Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 29

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Wow Clara ai fete maricele... ai mei n-au avut atat nici la 37 de sapt. Tin pumnii sa mai stea un pic...

dalina nu stiam ca-i asa puternica dependenta asta... ma gandeam ca va existaintre ei o legatura mai puternica decat cu surioara... care acum nu prea se vede, din contra, acum sunt in razboaie, care sa fie cel mai cel ... dar chiar asa de puternica... Las' ca-i bine si asa

kittyke au perioade si perioade... se intorc zilele linistite


www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202008&page=10" target="_blank">Clipe de viata 2008 (ely)



Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Dalina

Chiar la tine ma gandeam cand Dr mi-a spus ca e ok de-acuma sa se nasca fetele, ca parca tu ai nascut la 34. Dar a mai adaugat ca daca ma simt bine la incarcatura asta, ar fi bine sa mai duc 2 saptamani chiar cu tot cu contractii, numai sa mai reuseasca uterul sa se dilate. Adevarul e ca burta nu mi-e exagerat de mare.

... m-a si sfadit... ca mananc multe dulciuri si grasimi... (si nu are dreptate!). Dulciuri destul de rar, iar grasimi niciodata in viata mea nu am mancat cu drag.

Am mutat targetul la 36 saptamani . Cu Dumnezeu inainte!

..............................................................

In ce priveste dependenta gemenilor nu imi dau seama cum ajungi la un echilibru ca parinte, cum iti dai seama care e limita de adaptabilitate pt gemeni (si frati de fapt).
Tot dezbatem si noi cu sotz chestia asta. Noi ne dorim fete diferite (ele si sunt dizigoti), sa semene numai ca orice surori... nici nu ne-ar placea sa le imbracam si sa le tundem la fel, adica sa incurajam ceea ce e unic in fiecare nu ceea ce este la fel. Un fel de nici identice, nici complementare () ca si in bancurile cu politistii: unul stie sa scrie, unul sa citeasca).
E o "boala profesionala" asta la amandoi - sa valorificam calitatile personle ale copiilor. (Si noi suntem cu invatamanatul).
Sper sa nu gresim.

Voi doua sunteti gem monozigoti, e si firesc sa va completati mai mult, pana la urma genele dau verdictul. Dar, ai dreptate, dependenta nu e ok pt ei. Riscul dependentei este mai mare insas la gemeni de acelas sex, unde e baiat si fata e parca mai armonios.

Contrar exemplului vostru, am avut colege de clasa gemene (dizigote) care semanau cat surorile, dar nu mai mult, fizic. Psihic si la conduita.... fereasca Sfintii!... atata se bateau, se tachinau, concurau si se barfeau.... ceva fenomenal. Si parintii lor le aveau bine cu alfabetizarea si si cu experienta de parinte (mai aveau o fata mai mare).
Acum, ca adulti se inteleg f bine, pt ca una e la TM, una la CJ si se vad de sarbatori.
Asa ca, nu stiu zau... cat este ereditar si cat dobandit in natura relatiei intre gemeni.

domnisoarele tale

Clara 34+ cu Antonia si Iulia la purtator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Mamicilor,

eu sper ca nu sunt f mari fetele mele. A inceput sa ma macine chestia asta.
In spital nascuse o doamna (mica si slaba) doua fete, una cu 3200g si una cu 3500g - sanatoase tun. Asa ca nu suntem chiar Alieni.
Daca mai cresc pot sa isi faca rau una alteia in burtica?

Am avut grija cu alimentatia, erau perioade cand nici nu puteam manca (in luna a VI-a si a VII-a aveam f mult acid), nu consumam 1500cal/zi si nu am pus nici un gram (desi era perioada sarbatorilor de iarna). Nu imi dau seama din ce s-au facut atata.
Poate a avut un rol si faptul ca nu fac miscare deloc, numai cate un dus / zi in rest in pat ... si ca atat sotul cat si eu am avut la nastere putin peste 4kg.
Habar nu am.

Speram ce e mai bun.

Luminita, ti-ai recapatat Pufosii... ai facut reclamatie despre identitatea kkciosilor?

Cine mai stie ceva despre Bogdana? Nici la Ghiocei de martie-aprilie nu o prea vede nimeni.

Apropo de atatia gemenei cu raceala si alte cele, acum cum vine primavara veti face o cura de imunizare? Se face asa ceva? Exista produse si pt cei mai mici?




Clara 34+ cu Antonia si Iulia la purtator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Clara, ce frumos ca sunt mari fetele. Eu ma gnadesc ca voi face fete mici, nascute prematur si o sa stea prea mult in spital pana fac cele 2,5 kg. Dar la tine e mult mai bine ca sigur dupa 3 zile vet fi acasa. Cand ai simtit prima data ca misca?


Mie mi-a zis dr. ca sa nu ma gandesc la fetele mele ca la gemene ca vor fi doar suriori. Probabil din cauza ca fiecare e in saculetul ei, cu placenta ei.. Asta ma buucra ca nici eu nu vreau fetite identice, chiar daca imi place sa vad copilasi si sa ma concentrez care e unul si care e celalalt.

17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui IliesClara

Buna ...ce-o fi.... Miez de noapte!

Permiteti sa raportez: doua fete cucuiete
Antonia in craniana in pelvis, 2670g.
Iulia in transversa sub diafragma, 2680g.
F mult loc nu mai au. M-a scos de pe Gynipral... si e posibil sa incep contractiile dupa ce ma las de tot. MAi ales ca Anto se stie impinge ca la coada dupa lapte.
Nu m-a mai cautat pe la "dedesubturi", cica nu mai conteaza de acum incolo cum arata colul, ca am depasit 34 sapt.

Pup bebeii
Revin maine

Clara 34+ cu Antonia si Iulia la purtator


well, cum spunea si dalina, sa mai stai putin, ok? macar o apt si tot e ceva..... dar ai fete mari si asta e bina... uf, de abia astept eu sa nasti, dar'mite tu! si curaj, o sa fie bine, tinem pumnii stransi!

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dalina2x2

Luminita, ce haioasa descriere a evolutiei pufosilor! Hai, mah, ca-s dulci de-ti vine sa musti din ei, nu alta!!



sar'na mult, mie imi vine sa musc din ei!!

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Moniland


si pe mine ma distreaza cand vad copii exact la fel imbracati... sunt tare frumosi, ca papusile.... si stau si speculez cine este unul si cine e celalalt. E funny, atat timp cat nu e un obicei de zi cu zi, ci se petrece din cand in cand pt show sau daca hainitele difera prin detalii mici, culoare, dungi, culoare identice si model usor diferit, sau daca accesoriile sunt altele (agrafe, botosei, cercei, orice)

...................................................................
prima data am simtit "gaze" si "bulbuci" in josul abdomenului, unde era clar ca nu au cum sa fie intestine decat uter. Asta cam pe la 16 sapt (15 si ceva) si apoi la 18 fix am simit prima miscare adevarata 1-2 secunde. Apoi cateva zile pauza si iar o miscare... si la 20 sapt am simtit aproape zilnic cate o miscarica, dar nu de la ambii copii, ci alternativ.

...................................................................
te rog sa nu mai gandesti asa negativ. Atat de mult rau iti face incat nu iti dai seama.
Si eu asa am facut la inceput de tot (5-7 sapt) si rau am facut.
Intai mi-au gasit ceva anticorpi - ma gandeam ca si daca duc sarcina cum vor fi copiii?
I-am spus doctoritei ca la la 7 luni, daca le duc pana atunci, sa le scoatem de acolo ca sa fie in siguranta. Dumbo me!
Apoi am patat chilotul cu scurgere maronie (9,10,14 sapt) si ma gandeam la ce e mai rau mai ales ca placenta era jos inserata pt fetita de jos. La inceput ma pregateau ca e posibil sa fie praevia la un moment dat. Apoi la internarile mirifice vedeam tot felul de lucruri, nu toate cu happy-end. Era mai OK sa nu le vad.
Apoi a inceput faza cu colul - lung, scurtat, apoi iar lung etc

Si am observat la un moment dat ca imi atrag numai energii negative, atata timp cat ma tot gandesc la ele. Si am hotarat sa schimb macazul complet , ca doar sunt mare si trebuie sa ma controlez.
Mi-am creat un scenariu despre cum o sa se nasca si ce frumosi o sa fie (nu stiam inca ce sunt) ...
Ca Dr iese de la sala de nasteri si il felicita pe sotz pt ca are 2 fete frumoase si o nevasta care a zambit pe tot parcursul nasterii (exagerat dar asta imi construiam in minte si imi doream)
Ca odraslele noastre vor gradinari in mijlocul sufrageriei pe covor, si cum voi reactioa daca fac vreo boacana ca asta. Si m-am hotarat sa ii felicit pt curiozitatea lor si sa le explic ... ce si cum alta data.
Cand colul s-a scurtat (sau cel putin asa vedeau medicii) mi-am imaginat o lumina alba puternica in jurul colului, care vine de la Dumnezeu si are harul de a intari celulele de acolo pana ce colul se intareste ca lemnul si devine lung ca inainte

... si asa ceva.

Normal ca erau si momente de cadere (si fetele de pe forum stiu, ca am mai avut ceva iesiri emotionale), dar reluand din nou si din nou scenariile si imaginandu-mi fetele zambind in burtica - m-a ajuta sa imi revin rapid.

Si iata-ne la finele saptamanii 35. Si cu aceeasi speranta vreau sa mai duc macar 2 saptamani, ca sa mai apus sa il vad pe Dr si sa ne mai intelegem cu nasterea.
Sunt ferm convinsa ca fetele se vor naste bine, sanatoase - ca in ce mod si cand si cum, nu ma mai priveste si acum nu mai mai macina. De asta are grija Dumnezeu. Mai bine las pe seama Lui.

Incearca sa fi convinsa ca totul va fi bine, orice greutate va veni pt ca iti iubesti copiii mai mult ca pe orice. Si crede puternic in convingerea asta.


Clara 34+ cu Antonia si Iulia la purtator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui IliesClara
Nu imi dau seama din ce s-au facut atata.
Poate a avut un rol si faptul ca nu fac miscare deloc, numai cate un dus / zi in rest in pat ... si ca atat sotul cat si eu am avut la nastere putin peste 4kg.



vezi??? te mai intrebi cum de sunt asa mari?.... genele isi spun cuvantul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui IliesClara

Apropo de atatia gemenei cu raceala si alte cele, acum cum vine primavara veti face o cura de imunizare? Se face asa ceva? Exista produse si pt cei mai mici?



(Am scris rasuns de doua ori, si de doua ori l-am pierdut! Nu eram logata si probabil am tastat parola gresit )

Mai scriu o data:
Noi Anul trecut am folosit Septilin - sirop, iar anul acets Imunogrip Junior. Dar nu recomand asa ceva sub un an. In primul anisor eu zic ca ajunge lapticul mamei (atat cat e! ) si apoi fructele, legumele...
Eu le-am luat Septilinul pentru ca m-am lasat influentata de reclama facuta de farmacista unei mamici care statea la rand in fata mea si pe-atunci numai ce "iesiseram" dintr-o raceala... Dar aveau un an si jumatate, aproape...

Acum votez pro (repet, la varsta mai maricica), pentru ca de-asta vara nu au racit buburuzele mele decat de doua ori, daca asta, cea de-a doua, se poate numi chiar raceala (doar tuse, fara febra, fara mucisori...) O fi asta, or fi fructele mancate in fiecare zi, o fi vitamina C, sau toate la un loc... nu stiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui elyanne
dalina nu stiam ca-i asa puternica dependenta asta... ma gandeam ca va existaintre ei o legatura mai puternica decat cu surioara... care acum nu prea se vede, din contra, acum sunt in razboaie, care sa fie cel mai cel ... dar chiar asa de puternica... Las' ca-i bine si asa


Eliana, sa nu-ti inchipui ca noi ne-am inteles intotdeauna asa! Ba nu! Eram exact asa cum zici si tu, ne bateam si ne certam rau, da' rrrau!! Pana pe la liceu!! (ca sa nu-ti mai spun ca ne-am indragostit amandoua de acelasi baiat, in clasa a sasea, si nu am vorbit una cu cealalta destul de mult!! ) Dar, cu toata cearta noastra, daca se lega cineva din afara de una, sarea cealalta ca fripta, sa-i ia apararea!

Mergi la inceput