Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 29

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Inca ceva: nu cred in testul laptelui. NU cred ca laptele de mama nu mai e consistent, la un moment dat. Poate ca nu mai e de ajuns si ei nu se mai satura, nu papa suficient, dar nici asa nu e cazul la Andrea, ca altfel ar plange mititeii din ora in ora, ma gandesc.... Andrea, nu te lasa!

alina2baby, ce varsta au puiutii? n-am fost atenta... eu am reusit relativ usor sa ii adorm singuri, la ei in camera... de mici i-am obisnuit fiecare in patul lui si eu am dormit cu ei in camera pana cand au implinit 3 luni. apoi am plecat deodata si ei n-au zis nici 'miau'... se au unul pe celalalt....

incearca pur si simplu si vezi ce reactie au... sau daca poti, pune-le in patut si tu dormi separat, in alt pat, dar in aceeasi camera, sa le supraveghezi si sa le linistesti cand e cazul... treptat, o sa poti pleca si din camera, daca vii cand 'te striga', o sa realizeze ca nu e asa grav... si succes!


Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Luminita te baaaat... ai grija de tine

Bogdana stai cuminte in pat, mai iei o no-spa sau ce ti-a mai zis dr. si trebuie sa rezistati
Ai mei au fost ascultatori... am hotarat pe la 5 luni ca eu nasc pe 3 martie... si m-au ascultat

Laura lasa mustrarile... auzi la ea... e bine ca poti sa stai cu picii acasa

adina2baby nu prea stiu ce sfat sa-ti dau... ai mei au dormit intotdeauna in aceiasi camera, fiecare in patutul lui... nici macar atunci cand erau bolnaviori, si unul urla, n-am putut sa-i despart... pt. ca incercam sa ies tiptil cu cel plangacios in brate, sa nu il scoale pe fratior... se punea pe un jelit isteric... il trezea si pe celalalt, se apuca si celalalt sa planga... si mai o trezeau si pe surioara din dormitorul ei ... asa ca tot impreuna se calmau...
Eu seara ii pun in patut, le dau jucarelele cu care dorm de cand erau miiici... si biberonul cu apa... si la nani cu ei... mai se converseaza mai mult sau mai putin... si adorm



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202008&page=10" target="_blank">Clipe de viata 2008 (ely)



Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Nooooo, Luminita, ce treaba-i asta?!
Depresiile sunt pt soldatii care merg in armata (nici pt ei nu mai sunt, ca nu se mai face armata ), nu pt mamici ca tine cu doi Pufosi smecheri prin ograda si cu tati din acelasi soi!!! Mai, mai, mai!

... sau poate tocmai asta e problema, esti obosita, desi nu cred ca te-a prins monotonia? activa esti. asta transpare, dar activitatile tale sunt diversificate sau dupa aceeasi reteta in fiecare zi?
... sau hormoniada de dupa sarcina, chiar daca au trecut 5 luni?
... sau meteodependentza?
... sau empatizezi tare cu baietii, care sufera cu dintisorii si le preiei tu starea?

... sau e pe drum BB3?

Daca esti obosita poate ti-ar prinde bine o sesiune de shopping, o vizita la cosmetica, o cafea cu prietenele (la o cafenea, nu acasa), o plimbare intr-un parc, o carte care nu are treaba cu maternitatea etc. ... poate chiar un control la Dr. Ai mai fost tu, ce rezultate ai obtinut?

Afla cauza, ca sa poti sa inlaturi starea, asta e ideea cu orice comportament sau stare neplacuta sau dezadaptativa.


Mami Clara, 35+, cu Antonia si Iulia la purtator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadyEr spune:

Buna fetelor

Intru si eu repede ca de vreo 3 zile tot incerc sa scriu si nu reusesc.
Vin cu o rugaminte pentru mamicile care au copilasii la cresa sau urmeaza sa-i dea :aveti idee in cazul in care unul din parinti nu este salariat pot sa-i primeasca pe copii la cresa ca eu primesc raspunsuri contradictorii. Problema este ca ca sotul (el sta cu fetele) termina acum concediul de crestere a copilului si pana in septembrie nu are cum sa se angajeze. de fapt cum sa se angajeze ca nu are cine sta cu fetele.
O alta intrebare ar fi cam care sunt criteriile de selectie ca am inteles ca se face ancheta sociala de catre asistentul social de la Protectia Copilului ?
Se pot da copiii si la o alta cresa din alt sector decat cel in care locuiesti? Noi locuim in sectorul 5 si acici nu sunt decat 2 crese la care nu functioneaza toate grupele asa ca sanse sa gasim vreun loc daramite doua sunt aproape nule.
Ma gandeam la sectoarele 4 si 6 ca sunt mai aproape de noi. Puteti sa-mi recomandati vreo cresa ?

Va multumesc mult mult de tot pentru raspunsuri.

de la doua printese si mamica lor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Mady, noi am avut copii la cresa si nu am auzit nimic de nici o ancheta de la Protectia copilului. De unde ai scos asta? Eu stiu ca am pus al dosar adevereinta mea de salariat, nu stiu daca avea si Sebi una pusa. El are un SRL si cand a infiintat el firma er o porcarie de lege care interzicea asociatului unic sa isi faca si carte de munca la firma lui. Intre timp, s-a schimbat legea, dar el carte de munca inca nu si-a facut. Idee e ca ei la cresa trebuie sa aiba o hartie la mana ca aveti venituri si puteti plati cresa. Eu asa am inteles. Daca o mama e singura sau are sotul plecat nu stiu pe unde crezi ca nu ii primeste copii la cresa? Eu nu prea cred. In cazul in care sunt mai multe cereri decat locuri in cresa, ca si la gradinitele de stat, se iau in considerare niste 'criterii de admitere'. Unul din primele criterii este apropierea domiciliului de cresa. Este o aberatie in conditiile cand cei mai multi parinti prefera sa aiba copilul cat mai aproape de servici, sa-l poata 'recupera' repede dupa ce iese de la munca. Un criteriu important e cat de repede te inscrii. Adica daca te duci acum cu dosar si te trec pe lista pt septembrie ai sanse maxime sa prinzi locuri. Eu zic sa cauti cresa (intra putin si la subiectele de la 'scoli, gradinita, bone.. ' poate gaesti sfaturi de la fete), sa iei un buchet de flori ca sa o 'atingi' putin la suflet pe d-na asistenta-sefa si sa mergi sa le treaca pe lista de asteptare. Bafta!


Editez, sa spun ca la cresa neavand programa scolara ca al gradi, copii pot fi primiti si in timpul anului, daca se elibereaza locuri, nu neaparat in septembrie. Sunt parinti care isi retrag copii in timpul anului din diverse motive ( neadaptare, imbolnaviri dese, mutat la gradinita) si se face astfel loc pt altii.



Laura de shtrumphi gemeni, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Cugetari gemene,
Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

Poveste cu shtrumphi


'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Mai tineti minte seara cu poeziile? mi-am amintit de textul acesta dar nu stiam unde sa il caut. azi m-am ambitionat.

ZECE PORUNCI PENTRU PARINTI

1. Sunt un dar special de la Dumnezeu; pretuieste-ma asa cum vrea Dumnezeu – tinând cont de actiunile mele, ghidandu-ma în viata, disciplinandu-ma intr-o maniera iubitoare.
2. Mainile mele sunt mici; te rog sa nu te astepti la perfectiune atunci cand trebuie sa fac patul, sa desenez ceva sau sa arunc o minge. Picioarele mele sunt scurte; incetineste, te rog, ca sa pot tine pasul cu tine.
3. Ochii mei nu au vazut lumea asa cum ai vazut-o tu; lasa-ma sa o explorez in siguranta; nu-mi limita posibilitatile daca nu e necesar.
4. Treburile casei vor fi intotdeauna acolo; sunt inca mic pentru o perioada scurta de timp. Fa-ti timp sa-mi explici lucruri despre aceasta lume minunata si fa acest lucru cu bucurie.
5. Sentimentele mele sunt delicate; nu ma cicali toata ziua (tu nu ai vrea sa fii cicalit pentru curiozitatile tale). Trateaza-ma asa cum ai vrea sa fii tu tratat.
6. Am nevoie de incurajarea ta (dar nu de lauda ta goala) pentru a creste. Fii atent la critici, aminteste-ti ca poti sa critici ceea ce fac fara sa ma critici pe mine.
7. Permite-mi sa gresesc; astfel pot sa invat din greselile mele. Ofera-mi libertatea de a lua decizii care ma privesc. Apoi, intr-o zi voi fi pregatit sa iau deciziile pe care viata mi le va cere.
8. Nu face lucrurile in locul meu; aceasta ma va face sa simt ca eforturile mele n-au ajuns la inaltimea asteptarilor tale. Stiu ca este greu, dar incearca sa nu ma compari cu fratele sau cu sora mea.
9. Sa nu va fie frica sa iesiti singuri la sfarsit de saptamana. Copiii au nevoie de o vacanta de la parinti, dar si parintii au nevoie de o vacanta de la copii. De altfel, este si un mod de a ne arata noua, copiilor, ca va întelegeti bine.
10. Fii un bun exemplu pentru mine, pentru ca imi place sa invat cat mai multe lucruri de la tine.

mie tare mi-a placut. Sper sa nu uit de ele la momentul oportun.

Mami Clara, 35+, cu Antonia si Iulia la purtator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TatianaG spune:

OANNA, daca ne-ai tras de maneca, sunt prezenta la apel. Iti doresc refacere rapida sa te poti ocupa de puiutii tai asa cum vrei. Esti foarte curajoasa ca te-ai supus unei asemenea operatii

LAURA, ma bucur ca copiii sunt bine, tare rau e sa-i vezi molcuti si fara chef de joaca.

MADY, ideea cu adeverinta de la servici e ca daca mama inca mai sta acasa, de ce sa-si duca puii la cresa. Eu am "fentat" doua luni fara adev pentru ca firma la care lucrasem se desfintase intre timp si eram in cautarea unui loc de munca. I-am explicat directoarei ca nu-mi pot cauta servici si sa merg la interviuri cu puiutii dupa mine si a fost intelegatoare. Copiii se pot da la orice cresa-gradi nu numai la cele din sect de domiciliu, dar un criteriu de selectie e domiciliul aproape. Cum zicea si Laura, cu un buchet de flori poti deschide o portita si nu strica nici cateva vizite la cresa (chiar si cu copiii).

CLARA, eu am facut injectii cu dexametazona, nu mai stiu exact cate, 2-4, parca din saptamana 32. Mi-e ciuda ca, cu viata asta agitata, sunt multe lucruri de care nu-mi mai aduc aminte si nici n-am avut timp sa mi le notez. N-am mai intrat pe mess ca seara picam franta de oboseala. Ai martisoare foarte ascultatoare ca mai stau la caldurica

BOGDANA, tinem pumnii ca puiutii sa stea in burtica pana luni!


Haideti sa va spun ca azi am primit martisoare facute la gradi, de manuta lor. Edi si Dani au facut cate un ghiocel din bobite de hartie mototolita, iar Clara, un fluture din material textil. Trebuie sa fac poze sa le pun in album.

Din fericire noi suntem bine, sanatosi. Doar acum doua saptamani au avut o tentativa de viroza, n-a durat mai mult de 1-2 zile la unul. Am stat acasa o saptamana, dar mai mult de dragul de a fi cu ei (nu eram stresata cu munca la servici, altfel n-as fi putut sta). De mult n-am petrecut impreuna atatea zile. Ne-am ocupat timpul cu activitati interesante printre care si plantari de seminte de flori pt balcon. Acum sunt incantati de rezultat - au iesit plantutele - si le uda constiinciosi. Am mai facut experimente cu ce se dizolva in apa si ce nu, am facut tablouri cu lipici si diverse "prafuri" - faina, nuca de cocos, malai, gris. Nu va spun cum arata bucataria dupa toate acestea ...

Va doresc o primavara frumoasa, cu multe flori si zambete!


Tatiana si
Clara Maria (31 ian 2004), Daniel Cornel si Eduard Mihai (09 dec 2005)


Album 1 Album 2 Album 3 www.flickr.com/photos/tatianagut" target="_blank">Album 4 ALBUM NOU Copilasi ian-feb2004 www.copilasi2006.3x.ro/" target="_blank">Mamici ian-febr 2006


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Pomenisem cu cateva paginin in urma de pictograme, ca pot fi listate si folosite pt dezv vocabularului la copii si prin dezvoltarea vocabularului la organizarea programului lor, la sortarea obiectelor etc, fara a apela mereu la carti f scumpe e care le distrug.

http://picasaweb.google.com/clara.acs/PictogrameCygale?authkey=Gv1sRgCIbLzrPWusTCKw#

le-am postat pe Picassa.
Sper sa va foloseasca.

Mami Clara, 35+, cu Antonia si Iulia la purtator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui IliesClara

... sau poate tocmai asta e problema, esti obosita, desi nu cred ca te-a prins monotonia? activa esti. asta transpare, dar activitatile tale sunt diversificate sau dupa aceeasi reteta in fiecare zi?
... sau hormoniada de dupa sarcina, chiar daca au trecut 5 luni?
... sau meteodependentza?
... sau empatizezi tare cu baietii, care sufera cu dintisorii si le preiei tu starea?

... sau e pe drum BB3?



cate putin din toate, Clara.... dar trece.... toate trece, vorba unei prietene....

m-ai facut sa rad cu BB3... ar fi super, dar n-am cum.... lasand la o parte ca nu am loc sa arunc un ac in casa asta, dar'mite sa mai cresc un copil, lasand la o parte faptul ca nu l-am convins inca si pe tati ca-mi trebuie BB3... nici n-am cum, trebuie sa astept cam 2 ani, din cauza de cezariana asta afurisita.... in plus, eu mi-as dori o fetita care sa se nasca primavara.... adicatelea intr-o iunie/iulie ar trebui sa ma apuc de trebi.... intr-o iunie/iulie prin 2011 sau 2012... o sa ma vedeti la odisee

burtik

Eliana, , multu de ganduri bune!

Ieri am fost in parc vreo 2 ore cu mama. nush cum am pacalit-o. Azi merg cu sotul si maine la fel . O sa fie un we plin, mai ales ca vreau si la baby expo sa ajung....

v-am pupat!

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Mady treaba asta ca nu primesc copilul la cresa/gradinita daca unul din parinti nu lucreaza sau e in CIC e doar un motiv de-al lor sa nu te primeasca... eventual sa capete mai usor o spaga La gradinita stiu ca trebuie adusa o adeverinta de la serviciu de la unul din parinti, pt. ca este gratuita... parintii platesc doar masa, pt. cei au copii inscrisi la programul lung... asa pricepusem eu cand am inscris-o pe Elena... ca unul din parinti trebuie sa fie angajat... sa plateasca taxe si impozite la stat
Dar sunt directoare care inventeaza motive cum e cel ca esti in CIC, deci are cine sa stea cu copilul, atunci n-ai voie sa-l inscri la cresa/gradi... Nu este deloc adevarat... Pune la dosar adeverinta ta si gata...

Si cum zicea Laura, ii pot primi si in timpul anului... cand se mai elibereaza locuri. Sunt parinti care-i retrag pt. ca se imbolnavesc f.f des, si ii tin acasa...


Clara Cred ca ar trebui printata si pusa pe un perete la vedere... ca uneori uit o parte din "poruncile" astea
Mi-am amintit de pictograme, elena avea... dar le-au dsitrus baietii intretimp... asa a invatat diverse obiecte, legume, fructe etc. ... atunci cand incepuse sa vorbeasca... Trebuie sa caut iarasi la librarie poate ... din alea simple-simple... poate-poate imi conving baietii sa ma si asculte... ei mai mult vor sa le fure si sa le distruga
Astea puse de tine sunt pt. copii mai marisori... nu pt. mutulici mei, care nu asculta nici cum se cheama un animal


Tatiana ma bucur cand mai scrii despre voi Poate intri mai des Asteptam poze cu martisoarele... sigur sunt f.f. frumoase


si un we frumos



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202008&page=10" target="_blank">Clipe de viata 2008 (ely)



Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput