Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 29

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns grace30 spune:

Am intrat sa va pupam pentru felicitari...noi suntem inca in spital si vom mai sta...am nascut la 33 sapt si 4 zile...
initial baietelul a avut ceva probleme cu respiratia, a fost monitorizat...dar acum si-a revenit... in schimb are fetita...care a fost super bine la inceput ... incerc sa ma documentez ce ar tb sa fac, ce ar tb sa faca doctorii (am nascut la maternitatea din Bv - par ca-si dau interesul, dar...sunt convinsa ca ma intelegeti...as vrea sa fiu sigura).
sunt f speriata - cu cateva zile inainte fusesem la control si dr mi-a spus ca e aproape sigur ca ajung la 37 de saptamani...... si eu l-am crezut ... la ora 4 dimineata mi s-a rupt apa, n-am avut nici urma de contractii inainte, au inceput abia pe la 5.30 in spital ... si la 9.50 imi scotea primul bblus...nici n-am apucat sa-l intreb de ce???? de ce atata graba? n-au apucat sa-mi faca decat o injectie de maturarea plamanilor.

Culmea ironiei, nici aia de la Cord Blood nu-mi trimisesera kitul - i-am rugat de 3 ori si telefonic si in scris sa-mi trimita inainte de 34 de saptamini ca e sarcina cu risc... offf v-am zapacit - vroiam sa spun cuiva care sa inteleaga ....

O sa citesc din urma si mai intru azi...poate scriu si povestea nasterii



Cristina cu Victor si Delia (22.02.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeeea spune:

Grace, bine ati revenit! Sunt sigura ca problemele micutei se vor rezolva, ne rugam pentru voi! Ma bucur tare mult ca ai scris! Te asteptam cu amanunte, cand vei putea... Sanatate multa si incredere ca totul va fi bine!

Andreea, 34+ cu si mami de MARIA (5 oct 2005)

http://bd.lilypie.com/vU4Gm8.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeeea spune:

Iata ce ma framanta: o fi posibil, oare, ca, din cauza statului in pat de atata timp, tonusul meu muscular sa fie incompetent sa duca la capat cu bine un travaliu si doua expulzii? Si daca mai adaugam si colul strangulat de douazacisiceva de saptamani, sa nu se mai supuna ordinului de dilatare corespunzator? Adica, oare ar fi bine sa-mi iau cu totul gandul de la naturala si sa cer cezariana? (doctorita a zis ca-i bine sa incercam natural -ca mai am doua nasteri naturale recente, si e posibil sa fie relativ simplu acum, sa nu mai taiem si uterul, iar daca apar probleme, recurgem la cezariana). Dar daca se complica lucrurile? Oare pt ce sa optez?
Astept opinia voastra!

Andreea, 34+ cu si mami de MARIA (5 oct 2005)

http://bd.lilypie.com/vU4Gm8.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Grace multa sanatate Tine pumnii sa veniti repede acasa...
Despre graba... cred ca dr. stiu cel mai bine de ce... poate a considerat ca e riscant sa-i tina fara lichid prea mult timp... auzisem cand am nascut ca bb-ii care au stat fara lichid timp de 12 ore au facut infectie... au avut probleme.... exista riscul sa fac si mama complicatii... au avut nevoie de antibiotic...


andreeeea eu am stat in pat de la 12 sapt. cu o mica pauza de 3 sapt. cand n-am stat numai in pat... apoi a trebuit iarasi sa stau cuminte... Deci in total... vreo 20 de sapt. de stat in pat... Iar ceclaj am avut vreo 12 sapt. Si am nascut la fel de repede ca si prima data, in 4 ore... Iar la prima sarcina am facut muuulta miscare... am mers incontinu, cat am putut de mult, zi de zi... Preferam sa merg pe jos, decat in maxi-taxi sau autobuze inghesuite... si cu niste mirosuri... era vara...



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202008&page=10" target="_blank">Clipe de viata 2008 (ely)



Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Grace, inca o data felicitari ptr nastere.... sper din tot sufletul sa fie totul bine, cu amandoi bebeii! Ma ptr asta!!

Cat despre ce s-a intamplat la nastere, despre faptul ca s-au grabit.... pai dupa ce ti s-a rupt apa, cat sa mai stai, mami? Mie mi s-a rupt apa la 35 s, tocmai ce le implinisem, la ora 02.00 noaptea... si la 5.00 eram deja in pregatiri de operatie, tot asa, mai fara nicio urma de contractii.... o singura perfuzie cu dexam. si la noi.... la 07.00 i-au scos pe bebei.... eu zic sa nu te mai gandesti la ce a fost, ca oricum nu poti sa rezolvi nimic daca faci asta... mai bine gandeste-te la ce e acum, incearca pe cat posibil sa nu mai fii speriata, stiu ca e greu, dar trebuie sa fii tare pentru ei, pentru puiutii tai.... roaga-te, spera, lupta si nu intra in panica. O sa fie bine, DD e alaturi de tine!

Cand mai poti, te asteptam cu vesti!

Andreeeea, eu te-as sfatui sa optezi ptr nastere naturala, daca se va putea, mai ales ca ai inca una la activ... nu cred ca statul in pat pe perioada sarcinii sa afecteze asta...
mie una mi-a fost relativ greu cu recuperarea dupa cezariana.... desi am vrut sa nasc natural, nu s-a putut. Si acum uite, nu ma pot pregati de BB3, trebuie sa astept 2 ani.... si-mi pare rau, ca vroiam sa nu fie dif mare intre ei... asta e.

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Citat:
citat din mesajul lui grace30

Am intrat sa va pupam pentru felicitari...noi suntem inca in spital si vom mai sta...am nascut la 33 sapt si 4 zile...
initial baietelul a avut ceva probleme cu respiratia, a fost monitorizat...dar acum si-a revenit... in schimb are fetita...care a fost super bine la inceput ... incerc sa ma documentez ce ar tb sa fac, ce ar tb sa faca doctorii (am nascut la maternitatea din Bv - par ca-si dau interesul, dar...sunt convinsa ca ma intelegeti...as vrea sa fiu sigura).
sunt f speriata - cu cateva zile inainte fusesem la control si dr mi-a spus ca e aproape sigur ca ajung la 37 de saptamani...... si eu l-am crezut ... la ora 4 dimineata mi s-a rupt apa, n-am avut nici urma de contractii inainte, au inceput abia pe la 5.30 in spital ... si la 9.50 imi scotea primul bblus...nici n-am apucat sa-l intreb de ce???? de ce atata graba? n-au apucat sa-mi faca decat o injectie de maturarea plamanilor.

Culmea ironiei, nici aia de la Cord Blood nu-mi trimisesera kitul - i-am rugat de 3 ori si telefonic si in scris sa-mi trimita inainte de 34 de saptamini ca e sarcina cu risc... offf v-am zapacit - vroiam sa spun cuiva care sa inteleaga ....

O sa citesc din urma si mai intru azi...poate scriu si povestea nasterii



Cristina cu Victor si Delia (22.02.2009)



Servus Grace
bine ai revenit si felicitari !

Daca ne spui si noua desapre ce te documentezi poate intindem si noi niste antene si gasim mai rapid ceva. Numai sa incerci sa fi calma, doar asa o poti ajuta pe Delia.
Atata lume va srange pumnii si se roaga pt voi incat trebuie sa fie bine. Ai incercat sa chemi un preot sa faca o celebrare de botez. AM vazut in maternitati ca se face prima parte a botezului, cea scurta pt bebeii care sunt mici sau au problemute. Apoi aproape toti au inceput sa dea semne de revenire grabnica.


Uite aici este rugaciunea spre Sf Anton, care niciodata nu lasa oamenii in necaz.

"Sfinte Antoane cel mare de Padova, sfant al minunilor, ocrotitorul plin de iubire al sufletelor noastre. Cu inima coplesita de amaraciuni, la cine as putea sa alerg sa redobandesc pacea pierduta daca nu la tine? Cata incredere ar trebui sa am in tine pe care toti il numesc sfant al minunilor?
In afara ta cereasca in care Dumnezeu te-a asezat ca sa-ti rasplateasca virtutile tainice, vei putea oare sa ierti facand minuni? LUmea isi uita prietenii cazuti in nenorocire, tu esti insa statornic si in timp de rastriste, mai tare impartasesti bucuriile tale celor devotati facand minuni. Te rog Doamne, si aici spui pentru ce te rogi, iar daca am pacatuit cu ceva, te rog Doamne sa ma ierti. Te implor scoate-ma din aceasta stramtoare, vezi cum sunt obosit sub povara necazurilor ce ma apasa si a ispitelor ce ma incearca, nu vad in jurul meu decat intuneric si deznadejde. O raza de speranta gasesc in puternica ta protectie si nemarginita bunatate.
Tatal nostru..."

Mami Clara, 35+, cu Antonia si Iulia la purtator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Citat:
citat din mesajul lui andreeeea

Iata ce ma framanta: o fi posibil, oare, ca, din cauza statului in pat de atata timp, tonusul meu muscular sa fie incompetent sa duca la capat cu bine un travaliu si doua expulzii? Si daca mai adaugam si colul strangulat de douazacisiceva de saptamani, sa nu se mai supuna ordinului de dilatare corespunzator? Adica, oare ar fi bine sa-mi iau cu totul gandul de la naturala si sa cer cezariana? (doctorita a zis ca-i bine sa incercam natural -ca mai am doua nasteri naturale recente, si e posibil sa fie relativ simplu acum, sa nu mai taiem si uterul, iar daca apar probleme, recurgem la cezariana). Dar daca se complica lucrurile? Oare pt ce sa optez?
Astept opinia voastra!



Andreea, aceeasi treaba ma framanta si pe mine. Cu nasterea naturala dupa 6 luni de stat in pat, drept ca fara cerclaj. Dr-lui i-am explicat de ce ma tem de nastere naturala, dar nu i se parea un motiv pertinent, asa ca din punctul lor de vedere pot incerca natural si daca nu merge atunci "odata va taiem ca nu ne doare mana". Si eu sunt la prima nastere.
Eu zic, dar sa nu pui mare baza pe ce zic pt ca nu am experienta si sunt subiectiva, daca tot ai libertatea de a alege din start (ceea ce e un privilegiu, sa stii), alege cezariana. Nu te hazarda cu "daca nu se dilata, daca nu sunt contractii, daca .. bla, bla atunci va operam". De ce sa nu elimini atatia "daca", daca poti. Mai doresti in viitorul apropiat BB4?

Repet e parerea unei fricoase incepatoare, dar simteam nevoia sa ti-o spun.... Poate si pt ca eu mi-as dori sa pot alege. Sa nu stau la voia sortii.



Mami Clara, 35+, cu Antonia si Iulia la purtator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeeea spune:

Fetelor, multumesc pt raspunsuri! (asta nu inseamna insa ca am luat deja o decizie.. )

Andreea, 34+ cu si mami de MARIA (5 oct 2005)

http://bd.lilypie.com/vU4Gm8.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flavia-Ioana spune:

Bine v-am regasit dragelor…

Imi pare rau pentru absenta lunga, dar pur si simplu nu am mai avut ocazia sa va scriu. Am ajuns la disperare cu angajarea, nu imi gasesc nici un loc de munca cu tot cu facultate, experienta, ma rog…vad ca nu se mai pune pret pe nimik, suntem in plina CRIZA FINANCIARA, iar noi o resimtim din plin .
In fine…fetele, ma innebunesc de cap, o saptamana merg la cresa, doua stau acasa, desi au fost si 3 saptamani legate in care nu am avut probleme, dar si cand au racit…vai de steaua mea…
Si colac peste pupaza, vinerea trecuta am chemat salvarea, pt ca am zis ca mor de rau ce mi-a fost, varsaturi, diaree, nu mancam nimik, m-am internat, a fost tragic, al meu sot a fost disperat, pt ca fetele au inceput sa tuseasca,noaptea plangeau dupa mine, chiar de cand m-am internat, si intre timp au racit rau, asa ca luni, afland ca au temperatura 40, am plecat pe semnatura din spital. M-am simtit foarte rau si eu si ele, pana miercuri inclusiv, cand m-am facut externarea si pe hartie, am facut o enterocolita virala, am luat-o eu de pe undeva...ce sa fac, daca altceva mai bun nu am avut de facut, of dragutzele mamii, acum inteleg si eu cat s-au simti de rau ele, atunci cand au avut asa ceva...groaznic, niste dureri insuportabile, am papat la perfuzii de m-am saturat de ele.
In rest, fetele cresc, sunt minunate, la cresa le place dar dimineata plang, s-au integrat foarte bine, se joaca, danseaza,canta Daria si-a dat drumul la vorba destul de bine, cu Alexia mai asteptam, ca vorbeste tot pe limba ei, ce mai...are mama fete mari, dar tot cu pampers, eu nu stiu ce ati facut voi, dar eu nu reusesc nicicum sa le dezobisnuiesc de „omul negru”. Ma bucur ca odata cu raceala asta, au inceput sa bea ceai, lucru pe care ele nu l-au facut in 2 ani si trei luni, si ma bucur mult, ca le face tare bine, cel putin cel de tei le place mult, le-am schimbat si laptele, am trecut din nou pe praf, Nestle Junior, si le dau pentru imunitate SEPTILIN, cel pe baza de plante indiene, mai da cineva asa ceva, ce stiti de el ?!
Nici nu stiu ce sa va mai povestesc, ca in resti nu am adunat nimik nou...VREAU UN JOB, asta e problema mea cea mare...

Daca vreti sa ne mai vedeti, va invitam, la pozicile noastre...

GRACE30, linistita sa stai, si eu am nascut tot la Brasov, iar domnul dr.Oprea este un om minunat, ca de altfel toti medicii de acolo, insa dumnealui este un neonatolog desavarsit,dansului ii datorez viata fetitelor mele, iar eu am nascut la 30 de saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

A veniiiiiiiiiit primavara! Iubesc luna martie


La muuulti ani: Elias & Simon!!!
Mami daca ne citesti, mai zi ceva despre voi...


Azi avem party... aseara am facut doua torturi... iar la al doilea, cand era pus in forma si ma chinuiam sa pun folie peste... sa nu ia cine stie ce miros... nu avea de la ce, dar pt. orice eventualitate... l-am scapat pe jos Asa ca acum plec sa iau ce-mi trebuie, si ma pun pe facut al treilea tort... tiramisu
Si pe urma putina curatenie... si gata... musafiri vin dupa-amiaza... este timp



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202008&page=10" target="_blank">Clipe de viata 2008 (ely)



Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput