Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 29

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns 3in1 spune:

Bogdana, tinem pumnii!

Elenada, felicitari! Sa vezi ce urmeaza de acum incolo.

Fug, ca s-au trezit piticii.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Mamici

cine dintre voi a luat Dexametazona pt maturarea plamanilor bebeilor inainte de nastere. Mi se pare ciudat ca dr meu nu mi-a prescris atata timp cat exista riscul nasterii premature.
Oare care este varsta la care nu mai e nevoie?
Citisem ca plamanii se considera maturi de la 34 saptamani, dupa care nu mai este problema. Ieri insa am vb cu un cadru medical prieten cu noi care se mira profund ca nu am facut injectia pana acum si nici in plan nu am, pt ca nimeni nu garanteaza ca duc pana la 37 sapt impliniti, care de fapt ar fi limita de maturare.
Nu mai inteleg atunci...

Stiti mai multe despre asta?

Mami Clara, 35+, cu Antonia si Iulia la purtator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kineta spune:

Elyane,Clara,Mamaanamultumesc fetelor pt raspuns,sunteti foarte prompte,ce sa fac va mai sacai si eu cu unele intrebari,tocmai ca stiu ca ati trecut si voi prin asta,si e bine sa ascult mai multe pareri,am mai avut zile din astea dar azi parca toata ziua a fost burta tare,sa vedem maine ce stare am. LA 20 sapt. colul era de 38mm,iar acum la 23 sapt,avea 35,5mm,oare nu a scazut prea repede,sau poate asa este normal,ma rog cu Dumnezeu inainte sa speram ca va fi bine,va pup pe toate

23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Clara si eu situ ca este vb de 37 de sapt.
Nici mie nu mi-a facut dr. injectii de maturarea plamanilor... si stia cat de repede am nascut prima data... era clar ca n-am timp sa le fac de cand se declanseaza travaliul... dar nici nu vroia sa auda ca nasc mai devreme de 36-37 de sapt. In ultima perioada vroia chiar sa stau in formatie completa pana la 38 de sapt.
Ce sa zic... Fiecare doctor cu parerile lui... Eu am incredere in al meu... si am mers pe mana lui

Hai ca io tin pumnii sa stea acolo, cuminti pana la cel putin 37 de sapt. ... ca sa stea si mamica din dotare calma ca nu a facut injectii


Bogdanaaaaaa... nasti?


Kineta stai cat poti in pat... e cel mai bine
Chiar daca colul e inchis... si destul de lung zic eu... al meu a fots vreo 35 mm la sarcina unica, pe la 20 de sapt., cand am facut morfologica... La gemeni parca a fost mai scurt... Deci stai bine ca si lungime... zic eu... dar important e sa ramana si inchis... In pat, cat poti... ca sa nu fie nevoie mai incolo sa stai tot timpul...

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202008&page=10" target="_blank">Clipe de viata 2008 (ely)



Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

nu nasc...sper sa nici nu nasc pana luni..primul bebel e cu capul in col...pregatit..insa dr e plecat pana luni..tineti-mi pumnii sa nu se ceara afara pana luni. De luni..au liber sa iasa

Bogdana
38+si + Andrei Luca -15.12.2006

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Citat:
citat din mesajul lui petrean

nu nasc...sper sa nici nu nasc pana luni..primul bebel e cu capul in col...pregatit..insa dr e plecat pana luni..tineti-mi pumnii sa nu se ceara afara pana luni. De luni..au liber sa iasa

Bogdana


sa inteleg ca ai mers degeaba pana acolo? asta se intampla si la noi. centrul medical cere nr de telefon la programare ca sa anunte daca se modifica ceva. apoi nu il folosesc si mergi de-a lela

Mami Clara, 35+, cu Antonia si Iulia la purtator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Bogdana, uff.. ce emotii ne dai... Parca noi abia asteptam sa nasti, dar tu?
Nu ne-ai spus: cum le pui numele ghioceilor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Luminitaaaaa!.... Ce faceti? Cum sunteti? cate lingurite aveti la activ deja?
Ne-ngrijorezi, zau asa! Ce-i cu atata absenta? pufosii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Kineta

colul meu la 24 saptamani era de 38mm, la 28 de 33mm si medicul era f multumit. Spunea ca e impecabil colul la asa o incarcatura.


Chiar asa Bogdana, cum se vor chema urmasii?

Mami Clara, 35+, cu Antonia si Iulia la purtator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adina2baby spune:

Buna seara,am si eu o rugaminte imi spune cineva cum pot sa adorm si eu fetile mele gemene in aceeasi camera au 14 luni si am avuto pe mama cu mine care ma ajuta dar acum pleca in romania pt 2saptamani si as vrea sa la adorm singurica .Mama a stat nonstop cu mine si au dormit separat de la 6 luni dar acum nu stiu cum sa reusesc.Poate imi spune-ti cum faceti voi?


Mergi la inceput