Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 29

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

da andreea, la nastere naturala, dc nu cumva s-au intors, ca erau in prezentatie craniana in 4 februarie. Eu am nascut si prima data natural..in 14 ore..si daca e cum zice dr, va merge totul mai repede. Vom vedea. Nu a jurit nimeni din asta.
Da..tu ai si o printesa de scos la plimbare si 2 flacai..
eu pana la proba contrarie..inca sper ca mai e pereche

Bogdana
37+si + Andrei Luca -15.12.2006

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

cat priveste alaptatul...eu sper sa-i ot alapta macar pana la 6 luni..pe andrei l-am alaptat pana la 1 an si 7 lunicand am ramas iar insarcinata

Bogdana
37+si + Andrei Luca -15.12.2006

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Iuca, sa nu renunti brusc la duphaston!!!!! Se face treptat. In fiecare sapt sa renunti la 1 sau 2 tb, cum vrei si apoi sa iei tot la doua zile cate una. Eu am inceput sa renunt la utrogestan, dar o fac cu cate 1 ovul/sapt.

17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

, mamaana, pana la 15 luni?? Amandoi o data??? super tare.... ce-as fi vrut si eu.... te felicit!

noi n-avem noutati, decat ca mami e cam asa ] .... iar pe bebelaci i-au invadat balutele...... of of, avem la greu..... schimbam bavetici si udam comprese din plin..... cu ocazia asta avem o noua distractie: rosul baveticii..... sunt mai interesante si mai accesibile decat orice jucarie...

in schimb, am redescoperit bouncerele, dupa ce am tradat mult iubitele scoici.... sper sa ii tina asa, ca vreau sa incep diversificarea intr-o saptamana si nu stiu cum voi reusi sa-i hranesc pe perna..... dar pana atunci am mari sanse ca pe Robi sa-l hranesc direct din fund.... de cateva zile se chinuie sa ajunga in fund iar azi a reusit putin, desi statea cam stramb, saracutul....

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

bogdana !!!!!!!!!!!!!!!!!

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kineta spune:

FETELORam si eu o intrebare :voi ati luat pe perioada sarcinii Tardiferon,si daca cat,unul sau doua pe zi? EU iau de la 3 luni un Tardiferon si un Elevit adica total fier 140 mg pe zi,si cu toate astea mi-a iesit o usoara anemie la ultimele analize efectuate acum o sapt. fierul era vre-o 58mg,iar hemoglobina 11.50 mg% ,a scazut putin sub 11.70,si de asta intreb,oare trebuie sa mai suplimentez ceva,voi intreba si medicul miercuri. MI-au iesit si toate testele de inflamatie mari,adk fibrinogenul ,vsh si crp,iar leucocitele au luat-o razna 12.700 si trebuiau sa fie intre 4-10000. URocultura a iesit sterila deci nu am infectie urinara,nu stiu care este treaba....va pup pe toate

22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Salutare


ce faci bebelasii bolnaviori? cum se mai simt?

mamici, multumesc pt raspunsurile legate de vizitele postnatale.

am cam dormit azi... parca e plina atmosfera de somnifere.
de cateva nopti ma iau niste dureri ca de CM, fara burta intarita, dar tot neplacut e, cand stau in picioare parca dau sa o scap pe Anto pe jos.

Laura, cand isi revine Rares mai scrii ceva perle de-ale copiilor tai?

Ati dat copiilor sau ati luat careva dintre voi Oscilococinum pt prevenirea racelilor? Auzisem ca se poate da fb si la copii chiar f mici. Poate i-ar ajuta sa nu se imbolnaveasca unii de la altii sau voi de la ei sau ei de la voi.




Citat:
citat din mesajul lui kineta

FETELORam si eu o intrebare :voi ati luat pe perioada sarcinii Tardiferon,si daca cat,unul sau doua pe zi? EU iau de la 3 luni un Tardiferon si un Elevit adica total fier 140 mg pe zi,si cu toate astea mi-a iesit o usoara anemie la ultimele analize efectuate acum o sapt. fierul era vre-o 58mg,iar hemoglobina 11.50 mg% ,a scazut putin sub 11.70,si de asta intreb,oare trebuie sa mai suplimentez ceva,voi intreba si medicul miercuri. MI-au iesit si toate testele de inflamatie mari,adk fibrinogenul ,vsh si crp,iar leucocitele au luat-o razna 12.700 si trebuiau sa fie intre 4-10000. URocultura a iesit sterila deci nu am infectie urinara,nu stiu care este treaba....va pup pe toate

22+



Kineta, analizele le-ai facut pe o sectie de obstretica sau la un lab oarecare? Te intreb ptr ca eu faceamla Synevo de regula si in paralel la internari pe sectia de obstretica-patologica in clinica.

La Synevo sialte lab obisnuite aparatura este setata pt valorile unui organism standard in functie de sex si varsta. Gravidele au alte valori normale, mai crescute de regula la orice, dar si zapacite - fara legatura logica intre ele.
De ex hemoglobina de 11 si ceva e f OK, nu e anemie - doar raportata la standardul limita de pe foaia ta. In spital imi spuneau ca normal la o gravida este 10,5. E bine sa nu scada sub asta, dar daca scade medicii se uita la mamica - daca ea este mica e normal si asta.

VSH-ul nici nu era cazul sa il faci. Eu am "piratat" un buletin de analize odata in luna a IV-a, ca vroiam sa aflu VSH si dr nu il ceruse. El stia de ce, dar eu - Catar - m-am incapatanat pt ca leucocitele mi-au iesit f mari merei (peste 12 mii). Si credeam ca asa pot verifica daca nu este infectie in organism.
Ce sa iti spun ca mi-am luat-o in freza de la ginecolog... . El in mod anume nu il ceruse sa nu ma sperii pt ca rezultatele sunt nerelevante.
Aveam VSH 50! si dr spunea ca e OK. Nu e nici o probl. Corpul percepe sarcina (mai cu seama cea gemelara) ca pe o tumora care creste si creste, si o intelege ca pe o infectie.
M-a pus sa promit ca nu mai cer VSH si nimic ce nu semneaza el.

Iar leucocitele au tot crescut. Cel mai mult a fost 14 mii si ceva, cand eram putin racita, dupa care au scazut la 12-13mii, dar nu mai jos. Si era in regula.

Despre fier nu stiu ce sa iti spun. Acolo am avut o experienta paradoxala.
Am iesit anemica - hemoglobina 9,6 si mi-au prescris Maltofer Fol, chiar daca sideremia era 110. Dupa o luna de consum de fier... culmea!... hemoglobina a revenit la normal (11 si ceva), iar sideremia a scazut la 80.
Nu prea am priceput ce s-a intamplat, important e ca de 2-3 saptamani nu mai sunt anemica si am putut renunta la fier.

Despre restul valorilor scrise de tine nu stiu nimic.

Cel mai bine ar fi sa vb direct cu medicul despre reazultate.



Clara 34+ cu Antonia si Iulia la purtator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid spune:

burtici, viitoare mamici si mamici

Imi cer scuze ca dau buzna in topicul vostru
Vreau sa va anunt ca s-a deschis pe acest forum un bazar in scop umanitar cu produse pentru copii si pentru adulti, haine noi sau folosite, in stare buna, jucarii, incaltaminte, obiecte decorative, bijuterii si nu numai.

Daca aveti putin timp si pofta de cumparaturi, va invit sa vizitati topicurile dedicate aici si aici.






Teodora Ana de Mihail Vladimir(15.05.2007)




Bazar pentru Sonia, Andrei, Mihaita

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Clipe de viata 2008" target="_blank">Clipe de viata 2008
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">Capsunele minunate de mai-iunie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

Citat:
citat din mesajul lui petrean

da andreea, la nastere naturala, dc nu cumva s-au intors, ca erau in prezentatie craniana in 4 februarie. Eu am nascut si prima data natural..in 14 ore..si daca e cum zice dr, va merge totul mai repede. Vom vedea. Nu a jurit nimeni din asta.
Da..tu ai si o printesa de scos la plimbare si 2 flacai..
eu pana la proba contrarie..inca sper ca mai e pereche

Bogdana
37+si + Andrei Luca -15.12.2006

POZE



tot asa am zis si eu: daca l-am nascut pe fi-miu de 4kg natural , 2 pisici o sa iasa mai usor
nastere usoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kineta spune:

CLARA in primul rand multumesc pt raspuns,foarte draguta ca deobicei,in al doilea rand m-am mai linistit putin dupa cele scrise de tine,intamplator sunt cadru medical si cunosc cum ar trebui sa fie niste analize normale la un om sanatos sau mai putin sanatos. CE nu prea stiam despre anumite valori ale analizelor la o femeie insarcinata,desi este cunoscut faptul ca in sarcina se modifica val.analizelor,lucru confirmat si de tine.DAR de cand mi-am luat rezultatul mi-am facut fel si fel de ganduri,eu mai mereu am avut testele de inflamatie mai mari dar acum parca au luat-o razna,si pana sa ajung la medic am zis sa cer si sfaturile voastre,care sunt binevenite.Fierul este normal dar ma gandeam daca sa suplimentez cu ink unul avand in vedere ca este sarcina gemelara,desi nu cred,ca ar fi prea mult.....Marinescu nici macar nu mi-a spus sa iau Tardiferon,cred ca daca nu as fi luat macar o tableta acum as fi avut fierul 2,dar ma rog.ORICUM m-am mai linistit putin,sa vedem ce va spune si el,dar parca vad ca nu spune nk. TE si iti multumesc ink odata pt raspuns. AAAA,uitasem analizele le-am facut acum la SANADOR desi de ani de zile mi le-am facut numai la SINEVO,avand vedere ca la locul de munca avem contract de colaborare si cu Sanador si cu Sinevo am spus sa le mai schimb intre ele.

22+

Mergi la inceput