Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 28

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

ah, era sa uit: Nally va pupa pe toate, zice ca nu mai are timp sa intre si pe aici... am dat peste ea tot la bobocei de sept-oct (de fapt, ea a dat peste mine), tot despre dermatita ne vorbea, ca si ei au ceva probleme...

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Salut kkacioslor si lui Mami Lumi
... si celorlalti pipiciosi care pare ca sunt tare busy in ultimele zile!


Clara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

am pus poze noi:
edi si bibele si Robi privire dulce
mai sunte ceva poze pe acolo

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kittyke spune:

Kop- kop ma primiti si pe mine ??

Va citesc de ceva vreme si m-am hotarat sa intru si eu in gasca gemenilor
Sunt o mamica de gemeni am nascut pe 16 octombrie 2008 o fetita Fanni si un baietel Mark.
Primele trei luni erau grele dar acum incepe sa fie din ce in ce mai usor. De exemplu azi am reusit langa ei ( nu am ajutor in afara de o vecina care mai intra la mine) sa fac si mancare si prajitura ( negresa) si ei se jucau cu jucariile lor nici nu ma bagau in seama
Pentru mine aceste clipe sunt incredibile pentru ca in primele trei luni eram ca o zombi ma trezeam npoaptea la fiecare 2-3 ore pana le dadeam sa manance a mai trecut o ora etc. etc in timpul zilei urlau , plangeau ma plimbam prin casa cu caruciorul 3 metri inainte 3 inapoi dar in sfarsit am ajuns si in faza asta ca se joaca ei singuri si ma lasa pe mine sa fac treaba in casa.
"Momentan" avem nopti linisitite dorm 6-8 ore fara sa se trezeasca le dau mancare si mai dorm 1-2 ore deci acum pot sa le laud ce va fi mai tarziu cand vin dintisorii vom vedea...
Nu stiu cat o sa tina linistea asta sunt pregatita pentru orice dar momentan sunt foarte fericita
Fiecare seara cand vine tati acasa le imbracam si le ducem afara macar o ora , conteaza mult aerul asa am observat , in carucior stau linistiti dorm ..dupa ce aducem acasa facem baita , le dam mancare si adorm in 10-20 de minute
Mai fac si ei crize de isterie dar le trece dupa un timp.....

Luminita ai niste flacai foarte draguti , sa-ti traiasca

Moniland felicitari pentru fetite ...sau mai vedem incolo ce o sa iasa pana la urma

http://family.webshots.com/photo/2693424360103867285lxvoMU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Bun venit Kittyke! Sunt tare dragute mogaldetele tale.

Poate reusesti sa citesti din urma discutiile si sa ne cunosti, ca in ultimele zile ne-am cam lenevit. Si unii BBi s-au imbolnavit si uite-asa.
In general suntem mai active.

Cand ai timp, sa ne povestesti de BBii tai... de nastere, de sarcina ... de ce vrei tu.







Clara 34+ cu Antonia si Iulia la purtator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3in1 spune:

Buna seara fetelor,

Kittyke, bine ai venit! Sa-ti traiasca bebeii!

Luminita, ai niste baieti extraordinari. Cred ca fetele o sa cada pe strada dupa ei!

Elyanne, la noi se fac diferite modele de torturi (buburuza, masinuta, trenulet etc.)la comanda. Si eu ma tot gandesc ce sa le comand, ca si la noi se apropie momentul. La noi anul acesta vor fi torturi numai pt fotografii pt ca sunt inca mici pt torturile din comert.

Dalina2x2, thx pt linkul de produse bio si pt ideea cu untul de shea. Eu am o problema cu mainile. Pielea de pe maini e ff uscata. Incerc cu acest produs. Poate va functiona, ca pana acum am incercat vreo 15 marci si degeaba.

Eu sunt disperata. Tamas e iarasi racit un picut. Are muci (nu multe), fara febra, fara tuse, cateodata stranuta. Daca sun pe pediatra noastra iarasi ne pune pe antibiotic. Din octombrie anul trecut in fiecare luna au fost raciti. Trebuie sa-i duc la Brasov la un consult, ca pediatra noastra in afara de antibiotice nu are alte solutii. Lui Abi au aparut dintisorii de sus, dar numai pe o parte. In partea unde are hemangiomul nu-i cresc dintii.
Voi ce tratamente de imunizare ati aplicat si de la ce varsta? In ce perioada a anului?

V-am plictisit deja cu problemele mele. Dar asa de bine e sa ma descarc, ca nu am cu cine sa discut despre aceste probleme.

Va pe toate.

P.S. Fetelor, mamici de gemeni mai mari, unde sunteti? Avem nevoie de voi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marush spune:

Fetelor am si eu o problema!Nu pot sa-i culc pe pitici in aceeasi camera!
Mai pateste cineva ca mine?
Se trezesc unul pe celalalt ...mai ales Adinuta da din manute si face tot felul de zgomote pana adoarme! Stiu ca nu e in regula dar nu stiu ce sa fac! In plus adorm numai in brate, leganati.....visez si eu la ziua in care ma voi descurca singuta cu ei , dar in conditiile astea nu voi reusi in curand

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Buna seara, dragelor! Aici sunt! Va citesc in fiecare zi, ma minunez ce multe si active sunteti, dar nu mai apuc si nici nu prea stiu ce sa scriu.
Ce sa va spun? Suntem bine, sanatosi, ne bucruam si noi zapada asta venita cand deja ne cautam hainele de primavara. Shtrumphii s-au bucurat mult cand i-am luat luni de la gradinita si au vazut stratul gors de zapada. In fata blocului la noi sunt portiuni de gazon, amenajate frumos, care erau albe, cu un strat imeculat de zapada. Dupa ce s-au fugarit si tavalit copii mei pe acolo, parca era arat . Ma bucur ca sunt sanatosi, fac progrese mari datorita gradinitei si se joaca extraordinar e frumos impreuna. Binenetels ca fac si obraznicii, se mai si bat, au inceput sa scape cate o minciunica, dau vina unul pe celalalt pt diverse lucruri pe care le-au facut. Bianca e tot mai incapatzanata, de-mi vine sa inchid usa si sa o las cu mainile incrucisate, cu boticul pus si cu privirea ei hotarata de "nu, nu vreau" in mijlocul casei in fiecare dimineata cand eu ma grabesc si ei nu ii plac chiloteii, vrea o bluza sau un sarfan anume, nu vrea sa se spele pe dintzi sau in loc sa se incaltze are de facut orice altceva. Cred ca in 2-3 ani pot sa ma angajez negociator la politie. Cu Rares ma inteleg altfel, el e mult mai maleabil si cedeaza, il conving mult mai repede.
Una peste alta, ma minunez de fiecare data cand ii vad ce relatie stransa au, cat de mult se iubesc si ce uniti sunt. Imi doresc din suflet sa ramana asa si peste 20-30 de ani.

Vorbeati de dermatita atopica. Rares are o piele atopica, a inceput sa ii apara primele portiuni de bubitze si piele uscata dupa ce l-am intarcat, pe la 14 luni. Acum pe maini e cel mai pronuntzat. Pe fatza se vad cand e frig sau ii e prea cald, pe picioare are mai multe in partea de sus, dar arata mult mai bine decat acum 1 an . Am incercat si noi Mustella, Trixera, SebaMed, acum am luat de la o farmacie niste mostre de LIPIKAR Baume. Nu am observat insa nici o imbunatatire notabila a apectului pielii de la nici una din creme. E drept ca el nu are eczeme efectiv, nu se scarpina decat putin, daca ii e cald si transpira. Foarte rar se suprainfecteaza cate o bubitza din aia si arata ca un cosuletz. Stiu insa ca acest fond alergic poate duce la alergii respiratorii, complicatii care pot duce pana la astm. Probabil de asta el raceste mai repede decat Bianca si tuseste mai mult si mai intens. Dermatologii care l-au vazut, pe langa ceva indicatii de regim alimentar, ne-au zis ca in principiu sa hidratam pielea si sa asteptam, ca o sa treaca in timp.

3in1 ai mei in primele 18 luni de viatza nu s-au imbolnavit niciodata (de fapt a facut Bianca o urticarie de la niste cereale si Rares o enterocolita usoara pe la 14 luni). Cand i-am dus la cresa (2 ani si 3 luni) le-am facut cura de imunogrip junior. Eu cred ca la noi a contat foarte mult ca la 1 luna jumate m-am mutat cu ei la mama mea, intr-un sat din nordul Moldovei, unde trece pe strada o masina la 15 minute, unde eu am mancat legume facute de tata in gradina, pe copii i-am alaptat si i-am tinut cat de mult am putut afara. Adica ziua ii bagam in casa doar sa-i schimb de pampers sau de haine si sa-i hranesc, in rest dormeau in carutz afara, ne jucam, ne plimbam afara. Am stat acolo 2 luni, apoi am 'iernat' la bloc, dar la fel, cu iesit afara cat de mult s-a putut, iar primavara ne-am intors la tara. Cred ca aerul curat, soarele, mancarea sanatoasa de acolo, alaptatul si poate si fondul genetic bun ( nici eu nici Sebi ne imbolnavim foarte rar) au ajutat la rezistenta lor la boli. Am trecut printr-un an de cresa si aproape 6 luni de gradinita cu 4 zile de stat acasa din cauza de raceli mai serioase.

In caz ca se intreaba cineva cemai face Oana3 si tripletii mei, am sa va spun cate ceva de ei. Oana s-a operat luni, saptamana trecuta, pt a-si reface abdomenul. Ea fiind micutza si slabutza, sarcina cu tripletii a dus la ruperea muschilor abdominali pe unele portiuni, ceea ce i-a afectat organele interne care nu prea mai stateau la locul lor. Plus vergeturi multe, aspectul pielii nu foarte estetic. A gasit niste medici buni la Timisoara care au operat-o si au rezolvat problema medicala (amanase prea mult operatia si risca deja ocluzii intestinale si alte complicatii). A facut insa un hematom si marti, cand am vorbit cu ea, imi spunea ca are tuburi de drenaj si inca sangereaza, o sa-i dea drumul acasa cel mai devreme vinerea asta. Tripletii sunt si ei bine acum, dupa ce au trecut prin cateva boli mai serioase. Stau la soacra Oanei pana se intoarce ea din spital. Imi povestea si ea foarte incantata de cat de mult au evoluat de cand merg la cresa, cat mult vorbesc, cat de multe stiu. M-a rugat sa va salut pe toate si sa va transmit numai ganduri bune din partea ei. Sper sa se puna repede pe picioare si sa isi intre din nou in ritm, poate isi face timp sa ne mai dea vesti despre ei din cand in cand.

Am scris o gramada!


Va pup si sper sa nu mai fac pauza asa de mare la scris.


Laura de shtrumphi gemeni, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Cugetari gemene,
Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

Poveste cu shtrumphi


'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Laura ma bucur cand scrii despre strumphi... hai, stim ca n-ati timp, dar fa-o mai des... si pozeeeeeee

Transmitei Oanei multa sanatate si refacere rapida.

Marush eu n-am patit-o ... nu stiu ce sfat sa-ti dau... ai mei dormea chiar daca unul urla... acum se trezesc... se uita mirat cel trezit... si se culca la loc...
Daca ai cum, culca-i separat... macar doarme unul si te ocupi doar de celalalt...

kittyke bine ati venit... v-am vazut pozele


Despre dermatita... fii'mea are cateva bubite pe un obraz, ca niste cosulete miiiici, care afara, la frig se inrosesc ... asta sa fie? O sa intreb pediatrul... Am inteles ca oricum nu trebe tratata cu creme cu antibiotic si alte minuni, ci creme cat mai "neutre"



Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kittyke spune:

Buna dimineata mamici,

Ce frumos ninge la Bucuresti

Multumesc pentru primirea calda si eu v-am vazut bebicii si sunt dragute..superbe

Marush va fi foarte greu sa dezobisnuiesti din brate daca asa ai inceput asa va fi si mai departe, eu m-am chinuit in primele luni si nu stiu cum am reusit dar seara dupa baita , masaj si mancare pun in sac de dormit si adorm in patut fara nici o problema.Mai povestesc ei in limba lor dar dupa 10 minute dorm.
Adevarat ca in timpul zilei nu le pun in patut deloc , ei stiu ca patutul lor inseamna " e noapte trebuie sa dormim "

3in1 si fetita mea exact asa este , in fiecare dimineata trebuie sa scot mucusorii cu aspiratorul ca e plin si nu mai poate respira ,nu are febra se simte bine si in timpul zilei nu este nasucul infundat numai dimineata mi-a dat doctorita pivalon dar parca nu are efect...

Fetelor eu trebuie sa incep diversificarea ( am trecut de 4 luni) luni am fost la vaccin si asistenta mi-a dat doua cutii de cereale si mi-a zis sa-i dau dimineata si seara cereale dar cu sucurile ( mere morcovi etc. sa mai astept)
Voi cum ati facut ??

Clara nastere usoara iti doresc si fetite sanatoase!!!!
Eu am dus sarcina pana la saptamana 37 si un pic si am nascut la programare , in timpul sarcinii m-am simtit bine, cerclaj nu am avut dar din saptamana 20 am stat acasa cu risc maternal si am avut grija de mine.Nu eram condamnata la pat dar ma odihneam foarte mult

http://family.webshots.com/photo/2693424360103867285lxvoMU

Mergi la inceput