Cinematografia europeana

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Sibip, si eu m-am bucurat sa-ti citesc postul. Si mie Entre les murs mi s-a parut foarte inspirat. Am retinut ideea ta cu dublul standard - eu nu ma gandisem la asta.

In weekend as vrea sa vad www.cinefan.ro/film.php?film_id=3433&titlu=O_secunda_de_viata" target="_blank">O secunda de viata si www.imdb.com/title/tt0455957/" target="_blank">Goya's Ghosts. Nu de alta, dar primul e film romanesc - una din fixatiile mele si al doilea e regizat de Milos Forman. Ce ziceti, ne facem temele si comparam notitele?





You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns avmaria spune:

Sibip, am citit cu interes punctele tale de vedere, cu atat mai interesante mi s-au parut cu cat pe alocuri diametral opuse cu ale mele, ma rog cu 'ce-am inteles" eu.

Hmm, eu n-as zice neaparat dublu standard, mai degraba faptul ca nici profesorul nu e perfect, in acest film nu exista "eroul filmului". François nu este deloc un profesor exemplar. Dupa cum elevul care va fi exmatriculat face cel mai interesant autoportret. Prin metoda lui de predare, profesorul incearca sa-si apropie elevii dar in acelasi timp sa-i tina la distanta. Si prin aceasta voita apropriere, cand "se pune la mintea lor" si vorbeste limbajul lor (le spune fetelor "v-ati comportat ca niste tate - in romaneste io zic ca ar fi mai apropiat sensul decat cel din traducere, gen razi ca o vaca care nu inseamna esti o vaca - chiar daca mot a mot cuvantul inseamna "tarfulita"), va declansa fara sa vrea o drama. Si i se va reprosa ca le-a tratat de "tarfulite" ...

In ce priveste exmatricularea lui Souleymane, tu spui ca "invatase ceva cu adevarat din greselile lui si promitea realmente o schimbare". Eu am inteles ca a avut o atitudine prea mandra - mandrie pe care nu o contest defel, specifica varstei cand nu pleci capul la nimic, cu atat mai mult cand te simti incoltit si pus la zid - care l-a impiedicat sa-si recunoasca greselile, biata lui mama care nu intelegea franceza si-a cerut iertare in numele lui. Dar asta nu inseamna ca daca ar fi avut o alta atitudine - mai umila - nu ar fi fost exmatriculat. Si aici revin iarasi la una din ideile filmului pe care le-am retinut : dorinta de a nu exclude, antagonista cu sanctionarea "necesara" pt a pastra regulile ...

"elevii pedepsiti aspru chiar si de opinia colectiva pentru obraznicia de a "tutui" un profesor" - hmm, de vina in interpretarea mea probabil e scoala romaneasca pe care-am cunoscut-o eu pe vremea raposatului, unde daca nu aveam cordeluta sau daca veneam cu pantofi rosii nici nu aveam voie sa intram in scoala. Deci, prin prisma a ceea ce am trait eu, mie scoala din acest film mi s-a parut democratie curata. Prin prisma a ceea ce am trait eu, nici macar nu s-ar fi pus problema ca cele doua eleve "tarfulite" sa participe la un consiliu de clasa, sau odata ajunse ar fi fost date afara cu suturi in fund la obraznicia afisata, si in plus exmatriculate ca si-au permis sa divulge ceea ce s-a vorbit in consiliul de clasa. Deci uite asa, eu mai degraba am vazut aici "neajunsurile democratiei" :-) prin lipsa de respect si de responsabilitate, decat incalcarea ei.

Pe François tocmai de asta il indragim, caci refuza sa puna etichete elevilor "e bun"/ "e rau", asa cum fac unii confrati la inceputul filmului, asa cum probabil se obisnuieste intr-o scoala "de elita" pe care-o pomenesti in propriul parcurs. Si pe elevi tocmai de asta ii indragim, caci se exprima liber ca intr-o democratie adevarata, ca nu le e frica sa-i atraga atentia profesorului cand acesta greseste, ca nu le e frica sa se exprime liber. Oare scoala romaneasca sa fi evoluat asa de mult incat sa ni se pare atitudinea elevilor din film drept una sumisa ? Ma bucur sincer sa aflu asta...

Ah, si un detaliu : salariile profesorilor (excluzand invatamantul superior) sant mici, celibatar fiind de abea iti platesti o chirie in Paris, si nu-ti mai raman bani de nimic (mancatul din brisca in cancelarie in loc de cantina e revelator). Cu toate acestea, ei au un gand si pt mama chinezului - eu din faptul ca nu a aratat in film cum au bagat mana in buzunar sincer nu am dedus ca nu urmau sa contribuie financiar. Plus ca ideea cu reparatul masinii de cafea, eu ezit : oare vroia sa arate ca sant obligati din propriile salarii sa plateasca ceea ce intr-o firma privata tine de cheltuielile patronului, sau mai degraba plictisul profesorilor in fata problemelor grave, ceea ce spui tu.

"Da, noi adultii sintem puternici atit timp cit adversarii nostri sint inca slabi. De parca ne-am razbuna in avans." Eu nu am inteles asta. Eu am inteles ca nimeni nu e puternic, si nimeni nu iese invingator. Mie farmecul filmului mi-a fost dat in primul si in primul rand de aceasta senzatie : nu exista un verdict. Nu exista invingator / infrant. E vorba de o expunere. A carei analiza uite ce opinii diferite starneste ....

Si inca un detaliu a propos de "baiatul negru". Cred ca intradevar problema integratiei in societate a generatiei a 2 a de imigranti e expusa in film, dar nu neaparat in felul asta direct, al culorii pielii. Un pic mai subtil. Exemplu cu fotbalul. Cutare nascut in Mali tine cu echipa Mali-ului, dar cand il intreaba un coleg ca el de fapt ce e : francez sau ... Inca un aspect de retinut : unde se opreste recunoasterea diversitatii originilor in favoarea identitatii franceze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sibip spune:

Ce ma bucur ca gasesc mesaje pentru mine
Ce sa zic, toata lumea are dreptate - nu e nimic doar alb sau doar negru. Interesant, imi place din ce in ce mai mult topicul asta.
Mihaelka - ai apucat sa vezi Goya's Ghosts? Cum ti s-a parut?
Pe mine m-a impresionat, desi este facut sa impresioneze si chestia asta e aproape comerciala. Multe din cliseele lui Forman se regasesc aici, dar nu consider asta un defect, e ca si cum ai intilni cunostinte vechi.
L-am luat ca pe o poveste, cu grozaviile lui (desi sint convinsa ca realitatea Inchizitiei ar fi "batut filmul"). Mi-a placut. Mi-a placut de tot.
A vazut cineva filmul lui Jiri Menzel, In slujba Regelui Angliei? Nu trebuie ratat! Ca sa-l citez pe sotul meu, e un fel de Forrest Gump est-european. Dar e mult mai mult decit atit. E o lectie despre viata, despre ce inseamna sa fii un adevarat si bun comerciant, care vede si nu rateaza oportunitati (nu cred ca poti fi oportunist cind esti atit de sincer!), despre a alege sa ramii vertical sau sa inchizi ochii, un film serios, dar in acelasi timp ironic, parodic chiar, amar, senzual... Vobim!

Mai adaug un film minunat, in regia lui Radu Mihaileanu: Va vis et deviens! Cred ca orice mama ar trebui sa-l vada, desi il recomand tuturor, este esential pentru umanitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Sibip, ai dreptate, Va vis et deviens e minunat. Am fost si sunt impresionata.

Adaug si eu un filmulete ne-european dar si ne-americanohollywoodian, asa ca il bag cu forta aici. E un filmulet australian care mi-a placut la nebunie: www.imdb.com/title/tt0178022/" target="_blank">Siam Sunset. Are gramezi de umor negru si o poveste incantatoare.


You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sibip spune:

Vedeti ca se apropie Festivalul Filmului European http://www.festivalulfilmuluieuropean.ro La Bucuresti incepe pe 7 mai.
Eu mi-am notat ca as vrea sa vad Wolke 9, Florile de cires, E timpul sa mor, Mali Project (pentru muzica). Poate ne intilnim la o halba de cola si un punga de popcorn.
... sau e un obicei prea american?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

De mai demult voiam sa va spun de un film (nu european, ci sud-american, dar am inteles ca si astea sunt permise aici). Se numeste www.imdb.com/title/tt0089276/" target="_blank">The Official Story (1985). Mai puteti citi despre el si in wiki: http://en.wikipedia.org/wiki/The_Official_Story

Nu stiu daca a fost difuzat in Ro la tv, eu l-am vazut aici, pe Encore cred, anul trecut. Marturisesc ca nu auzisem pana atunci decat in treacat despre subiect, un moment dureros din istoria moderna a Argentinei. Este vorba despre inca o lupta (a cata de acest fel pe continentul sud-american?) intre dictatura de dreapta si extremistii de stanga, la fel de sangerosi si unii si altii, victima fiind pana la urma po.pu.la.tia civila, indiferent de orientare. "Razboiul" nu este insa la scena deschisa, iar filmul nu prezinta imagini violente. Violenta este in the background, caci la suprafata lucrurile par oarecum calme. Cu singura deosebire ca azi aici, maine dincolo, cate un om dispare pur si simplu din societate. Acesti "desaparecidos" sunt in principal tineri de stanga, care se opun regimului militar aflat la putere in Argentina, in a doua jumatate a anilor '70. O profesoara de liceu din Buenos Aires, cu o familie fericita, descopera incet-incet ca fiica (adoptata) pe care o iubesc enorm, atat ea, cat si sotul, ar putea fi de fapt copilul unor asemenea tineri "disparuti fara urma", torturati si ultimamente omorati de regimul militar, iar sotul ei ar putea fi chiar unul din tortionari. Grozavenia din spatele unei societati aparent calme si normale nu ti se infatiseaza din prima, o descoperi pe parcurs (ceea ce si face totul mult mai creepy), o data cu profesoara noastra...

Am vazut ca filmul este si pe youtube, dar nu are titrare in engleza, deci numai cine stie spaniola l-ar putea urmari: http://www.youtube.com/watch?v=pEulDVmIdus&feature=related

Voi ati auzit de el? L-ati vazut? Ma gandesc ca fiind "pro" stanga ar fi putut fi difuzat la noi chiar si inainte de '89, desi filmul condamna nu o miscare politica sau alta, ci absurditatea si cruzimea extrema sau indiferenta fatza de individ, caracteristice oricarei dictaturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Musetto, ma gandesc sa incerc sa ma uit la filmul pe care-l recomanzi - rup putina spaniola dar nu stiu daca ma ajuta bruma asta la intelesul unor dialoguri mai complicate. Mi-am amintit de Ernesto Sabato si de 'Abbadon exterminatorul'.

Recomand si eu unul uruguayo-argentinian (foarte duios, putin umor negru, singuratate si ratare sau inversul lor, Uruguay): www.imdb.com/title/tt0331370/" target="_blank">Whisky.

Off topic: ai grija de tine/voi cu beleaua asta de swine flu.


You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Mihaelka (multumesc, avem grija ), daca reusesti sa vezi The Official Story, sa imi spui ce parere ai, pe mine chiar m-a impresionat. Imi pare rau ca nu il am, probabil o sa il revad si eu pe youtube si sper sa imi reamintesc replicile, ca spaniola stiu cam pana la piciorul broastei.

O sa ma uit dupa "Whisky", s-ar putea sa ii simt si mai bine flavor-ul, dat fiind ca zilele astea ploua pe la noi

Sibip, m-ai facut curioasa cu Va vis et deviens, eu nu prea am vazut multe filme romanesti facute dupa '89, poate ar tb sa imi dau mai mult silinta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sibip spune:

Salut, musetto, filmul nu e romanesc! E doar regizat de cineva care s-a nascut in Romania :)
In rest, punctez si eu in agenda filmele pe care le-ati indicat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Sibip, multumesc de lamuriri! Am vazut si eu acum cine e Radu Mihaileanu, habar nu aveam de el. Numele nu-mi spunea nimic si m-a cam mirat ca titlul filmului e in franceza. Uitandu-ma la filmografie, mi-am amintit ca la subiectul cu musicals, acum vreo doi ani, cineva vorbea de "Trenul vietii"... Pe aici mai rar aud de regizori moderni non-americani, daca nu-s nominalizati la Oscar sau daca uit sa urmaresc Bafta Awards si festivalul de la Cannes. Noroc cu DC-ul :)

Mergi la inceput