Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 28

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

kittyke daca nu mai sunt alaptati si papa doar formla, poti incepe diversificarea...
Si eu am inceput tot cu creale... m-am gandit ca sunt cele mai apropiate de formula de lapte... nu's deacord cu sucurile de fructe... nici acum nu prea beau suc de fructe... rar d eportocala, pt. ca nu o papa ca atare... si atunci le-o dau suc... in rest fructe rase, pasate...
Stiu ca masa diversificata se da a doua... pe la 9-10-11... cand au ei a doua masa din ziua respectiva.... prima ramane de lapte...
Trebuie sa fie odihniti si linistiti... nu insista, nu vor ii lasi, a doua zi o iei de la capat... apoi dupa ce incep sa pape mai bine scoti laptele de dupa masa solida... apoi muti masa asta mai tarziu (a 3-a masa de ex.) iar la ora 9-10-11 introduci altceva, de ex. eu am continuat cu legume... Apoi dupa ce introduci legumele treptat... introduci si carnea... Fructele le-am lasat la urma...
Diversificarea trebuie facuta lent si pana in jurul varstei de un an... pana la un an laptele ramane baza, iar scopul diversificarii este invatarea bb-lui cu gusturile noi si adaptarea organismului la lucruri noi... de aceea trebuie luate lent, treptat... pe rand, fara graba...

Eu am gresit mult la mandra si acum inca mai trag "foloasele" ... al gemeni am schimbat tactica si se cunoaste... nu am insistat, nu m-am grabit... i-am lasat pana au fost pregatiti... Ei mancau mixt asa ca am inceput dupa 5 luni... si am tinut-o doar cu o masa de cereale vreo luna ... erau de fapt cateva lingurite de cereale... ca doar atat vroiau... atat le dadeam... dupa o luna s-au razgandit si sa-u pus pe mancat... abia dupa ce le-am dat o masa completa de cereale am trecut la legume... si la fel, dupa ce s-au invatat cu ele, am trecut si la frcute... cred ca fructe lea-m dat abia la 8 luni... ei se si irita de la chestii acide, din frcutele crude... si cum satu uneori cu kk la fund, ca-l fac in somn... se iritau... am evitat sa le dau frcute crude... mere, pere coapte... restul de la borcanase, pt. ca m-am gandic ca' mai bune piureurile din fructe bio (zic ei) decat peirsici luate din piata, in iarna, cand n-auveau nici un gust... n uera sezonul lor...

Hai ca m-am lungit... Am mai scris povestea cu diversificarea de cateva ori... cine a mai citit-o sa nu ma injure ca ma repet
dar eu incerc sa conving pe toata lumea sa nu se grabeasca... pt. ca eu am facut-o si am gresit... iar acum nu e o placere sa-i dau elenei de mancare... face f. multe talente si nu mananca multe legume sau fructe... nici nu vrea sa le guste...



Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

kittyke, bine ai venit! multumesc mult de aprecierile ptr pufosii mei, nici puii tai nu sunt deloc de lepadat!
noi inca nu am inceput diversificarea, desi pe 26 febr facem 5 luni. papam doar lapte praf de la o luna, si cred ca vom incepe din martie. personal vreau sa incep cu un pic de cereale, apoi suc de morcov, apoi legume, supa, piureuri... totul treptat si cate un aliment nou la 5 zile, initial un singur aliment, apoi poate combinatii. sucurile de citrice vreau sa le aman cat de mult pot, iar piureul de fructe va urma legumelor, poate pe la 6 luni si jumatate... nu e regula sa incepi cu ceva anume. eu am tot citit si am discutat cu cativa pediatri si, in functie de evolutia bebeilor mei, asta a rezultat.... uite mai jos un topic aici pe DC despre diversifiare: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=132524&whichpage=19

3in1, multumesc frumos de aprecieri! esti o draguta, ca de obicei!
imi pare rau ca Tamas e racit, sper sa nu fie generos de data asta s-o de-a mai departe.... ptr mucuti f bine a mers la noi batista bebelusului. daca nu face febra si nu tuseste, e de ajuns sa il desfunzi bine si sa astepti sa treaca. poate dura si pana la 10 zile..... nici eu nu sunt adepta antibioticelor. in plus, trebe dus la pediatru sa il controleze in gat si la plamani, asa,ca sa dormi tu bine la noapte... asta daca poti. of.

Laura, ce bine-mi pare ca ne-ai scris!!! Te rog, fa-o mai des, ne esti tare draga si avem ulte de invatat de la tine!
ma sa fie totul bine si cu Oanna, multu' ca ne dai vesti despre ea.

Clara

Lili, pe unde umbli? Mai dai si pe la noi?


Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Eliana, cam asa gandesc si eu in legatura cu diversificarea.... chiar am salvat raspunsul tau.

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kittyke spune:

Elyane, Luminita va multumesc pentru raspuns nu o sa ma grabesc nici eu cu diversificarea eventual voi incerca cu cereale o data pe zi sa vedem le place nu le place o luna si o sa mai vad pe urma cum o sa continui
As vrea ca mai tarziu sa manance tot ce le dau si nu vreau sa fortez cu nimic .......
Asistenta mi-a dat doua cutii de la Milupa cu porum si mar-morcov sunt tare curioasa daca o sa le placa

Marush pentru adormit incearca un truc la mine functioneaza foarte bine..... cand vad ca le e somn pun in cosulet ( mai mult pe Mark ca Fanni doarme si singura pe canapea) si pun langa fata lui un scutecel moale sa simte o caldura si-i place foarte mult...baga in gurita vorbeste cu scutecel si dupa un timp adoarme ...la Fanni tot asa numai ca nu trebuie sa leagan in cosulet

Fetelor e normal ca intre mese (mananca la 4 ore) doarme numai 1/2-1 ora max. ,adevarul e ca noaptea dorm destul de bine 6-8 ore fara sa se trezeasca...

http://family.webshots.com/photo/2693424360103867285lxvoMU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadyEr spune:

Buna mamici si burtici

Kittyke, bine ai venit. Scumpi foc ingerasii tai!

Laura, ma bucur cand citesc despre copiii tai. Sper ca si fetele mele sa fie asa apropiate ca ai tai

Eliana, si eu sunt in cautare de modele si retete de tort. Anul trecut le-am facut doua torturi in forma de fluture. Nu prea au reactionat, doar ca Moni si-a bagat imediat mainile sa ia ciresele si frisca. Sper sa gasesc poza. Anul acesta vreau sa fie ceva mai special pentru ca fac 2 ani, deja sunt mari si inteleg, sa suflam in lumanari, tot tacamul. Vreau sa le fac eu torturile ca sa stiu ce au in ele si sa poata manca si ele. Am gasit niste modele foarte frumoase. Sa vad daca imi si ies.

Luminita , merci pentru filmuletul de pe CSD. E bine de stiut chiar daca nu mai este cazul la noi.
Premergatorul l-am folosit foarte putin cand deja mergeau singure tinute de manute. Mai mult de 10 minute nu stateau ele pt ca le placea mai mult de mana.
Marsupiu am vrut sa luam dar nu mi s-a parut ca stau prea bine in cele pe care ni le permiteam asa ca am ramas la carut.
Hamul, am cumparat unul de proba sa vedem cum este, dar nu l-am folosit. Mi se parea destul de ciudat desi as fi optat pentru el tocmai din motivul de a evita cazaturile si loviturile, dar numai dupa ce merg singuri.

Oanna, multa sanatate si refacere rapida! Ma sa fie totul bine si sa te intorci repede la pitici.

Despre noi : am fost sambata la cumparaturi in hipermarket pentru prima data. S-au speriat putin la inceput pana am urcat in magazin. Au luat-o putin pe suzi dupa care Moni era ca la ea acasa, poate mai rau, ca vroia sa puna mana peste tot. Normal ca cel mai frumos a fost la raionul de jucarii. Au luat toti papitoii de plus la rand. Deocamdata nu au prins inca spilul cu pusul in cos, dar dupa doua trei drumuri cred ca vom avea o problema. La sfarsit Ana era cam obosita si mergea cu burtica in fata si cu o fetisoara plicitisita. Era de poza. Altfel se joaca frumos impreuna, vorbesc pe limba lor. Vrem sa incepem procedura de dezvatare de suzeta. Sa vedem cum vor reactiona, mai ales Moni care este foarte buna prietena cu suzi.

va pupam


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

kittyke, ai mei dorm cam 2.5h toata ziua, pe reprize adunate.... cu cat cresc, cu atat vor dormi mai putin ziua si mai bine noaptea... desi nici asta nu e regula, dar cam asa stau lucrurile

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput
Mergi la inceput