Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 29

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Buna dimineata fetelor
Cred ca gemeneii sunt deja pe baricade de mult

Elyanne ma bucur ca ti-au placut pozele, imi pare rau ca o buna parte sunt pe hartie si nu le-am scanat. Satul Sf Gheorghe este absolut deosebit... localnicii, pescari minunati.
Cu goangele si tantarii si noi am suferit, mai cu seama casotz e alergic la intepaturile unora.
In padurea Letea credeam ca nu imi mai lasa nici farama de sotz tzantzarii, ca il mananca 100%.... apoi cateva ore statea bietul umflat la fata si gat, plin de "varicela" si vorbea aiurea tot felul de aberatii (nu stia ce varsta are). ... Si asistenta medicala in Delta.... ce sa zic..... ... mai mult de o gramada!
Cel mai nasol era in fiecare zi cand era de "mers la baie"... si cum dadeai o idee pantalonii deoparte... zzzzvvvmmmm tzantzarii parca erau albine langa stup. Dormeam decat pe burta o luna. Suna haios acuma dar atunci...

Fetele toatele, varog sa ma iertati ca sunt off topic, din pacate nu va pot ajuta cu sfaturi pt BBi, nu am experienta. Va citesc, dar nu pot comenta Nu prea sunt de folos.
De aceea m-am gandit ieri sa impartasesc altceva... ca fapt divers.

...................................................................

In conditiile astea mi se pare putin nedrept ca tot eu sa va mai pun si intrebari.
Dar daca aveti chef totusi, imi spuneti si mie daca la controalele prenatale tarzii (de trimIII) vi s-a facut eco vaginal?
Citisem ca nu e prea bine dupa 12 saptamani, ca poate provoca tot felul de dureri si contractii.
Ce mi se pare si mai ciudat este ca medicul ne-a atras atentia ca nu e cazul de viata intima de la 32 saptamanai (nici inainte cu muuuult nu aveam, dar nu ma credea)... si uite ca la fiecare control ... ba pe masa si eco vaginal, ba numai eco vaginal....
Utima data am refuzat eco de frica. Mi-a spus ca vede prin eco abdominala ca e colul lung si inchis, dar era sa ma puna si la eco vaginala - sa vada cat de lung e exact.
De o luna si ceva imi tot spune, parca obsesiv, ca intre saptamanile 32 si 34 la gemelara exista cel mai mare risc de nastere si sa ma feresc de orice efort, mai ales de el sexual ca nu e de bine .... ca apoi sa ma intzepe cu instrumentul acela cum ma prinde la control.

Azi merg iar, mi-e groaza. Mi-e groaza sa il si refuz, dar si sa ma las iar cautata la milimetri.
Conteaza cati mm, daca colul e lung si inchis... si chiar daca e deschis, ce folos sa stim cat e de mare?

Va pup bebeii si pe voi si burtutele


Clara 34+ cu Antonia si Iulia la purtator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marush spune:

kytikeam reusit sa-l adorm pe Alex in cosuletul de masina, nu stiu daca la asta te-ai referit!
Dar nu l-as lasa aici pentru ca mi-e sa nu se trezeasca si sa cada...poate nu sunt langa el si incepe sa dea din picioare.
Tu il iei si il pui in patut apoi pe Mark?
Vreau sa incep usurel sa-i adorm singura....i-am dat drumul si la cutiuta muzicala mai tare, sa se obisnuiasca cu zgomot si sa nu o auda pe Adinuta de dincolo!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

mai fetele, dalina, laura, cand citesc ce scrieti, despre cum se inteleg puiutii vostri, imi dau lacrimile!!! asta as vrea si eu ptr copiii mei.... of.

sanatate multa ptr Rares, sa ne spui te rog ce a zis pediatrul.

Clara

mimika, si eu m-am speriat de sindromul asta, dar a fost ok.... a fost o f mica dif de greutate intre ei la nastere, 60gr, si acum greutatea dintre ei nu a ajuns mai mare de 160gr, cantariti chiar acum 3 zile. o sa fie bine, DD ne priveste de sus si ne ajuta!

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Clara, cum sa nu fii de folos??? Pai ce, aici sunt doar mamici?? Cum ramane cu proaspetele (si poate ne-experimentatele) burticute? Hai, fii serioasa....

cat despre eco vaginala dupa 12 sapt.... si eu am auzit la fel, ca nu e prea ok, ca nu e indicata... cu toate astea, am facut de 2 ori eco vaginala... in jur de 28-30 de sapt ptr ca vroiam sa stiu cum stau cu colul.... nu cred ca asta a fost motivul ptr care am nascut la 35 s, eu am nascut din cauza contractiilor, aparute pe nepusa masa si necontrolate cu medicatie.... sincer, nu cred ca e o problema.... din cele 2 rele, practic il alegi pe cel mai mic, zic eu ca e mai bine sa stii daca ai colul sters sau deschis, sa iei mai multe masuri si precautii, decat sa stai cu teama ca iti cade drobul de sare in cap... serios.

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Din categoria progrese: Edi face ca o cioara, Robi se trage de par, (ala pe care nu-l are) sau se scarpina in cap, nu-mi dau seama, tot el Robi scuipa/stropeste , Edi se trage de haine de parca ar vrea sa faca striptease, intorc amandoi capul cand se aud strigati, continua seria de MA-MA-MA, sau ME-ME (ca initial am crezut ca-l striga pe Meme Stoica), Edi intinde manutele sa-l iau in brate… azi s-au decalat cu o ora la masa, Robi a fost fomistul care a papat 210ml , asa ca la ora 11 a trebuit sa ma ascund ca sa-l hranesc pe Edi… am ferit orice bibe din raza vizuala a lui Robi, altfeeel… il apuca , dar nici nu manca decat vreo 20ml…

In alta ordine de idei, am primit si eu indemnizatia pe o luna si o sapt, 700 ron , adica pe ian si ultima sapt din dec. eu am depus dosarul pe final de dec.


Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

mimika poate te lamureste Laura... stiu ca la ea a fost dif. maricica intre shtrumphi... oricum sarcina e monitorizata mereu, asa ca daca dr. va vedea ca dif. creste f. mult (asta se intampla in trim 3), atunci va hotari daca se nasc mai repede sau nu... Nu are rost sa-ti faci griji de pe acum
La mine dif. a fost de 400g, au fost doua placente, dar s-au lipit la un mom dat iar neonatologul zicea ca si asa poate aparea sindromul transplacentar (sau cum se cheama ... nu mai retin )

Clara pe noi nu ne-am mancat tantari ... ca ne dadeam cu autan si a functionat... dadeam foc si la pastile din alea anti-tantari... si le tineam in cort seara inainte sa dormim... si la final, cand terminam cu mancarea, puneam frunze multe peste foc... sa iasa mult fum... dar mie mi-e frica de orice gaza ... spre disperarea soatei... incerc sa ma abtin cat pot de fata cu picimea... sa nu invete lucruri "bune" de la ma'sa Si in casa fac un cric cand vad un paianjan... zici ca cine stie ce oratanie este...



Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kittyke spune:

Vai fetelor ziua de azi e foarte greu s-au dus zilele linistite asa se pare
Azi toata ziua Fanni m-a solicitat nu i-a placut nicaieri numai in bratele mele deja sunt transpirata se pare ca acum s-a linistit

Marush ma bucur ca ai reusit sa adormi ..da m-am referit la cosul de masina eu le adorm in cosulet si cand vad ca doarme adanc scot din cos si pun pe pat si invelesc cu scutecel ( le place enorm ca e moale si calda si da o senzatie de "mami"
Nu doarme mult max. 1/2-1 ora dar orice minut conteaza

AAAA iar incepe ...ma duc...ma duc ...mai vin cand pot

http://family.webshots.com/photo/2693424360103867285lxvoMU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Buna ...ce-o fi.... Miez de noapte!

Permiteti sa raportez: doua fete cucuiete
Antonia in craniana in pelvis, 2670g.
Iulia in transversa sub diafragma, 2680g.
F mult loc nu mai au. M-a scos de pe Gynipral... si e posibil sa incep contractiile dupa ce ma las de tot. MAi ales ca Anto se stie impinge ca la coada dupa lapte.
Nu m-a mai cautat pe la "dedesubturi", cica nu mai conteaza de acum incolo cum arata colul, ca am depasit 34 sapt.

Pup bebeii
Revin maine

Clara 34+ cu Antonia si Iulia la purtator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui IliesClara

Buna ...ce-o fi.... Miez de noapte!

Permiteti sa raportez: doua fete cucuiete
Antonia in craniana in pelvis, 2670g.
Iulia in transversa sub diafragma, 2680g.
F mult loc nu mai au. M-a scos de pe Gynipral... si e posibil sa incep contractiile dupa ce ma las de tot. MAi ales ca Anto se stie impinge ca la coada dupa lapte.
Nu m-a mai cautat pe la "dedesubturi", cica nu mai conteaza de acum incolo cum arata colul, ca am depasit 34 sapt.

Pup bebeii
Revin maine

Clara 34+ cu Antonia si Iulia la purtator


wooow!! Ce marisoare fetite ai!!!
asa e, am mai scris eu, am citit si eu ca la gemelare sunt ok bebeii daca trec de 34 sapt... Brrr... mi-a trecut un fior pe spate.... pentru ca la 34 sapt (jumate) am nascut eu... Tu sa faci bine si sa stai cuminte, sa nu te iei dupa proastele exemple de pe-aici !! Si-o saptaman-i bine daca-i in plus, ca sa nu mmai zic de doua... trei!

Pupicei! Si la mamica, dar mai ales la papusile dulci care stau acolo la caldurica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Luminita, ce haioasa descriere a evolutiei pufosilor! Hai, mah, ca-s dulci de-ti vine sa musti din ei, nu alta!!

In alta ordine de idei, stai linistita, asa or sa fie si ei, ca doar cu-asa mamica, ce educatie pot primi, daca nu cea mai potrivita?

Dar, ca un revers al medaliei, sa stiti ca eu ma gandesc de multe ori ca nu e intotdeauna foarte buna dependenta asta a gemenilor, si acum vorbesc din punctul meu de vedere... (stiti ca si eu am sora geamana - univiteline) Iar noi, pot spune, nu putem functiona (vorbesc cat se poate de serios!) una fara cealalta... daca vreti sa stiti, tot datorita sora-mii am aterizat in Arad, ca ea s-a maritat prima aici, iar doi ani, cat am stat fara ea la Severin (pana sa ma mut si eu, la ea! ) plangeam in fiecare zi de dorul ei si chiar nu faceam nimic fara sa o sun si sa-i cer parerea.. Si-am suferit enorm fara ea..
Ceea ce vreau sa spun e ca nu stiu si eu, acuma, cat de apropiate sa le obisnuiesc sa fie, pentru ca nu vreau sa sufere mai tarziu una in lipsa celeilalte asa... Vreau sa se iubeasca, normal, dar la nici nu vreau sa fie chiar asa de mare dependenta.. Pentru ca e, intr-adevar, o dependenta in toata puterea cuvantului!

Ehhh... asa-i rau.. asa nu-i bine... nu?

Pupicim trupa!

Noapte buna tuturor, maine ma duc la cursuri!! s-a gandit conducerea scolii ca nu m-am mai "perfectionat" cam de multicel..

Mergi la inceput