Burtici fericite de septembrie-octombrie 2009 (12)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns coras spune:

pup si eu burticile si ma bucur de un nou capitol, chiar daca scriu mai rar, va citesc zilnic, in afara de faptul ca azi fac 8 sapt si ma simt ca la ...8 sapt, greata numai seara, ff vaga dimineata, oboseala si mai nou dureri ascutite ca niste cutite in uter dar dr mi- spus ca sunt normala at cand scurte si intense ca bb isi face loc in uter care ca acum are cam 1cm si ceva, in rest, se vorbea despre duiosie, am momente cand constientizez ca in mine traieste o viata si deja il iubesc pe bb, am mom cand mi-e asa de rau si ma gandesc ca tre sa treaca toata vara pana ne vom intalni!!
In alta ordine de idei azi am fost la recoltat analizele specifice sarcinii 500 ron de la Synevo, mi s-a parut rezonabil in comparatie cu ce preturi se stipuleaza pe aici, maine meg la medlife pt cele uzuale, pentru secetii imi va recolta dr la 10 sapt, oare nu e prea tarziu?? voua cand v-a recoltat?
Despre alimente interzise eu fac asa, daca am chef sa pap, doar gust si atata nu ma indop, cimbru nu lipseste de pe friputra, dar de 2 sapt nu am mai pus mana pe cratita!!
Va pup pe toate burticile!!!

8+
in asteptarea unei petite blonde cu ochii albastri!!! Sofia stai la mama in burtica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

sunt happy, am vorbit cu doctora, i-am zis de SAnador. Si mi-a zis sa stau linistita, sa ma duc mai bine maine la ea si ca sa imi faca si o eco oricum (a propus ea nu eu ) Abia astept ziua de maine, Doamne sper sa fie bine samburelul.
Mai adineauri am citit la "durerea unei pierdei" o fata care povestea ca s-a dus la 12 sapt la eco si bb era oprit de la 8 si ca n-a avut nici un semn, avea doar abdomenul umflat si oboseala continua... la naiba ca asa am si eu, burta imensa de zici ca sunt luan 5-6 si somn. In rest nimic... d'aia m-am si hotarat sa sun doctora... deja tremur de frica... stiu ca nu e bine pt bebe dar nu ma pot abtine, stiti cum este...
Scuzati romanul dar simteam nevoia sa ma descarc.

Roxx, stai cumintica, bebe sigur va fi bine



POZNICI CU NOI

Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce", trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte

Monica 9+
Mamica de INGERAS in ceruri
Si minunea bebe 2 din burtica
Doamne ajuta sa ne nastem sanatosi
O noua viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creata2008 spune:

'Neata, am citit tot din urma!

In primul rand... eu zic asa: sa fim atente, din mai multe motive, cand dam send unui mesaj. Noi scriem, deci nu ni se vad fata, mimica, gesturile. Si anumite cuvinte pot fi interpretate gresit, cand doar le citesti.

Doi la mana... hormonii nostri o iau razna (fapt dovedit) si nu e cazul sa ne ambalam.

NU am vrut, doamne fereste!, sa isc vreo disputa, ceva. Am dat lista cu ceaiuri, Roxy parca o ceruse, si mi-am exprimat punctul de vedere. Totodata, am zis ca nu cred ca vor fi probleme daca mananci, ocazional si putin, diverse plante sau alimente interzise in sarcina.

Eu zic sa pastram la stadiul de "astea sunt informatiile pe care le-am gasit si/sau le stiu", "asta fac/voi face eu", "fiecare ia decizia pe care o considera potrivita pentru ea si pentru samburel". Nu vi se pare corect asa?

E normal si e firesc sa ne impartasim impresii, sa discutam, sa povestim, ca de-aia suntem aici, dar eu una nu o voi lua personal.

Inca nu ne cunoastem, multe dintre noi, avem tot timpul sa o facem, pana la 40 saptamani si dupa aia, la scutece, asa ca eu va admir de pe acum pe toate si va respect.



Creata 1 cu Creata 2 si bebe 2 pe drum (9+)
NOU!! Poze in studio
Poze Mariuca
www.youtube.com/profile_videos?user=uic9999" target="_blank"> Filmulete Mariuca
NOU! Blogul Creata la patrat
Povestea nasterii
Cum creste Mariuca
Maria Ilona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creata2008 spune:

Felicitari burticilor care si-au vazut inimioarele!

Monique, bafta maine la echo! Incearca sa stai linistita si iti dau un sfat: nu mai citi nicio poveste trista, te rog eu! O sa fie bine, o sa vezi! Capul sus!

Creata 1 cu Creata 2 si bebe 2 pe drum (9+)
NOU!! Poze in studio
Poze Mariuca
www.youtube.com/profile_videos?user=uic9999" target="_blank"> Filmulete Mariuca
NOU! Blogul Creata la patrat
Povestea nasterii
Cum creste Mariuca
Maria Ilona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claucia spune:

Monica, maine o sa mergi la dr (si eu tot maine sa vad cum e bb si cum mai este micul hematom decidual) si o sa vezi ca totul este bine. si inca ceva: eu ti-as interzice sa mai citesti povesti triste/pesimiste etc in timpul sarcinii. Cred ca e f f f greu, dar daca citesti o poveste, imediat gasesti similaritati cu situatia ta, cu simptomele tale si tot asa.

Daca ne apucam sa citim de boli, imediat avem cateva simtome, doamne fereste, la mine la strumfi o fata s-a apucat sa citeasca despre autism si cauta stereotipii la fata ei de un an jumate perfect sanatoasa! Te rog, nu mai citi povesti rele, toata sarcina vei suferi, mai ales ca nu avem posibilitatea sa vedem oricand si oricum ce se intampla. de aceea trebuie sa pastram optimismul pana la urmatoarea eco si tot asa. Stiu ca e greu, dar de data asta va fi bine!


Clau 9+ si Alessia Maria 13 iulie 2007

poze cu noi




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selen80 spune:

Neatza la fetele cu burtici!

Monica, te rugam frumos, nu te mai gandi la prostii, ca ma pui si pe mine pe ganduri, ca de cateva zile ma simt bine, si in afara de somn si de sani putin durerosi, nu am alte simptome...desi pana acum ma bucuram, acum ma pui pe ganduri....si urmatoarea programare o am luni pe 23, nu mai suport asteptarea

Azi trec si eu in sapt 11, sau a 12-a se considera oare?? daca am 11+, cred ca intru in a 12-a de fapt, nu?? m-am zapacit de tot...nu ca n-as fi fost pana acum ca al meu sot zice ca va avea 2 copii, nu unul

pe burtici!

ursuletzul nostru

10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha74 spune:

uitasem ceva important:

danangie- si eu cred ca este sarcina asa ca te asteptam cu drag la odisee. nu am mai intrat pe la mamici de ingerasi, ce mai face cumnata ta?



Miha, mami de Matei (16.01.2008) si Laura (30.09.1997) si 10+
"Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate." (Jack Penn)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:



monica hai te rog nu te mai gandi la prostiute, da? bb mic este foarte bine!!

era sa zic ca vin cu shlapu' .. asta e vorba noastra la clubul scutecelor .. scuze daca am sarit calu' ...

miha da, dr meu nu avea liber si m-am dus la elias la o doctorita pe care o cunosc .. era important sa vad ca bb mic e bine, fixat si cu sctivitate cardiaca ..

Elena de Eva Maria (14.01.2008)

Eva creste mare
Eva
www.youtube.com/user/ellena2006" target="_blank">Eva filmulete

papa bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

Aveti dreptate fetelor. Eu sincer intrasem sa vad ce mai zic fetele ca deh, speram sa fie vreo veste buna pe acolo
Si asa este cu cautatul simptomelor si similitudinilor. Inainte sa nasc citeam odiseea de pepenasi si urmaream sa vad ce se intampla cu camy si bebe Darius si parca simteam, parca ma simteam foatre apropiata de ea... in fine nu vreau sa va intristez. Ideea este ca aveti dreptate dar chiar intrasem sa mai vad ce si cum

cretule, tocmai, mi-am cerut scuze daca am suparat pe cineva, si exact asta am spus si eu ca fiecare ne spunem parerea dar facem ce credem ca doar nu suntem doctori sa stim bine si nici nu impunem cuiva sa faca la fel ca noi. Recunosc ca am sarit putin si am spus ca ma distreaza pentru ca eu chair mananc si ardei iuti si cimbru si instantaneu m-am gandit la ce mi s-a intamplat si cum mi-am facut atunci dupa mustrari de constiinta cand ma gadneam la orice facusem in sarcina si cu 10 ani inainte de sarcina... si acum si asta cu plantele si sincer era exact ce nu imi trebuia. SI din cauza asta am simtit nevoia sa spun ca nu putem trai chiar intr-un glob de sticla.
Gata, am vrut doar sa ma justific de ce am sarit si am incheiat subiectul.



POZNICI CU NOI

Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce", trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte

Monica 9+
Mamica de INGERAS in ceruri
Si minunea bebe 2 din burtica
Doamne ajuta sa ne nastem sanatosi
O noua viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki_cri spune:

Monica, vad ca noi doua ne asemanam foarte mult. Si eu am prostul obicei sa citesc tot felul de chestii si cum ziceau si fetele am impreia ca si eu am simptomele. Ce pot sa zic, chiar de dimineata ma gandeam ca si eu aproape ca nu mai am simptome decat somn cum zici tu si greata f putin atunci cand ma spal pe dinti...acuma ma simt mai bine decat m-am simtit la 4-5 saptamani.(nu pot sa mint ca si eu ma mai intreb cateodata daca totul o fi bine) Dar trebuie sa fim optimiste sa ne impunem noi ca totul e bine.
Si eu ma duc vineri la control si abia astept sa vad inimioara (sau inimioarele).
Doamne ajuta-ne!pe toate burticile.
KIKI7+

Mergi la inceput