Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 29

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Multumim mult pt urarile de sanatate si ca v-ati gandit la noi. Profit ca dorm anadoi si incerc sa scriu un pic. Ieri a fost jale si durere cu Rares. Mai ales pt mine, sa-l vad in stare de letargie, cu febra si ochii rosii, injectati, zacand, efectiv, in pat toata ziua. E prima raceala cand face si febra si m-am cam speriat. L-a tinut cam 24 de ore febra. Ieri nu a mancat absolut nimic, cu greu a baut niste ceai si apa. Asnoapte insa a dormit bine si azi s-a trezit alt copil. Nu a mai avut deloc febra, s-a jucat si a fost vesel. Tot nu a mancat aproape nimic, dar se vede clar ca ii este mai bine. Vineri dimineata, cand s-a trezit, inca avea febra, in ciuda supozitorului cu paracetamol pus, dar s-a uitat un pic in jur si primul lucru pe care l-a spus a fost "Unde e Bianca?". Ea dormea langa el, dar avea patura trasa peste cap si nu a vazut-o.

Clara super greutati au fetele! Dar mai tine-le 2-3 saptamani macar in burtica. Si eu am amintiri placute de la Dunare. Am fost intr-o tabara la Sulina cand eram in scoala generala, apoi in urma cu aproape 5 ani am fost o saptamana cu cortul pe malul Dunarii, aproape de Galati, cu niste prieteni. Cica am fost la pescuit, dar nu cred ca am prins 10 pesti intr-o saptamana cat am stat acolo .

mimika diferenta la nastere intre ai mei a fost de 1300g si 5 cm. Adica Bianca a avut 1600g si 43 cm, Rares 2900 si 48 cm. Se pare ca s-a intamplat asta pt ca Rares s-a asezat pe niste vase de sange care o alimentau pe Bianca si ce primea ea era doar cat sa supravietuieasca, sange si loc sa creasca nu prea a avut. Dar a fost ok ca a stat 36 de saptamani in burta si si-a dezvoltat normal toate organele, a fost sanatoasa tun. Acum diferenta dintre ei e de 9-10 cm si aproape 5 kg. Cam de un an, cine nu ne cunoaste, zice ca e diferenta de 1 an intre ei.Mi s-aintamplat prin parc sa ma intreabe unele mamici care e diferenta dintre ei si cand le ziceam ca de vreo 4 kg credeau ca's batuta in cap . Ma intrebau de diferenta varsta, ziceam 5 minute si nedumerirea se citea pe fatza lor pana realizau ca sunt gemeni. Dar toti accentuau "dar baiatul e mai mare!" "dhaaaa... serios? ".

De cand am inceput sa scriu mesajul s-a facut aproape o ora. S-a trezit Bianca si a trebuit sa-i gasesc ocupatie, m-am apucat de facut ceva in bucatarie. Cand eramin bucatarie mi s-a parut ca-l aud pe Rares si am trimis-o pe Bianca sa vada, incetisor, daca s-a treazit. S-a dus pash-pash, dar s-a intors tipand din toti plamanii: "Mamiii, nu s-a trezit, nu! Nu s-a trezit". In secunda 2, l-am auzit pe Rares plangand, ca vroia sa mai doarma si Bianca a facut galagie. acum isi organizeaza niste maimutzoi de plush pe scaunele, fac "piatru" (adica teatru).

Pupi! O seara placuta



Laura de shtrumphi gemeni, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Cugetari gemene,
Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

Poveste cu shtrumphi


'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

moniland, exact asa gandeam si eu ca tine, la inceputul sarcinii... ca voi naste prematur si ca voi sta in spital mult si bine pana vor face ei 2,5 kg.... ba mai mult, daca imi amintesc bine, printre primele mele intrebri pe DC catre mamicile de gemeni asta a fost: cine a nascut prematur si cum a fost.... ei bine da, am nascut prematur, la 35 s, dar bebeii au avut 2600 gr si respectiv 2660 gr si in 3 zile am plecat acasa.... asa ca, nu mai gandi asa, ai toate sansele ca totul sa fie bine.... si noi suntem aici ptr tine si te incurajam si-ti tinem pumnii strans!!

despre gemenei imbracati la fel:
la noi a fost asa: inainte sa nasc, tati era foc si para, sa nu cumva sa ma apuc sa imbrac bebeii la fel, ca ei sunt unici, ca nu e cazul etc etc. eu, vroiam sa ii imbrac la fel, da.... cand am nascut, situatia s-a inversat! nu stiu exact ce l-a facut pe tati sa se razgandeasca, probabil a vazut ce haiosi arata asa, imbracati la fel, dar eu... eu cand ii vad asa diferiti, chiar si fizic, dar mai ales ca si comportament, parca nu imi mai vine sa ii imbrac la fel.... oricum, nu cred ca imbracatul la fel le va influenta dezvoltarea, comportamentul pe viitor.... sunt mult mai multi factori care influenteaza asta. si cred ca ne-ar fi si greu sa ii crestem cumva la fel, chiar fiecare le are pe ale lui, nu ii poti ingradi.... eu vad asta deja, desi au doar 5 luni.... dorm in contratimp, uneori si papa in contratimp, unul e cu degetul, altul nu e, unul e mai vioi, foarte agitat si nu sta in fund, altul aproape sta in fund desi ca fire e mult mai linistit, unul tine bibele, altul nu etc etc

v-am pupat, sa aveti un we excelent!

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Laura, sanatate multa lui Rares, Doamne, nu pot sa-mi imaginez prin ce treci.... brrrrrr..... ma sa ii treaca repede de tot si sa fie totul bine....

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Mamicilor va intreb si pe voi...

cum ati procedat cu vizitatorii de dupa nastere? (ma refer la colegi, cunostinde, rude departate, nu la familia restransa de frati, surori)
I-ati lasat in camera la bebei sau ati scos beebii la ei in alta incapere? Cum e cu spatiul personal al bebeilor? Cat de aproape e ok sa vina acestia de ei ?(luat in brate, pupat, motrosit, spalat pe maini inainte de mani****t copiii)
Mie nu imi surde deloc ideea cu pupatul si luatul in brate de catre cei care nu sunt ai casei, nu cunosc igiena personala a fiecaruia.

Stiu ca trebuie ajutati copiii sa isi faca anticorpi si sa isi intareasca imunitatea, dar asta mai tarziu, la cateva luni, nu cred ca exact in stadiul de nou nascuti? Gresesc?

...am intrebat si pe la ghiocei de martie-aprilie, dar sunt prea putine doamne care sunt la a doua nastere ca sa aiba eperienta asta.


Clara 34+ cu Antonia si Iulia la purtator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeeea spune:

Citat:
citat din mesajul lui IliesClara

I-am spus doctoritei ca la la 7 luni, daca le duc pana atunci, sa le scoatem de acolo ca sa fie in siguranta. Dumbo me!
Apoi am patat chilotul cu scurgere maronie (9,10,14 sapt) si ma gandeam la ce e mai rau mai ales ca placenta era jos inserata pt fetita de jos. La inceput ma pregateau ca e posibil sa fie praevia la un moment dat. Apoi la internarile mirifice vedeam tot felul de lucruri, nu toate cu happy-end. Era mai OK sa nu le vad.
Apoi a inceput faza cu colul - lung, scurtat, apoi iar lung etc

Si am observat la un moment dat ca imi atrag numai energii negative, atata timp cat ma tot gandesc la ele. Si am hotarat sa schimb macazul complet , ca doar sunt mare si trebuie sa ma controlez.
Mi-am creat un scenariu despre cum o sa se nasca si ce frumosi o sa fie (nu stiam inca ce sunt) ...
Ca Dr iese de la sala de nasteri si il felicita pe sotz pt ca are 2 fete frumoase si o nevasta care a zambit pe tot parcursul nasterii (exagerat dar asta imi construiam in minte si imi doream)
Ca odraslele noastre vor gradinari in mijlocul sufrageriei pe covor, si cum voi reactioa daca fac vreo boacana ca asta. Si m-am hotarat sa ii felicit pt curiozitatea lor si sa le explic ... ce si cum alta data.
Cand colul s-a scurtat (sau cel putin asa vedeau medicii) mi-am imaginat o lumina alba puternica in jurul colului, care vine de la Dumnezeu si are harul de a intari celulele de acolo pana ce colul se intareste ca lemnul si devine lung ca inainte

... si asa ceva.

Normal ca erau si momente de cadere (si fetele de pe forum stiu, ca am mai avut ceva iesiri emotionale), dar reluand din nou si din nou scenariile si imaginandu-mi fetele zambind in burtica - m-a ajuta sa imi revin rapid.

Si iata-ne la finele saptamanii 35. Si cu aceeasi speranta vreau sa mai duc macar 2 saptamani, ca sa mai apus sa il vad pe Dr si sa ne mai intelegem cu nasterea.
Sunt ferm convinsa ca fetele se vor naste bine, sanatoase - ca in ce mod si cand si cum, nu ma mai priveste si acum nu mai mai macina. De asta are grija Dumnezeu. Mai bine las pe seama Lui.

Incearca sa fi convinsa ca totul va fi bine, orice greutate va veni pt ca iti iubesti copiii mai mult ca pe orice. Si crede puternic in convingerea asta.


Clara 34+ cu Antonia si Iulia la purtator



Mi-a placut atat de mult sa citesc si m-am simtit de parca as fi scris eu... Si la mine, aceasta e o sarcina grea, venita dupa pierderea unui puisor nascut la 26 sapt. - din cauza problemelor cu colul. Cu scurgeri maronii in sapt a saptea, cu cerclaj si apoi dureri si contractii, stat la pat din sapt. 17, un sistem medical de provincie, fara posibilitatea de deplasare din cauza contractiilor pe care mi le provoaca transportul, si destule momente in care credeam ca e finalul sarcinii. Insa doar credinta in Dumnezeu (care e singurul care ma poate ajuta sa duc sarcina cu bine pana la sfarsit si sa nasc bebelusii sanatosi la timpul lor), impunerea unui scenariu optimist si sustinerea familiei m-a ajutat sa ajung pana aici . Si, vorba Clarei, simt ca mai merge o perioada, daca asta e spre binele ghioceilor. Conteaza enorm de mult sa iti propui sa fie totul in regula...

Andreea, 33+ cu si mami de MARIA (5 oct 2005)

http://bd.lilypie.com/vU4Gm8.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeeea spune:

Eu va tot citesc, ma bucur mult de progresele facute de puiuti, ma intristez pentru cei bolnaviori si imi doresc sa fie numai vesti bune.

Despre experienta cu copilasi bolnaviori, a mea e destul de scurta.. Maria nu a avut aproape deloc probleme pana a intrat la gradinita (3 ani). Doar vreo doua episoade de rosu in gat, tratate fara antibiotic, fara complicatii (oscilococinum a dat rezultate la noi, plus sucul de citrice, iar in prima perioada, imunitatea de la alaptat (pana la un an si o luna). Din toamna, insa, o tine intr-o amigdalita, cu diverse antibiotice fara efect, febra si de zece zile.... Insa, de cand am inceput cura cu Imunogrip, n-am mai avut probleme. Acum, eu stiu sigur ca a fost asa datorita intrarii in colectivitate, dar si mania mea de a nu infofoli copilul si-a spus cuvantul. Adica palariutele, rochitele si ciorapeii erau "uniforma" zilnica, desi afara era chiar frigut. Acum, dupa ce m-am "fript" bine, o imbracam mai gros, insa, la fel ca domisorica Laurei, nu scapam de dorintele zilnice de rochita/ sarafan , cu mofturile de rigoare , pe care rezolvam in holul gradinitei.

Andreea, 33+ cu si mami de MARIA (5 oct 2005)

http://bd.lilypie.com/vU4Gm8.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeeea spune:

Si imi amintii si de doua lucruri despre caretot voiam sa va intreb:
1. Cunoasteti cazuri de mamici cu gemeni la care, dupa scoaterea cerclajului, a mai durat pana s-a declansat travaliul? - ca ma macina tare daca o sa nasc la 37 de saptamani, cand sunt programata la scoaterea cerclajului. Ca v-am zis ca eu is tare optimista si cred ca ajung cu bine pana atunci...

2. Sunt mamici de gemeni care au reusit sa alapteze ambii puisori odata? Ca, teoretic, stiu ca se poate, dar practic... Am vazut in poze pe Laara cu ambii bb la san, deci, se poate . Si nu-i asa ca pentru o perioada lunga? Ca eu tot optimista sunt...

Andreea, 33+ cu si mami de MARIA (5 oct 2005)

http://bd.lilypie.com/vU4Gm8.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Chiar asa....Laaraaaaaaaa! Yuhuuuuuuu!

Bogdanaaaaa, probabil nu mai ai nervi si de forum. Te cred. Nastere usoara!

Andreea, parca am citit de cineva ca a nascut la 2-3 saptamani dupa scoaterea cerclajului, dar nu mai tin minte cine.

Clara 34+ cu Antonia si Iulia la purtator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

'neata!
Raportam o noapte 'beton': Rares febra 38.7 seara, pus supozitor paracetamol, scazut febra, pe la 5 a luat-o de la capat cu febra peste 38. Plus vomat des, nemancat de 2 zile. I-a mai curs si sange din nas de vreo 3 ori. Bianca, a facut si ea 37.8, i-a cedat cu paracetamol. Sebi s-a trezit la o bucata de noapte cu 38.9 si asa o tine de asnoapte. A ajuns la 39.2 dimineata. Am reusit sa ii scad si lui febra cu algocalmin si frectii cu otet. Deci, azi sunt mama Dolores, asistenta-sefa. Noroc ca eu doar tusesc si imi curge nasul, in rest ma tin bine.

Va pup si sper sa vin cu vesti mai bune



Laura de shtrumphi gemeni, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Cugetari gemene,
Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

Poveste cu shtrumphi


'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Nally sa-ti traisca micii crestinei si distractie placuta la petrecerea de dupa botez!!!



Laura de shtrumphi gemeni, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Cugetari gemene,
Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

Poveste cu shtrumphi


'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput