Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 29

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui adina2baby

Buna seara,am si eu o rugaminte imi spune cineva cum pot sa adorm si eu fetile mele gemene in aceeasi camera au 14 luni si am avuto pe mama cu mine care ma ajuta dar acum pleca in romania pt 2saptamani si as vrea sa la adorm singurica .Mama a stat nonstop cu mine si au dormit separat de la 6 luni dar acum nu stiu cum sa reusesc.Poate imi spune-ti cum faceti voi?


adina stan


Ai mei au dormit in aceeasi camera de la inceput, dar aveam si noi perioade cand stateam la mama mea cate 2-3 saptamani si Bianca dormea cu ea, Rares cu mine, in camere diferite. Ca sa le poti adormi tu singura pe amandoua, fara scandal si plans, ai putea sa adopti metoda pe care o folosim noi de ceva timp. I-am pus intr-un pat mare, de-a latul patului, ca sa incapa fra grija, chiar daca se mai invart prin somn, iar eu stau in mijloc, intre ei, cu spus povesti, mangaiat, pupat, scarpinat pe spate pana adorm. Asa poti sta langa amandoua in acelasi timp. Succes si somn dulce



Laura de shtrumphi gemeni, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Cugetari gemene,
Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

Poveste cu shtrumphi


'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui 3in1
Am ajuns acasa de la doctor cu un gust amar. Mi-a zis sa nu-i mai alaptez pe pitici pt ca laptele meu nu-i hranitor si nu mai e bun. Si doctorul e tanar, are aprox 40 de ani. Nu stiu de unde are ideile invechite ca laptele matern e bun pana la varsta de 6-8 luni. Eu il ignor momentan. Desi mi-a dat termen sa renunt la alaptare pana joia viitoare cand ma duc la eco la el.

Gata. Ma-m plans destul.

Va doresc o zi frumoasa.

Andrea, mami de Abigel &Tamas (24.03.2008.)


http://picasaweb.google.ro/treiinunu/AbiTami


Andrea, nu asculta ce ti-a spus! Laptele tau e cel mai bun pt copii! Nici mama laptelui formula nu poate sa le dea ce le dai tu alaptandu-i! Cum adica nu e hranitor laptele? Dar pana acum cum au crescut? Au facut fotosinteza?? Si ce e aia ca 'nu mai e bun'? Ai termen de valabilitate shtantzat pe sani si nu te-ai pins inca? Normal ca e mult mai simplu sa-i hranesti si sa-i linistesti la san decat sa umbli cu sticla dupa ei! Nu renunta la alaptat decat atunci cand crezi tu ca e momentul. Plus ca la virozele care bantuie acum, laptele tau e medicament pt bebei. Sanatate multa!



Laura de shtrumphi gemeni, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Cugetari gemene,
Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

Poveste cu shtrumphi


'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Clara..nu as spune ca m-am dus degeaba..mi-a facut eco putin sa nu ma chinuie..ca imi explodeaza burta.sa incerce sa vada colul insa copilul e cu capul in el si nu s-a putut vedea. NU s-a riscat sa ma urce pe masa sa nu patesc iar ca la Andrei. In drum spre casa povesteam cu sotul meu razand.."ce tare..eu nasc..si nu stim cum ii cheama", atunci el a zis Catalin eu am zis Vlad:)iar dc prin absurd va fi o fetita..va fi Irina

Bogdana
38+si + Andrei Luca -15.12.2006

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

oricum luni dimi ma urca pe masa..si sigur..in maxim 2 3 zile dc nu se intampla pana luni..am sa nasc..aseara am avut o repriza de contractii regulate la 5 minute..timp de 3 ore..dupa care au trecutpana luni ma leg de pat sa nu nasc fara elsper sa fie de acord si bebeii sa iasa cand decidem noi...nu cand vor ei

Bogdana
38+si + Andrei Luca -15.12.2006

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Bogdana esti super-tare cum ai reusit sa-i tii asa de mult in burtica! Mai rezista 2-3 zile, sa nasti cu medicul tau, ca sa fii linistita.



Noi suntem bine. Chiar azi am mustrari de constiinta ca nu m-am dus la servici. Dar cred ca pt copiii e mai bine asa. Mergem acush sa-i vada pediatra si sa ne dea ok-ul ca sunt bine.

O zi buna!



Laura de shtrumphi gemeni, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Cugetari gemene,
Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

Poveste cu shtrumphi


'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:


Andrea, nu ma pricep inca in ale alaptatului, dar mi se pare aiurea sa nu mai fie bun laptele tau. Doar nu ai mancat matraguna sau carbid sa fie toxic! Cred ca si daca devine la un moment dat transparent laptele de mama, elementele vitale tot le contine, anticorpi si toate cele.
Si in plus mai este si confortul neuropsihic al copiilor care cred ca prin actul suptului se linistesc pt ca creierasul secreta niste hormoni de relaxare care nu le poate da un biberon decat apropierea mamicutei.


Mami Clara, 35+, cu Antonia si Iulia la purtator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

mai..s-or fi referit ca laptele nu e destul de consistent. bebeii nu se satura..ca am mai vazut cazuri din astea. Se face un test al laptelui

Bogdana
38+Catalin si Vlad+ Andrei Luca -15.12.2006

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Bogdana, de asta mi-era si mie groaza acum o saptamana, de eco endovaginal si de suit pe masa. Dar mi-a spus ca nu il intere colul la ora asta, daca am voie sa nasc oricand - nu mai conteaza in ce stare este. Ciudat oricum.
La urmatorul control voi avea 36+4 sapt si sper sa judece la fel.

De dexametazona, pt plamani nu va mai amintiti daca ati luat?

Mami Clara, 35+, cu Antonia si Iulia la purtator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Ziua buna si de la noi!

Oana, ce bine e sa mai auzim de voi! Recuperare cat mai rapida si usoara iti doresc! Si eu am ramas cu burtik dupa nastere, m-am apucat de sport, sper sa rezolv ceva asa, nu cred ca voi ajunge la operatie ca nu arata asa rau... doar contrastul e urat, eu sunt slaba bat si cu burtik, arat ca un somalez cu stomacul plin...

Elenada, e normal acum sa simti miscarile mai usor, sunt si ei mititei... nu e o problema daca ii simti in acelasi loc, o sa se mai miste ei, n-ai grija! si sarcina usoara si fara probleme in continuare.

Bogdana, tin pumnii sa nasti usor, luni, cu medicul tau, si sa te refaci repede!

3in1, sar'na de aprecieri. Imi pare rau sa aud de pui bolnaviori, sper sa treaca repede. Cat despre doctor, eu n-am mai auzit NICIODATA de un doctor care sa spuna ca laptele de mama nu (mai) e bun.... faci f bine ca il ignori.... Sanatate multa si tie si puilor, ai grija de voi!

Clara, e posibil sa fie contractii, stai cumintica in pat.... tin pumnii si la voi sa fie totul bine!
Mie mi-au facut perfuzii cu dexametazona in spital, dupa ce mi s-a rupt apa, cand era oricum evident ca o sa nasc.... nush daca au avut efect, am stat vreo 3 ore cu ele, ca oricum nu prea aveam contractii... din cate stiu, nu se administreaza dexametazona decat daca e absolut necesar, adica daca e ffff evident ca sarcina e prematura si din cate inteleg, la tine nu e asa... de ex, daca ai placenta pervia, si esti la a doua sarcina/cezariana, e evident - oarecum - ca vei naste prematur.... sau daca astepti cvadrupleti.... sau daca ai contractii mari, dureroase, devreme in sarcina.... intelegi? Asa, sarcinile gemelare pot fi duse la termen si Bogdana e cel mai bun exemplu!

Kineta, si eu am avut contractii nedureroase, sunt absolut normale, chiar daca sunt dese si pe perioade mari, dar pot fi periculoase, sa nu se deschida colul.... doctorul ce zice? zice no-spa? ah, si stai la pat cat poti de mult!

Laura, ma bucur ca sunteti mai bine, lasa remuscarile de o parte, stai cu ei si te bucuri de ei, ce remuscari?


Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Asa, acum sa motivez absenta.... de cateva zile aveam un pui de depresie. Ieri, s-a transformat brusc intr-o gaina atoasa. Asa ca m-am hotarat sa fac curat, asa-mi trece.... mi-a trecut, dar mi s-a facut rau fizic, desi casa arata f bine...
nush daca a fost de la durerea de cap, de la nemancat nimic toata ziua si baut pepsi pe stomacul gol... dar cert e ca pe seara migrena a fost insotita de varsaturi si frisoane.... am incercat sa dorm, dar tati nu putea sa-i linisteasca pe pufosi, taceau instant cum apaream eu pe langa ei.... am sarit este baie ca nu puteam sa-i tin in brate... apoi a urmat o noapte cu treziri din ora in ora ptr papa, nu pricep de ce dupa 150 ml tot se trezeau dupa inca o ora sa mai pape... si evident, papau doar 50ml.... poate le era doar sete, nush.... si se trezeau si in contra timp.... oricum, am reusit sa dorm ca lumea doar de la 06.30 la 08.00 si de la 07.00 cu Robi la mine pe picioare.....

in rest, toate bune, pufosii sanatosi, agitati si maraiti de la dinti, dar sanatosi.

va pup pe toate fara exceptie.

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput