce in ce mai mirata de bebicii mei... cresc asa repede, pe zi ce trece ma surprind cu cate ceva....s-au schimbat si la fata, arata si ei ca niste copilasi in adevaratul sens al cuvantului acuma... si cum au crescut, le vin si lor hainutele care pana acum erau cam mari.... imi vine sa ii mananc!!!!

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Din categoria micile bucurii ale unei mame: le-am luat pufosilor biberoane cu manere si canute 2in1, cu cioc + biberon... sunt asa haiosi cu ele, se tin de toartele alea... e adevarat, masa dureaza ceva mai mult, dar e mai fun si ptr mine si ptr ei.... mai mult ptr ei, totusi

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuca spune:

moniland iti multumesc mult pt sfat, asa ma gandeam si eu sa fac
kineta mie mi-a dat dr Ferro-folgamma (Fe+Acid Folic) cate 3/zi si Elevit. Eu cred ca mi-a dat asa pt ca am mi-a dat si Gynipral (3/zi) care da reactii negative daca e lipsa de fier in organism.

"Tinteste spre luna. Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele."
Les Brown

30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kineta spune:

FETELOR va multumesc la toate pt raspunsuri,sunteti niste dragute

22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa_teo spune:

buna mamici.
doamne nu stiu cum reusiti sa mai stati si pe net ca eu n-am timp:(
teo a mea e tare maraita de cateva zile,nu-mi doarme noaptea,are putin rosu in gat si se pare ca vor sa isi faca aparitia "zimtisorii"
sincer n-am apucat sa citesc din urma si nici nu cred ca voi reusi.am intrat pe fuga doar sa va salut ca de stat nu ma lasa mandrele sa si stau:(
va pupam dulce dulce si va dorim multa sanatate.

In data de 4 august 2008 s-au nascut Alexandra &Teodora, minunile lui mamy si taty.

http://s471.photobucket.com/albums/rr74/alexa_teo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeeea spune:

Bogdana, si mie mi-a zis dr. ca, daca travaliul de la fetita a fost de 4 ore (mi-au bagat insa ceva injectii ca, desi aveam dilatatie, nu aveam dureri si eram numai un zambet), acum poate va fi de 2 ore . Dar... cine stie..
Si cu speranta ta de a fi totusi pereche.. Nu tu ziceai demult la odisee ca nici nu concepeai sa fie altceva decat baieti, ca eu asa imi aminteam.... Si eu, dupa prima eco, mai speram sa fie pereche (ca am atatea rochite dulci tare etc), dar dupa urmatoarele eco m-am obisnuit cu ideea. Iar azi, vazand ca a inceput sa se umfle putin fata si parca am urme vagi de pete maronii, imi spuneam: "sa vezi daca nu vin eu cu doua fete acasa.." (ca in popor s-ar zice..., dar eu, desigur, nu cred astea...)

(te tin si eu de vorba, sa iti treaca timpul mai usor..)

Andreea, 34+ cu si mami de MARIA (5 oct 2005)

http://bd.lilypie.com/vU4Gm8.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeeea spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamaana

Citat:
citat din mesajul lui petrean

da andreea, la nastere naturala, dc nu cumva s-au intors, ca erau in prezentatie craniana in 4 februarie. Eu am nascut si prima data natural..in 14 ore..si daca e cum zice dr, va merge totul mai repede. Vom vedea. Nu a jurit nimeni din asta.
Da..tu ai si o printesa de scos la plimbare si 2 flacai..
eu pana la proba contrarie..inca sper ca mai e pereche

Bogdana
37+si + Andrei Luca -15.12.2006

POZE



tot asa am zis si eu: daca l-am nascut pe fi-miu de 4kg natural , 2 pisici o sa iasa mai usor
nastere usoara


Si? asa a si fost? sau nu?

Andreea, 34+ cu si mami de MARIA (5 oct 2005)

http://bd.lilypie.com/vU4Gm8.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeeea spune:

Dalina, alexa_teo, sanatate multa!
Laura, sunteti mai bine, nu?

Ce frumos vorbiti, fetelor, despre copilasi...

Clara, noi folosim des osscilococinum, de la primele simptome de raceala, iar Mariei i-am dat de cand era foarte mica, si eu cred ca asta a ajutat mult si nu s-au agravat situatiile pana la 3 ani.

Andreea, 34+ cu si mami de MARIA (5 oct 2005)

http://bd.lilypie.com/vU4Gm8.png

Mergi la inceput