Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 29

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Laura, Laura.... esti tare puternica mami, bravos... de fapt, intr-un fel sau altul, toate suntem.... sper sa treaca repede de tot raceala.... sunt asa draguti vizigotii... din ce povestesti, dar si din poze....

Dalina, cum mai sunteti cu sanatatea?

Clara , sar'na de info. Noi de la dintisori salivam asa.... am inceput de la 4 luni, iar acum aproape ca ne innecam cu ea, tusim din cauza ei... nush cum sa va explic, sunt rauri-rauri.... n-am mai vazut atatea balute la un copil... sau la doi

Dar ne-a mai scazut febra! cu kk tot asa suntem, de 2-3 ori pe zi, usor moale. Eu sunt multumita, mai bine asa, decat 1 data la 2 zile.

Acum i-am pus pe amandoi pe salteluta cu activitati/jucarii. Pe UNA, caci pe cealalta am demontat-o ptr moment, sa le agat jucarelele de patuturi... sa vedeti ce frumos o impart! frateste! e mai bine decat fiecare pe salteluta lui.... imi vine sa ii halesc!

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laraa spune:

ce fac mamicile si burticile de gemenei???
am prins si eu un ragaz si am intrat sa va salut..va pup pe toate si pe burtici si pe bebei..
noi suntem bine dar nu dormim noaptea..m-au terminat...ziua dorm bustean cate 4 -5 ore..de abia le trezesc sa manance..in schimb noapteaa....nu au somn..se sucesc , se screm, miauna ba vor suzeta , ba o scuipa, ba fac cacuta, si se screeemmm..adevarate shouri cand fac ele cacuta..si uite asa imi trece noptea si sunt varza ziua..mai fur eu ateva ore de somn ziua...sambata facem o luna iar maine mergem la dr pt masuratori...in rest ..sunt SUPERBE si cumiinti...tot nu le-am auzit plangand pana acum..dragele de ele..
voi ce stiti de mucusori la varsta asta?..eu vad ca au si le si aud forcotind asa..am luat o pompita cu burduf de la tigex dar nu prea ma pricep..mai rau le chinuiesc bietele.(si tot nuplng..suportaaa..")..oare sa rog dr sa ma invete cum sa le scot mucusorii?
de mancat mananca si san si apoi 70-80 completare..eu am crezut ca e mult si le faceam 60 dar nu adorm bietele..isi sug manutele de foame si tot 80 mananca
mai pun niste pozici sa vedeti ce mari ne-am facutc


http://s453.photobucket.com/albums/qq253/laraa_photos/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuca spune:

Buna fetelor,
De vreo 2 zile am niste junghiuri in partea de jos a burtii, aceste junghiuri apar dupa vreo 10 min de stat in picioare sau dupa jumatate de ora de stat pe scaun. Daca ma intind pe pat ma lasa, dar pe moment sunt chiar dureroase. Sunt contractii? Ce sa fac?

"Tinteste spre luna. Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele."
Les Brown

30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Yuhuuuuuuuuuuuuuuuuuu!
Ilincuta si Maruta... ce onoare! Ati crescut mari, bravo!
Mi-ati amintit de saritorii de pe trambulina in bazin la sporturile olimpice - numai ei fac lucrurile asa in sincron, cum faceti voi somnul . ... mami tot nu v-a pus agrafe ca la d-soare! Ei, ei!


Iuca, am avut si eu junghiuri de acelea, semanau cu crampele abdominale ca la gaze (scuze). M-a apucat cand am stat in fund la Dr. la coada. Nu erau contractii, asa mi-a spus dr. Era reactia oaselor bazinului la greutate (eu nestand deloc in fund sau in picioare de luni de zile numai in context medical) si lasarea ligamentelor.

Mami Clara, 35+, cu Antonia si Iulia la purtator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kineta spune:

SALUTARE fetele,azi am fost si eu la eco,totul parea normal cu bebeii,la fel imi spun ca unul e % la % baiat ,iar celalalt pare fetita,dar mai exact voi afla la morfologie peste o sapt. la dr.POP,oricum fetita avea 527 gr,iar baiatul 521gr,iar colul cu orificiu inchis de 35,5mm,eco la 22 sapt si 6 zile. LA ecografia de 20 sapt colul era de 38mm,a mai scazut dar am inteles ca asa e normal,cu cat sarcina avanseaza colul se micsoreaza,asa o fi? VA PE toate

22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

laraa, mai mai, chiar ma intrebam ce-i cu tine... ma bucur ca sunteti ok, o sa ma indragostesc de fetele tale pana la urma, sunt superbe !

sa stii ca noaptea si ai mei faceau asa, se cam foiau, dar nu faceau kk...

cat despre mucuti... eu zic asa: daca le auzi fonfaind, e f posibil ca mucutii sa fie solizi si atunci iti recomand ser fiziologic si apoi tras cu pompita mica sau spray cu apa de mare MERIMER, de la farmacie. dai cu spray - dar vezi ca e cam puternic, o sa le dea si lacramutele, mititelele - se inmoaie mucu si iese, le tii sus, la verticala, imediat ce dai cu spray. daca nu iese, se topeste si il inghit, dar asta nu prea imi place... cu pompita noi nu ne-am descurcat, deci am ales varianta asta....

daca mucutii sunt lichizi sau semi-lichizi, asta cel mai probabil cand sunt racite, atunci iti recomand batista bebelusului, tot de la farmacie o cumperi. e un dispozitiv care se leaga la aspirator si suge si mama mucului, e fff eficienta si inofensiva ptr bebe, desi multi se sperie cand aud ca se leaga la aspirator... daca il dai pe minim e ok. sau poti cumpara si un aspirator mic, tot ptr nasucul lor, daca nu vrei sa folosesti aspiratorul de acasa. uite aici mai multe detalii: http :// www. overland .com .ro/ - scoate tu spatiile te rog.

e cam tarziu la ora asta, nush daca m-am facut inteleasa.... mai intrebi tu daca e ceva neclar, bine?

ah, sa nu uit, normal ca trebuie sa intrebi doctorul cum sa le scoti mucutii. sau orice altceva nu stii in legatura cu ele.... nu e nicio jena, mai bine intrebi si o prostie, decat sa ti se para ca ceva nu e ok... stai linistita, nimeni nu s-a nascut invatat... te pup mult, mult.


Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

kineta, ma bucur ca e totul bine, ca sunteti sanatosi! abia astept rezultatele finale in privinta sexului... ar fi super sa ai fata si baiat!

iuca, mie nu mi s-a intamplat, sorry, nush cum sa te ajut....

noi astazi, ca deja e trecut de miezul noptii, facem 5 lunite.... asadar in seara asta ne-am masurat si ne-am cantarit si avem asa:

Iezisor: 68cm, 7980 gr
Robisor: 69cm, 8200 gr
- crestere medie pe saptamana de aprox 200 gr, la fiecare bebeu...

eu stau sa-l pazesc pe Iezisor acum, nush ce are, dar e f agitat, a adormit greu si se tot trezeste.... of.

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Laraa, vazut pozici cu printesele Ilinca si Mara! Sunteti niste frumoase, toate trei! Nu-mi vine sa cred cat de mici sunt papuselele... Atat de duuulci... (iar poza aia in care le alaptezi "in sincron" e suuper!! Degeaba te-ai suparat pe tati, ca e un super-exemplu si pentru celelalte burtici, sunt convinsa! )

Luminita, sar'na de-ntrebare , suntem ok! Eu m-am indopat cu de toate iar la fetite am continuat cu Imunogripul. Se pare ca a fost alarma falsa cu Anituca, n-a mai avut absolut nimic dupa noaptea aia, ba azi chiar au fost afara, o ora, ca a fost soare si frumos... (iar eu eram la servici, uitandu-ma pe fereastra si gandindu-ma la ele.. )

Bogdana, stii ca nu toate sarcinile si nasterile sunt la fel! Ma rog sa te molipsesti de la mine!

iuca, ai face bina sa stai cat mai mult in pat, sa nu mai "experimentezi" astfel de senzatii.. tari!

Pupicei tuturor , merg si eu sa bag cornu-n perna, ca-i tarziiiiuu..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Oanna3, hai si pe-aici! Ne lipsiti si ne e dor sa ne mai povestesti despre voi, cum mai sunteti, ce mai faceti.. tripleti frumosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanna3 spune:

buna fetelor
buna Dalina... si vezi ca vara asta nu scapi... trebuie sa ne vedem si cu pussi, of course si cine mai e de prin zona

am vazut ca Laura v-a dat vesti despre noi

intr-adevar mi-am luat inima in dinti si mi-am facut operatia de reparare a musculaturii abdominale....caci nu stiu cum e la voi dupa sarcina cu gemeni, dar eu ajunsesem de la 55 cm in talie la 110cm la nastere

intreaga echipa medicala si de altfel tot personalul au fost super super grijulii si dedicati atat cu mine cat si cu ceilalti pacienti pe care i-am intalnit
acum sunt in perioada de recuperare (care merge destul de incet deocamdata) asa ca imi petrec timpul ca pe vremea sarcinii: in pat, la baie si la bucatarie

cea mai mare problema e ca niciodata nu am fost atat despartita de copii si suport distanta mult mai greu decat ei

puisorii mei sunt ok, le place la "gradi" (cresa de fapt) au super pofta de mancare - cer supliment la fiecare fel de mancare, spun o gramada de povesti si cantecele, au invatat si Ingerasul...

va pup pe toate si desi nu prea scriu va citesc cat pot de des, si cu ocazia asta mai chem la apel si restul parintilor de triplei: Mari, Waltraud, Popic, precum si pe Lavinia, Tatiana, Gab, Levi, Monica, Anna, Mady, Ayumi, Lachi, Thea, Otilia, Flavia Ioana, alhassanvicky care stiu ca sunt f ocupate dar de la care mai asteptam un semn de viata macar asa din cand in cand

pup si fetele active si proaspetele mame cu puiutii lor, precum si gravidutele - sarcina usoara in continuare

http://www.dropshots.com/triplets_RAI#date
http://www.dropshots.com/mihai3
http://picasaweb.google.com/mihaicaraghiaur/TripletiiMei
http://www.dropshots.com/oanna3
http://community.webshots.com/user/oanna3
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=92869 - povestea noastra
Povestea RAI-ului din viata mea
[/quote]


Oanna, mami de tripleti Rares, Andrei si Ingrid ( 20.06.2006)


iubesc si sunt iubita

Mergi la inceput