Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 29

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andreeeea spune:

Am primit la Ghiocei mesajul acesta:

Intru sa va anunt ca a nascut Grace30, bebelina 2200g, baietelul 2250, apgar 8, 45 cm prin cezariana - mamica si bebeii se simt bine!


Felicitari, mamico! Sa fiti cu totii sanatosi si sa va bucurati de aceste momente minunate!

Andreea, 33+ cu si mami de MARIA (5 oct 2005)

http://bd.lilypie.com/vU4Gm8.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Andreea mi-a luat-o inainte.

Felicitari Grace!

Clara 34+ cu Antonia si Iulia la purtator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuca spune:

FELICTARI grace si multa sanatate puiutilor.

Fetelor eu iau Duphaston de la inceputul sarcinii si pana in prezent. Vineri cand am fost la dr mi-a spus sa mai iau cat mai am si sa le opresc. Problema e ca mai am pt inca o luna, sa il iau pe tot sau sa ma opresc? Eu iau cate 3/zi. Sa le reduc la 2/zi sau sa le opresc brusc, voi ce spuneti?
Bebeii sunt bine au cate 1.4 kg fiecare sunt amandoi cu capul in jos si se uita unul la altul.

"Tinteste spre luna. Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele."
Les Brown

30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Citat:
citat din mesajul lui iuca

FELICTARI grace si multa sanatate puiutilor.

Fetelor eu iau Duphaston de la inceputul sarcinii si pana in prezent. Vineri cand am fost la dr mi-a spus sa mai iau cat mai am si sa le opresc. Problema e ca mai am pt inca o luna, sa il iau pe tot sau sa ma opresc? Eu iau cate 3/zi. Sa le reduc la 2/zi sau sa le opresc brusc, voi ce spuneti?
Bebeii sunt bine au cate 1.4 kg fiecare sunt amandoi cu capul in jos si se uita unul la altul.

"Tinteste spre luna. Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele."
Les Brown

30+



In nici un caz sa nu le reduci brusc! Eu am luat pana la sapt 22 si apoi inca o luna intre 25 si 29 sapt.
Au fost perioqde cand luam 6/zi (camo sapt).
Le-am redus treptat: 5 /zi - 4 zile, 4/zi - inca 4 zile, 3/zi - 3 zile, 2 /zi - 3 zile si 1/ zi cam 5 zile.


Citisem ca nu e f indicat in sarcina mare Duphaston, adica peste 28 sapt. Dar vezi si cu bibliografiile astea...
Mai bine suna medicul sa ii spui ca ai acasa pt o luna pastile si daca e prea mult atunci sa iti indice cum sa le reduci.
Eu as lua cate 2/zi - 3-4 zile si cate 1/zi - tot 4 zile.
Dar cel mai bine e sa il suni pe Dr.


Clara 34+ cu Antonia si Iulia la purtator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Felicitari Grace, bebei sanatosi si papaciosi
Clara..asa e..nu mai am nervi de nimic..vreau sa nasc..ca zau daca mai pot..nici fizic..nici psihic

Bogdana
37+si + Andrei Luca -15.12.2006

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Citat:
citat din mesajul lui petrean

Clara..asa e..nu mai am nervi de nimic..vreau sa nasc..ca zau daca mai pot..nici fizic..nici psihic

Bogdana




pana cand a spus medicul ca te lasa ? al meu spunea ca in generalpeste 38 nu mai lasa gemelarele. tu te cam apropii

rabdare multa

Clara 34+ cu Antonia si Iulia la purtator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Felicitari Grace! Sa fiti sanatosi... picilor le doresc mult noroc in viata, multa sanatate.


Bogdana cunosc asa de bine situatia... eu am avut vreo 2-3 sapt. cand pur si simplu nu mai puteam fizic pt. ca simteam ca-mi va exploda toracele... o sa mi se rupa coastele... ma dureau toate organele inghesuite... si oasele
Ajunsesem sa adorm la 2-3 noaptea jucandu-ma pe laptop solitare Nu m-am mai jucat de atunci odata... mi-a ajuns... sau ma uitam la filme pana adormeam... iar la 7 eram in picioare... eu de fel dorm de bubui... daca nu dorm minim 8 ore sunt chiauna ... atunci, din cauza durerilor ma multumeam cu cateva ore de somn...

Dar a trecut si nu mi s-a rupt nimic ... hai, mai rezista un pic... merita efortul



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202008&page=10" target="_blank">Clipe de viata 2008 (ely)



Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Grace, felicitari mami!! sa iti traiasca puii, sa fiti cu totii sanatosi, si asteptam vesti cand si daca poti! si sa fie papaciosi tare!

Nally, felicitari ptr micutii crestini! La fel si pentru Andutza, daca-mi amintesc bine ieri s-a intamplat evenimentul... nu, Andutza? Hai, la apel cu poze si impresii.... sper ca sunteti bine!

Laraa....................... UNDE ESTI?

Bogdana, uf, sunt alaturi de tine, hai ca mai e putintel, curaj!

Laura, multa sanatate!!!!!!!!!! Bine ca macar tu esti mai bine, cum altfel, ca sa ai grija de toti.... of of.

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Hmmm... despre vizite si musafiri in primele saptamani/luni de viata ale bebeilor.... eu le-am interzis sa vina, chiar si rudelor apropiate. A venit doar socrul in prima seara, ca sa ne ajute cu ceva bagaje si atata. Am reusit s-o tin departe pe mama inca cateva zile..... cu mofturi si ochi dati peste cap..... oricum cand a venit, am lasat-o sa stea f putin cu ei, 5 min la ei in camera si apoi am continuat discutia in bucatarie, fara bebei. Apoi, restul rudelor sau prietenii, au venit cand bebeii aveau peste o luna si ajunsesera la aproape 4 kg, ziceam eu ca au depasit pragul de pispirei mici....

Oricine vine in vizita la ei, asta e valabil si acum si am impus regula inca de la nastere: se spala pe maini temeinic, imbraca un halat sau un tricou de casa pe care i-l dau eu si stiu ca e spalat si curat. NIMENI nu vine la noi daca e racit, fac sondaj inainte, nici chiar la 1 sapt dupa ce i-a trecut raceala. Nu plecam in vizite daca cei pe care ii vizitam sunt raciti sau au fost raciti de curand. Pana acum mi-a iesit sa nu raceasca hunii decat o data, o raceala facuta cadou de tati.....

Mi se pare f important acest aspect si tin cu dintii de el. Macar cat sunt mai mititei.... ah, in plus, pana la 4 luni nu i-am scos afara decat in parcuri, nu in spatii deschise, supermarketuri etc.... si evit si acum pe cat posibil sa ii duc in supermarketuri sau in locuri aglomerate...

va pup, ne vedem maine, fug sa pregatesc baitele...

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

Citat:
citat din mesajul lui andreeeea

Si imi amintii si de doua lucruri despre caretot voiam sa va intreb:


2. Sunt mamici de gemeni care au reusit sa alapteze ambii puisori odata? Ca, teoretic, stiu ca se poate, dar practic... Am vazut in poze pe Laara cu ambii bb la san, deci, se poate . Si nu-i asa ca pentru o perioada lunga? Ca eu tot optimista sunt...

Andreea, 33+ cu si mami de MARIA (5 oct 2005)

http://bd.lilypie.com/vU4Gm8.png



DA DA, eu pana la 15 luni

Mergi la inceput