Cinematografia europeana

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eloise spune:

Citat:
citat din mesajul lui sibip

Vedeti ca se apropie Festivalul Filmului European http://www.festivalulfilmuluieuropean.ro La Bucuresti incepe pe 7 mai.
Eu mi-am notat ca as vrea sa vad Wolke 9, Florile de cires...



Revin si eu pentru a va bate la cap sa mergeti sa vedeti www.imdb.com/title/tt0910559/" target="_blank">Flori de cires (l-am mai pomenit in postarea mea introductiva intr-o pagina anterioara). In cadrul festivalului la Bucuresti (citez de pe site)- MTR, 10-05-2009 ora 21:00. Sper c-o sa va emotioneze filmul acesta despre revelatii tirzii, despre necunoscutul linga care ne ducem viata de zi cu zi, despre instrainarea dintre parinti si copii si mai ales despre nostalgia aceea (latenta in unii, ucigator-arzatoare pentru altii) a unei (alte) vieti posibile. Mi-ar placea sa va aflu impresiile daca ati reusi sa-l vedeti.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Si eu mi-am propus sa vad Flori de cires si Elevator si Ricky tobosarul si ..of, multe altele. Sa vad cu cine pot sa-l las pe fi-miu (mai ales seara tarziu).


You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giani spune:

Demult, eram inca in Romania, cred ca prin 95, am vazut la TVR un film numit Vremea tiganilor, mi-a placut extrem de mult acest film: realizarea, muzica, elementele de suprarealism, actorii, ce mai, excelent filmul, ani la rindul m-am gindit la filmul acesta. Mult mai tirziu am vazut Black Cat, White Cat, Underground, Life is a Miracle, filme bine realizate, Life is a Miracle e fermecator. De fapt Arizona Dreams a fost primul film pe care l-am vazut, tare as vrea sa il revad.
Acum tot incerc sa dau de Promise me this, un film released in 2007, nu prea stiu de unde sa il culeg. L-a vazut careva? Ceva impresii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Va mai recomand si eu un film (nu nou, ca la astea noi nu prea ajung): www.imdb.com/title/tt0110877/" target="_blank">Il Postino

Giani, nu am vazut filmul pe care il cauti, poate vine altcineva cu impresii, dar il poti cumpara de aici:
http://www.amazon.fr/exec/obidos/ASIN/B001BXN8L8/emirkusturica-21/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Aseara am vazut www.imdb.com/title/tt0095765/" target="_blank">Cinema Paradiso, in regia lui Giuseppe Tornatore, cu Philippe Noiret intr-un rol excelent. Filmul e teribil de emotionant, are un umor plin de duiosie, care-ti incalzeste inima.
E vorba despre dragostea de cinematograf(ie), despre conflictul dintre vechi si nou, totul filtrat prin constiinta adultului care-si rememoreaza copilaria petrecuta in cabina de proiectie, langa paternul proiectionist. Secventa simbolica in care Toto (adult) e martor la daramarea vechiului cinematograf - pentru ca lumea nu mai vine sa vada filme la cinema, acum toti au aparate video - e foarte dureroasa pentru cei care inteleg diferenta dintre a vedea un film la cinema si a-l vedea pe dvd.

Il recomand tuturor celor care continua sa fie amorezati de filme, de mersul la cinema, de impartasirea emotiei cu ceilalti spectatori (secventa in care toata sala plange si suspina la un film siropos, trecand o batista din mana-n mana, asteptand cu sufletul la gura sarutul protagonistilor, taiat de pe pelicula de cenzura preotului), de ideea ca cinematografia e arta si mod de viata la un loc.


You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka

Aseara am vazut www.imdb.com/title/tt0095765/" target="_blank">Cinema Paradiso


Da, bineinteles, e minunat filmul! Si l-ai descris perfect!
In ce ma priveste face parte dintr-o "trilogie" de ordin personal. In primul an de State, cand sufeream mult de dorul Europei, imi luam de biblioteca numai filme europene si s-a intamplat sa iau impreuna "Cinema Paradiso", "Il Postino" si www.imdb.com/title/tt0102426/" target="_blank">"Mediterraneo". Am continuat sa le vad de multe ori la rand si au ramas pana in ziua de azi sus de tot pe lista filmelor mele "de suflet", chiar daca sunt atat de diferite (ma rog, primele doua il au in comun pe Noiret ).

PS: Ce idee fantastica a avut sotul tau sa aduca un aparat de proiectie acasa. Tre' sa incerc si eu sa vad ce iese cu un proiector didactic. Zgomotul sigur nu e acelasi, dar macar mirosul de praf incalzit ar putea contribui la atmosfera :)

Edit: Oops, tocmai am vazut ca era mai potrivit sa postez la filme vechi ce am scris in ps. Deh, era 3 noaptea la mine, tre' sa ma ierti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Musetto, frumoasa trilogie!

Incepe festivalul de film de la www.festival-cannes.com/en/article/56303.html" target="_blank">Cannes. Tare mi-as dori sa vad - ma rog, mai repede, ca de vazut le-oi vedea candva - filmele lui Almodovar, Audiard, Belocchio, Campion, Haneke, Loach, Resnais si Von Trier.

Soptesc niste pasarele ca Tarantino ar fi printre favoriti. Nush ce sa zic; n-am vazut filmul, insa, in ceea ce ma priveste, Tarantino inseamna 'Reservoir Dogs' si 'Pulp Fiction'.

Romanestile 'Politist, adjectiv' (Corneliu Porumbiu) si 'Amintiri din Epoca de Aur (din care facea parte si '4,3,2') participa la sectiunea 'Un Certain Regard'. Mi-as dori sa-l vad pe Porumboiu castigator.

Dintre filmele din competitie, ce v-ati dori sa vedeti?


You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

In primul rand, as vrea sa vad "Bright Star". In al doilea, "Thirst". M-ar mai interesa si filmul lui Ang Lee. Tarantino am inteles ca e favorit, dar nu prea ma atrage subiectul si fac alergie cand aud de Brad Pitt .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Ei, dragele mosului, ati apucat sa vedeti vreun filmulete la festivalul filmului european?

Eu nu.

Inutil sa precizez in ce hal ma oftic.


You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eloise spune:

La Iasi incepe abia pe 28 festivalul [:P], deci eu voi merge. Nu-s atit de multe filme cite au fost in Bucuresti dar macar ceva ceva tot va fi.

Imi pare rau ca n-ati vazut filmul cu care v-am batut la cap :D.

Citesc si eu despre Cannes. Nu prea inteleg ce a vrut LvT cu Antichristul lui, vad ca reactia quasi-generala e de soc si dezgust. Ma bucur de primirea entuziasta a filmelor romanesti, abia astept sa le vad si eu.

Mergi la inceput